عواقب فریاد زدن والدین بر سر کودک و روش های اصلاح این رفتار

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  عواقب فریاد زدن بر سر کودکان آنقدر زیاد است که هر پدر و مادر یا پرستار کودکی از تاثیرات مضر آن آگاهی دارد. اگر به عنوان والدین گاهی بر سر کودک خود فریاد زده اید شما در این مورد تنها نیستید و داشتن احساس ناامیدی از این کار طبیعی است.

  خبر خوب این است که شما می توانید نحوه گفتگو با فرزندان خود را تغییر دهید ، و از یک گفتگوی پر سرو صدا  به یک گفتگوی محترمانه  تغییر مسیر دهید.

  علت فریاد کشیدن والدین

  پاسخ این سوال احساس خستگی و عصبانیت والدین است که  این موضوع باعث می شود صدایشان را بلند کنند و نسبت به عواقب فریاد زدن بی تفاوت شوند.

  اما فریاد کشیدن به ندرت مشکلات را حل می کند. ممکن است کودکان را برای مدت کوتاهی ساکت شوند و مطیع والدین خود باشند ، اما باعث نمی شود رفتارها یا نگرش های اشتباهشان به صورت کلی تغییر نماید.

  به طور خلاصه ، فریاد زدن به کودک می آموزد  به جای اینکه به عواقب اعمالشان فکر نمایند تنها از  والدین خود بترسند .

  کودکان برای یادگیری رفتار های خود به والدین اعتماد می کنند. قطعا رفتار والدین اصلی ترین الگوی رفتاری کودکان می باشد. اگر کودکی عصبانیت و پرخاشگری را جزو رفتارهای طبیعی والدین بداند در نتیجه تغییری در رفتار او ایجاد نخواهد شد و تنها از والدین در هنگام عصبانیت خواهد ترسید.

  عواقب فریاد زدن والدین بر سر کودکان

  اگر تا به حال بر سر کودک خود فریاد کشیده باشید  می دانید که صدای بلند پیام شما را را واضح تر نمی کند. صدای بلند تاثیرات مضری بر کودکان می گذارد زیرا هر بار که با فریاد از کودک خود بخواهید که دستورات شما را اطاعت نمایند قدرت پذیرش آنها را کاهش  خواهد یافت.

  منابع معتبر نشان می دهد که فریاد زدن  باعث پرخاشگری کودکان  از نظر جسمی و کلامی می شود.فریاد زدن  که به طور کلی  مهم نیست که در چه زمینه ای باشد ، بیانگر عصبانیت است.  عصبانیت والدین ، کودکان را می ترساند و احساس ناامنی ایجاد می کند.

  از طرف دیگر ، رفتار توام با آرامش والدین ،  اطمینان بخش این موضوع است که کودکان علی رغم رفتار بد همچنان احساس دوست داشته شدن و پذیرش کنند.

  پیشنهاد مقاله : سندرم پانداس PANDAS چیست و مشکلات آن در کودک

  اثرات فریاد زدن
  عواقب فریاد زدن والدین بر سر کودکان

  فریاد زدن اگر به همراه استفاده از الفاظ رکیک و توهین باشد می تواند تاثیرات منفی زیادی بر کودک بگذارد. اثرات طولانی مدتی مانند اضطراب ، اعتماد به نفس پایین و افزایش پرخاشگری جزو تاثیرات منفی می باشد.

  نکته مهم این است  رفتارهای خشن و فریاد کشیدن بر سر کودکان سبب می شود که کودکان در زندگی آینده خود در معرض آزار و اذیت قرار گیرند ، زیرا درک آنها از مرزهای سالم و عزت نفس تغییر می نماید و به اطرافیان اجازه خواهد داد که با آنها بد رفتاری نمایند.

  کودکانی که ارتباط عاطفی خوبی با والدین خود دارند ، تربیت آنها راحت تر است. وقتی کودکان احساس امنیت بی قید و شرط می نماید ، قبل از اینکه والدین با آنها دچار کشمکش و عصبانیت شوند پذیرای گفتگو و گوش دادن  به صحبت های والدین خواهند بود. رفتارهایی که باعث کاهش فریاد زدن والدین بر سر کودکان خواهد شد:

  به خودتان یک وقت استراحت دهید

  قبل از اینكه عصبانی شوید ،  کنترل خود را از دست بدهید و صدایتان را بلند كنید جلوی خود را بگیرید. با فاصله گرفتن از منطقه درگیری با کودک برای چند لحظه ، به خود فرصتی می دهید تا ارزیابی مجددی از شرایط نموده. سعی کنید  نفس عمیق بکشید ، که به آرامش شما کمک  خواهد نمود. همچنین به کودک در مورد مرزهای رفتاری و مدیریت احساسات شخصی به روشی سالم آموزش می دهد.

  برای جلوگیری از عواقب فریاد زدن بر سر کودک درباره احساسات  خود صحبت کنید:

  عصبانیت احساسی عادی است که در صورت مدیریت صحیح می توان از آن تجربه ای ارزشمندی کسب کرد. با تأیید همه احساسات ، از شادی و هیجان گرفته تا غم ، عصبانیت ، حسادت و ناامیدی ، به فرزندان خود می آموزید که همه این رفتارها بخشی از کارنامه رفتارهای انسانی ما هستند.

  در مورد احساس خود صحبت کنید و فرزندان خود را به انجام چنین کاری تشویق کنید. این امر به آنها کمک می کند تا نگرشی محترمانه نسبت به خود و دیگران داشته باشند و روابط سالمی را در زندگی  خود برقرار کنند.

