درخواست پرستار | مشاوره رایگان

رفلاکس معده در سالمندان

رفلاکس معده در سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  سالمندان به مرور زمان و با افزایش سن امکان دارد دچار بیماری های متفاوتی شوند. یکی از این بیماری های شایع رفلاکس معده در سالمندان است؛ فرایندی که محتویات معده سالمندان به سمت مری باز می گردد. اکثر سالمندان در خطر ابتلا به این بیماری هستند، زیرا همانطور که می‌دانید سالمندان بالای ۶۵ سال از داروهای متفاوتی استفاده می‌کنند که موجب تغییر دستگاه گوارش آنان و ایجاد رفلاکس معده میشود.

  با استخدام پرستار سالمند در منزل خانواده ها با خیال راحت می‌توانند وظیفه نگهداری از سالمند خود را به این شخص بسپارند. این افراد در زمینه بیماری‌های شایع سالمندان اطلاعات لازم را فرا گرفته اند و می‌دانند که در زمان بروز رفلاکس معده باید چه اقداماتی انجام دهند. تا انتهای مطالب همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست بیاورید.

  رفلاکس معده در سالمندان
  رفلاکس معده در سالمندان یکی از مشکلات شایع در کهنسالی است.

  رفلاکس معده در سالمندان چیست؟

  رفلاکس معده در سالمندان شامل بازگشت محتویات معده به مری است. امکان دارد آنزیم های معده، اسید معده و مواد غذایی از روده فوقانی به مری برگردد، سوزش سر دل می تواند جز علائم رفلاکس معده محسوب شود، اما بیماری پزشکی تلقی نمی گردد. سالمندان اگر به طور دائمی از داروهای ضد اسید استفاده می کنند، باید به پزشک متخصص مراجعه کنند، تا درمان لازم برای رفلاکس معده انجام گردد.

  علل رفلاکس معده در افراد سالمند چیست؟

  رفلاکس معده در سالمندان ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد. این علل شامل موارد زیر می‌شوند:

  1. کاهش کارایی معده: با کهولت سن، عملکرد و کارایی معده در ترشح اسید معده و ترکیبات دیگر کاهش می‌یابد. این می‌تواند باعث شود توانایی معده در حفظ محتویات درون خود و تنظیم اسید، کاهش یابد؛ بنابراین رفلاکس اتفاق می افتد.
  2. افت عملکرد مری: با بالا رفتن سن، تناسلی مری (مخرجی که محتویات معده را به داخل مری منتقل می‌کند) نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد و کارایی آن کاهش می‌یابد.
  3. عوامل غذایی: مصرف موادی مانند چربی‌های بیش از حد، نمک، قهوه، نعناع و مواد دیگر می‌تواند علائم رفلاکس را تشدید کند.

  نحوه تشخیص رفلاکس معده در سالمندان

  پزشکان رفلاکس معده را با توجه به تاریخچه بالینی، سوابق خانوادگی و ژنتیکی بیمار، عادت های غذایی و تست‌های تصویربرداری انجام می‌دهند. در بسیاری از موارد، تغییرات در نمونه‌برداری اسید معده و انجام اندوسکوپی معده ممکن است لازم باشد. پزشک با پرسیدن اطلاعاتی مانند تاریخ آغاز علائم، عوامل تشدید کننده علائم، رژیم غذایی، داروها، و بیماری‌های دیگری که بیمار ممکن است داشته باشد، دقیق تر بیماری سالمند را تشخیص داده و تجویز مناسب را انجام می دهد.

  درمان رفلاکس معده در سالمندان می‌تواند شامل تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی، مصرف داروهای ضد اسیدی، و در موارد جدی‌تر، جراحی باشد. اهمیت مشورت با پزشک تخصصی در انتخاب بهترین روش درمانی برای هر فرد بسیار مهم است.

  علائم رفلاکس معده در سالمندان

  برخی از سالمندان مبتلا به رفلاکس معده هیچگونه علائمی ندارند. با توجه به مدت بیماری امکان دارد سالمندان دل درد یا علائم بسیار خفیف داشته باشند. علائم رفلاکس معده امکان دارد نیازمند انجام آزمایشات و درمان خاص باشد. علاوه بر این، علائمی همچون سوزش قفسه سینه، سرفه و خفگی می تواند بیانگر رفلاکس معده باشند.

  همچنین برخی مواقع علائم معمولی این بیماری نشان دهنده بیماری قلبی است. افرادی که مستعد بیماری قلبی هستند، یا دارای سابقه خانوادگی می باشند، باید به پزشک متخصص مراجعه کنند، زیرا در صورت بی توجهی به این مسئله ممکن است فرد دچار عواقب خطرناکی شود.

  درمان رفلاکس معده در سالمندان

  سالمندان برای درمان رفلاکس معده می توانند چند راهکار ساده را انجام دهند. پرستار سالمند در منزل می تواند درمان رفلاکس معده را به آن آموزش دهد و در طول درمان همراه سالمند باشد. در ادامه به چند راهکار درمان رفلاکس در سالمندان اشاره شده است:

  • کاهش وزن: سالمندانی که دچار افزایش وزن هستند، با کاهش وزن خود مانع از ورود اسید معده به مری می شوند، زیرا شکم بزرگ مانع کارکرد صحیح معده میشود.

  پیشنهاد می‌شود مطلبسالمندان سنگین وزن و مراقبت از آنهارا مطالعه کنید.

  • مصرف بادام: بادام حاوی مقادیر بالای کلسیم است که جز خوراکی های ضد رفلاکس معده محسوب می شود.
  • مصرف آلوئه ورا: سالمندان می توانند با مصرف شربت آلوورا به طور روزانه رفلاکس معده خود را کاهش دهند.
  • ترکیب آب و آبلیمو: ترکیب آب گرم و آبلیمو موجب تعادل اسید معده در سالمندان می شود.
  • مصرف جوش شیرین: مخلوط آب و جوش شیرین باعث کاهش اسید معده میشود.
  • مصرف سرکه سیب: برای جلوگیری از رفلاکس معده می توان ترکیب سرکه سیب و عسل را مصرف کرد. همچنین میتوان از سرکه به جای لیمو در چای استفاده کرد.
  • مصرف سیب سرخ: سیب سرخ از عوامل بسیار تاثیرگذار در کاهش رفلاکس معده محسوب می شود.
  • مصرف دم نوش های بدون کافیین: دمنوش های مانند زنجبیل، نعنا و بابونه باعث کاهش علائم رفلاکس معده می شوند.

  درمان رفلاکس معده در سالمندان
  رفلاکس معده در سالمندان با برخی روش های خانگی درمان می شود.

  پیامدهای رفلاکس معده در سالمندان

  رفلاکس معده در سالمندان می‌تواند عواقب و پیامدهای مهمی در پپی داشته باشد که بر کیفیت زندگی آنان تأثیر می‌گذارد. برخی از پیامدهای رفلاکس معده در سالمندان عبارتند از:

  • آسیب به مری
  • اختلال در دستگاه گوارش
  • کاهش کیفیت زندگی

  روش های پیشگیری و مدیریت

  برای پیشگیری از رفلاکس معده در سالمندان و مدیریت آن، راهکارهای زیر توصیه می‌شود:

  • تغییر رژیم غذایی: سالمندان باید در مصرف مواد تحریک‌کننده مثل قهوه، چربی‌های بالا، نمک و مواد دیگر احتیاطات لازم را در نظر بگیرند. همچنین، کم کردن مصرف غذا قبل از خواب می‌تواند به آنها کمک کند.
  • وزن مناسب: افزایش وزن می‌تواند فشار بیشتری بر معده ایجاد کرده و رفلاکس را تشدید کند. از این رو تناسب وزن برای آنان اهمیت بالایی دارد.
  • تغییرات در الگوی خواب: داشتن خواب نامنظم و ناکافی بر تمام اعضای بدن از جمله معده تاثیر منفی میگذارد. به علاوه استفاده از بالش های ارتفاعی هنگام خواب می‌تواند از برگشت اسید معده به مری جلوگیری کند.
  • داروها: در موارد شدیدتر رفلاکس معده، ممکن است پزشک داروهای ضد اسیدی یا داروهای دیگر تجویز کند.
  • مشاوره پزشکی: برای تشخیص دقیق و مدیریت مناسب رفلاکس معده در سالمندان، مهم است که با پزشک تخصصی گاهی از مشاوره مکمل مانند مراجعه به گوارش‌پزشک، انجام آزمایش‌های مختلف و ارائه مشوره‌های خاص مشورت کنید.

  استخدام پرستار سالمند

  رفلکس شامل بازگشت اسید، محتویات معده و آنزیم های معده به مری است که علائم متفاوتی دارد. این بیماری امکان دارد برای سالمندان ناراحت‌ کننده باشد، برای درمان آن باید اقدامات لازم انجام شود که در مطالب بالا راهکارهای کاهش و درمان رفلاکس معده در سالمندان توضیح داده شده است.

  همان طور که در مطالب بالا متوجه شدید با چند راهکار ساده، می ‌توان باعث کاهش و درمان رفلاکس معده در سالمندان شد. امروزه با توجه به افزایش مشاغل کاری، اکثر خانواده ها وقت کافی برای نگهداری از سالمند خود را ندارند؛ به همین دلیل می توانند به موسسه پرستاری سفیر آرامش که تحت نظارت وزارت بهداشت مشغول به کار شده است، مراجعه کنند و پرستار سالمند در منزل را استخدام کنند.

  پرستار سالمند می تواند بر تمام رفتارهای سالمند نظارت کامل داشته و یک رژیم غذایی مناسب برای او تهیه کند که موجب کاهش رفلاکس معده شود. لازم به ذکر است که هزینه استخدام پرستار سالمند بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است. به همین دلیل تمام افراد می ‌توانند به ‌راحتی بهترین پرستار را برای نگهداری از عزیز خود  استخدام کنند.

   

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  3 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان