درخواست پرستار | مشاوره رایگان

راهکارهای کاهش وزن در کودک و مراقبت از کودکان دارای اضافه وزن

نکات مهم برای مراقب از کودکان دارای اضافه وزن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  کاهش وزن در کودک امروزه به عنوان یک دغدغه بزرگ برای خانواده ها تبدیل شده است. امروزه  از هر 4 نفر یک کودک یا نوجوان در کشورهای توسعه یافته دارای اضافه وزن یا چاقی هستند. این چربی های اضافی، بچه ها را در معرض مشکلات جدی برای سلامتی از جمله دیابت، بیماری های قلبی و آسم قرار می دهند. چاقی کودک نیز عواقب زیادی به همراه دارد. کودکان دارای اضافه وزن،  کنار بچه ها برای شرکت در ورزش و فعالیت ها مشکل دارند. بچه های دیگر ممکن است آنها را آزار دهند و منجر به پایین آمدن عزت نفس کودک شوند، و باعث تصویر منفی کودک از بدنش و حتی افسردگی شود. اگر به تماشای کودکتان با اضافه وزن می پردازید ، ممکن است احساس درماندگی کنید. در این مقاله از خدمات پرستاری سفیر آرامش نکات مهم برای مراقب از کودکان دارای اضافه وزن را بررسی می کنیم.

  نیاز اصلی کودک را شناسایی کنید

  نیاز اصلی کودک ممکن است یک سوم و یا یک چهارم میزان غذایی است که در حال حاضر در هر وعده می خورد. برای چک کردن میزان کالری مورد نیاز کودک حتما با متخصص تغذیه مشورت کنید.

  کاهش وزن در کودک
  هرچه این بسته بزرگتر باشد، افراد تمایل بیشتری به خوردن دارند.

  پیشنهاد مقاله : با دلایل امتناع کودک از غذا خوردن آشنا شوید

  برچسب های روی مواد غذایی را بخوانید

  اطلاعات مربوط به اندازه و کالری مواد غذایی را می توان در پشت بسته بندی مشاهده کرد. پس از مطالعه انها ممکن است تعجب کنید که میزان کالری موجود در خوراکی چه اندازه است.

  از ظروف کوچکتر استفاده کنید

  برای کاهش وزن در کودک هنگام استفاده از کاسه یا بشقاب کوچک، میزان غذای موجود زیاد به نظر می رسند و کودک کمتر غذا می خورد.

  مواد غذایی را از بسته های بزرگ به ظروف کوچکتر تقسیم کنید

  هرچه این بسته بزرگتر باشد، افراد بیشتر بدون درک از میزان آن تمایل به خوردن دارند.

  برای کاهش وزن در کودک خوراکی های پرکالری مانند پنیر پیتزا یا شکلات را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید و قطعه های کمتری از آن را به کودک خود بدهید.

  کم کردن سفارشات

  برای کاهش وزن در کودک هنگامی که بیرون غذا می خورید یک تجربه خوب را با فرزند خود به اشتراک بگذارید یا به جای آن فقط یک غذا سفارش دهید. به جای سفارشات زیاد و بزرگ، نیمه ای از غذا یا ظرفی  متوسط ​ سفارش دهید.

  بچه های خود را حرکت دهید

  کودکانی که کم تحرک هستند و همیشه به تماشای تلویزیون می پردازند، بیشتر در معرض خطر اضافه وزن قرار دارند. بچه ها برای سلامتی، روزانه به یک ساعت ورزش نیاز دارند.

  بچه های خود را حرکت دهید
  بچه ها برای سلامتی، مراجعه به پزشک تغذیه نیاز دارند.

  این مدت زمان ممکن است زیاد به نظر برسد، اما ورزش لازم نیست در یک سالن ورزشی یا کلاس ورزشی اتفاق بیفتد. درعوض، سعی کنید تحرک و ورزش را در کارهای روزمره خانواده خود بگنجانید. برای پرستار کودک رعایت این نکات بسیار مهم است.

  ایده های ورزشی برای بچه ها

  ایده های زیادی برای رواج پیدا کردن ورزش و فعالیت هایی از قبیل آن در خانواده وجود دارد.در ادامه با چند روش کاربردی  آشنا می شویم.

  بازی‌ها با کودکان

  بازی های ویدئویی مبتنی بر فعالیت ها را که به صورت ایستاده و در حال حرکت هستند بازی کنید. شبیه سازی رقص، اسکیت، فوتبال، بولینگ یا تنیس. وقتی کودک شما اعتماد به نفس پیدا کرد،  تجربه واقعی را در بیرون آزمایش کنید.

  با کودک خود خارج از خانه فعالیت کنید

  با هم قدم بزنید، در اطراف محله دوچرخه سواری کنید، در یک پارک محلی گشت بزنید، در یک زمین بازی با کودک ورزش یا بازی کنید. اگر در محله شما همسایه ای زندگی میکند که با برنامه کودک شما هماهنگ است، با همسایه ی خود به فعالیت هایتان بپردازید.

  کودکان را در کلاس های ورزشی یا فعالیتهای دیگر ثبت نام کنید

  باشگاه ها مکان های امنی برای ورزش و بازی کودکان است. پس برای کاهش وزن در کودک به روش سالم هر چه زود تر فرزندانتان را در کلاس های ورزشی ثبت نام کنید!

  برای یک پیاده روی با فرزند خود برنامه ریزی کنید

  گاهی اوقات داشتن یک هدف در ذهن می تواند حتی بی میل ترین کودکان به ورزش را نیز تحریک کند. یک رویداد یا روش دوستانه برای کودک در ذهن خود پیدا کنید و به فرزند خود بگویید که سعی کند در این مراحل شرکت کند و لذت کافی را ببرد. هنگام اجرای این شاهکار حتماً جشن بگیرید تا کودک احساس رضایت کند و عادت او شود.

  تماشای تلویزیون را کاهش دهید

  هرچه زمان تماشای تلویزیون ، بازی کردن بازی های ویدئویی یا استفاده از رایانه یا دستگاه های تلفن همراه کودکان شما کمتر باشد،میتواند زمان بیشتری را صرف فعالیت های دیگر کند. سعی کنید در جهت کاهش وزن در کودک بیشتر وقت خود و کودک  را صرف سرگرمی های فعال کنید. به یاد داشته باشید که الگوی مثبت بودن برای کودک مهم است .بنابراین ممکن است مجبور شوید عادت تماشای تلویزیون خود را کاهش دهید.

  راهکارهای کاهش وزن در کودک چیست؟
  بازی های ویدئویی هرچه کمتر باشد کودکان وقت بیشتری را برای فعالیت می پردازند.

  زمان دیدن تلویزیون روزانه را محدود کنید

  مطالعات نشان می دهد ارتباطی بین زمان دیدن تلویزیون و چاقی وجود دارد.  بنابراین در تماشای تلویزیون، بازی و گشت و گذار درفضای مجازی محدودیت های خود را تعیین کنید . کارشناسان بیش از دو ساعت در روز توصیه نمی کنند.

  جلوی تلویزیون جلوی خوردن را بگیرید

  برای کاهش وزن در کودک می توانید از خوردن مواد غذایی در جلوی تلوزیون توسط کودک خودداری کنید. زیرا تماشای تلوزیون باعث غفلت کودک از میزان مواد غذایی که می خورد می شود.

  پاداش دیگری را انتخاب کنید

  به جای اینکه برای کاهش وزن در کودک به عنوان پاداش زمان بیشتری مانند نشستن در مقابل تلویزیون یا کامپیوتر بدهید، قول متفاوت دیگری مانند سفر یا فعالیت مورد نظر کودک را بدهید.

  کودک خود را تشویق کنید تا سرگرمی های جدیدی ایجاد کند

  ایجاد تغییرات اساسی در شیوه زندگی می تواند استرس بیشتری به زندگی کودک بیفزاید. گاهی اوقات، کودک دارای اضافه وزن یا چاق شما ممکن است احساس تنهایی ، غمگین  بودن ، عصبانی بودن ، خجالت زده یا دلسرد شود. در گذشته ، آنها با پرخوری یا نشستن جلوی تلویزیون با استرس خود برخورد می کردند. از آنجا که این گزینه دیگر زیاد ممکن نیست ، به آن‌ها کمک کنید تا جایگزین سالم تری پیدا کنند. از فرزند خود بپرسید که چه فعالیت یا سرگرمی ای دوست دارد. سرگرمی ها و بازی های سالم و مختلف، می توانند به بچه ها در تقویت عزت نفس خود ، از بین بردن استرس و فراهم کردن موقعیت مثبت کمک کنند.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان