پرستار کودک, مقالات

۵ تکنیک برای تقویت رشد ذهنی کودک

رشد ذهنی کودک Boost  Baby’s Brainpower  برای والدین از اهمیت زیای برخوردار است. در زمان تولد، مغز کودک دارای ۱۰۰ میلیارد نورون است (به تعداد ستاره های کهکشان راه شیری)! در حقیقت در اولین سال‌های زندگی، در مغز کودک تریلیون‌ها پیوند در محل سپناپس ها در بین سلول‌های مغزی ایجاد خواهد شد و باعث می شود که مغز کودک به طرز شگفت انگیزی، دو برابر یک بزرگسال پیوند عصبی داشته باشد.

 اهمیت رشد ذهنی کودک
برای پرورش و رشد ذهنی کودک، فعالیت‌های ساده ای وجود دارد که باعث افزایش تعداد سلول های مغزی و بهبود عملکرد آنها می شود و به والدین این امکان را می دهد تا با فرزندشان ارتباط موثر برقرار کنند.

هر چند که در سال اول زندگی بیشتر وقت والدین صرف غذا دادن، خواباندن، تمیز کردن کودک و .. می گردد اما انجام این فعالیت ها بر رشد ذهنی کودک اثر گذار خواهد بود.

در این مقاله به بررسی ۵ اقدام ساده برای تقویت رشد ذهنی کودک پرداخته ایم.

کودک را روی شکم قرار دهید

خواباندن کودک بر روی شکم به منزله اولین اقدامات برای آمادگی کودک برای نشستن، خزیدن و راه رفتن است. وقتی کودک بر روی شکم قرار می گیرد قدرت ماهیچه های بالاتنه و ماهیچه های مرکزی بدن افزایش می یابد.

در این حالت کودک مهارت های حرکتی ظریفی را تمرین می کند و نگاه کردن به اطراف در این حالت برای پرورش گردن و چشم های کودک مفید است.

روش های رشد ذهنی کودک
بیشتر کودکان در اولین روزهای قرارگیری بر روی شکم احساس ناراحتی و ناآرامی می کنند. بهتر است برای کاهش ناراحتی کودک والدین در حالی که روی زمین دراز کشیده اند او را روی سینه خود قرار دهند.

لازم است این کار در زمانی انجام شود که کودک هوشیار است زیرا وقتی کودک خسته است به هیچ وجه بر روی شکم احساس راحتی نخواهد نمود.

هنگامی که کودک شما به طور کامل بر روی شکم خوابانده شد بهتر است اسباب بازی هایی را در مقابل او قرار دهید تا ترغیب شود که آنها را بگیرد.

نوزاد تقریباً از بدو تولد می تواند حالت قرار گیری روی شکم را شروع کند. چند بار در روز فقط دو تا پنج دقیقه این کار را شروع کنید. تا یک سالگی کودک باید تا ۲۰ دقیقه روی شکم بودن را تحمل کند.

 

برای کودک کتاب بخوانید

کتاب خواندن برای کودک او را در معرض کلمات و آوا های جدید قرار می دهد، و عادت دادن کودک به کتاب خوانی او را به این کار علاقه مند خواهد نمود.

بهتر است در هنگام کتاب خوانی برای کودک واقعا با موضوع ارتباط برقرار کنید تا کودک را جلب نمایید به عنوان مثال (“ماشین حرکت کرد وووووم! ماشین چه صدایی در می آورد؟ وووووووم!”).

به اشیاء موجود در صفحه اشاره کنید و صدای خود را برای هر شخصیت تغییر دهید. کتاب‌های مقوایی با رنگ‌های درخشان که صدا ایجاد می‌کنند یا تا می‌شوند، برای نوزادان بسیار عالی هستند. در ۶ تا ۱۲ ماهگی، آنها کتاب هایی با تصاویر چهره، اشکال یا حیوانات را دوست خواهند داشت.

رشد ذهنی کودک با گفتگو

با کودک صحبت کنید

هرچه کودک شما کلمات بیشتری بشنود، یادگیری نحوه تولید صداهای مورد نیاز برای زبان آسان تر خواهد بود. صحبت کردن با کودک به او در مورد ریتم مکالمه نیز می آموزد.

(«آیا باید جوراب بپوشیم؟» «بلههههه!») ممکن است به دلیل شاغل بودن والدین ،کودکان کمتر با بزرگسالان تعامل داشته باشند، اما می‌توان با روایت کردن اتفاقات روز و صحبت کردن با کودک ، شکاف‌ها را پر کنید.

صداهای تولیدی کودکتان را تقلید کنید و او را تشویق کنید که صدای شما را تقلید کند. انجام بازی های کلامی و شعر خواندن‌ در حین حمام کردن، مهارت‌های صحبت کردن اولیه را تقویت می‌کند.

کودک را تشویق کنید:

در آغوش گرفتن نوزاد، لبخند زدن به او و اطمینان دادن به او در هنگام تلاش برای یادگیری چیز جدید به او کمک می کند تا احساس کند تحت مراقبت و حمایت قرار دارد.

رشد ذهنی کودک با تشویق

این نقطه عطف مهمی در رشد عاطفی کودک است و آنها را قادر می سازد تا ریسک کنند، کاوش کنند و چیز های جدیدی را یاد بگیرند.
تحقیقات گزارش داده اند که نوزادانی که دلبستگی ایمن دارند به این معنا که پیوند محکمی بین نوزاد و سرپرست او از طریق مراقبت مداوم شکل گرفته است ، با سرعت مناسب‌تری رشد می‌کنند و تمایل بیشتری به مستقل بودن دارند. به عنوان مثال این کودکان زودتر از سایرین اقدام به راه رفتن می کنند.

عادت کردن به روال های ثابت در طول روز (مانند حمام کردن در ساعت ۶ بعد از ظهر، به دنبال آن لباس خواب پوشیدن و شنیدن داستان) نیز می تواند به رشد این وابستگی های عاطفی کمک کند، زیرا کودک می تواند پیش بینی کند که چه اتفاقی خواهد افتاد.

کودک را با بازی سرگرم کنید

برخورداری از زمان بازی به کودک کمک می کند تا در مورد محیط اطراف خود بیشتر بیاموزد، علت و معلول را درک کند.به عنوان مثال می توانید عروسکی را بردارید و آن را بیاندازید، دکمه پخش موسیقی را بر روی یک اسباب بازی فشار دهید تا آهنگ آن پخش شود و ببیند که چگونه کار می کند، جغجغه را بردارید و دست خود را برای بررسی صدای آن تکان دهید .

حتی می توانید با دادن یک فنجان آب به آنها و دیدن اینکه آیا می خواهند از آن جرعه جرعه بنوشند به کودک استفاده از لیوان را آموزش دهید. یادگیری کارهای ساده و چیزهای جدید به مغز کودک کمک می کند تا ارتباطات مهمی در بین سلول های خود ایجاد کند.

مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button