با روش های درمانی زگیل آشنا شوید

درمان زگیل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  مطالعات نشان می‌دهد که حدود نیمی از زگیل Warts ها خود به خود در عرض یک سال از بین می روند و دو سوم آن در عرض دو سال ناپدید می‌شوند ، بنابراین بهتر است در ابتدا صبر نمایید اما باید مراقبت از بیمار بروز احتمالی زگیل های جدید را دارد داشته باشید.

  اما برخی از متخصصان درمان فوری را برای کاهش میزان ویروس در بافت مجاور و احتمال کاهش خود توصیه می کنند. بنابراین اگر ترجبیح می‌دهید منتظر نمانید ، 4 گزینه درمانی اصلی دارید که عبارتند از:

  1. اسید سالیسیلیک
  2. انجماد
  3. چسب 
  4. سوزاندن

  در ادامه به بررسی اجمالی این موارد خواهیم پرداخت.

  1) اسید سالیسیلیک

  این اسید ماده اصلی آسپرین است و معمولا باید اولین انتخاب شما برای درمان زگیل باشد. طبق یک مطالعه ، سالیسیلیک اسید تنها درمان موضعی است (درمانی که مستقیماً روی پوست اعمال می شود) که به وضوح از دارونما بهتر عمل می‌کند.

  (این مطالعه ، در شماره آگوست 2011 مجله درماتولوژی بریتانیا ، داده های تعدادی از مطالعات قبلی را ترکیب و تجزیه و تحلیل مجدد کرد.)
  سالیسیلیک اسید هزینه کمی دارد ، حداقل عوارض جانبی را دارد و از داروهای مختلف بدون نسخه ، از جمله مایعات ، ژل ها و چسب ها بهتر عمل می کند .

  درمان زگیل با اسید سالیسیک
  اسید سالیسیلیک اولین انتخاب برای درمان زگیل است.

  پیشنهاد مقاله : علل ایجاد زخم رحم چیست و چگونه درمان می‌شود؟

  غلظت استفاده از این ماده بین 17 تا 40 درصدمتغیر است (غلظت های قوی تر فقط برای زگیل های ضخیم تر استفاده می شود ).
  برای درمان زگیل ، محل آن را به مدت 10 تا 15 دقیقه خیس کنید (می توانید این کار را در دوش یا حمام انجام دهید) ، پوست مرده زگیل را با یک سطح زبر یا سنگ پا تمیز کرده و اسید سالیسیلیک را روی آن بمالید.

  این کار را یک یا دو بار در روز به مدت 12 هفته انجام دهید. زگیل های پوستی ضخیم ، مانند میخچه کف پا ، ممکن است به چسب هایی که چند روز در محل خود باقی می ماند ، بهترین واکنش را بدهد. ادامه درمان برای یک یا دو هفته پس از از بین رفتن زگیل ممکن است به جلوگیری از عود دوباره آن کمک کند.

  2) انجماد

  در این روش درمانی که به آن کرایوتراپی نیز گفته می‌شود ، پزشک معالج نیتروژن مایع را روی زگیل و ناحیه کوچک اطراف آن سواب می‌کند یا اسپری می کند.

  سرمای شدید (که ممکن است به میزان -321 درجه فارنهایت برسد) پوست را می سوزاند و باعث درد ، قرمزی و معمولاً تاول می شود.
  از بین بردن زگیل با این روش معمولاً سه یا چهار درمان طول می کشد ، یکی هر دو تا سه هفته یکبار باید تکرار شود .

  انجام جلسات درمانی بیشتر از این تعداد احتمالاً کمکی نمی کند. پس از بهبودی پوست ، سالیسیلیک اسید را در محل زگیل بمالید تا زائه از پوست جدا شود .

  برخی آزمایشات فردی نشان داده اند که سالیسیلیک اسید و کرایوتراپی به همان اندازه موثر هستند و میزان درمان آنها 50 تا 70 درصد است ، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد کرایوتراپی بیشتر برای زگیل های دست موثر است.

  3) چسب

  اگرچه یافته های تحقیقی زیادی وجود دارد ، اما شواهد نشان می دهد که این رویکرد کم خطر است و ارزش امتحان کردن را دارد. در تحقیقی که چسب را با کرایوتراپی مقایسه کرد ، افراد به مدت شش روز از چسب روی زگیل خود استفاده کردند. روش کار به این صورت بود که چسب را روی زگیل گذاشته و سپس زگیل ها را یک شب بدون پوشش و آزاد می گذاشتند و صبح دوباره از چسب برای پوشاندن زگیل استفاده کردند و به مدت شش روز دیگر از این روش استفاده نمودند .

  درمان زگیل با چسب
  به طور معمول چسب زگیل شش روز روی زخم باقی می‌ماند.

  آنها این رژیم را به مدت دو ماه یا تا زمان از بین رفتن زگیل دنبال کردند. در این مطالعه ، چسب در حدود 45 درصد موثرتر از سرما درمانی بود. اینکه چرا چسب بهتر عمل می کند واضح نیست. ممکن است چسب باعث شود که اکسیژن به زگیل نرسد ، یا شاید پوست مرده و ذرات ویروسی به همراه چسب برداشته شوند. برخی از افراد قبل از پوشاندن زگیل با چسب ، از سالیسیلیک اسید استفاده می کنند.

  زگیل هایی که به درمان های استاندارد پاسخ نمی دهند ممکن است با داروهای تجویزی درمان شوند. داروی ایمونوتراپی موضعی imiquimod (Aldara) ، یک درمان استاندارد برای زگیل تناسلی است .

  همچنین این ماده می تواند برای درمان زگیل های پوستی معمولی نیز استفاده شود . تصور می شود که Imiquimod با ایجاد واکنش آلرژیک و تحریک در محل زگیل عمل می کند. در رویکردی به نام ایمونوتراپی داخل بینی ، زگیل با آنتی ژن تست پوست (مانند اوریون یا کاندیدا) در افرادی که پاسخ ایمنی به آنتی ژن نشان داده اند تزریق می شود. داروهای شیمی درمانی فلوروراسیل (5-FU) که به عنوان کرم استفاده می شود و بلئومایسین که به زگیل تزریق می شود ، از دیگر عوامل مورد استفاده در درمان زگیل های مقاوم هستند. همه این درمانها عوارض جانبی دارند و شواهد اثربخشی آنها محدود است.

  4) سوزاندن

  نام فنی این درمان الکترودسیکاسیون (یا کوتر) و کورتاژ است. پزشک با استفاده از بی حسی موضعی ، زگیل را با سوزن برقی خشک می کند و با وسیله ای شبیه قاشق به نام کورت آن را از بین می برد.

  برش زگیل
  سوزاندن زگیل معمولاً باعث ایجاد زخم می‌شود.

  این کار معمولاً باعث ایجاد زخم می شود (از بین بردن زگیل با چاقوی جراحی ، گزینه دیگری است). این روش معمولاً مختص زگیل هایی است که به درمان های دیگر پاسخ نمی دهند و عموماً باید از این روش در کف پا اجتناب شود.

  زمان درست مراجعه به پزشک

  برخی از سرطان های پوست در ابتدا شبیه زگیل هستند. اگر زگیلی دارید که از نظر اندازه ، رنگ و شکل تغییر چندانی نمی کند ، احتمالاً نیازی به مراجعه به پزشک نیست.

  درمان به موقع زگیل
  برخی از سرطان های پوست در ابتدا شبیه زگیل هستند.

  اما اگر در سن 50 سالگی هستید و زگیل جدیدی روی پوست شما ظاهر شده است لازم است با متخصص پوست مشورت کنید. به هر زگیلی که سریع خونریزیمی کند  یا رشد کندی دارد دقت نمایید و سریعا با پزشک مشورت کنید.

  سخن پایانی

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان

  سایر مقالات مرتبط
  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  1 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان