پرستار سالمند, پرستار کودک, دانستنیهای علمی, مقالات

مراقبت پرستار سالمند از شکستگی لگن در سالمندان جهت جلوگیری

مراقبت پرستار سالمند ، هنگامی که ترسا لنگ چیزی را که در آخرین لحظه برای سفرش به اروپا نیاز داشت را به یاد آورد،از جایش پرید و پایش  روی یک کیف کوچک که روی زمین افتاده بود رفت ، تعادلش را از دست داد و به سمت دیوار افتاد.

” همون لحظه که این اتفاق برای من افتاد، قبل از اینکه به سمت دیوار بیفتم، فهمیدم که چی شده!”. این گفته ترسا لنگ ۸۸ ساله است. لگن چپ او شکست پرستار سالمند او نیز در مرخصی به سر می برد. شکستگی لگن در سالمندان به شدت شایع می باشد. در واقع، برای هر ۱۰ شکستگی لگن، حدود ۹ تا از آن ها در افراد بالای سن ۶۰ رخ می دهد. بعد از ۵۰ سالگی، شکستگی لگن با هر ۵ سال افزایش در سن دوبرابر میشود.

این گفته سندی بی گنز و مدیر توانبخشی در مرکز پرستاری در منزل آمستردام  در نیویورک) است. در سن ۹۰ سالگی، از هر ۴ زن یک نفر و از هر ۸ مرد یک نفر دچار شکستگی لگن میشود. این آمار بر اساس مطالعه صورت گرفته توسط  مرکز  پیش گیری و کنترل بیماری  می باشد.

علت ها و عوامل خطر سالمندان

علت ها و عوامل خطر سالمندان

 

شکستگی لگن در سالمندان به این دلیل است افراد مسن بیشتر در معرض خطر افتادن هستند. دکتر چارلز پترسون، جراح ارتوپد در کلینیک شکستگی و ارتوپدی سیاتل میگوید: آنها به خاطر اینکه  هماهنگی شان را از دست می دهند می افتند. آنها در توانایی دیدن و تعادل دارای مشکل هستند و ضعیف می شوند.

هنگامی که آنها می افتند، به دلیل پوکی استخوان و استخوان های ضعیف تر در  معرض شکستگی های بیشتری هستند همراه نبودن و عدم مراقبت پرستار سالمند نیز می تواند اوضاع را وخیم تر کند. عوامل خطر متعددی برای شکستگی لگن در سالمندان وجود دارد که شامل:

مراقبت پرستار سالمند پوکی استخوان سالمندان

این بیماری باعث میشود تا استخوان ها ضعیف تر شوند، و همچنین باعث میشود که در مقابل شکستگی حساس تر شوند. در ایالات متحده، حدود ۱۰ میلیون نفر دچار پوکی استخوان تخمین زده شده اند که ۸۰% آنها زن هستند. در میان این جمعیت، شکستگی لگن میتواند در هنگام فعالیت های ساده ای که با تحمل وزن همراه هستند رخ دهد.

  1. جنسیت: به دلیل کاهش استروژن بعد از یائسگی در زنان،  تراکم استخوان در آنها زودتر از مردان از بین میرود و نیاز بیشتری به همراهی همیشگی مراقبت پرستار سالمند پیدا می کنند.
  2. وراثت: افراد با استخوان های کوچک تر و اسکلت لاغرتر، سفیدپوستان و آسیایی ها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند.
  3. تغذیه:  تغذیه نامناسب در دوران کودکی باعث افزایش خطر شکستگی لگن در سالمندان می شود.
  4. اختلالات غذایی مانند بی اشتهایی و پر خوری، به استخوان ها آسیب میزند.
  5. مصرف دخانیات و الکل: کشیدن سیگار و مصرف زیاد الکل میتواند منجبر به از بیم رفتن استخوان ها شود.
  6. مصرف داروها: مصرف ۴ دارو یا بیشتر به صورت هم زمان و یا هرگونه داروی روانگردان عواملی برای خطر افتادن است

که حتی در این مورد مراقبت پرستار سالمند هم نمی تواند پاسخگو مشکل به وجود آمده باشد.

محیط خانگی

قالیچه ها و فرش ها و سیم های برق تهدیدات سکندری خوردن و افتادن به زمین هستند.همچنین نبود نرده راه پله و میله هایی برای گرفتن و حفظ تعادل، لوازم خانگی که سرجایشان محکم نشده اند و نور ناکافی نیز میتواند خطرساز شود.

مراقبت پرستار سالمند شرایط پزشکی

این شرایط میتواند خطر شکستگی لگن در سالمندان را افزایش دهد، چه توسط ازبین رفتن استخوان ها و یا خطر سقوط و افتادن: اختلالات غدد درون ریزمانند دیابت نوع اول ، اختلالات دستگاه گوارش ، اختلالات روماتوئید، استراحت طولانی در بسترو یا بی حرکتی، اختلالات سیستم عصبی مانند بیماری پارکینسون و یا اسکلروز مکرر، جنون و افسردگی.

علایم شایع

در اغلب موارد، یک فرد می داند که لگنش شکسته است. برای مثال، لنگ قادر به ایستادن نبود و توسط پسرش که اتفاقی به او سر زده بود پیدا شد. اغلب درد شدید در ران و مناطق کشاله ران احساس میشود و شخص نمیتواند راه برود. علایم دیگر شامل سختی، کوفتگی یا التهاب در محدوده لگن است. پا در منطقه ای که تحت تاثیر قرار میگیرد ممکن است کوتاه تر از دیگری باشد و یا برامدگی بوجود آید.

اگر نوک استخوان لگن تحت تاثیر قسمت گردنی استخوان لگن باشد، شخص احتمالا متوجه نمیشود که لگنش شکسته است همانطور که با توجه به گفته پترسون این شکستن می تواند کمتر دردناک باشد. با توجه به اینکه شکستن لگن میتواند زندگی را تهدید کند، مطمئن شوید که عزیزانتان به سرعت به بیمارستان  منتقل شود. عمل جراحی به منظور فیکس کردن شکستگی معمولا در تا ۲۴ ساعت انجام میشود.

پزشک با معاینه میتواند به راحتی از علائم شکستگی لگن را تشخیص دهد اما عکسبرداری با اشعه ایکس و یا MRI شکستگی را تایید و نوع شکستگی را مشخص میکند. تدوین شده در سفیر آرامش

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button