  عواقب فریاد زدن والدین بر سر کودکان
  به کودک در مورد مرزهای رفتاری و مدیریت احساسات آموزش می دهد.

  رفتارهای بد کودک را با آرامش ، اما قاطع برطرف کنید

  کودکان گاهی اوقات رفتارهای بدی می کنند. این رفتارها بخشی از بزرگ شدن است. با آنها به روشی قاطع صحبت کنید که شأن و منزلت آنها را دست نخورده باقی بگذارد ، اما روشن شود که برخی از رفتارهای کودک برای شما قابل تحمل نیستند.

  برای جلوگیری از عواقب فریاد زدن به جای صحبت با آنها از بالا یا از راه دور ، تا سطح چشم آنها پایین بیایید. در همان زمان ، به یاد داشته باشید که رفتار محترمانه و حل مسئله

  بیان عواقب اعمال نه تهدید و ترساندن

  به گفته باربارا کلروسو ، نویسنده کتاب “بچه ها ارزش آن را دارند!” ، استفاده از تهدید و مجازات،  احساس عصبانیت ، کینه و تعارض بیشتری ایجاد می کند. تهدید در طولانی مدت ، از انضباط درونی کودک جلوگیری می کند.

  تهدیدها و مجازات ها کودکان را تحقیر و شرمنده می کند و باعث احساس ناامنی در آنها می شود. از طرف دیگر بیان عواقبی که رفتار خاصی به دنبال خواهد داشت  و استفاده از هشدار عادلانه ای  به کودکان کمک می کند تا انتخاب های بهتر ی داشته باشند (مانند گرفتن اسباب بازی از کودک و بیان این که اسباب بازی ها برای بازی است ، نه برای ضربه زدن و پرتاب به سمت کودکان دیگر

  تامین نیاز های اساسی کودک برای جلوگیری از عواقب فریاد زدن بر سر کودک

  تأمین نیازهای اساسی ، مانند خواب و گرسنگی ، کودکان را راضی و آرام نگه می دارد و در مجموع باعث ایجاد رفتار بهتری در آنها می شود. رفتارهای بهتر باعث افزایش حس آرامش و کاهش اضطراب در آنها می شود.

  اگر داد بزنید چه باید کرد

  هر چقدر هم که استراتژی پیشگیرانه در مورد فریاد کشیدن بر سرکودک خود داشته باشید  ممکن است  بعضی اوقات صدای خود را بلند کنید و فریاد بزنید.

  مشکلی نیست  تنها کافیست که برای جلوگیری از عواقب فریاد زدن از کودک خود عذرخواهی کنید ، و فرزندان شما یک درس مهم می آموزند: همه ما اشتباه می کنیم و باید عذرخواهی کنیم.

  عواقب فریاد زدن بر رفتارکودک
  تامین نیاز های اساسی کودک برای جلوگیری از عواقب فریاد زدن بر سر کودک

  اگر فرزندانتان فریاد می کشند ، مرزهای رفتاری  را به آنها یادآوری کنید و اینکه به چه دلیل فریاد زدن یک راه ارتباطی قابل قبول و موثر نیست.

  کودکان  باید بدانند که شما آماده شنیدن  صحبت هایشان هستید به شرطی که به شما  احترام بگذارند.

  قبل از صحبت با کودکان در هنگام ناراحتی یا خستگی ، به خودتان فرصت دهید تا ذهنتان آرام گیرد و سپس شروع به گفتگو با فرزندانتان نمایید.

  با این کار شما به آنها کمک خواهید کرد تا به صورت  مادام العمر رفتار های صحیحی در خود ایجاد کنند که مدیریت تعارض را برای آنها  آسان تر می کند. این موضوع  به فرزندان شما یاد می دهد که اشتباهات خود و افراد دیگر را درك كنند و بخشش ابزاری مهم برای برقراری ارتباط سالم در یك خانواده است.

  اگر تاکنون برای تربیت فرزند خود از روش  فریاد زدن استفاده نموده باشید  ، احتمالاً عواقب فریاد زدن را در دراز مدت مشاهده خواهید کرد:

  • ممکن است فرزندان شما در هنگام گفتگو با یکدیگر بر سر هم فریاد بزنند
  • کودکان به جای اینکه فقط با احترام صحبت کنند ممکن است بر سر شما فریاد بزنند و خشمگین باشند
  • رابطه شما با آنها ناپایدار و سست است تا جایی که نمی توانید به روش های درست با آنها ارتباط برقرار کنید.
  • کودکان ممکن است از والدین دور شوند و بیشتر از والدین تحت تأثیر همسالان خود قرار بگیرند.

  لازم است والدین خانه  را به محیطی آرام تبدیل کنند که افراد در آن  با احترام با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و احساسات یکدیگر را بدون سرزنش ، شرمساری یا قضاوت کردن ، تصدیق کنند. اگر در راه پرورش فرزندان اشتباه کردید ، تسلیم نشوید. این راه مسیر  آسانی نیست اما ارزش هر تلاشی را دارد.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با کادری باتجربه و متخصص آماده در خدمت گذاری پرستاری در منزل شبانه روزی به هم‌شهریان گرامی می باشد.  کافی است با کارشناسان این مرکز تماس گرفته تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار برای شما اقدام گردد.

  منبع : Yelling at Your Kids  

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری