انواع خونریزی مغزی و علائم خونریزی مغزی در اثر ضربه

انواع خونریزی مغزی و علائم خونریزی مغزی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  همانطور که می‌دانید مغز حساس‌ترین عضو بدن انسان است. تمام حواس و حرکات انسان توسط مغز کنترل می‌شود و آسیب دیدن مغز می‌تواند روی عملکرد تمام اعضای بدن تاثیر منفی بگذارد. به خاطر همین است که بیماری‌ها و صدمات مغز از خطرناک‌ترین بیماری‌های بدن انسان به شمار می‌روند. مغز در سر انسان و داخل جمجمه قرار گرفته و به همین دلیل مراقبت و نگهداری از سر بسیار مهم و حیاتی است. خونریزی مغزی یکی از خطرناک‌ترین صدمات مغزی بوده که می‌تواند عملکرد کلی بدن انسان را تحت تاثیر قرار دهد. تا جایی که ممکن است انسان بر اثر این اتفاق فلج شده یا حتی این اتفاق می‌تواند منجر به مرگ انسان نیز شود. ما در این مقاله از سفیر آرامش می‌خواهیم در مورد انواع خونریزی مغزی و علائم خونریزی مغزی بر اثر ضربه صحبت کنیم. اگر شما هم علاقه‌مند به آشنایی با انواع بیماری‌های خطرناک مغز هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

  معرفی انواع خونریزی مغزی

  انواع خونریزی مغزی
  انواع خونریزی مغری می‌توان به خون‌ریزی زیر عنکبوتیه و خون‌ریزی داخل مغزی می‌توان اشاره کرد.

  خونریزی مغزی یک خونریزی درونی است که داخل جمجمه سر اتفاق می‌افتد. برخی از بیماری‌ها مانند فشار خون بالا و یا ضربه خوردن سر می‌تواند باعث خونریزی مغزی شود. خونریزی مغزی یا داخل جمجمه‌ای با سکته مغزی متفاوت است. در خونریزی مغزی خون به صورت ناگهانی به بافت مغز می‌رسد و مغز انسان را دچار آسیب می‌کند. در ادامه با انواع خونریزی مغزی آشنا می‌شویم:

  1. هماتوم اپیدورال
  2. هماتوم ساب دورال
  3. خونریزی زیر عنکبوتیه
  4. خونریزی داخل مغزی

  در این قسمت از این مقاله می‌خواهیم در مورد انواع خونریزی مغزی را به صورت کامل صحبت کنیم تا شما هم بتوانید انواع خونریزی مغز را بشناسید.

  • هماتوم اپیدورال

  در این نوع از خونریزی مغزی یک لخته خون بیرون از رگ تشکیل می‌شود. هماتوم اپیدورال حالتی است که در آن خون بین جمجمه و آخرین لایه پوششی مغز لخته می‌شود که این اتفاق معمولاً بر اثر ضربه شدید به سر به وجود می‌آید. در این نوع خونریزی مغزی، تشخیص سریع می‌تواند کمک زیادی به بیمار کند. زیرا ممکن است که بیمار تا چند دقیقه یا چند ساعت بعد ضربه علائمی نداشته باشد و فکر کند که مشکلی پیش نیامده است. اما در این زمان هماتوم در حال رشد است و اگر تشخیص به موقع نباشد ممکن است که فرد دچار مرگ مغزی شود.

  • هماتوم ساب دورال

  هماتوم ساب دورال در لایه مننژیت سخت مغزی به وجود می‌آید که از هماتوم اپیدورال سخت‌تر است. اگر هماتوم کوچک باشد، نیاز به جراحی و تخلیه ندارد و ممکن است با درمان‌های دیگر برطرف شود. اما اگر لخته خون بزرگ باشد، باید با انجام جراحی لخته خون تخلیه شود. علت به وجود آمدن این نوع از خونریزی مغزی در سنین مختلف متفاوت است. ولی به طور کلی بر اثر تکان‌های شدید سر و توقف ناگهانی به وجود می‌آید. این نوع خونریزی در نوزادان بر اثر تکان‌های شدید، در نوجوانان و جوانان بر اثر تصادف و در کهنسالان بر اثر زمین خوردن به وجود می‌آید.

  • خونریزی زیر عنکبوتیه

  همانطور که از اسم این نوع خونریزی مغزی مشخص است، این خونریزی در زیر فضای عنکبوتیه مغز اتفاق می‌افتد. یکی از مهم‌ترین علائم این نوع خونریزی مغزی، سردردهای بسیار شدید است که بیمار توان تحمل آن را ندارد. علت به وجود این نوع خونریزی می‌تواند ریشه در وراثت شخص داشته باشد. اما در برخی موارد هم دیده شده که افرادی که سابقه مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر داشته‌اند، دچار این نوع خونریزی مغزی شدند.

  • خونریزی داخل مغزی

  یکی دیگر از انواع خونریزی مغزی، خونریزی داخل مغزی است. این نوع از خونریزی‌های مغزی که بسیار خطرناک است، بر اثر خونریزی داخل بافت مغز به وجود می‌آید. عموماً این نوع خونریزی در اثر سکته مغزی به وجود می‌آید. متاسفانه بین ۳۵ تا ۴۵ درصد افرادی که دچار این نوع خونریزی مغزی می‌شوند، زنده نمی‌مانند.

  تا اینجا در مورد انواع خونریزی مغزی با شما عزیزان صحبت کردیم. در ادامه قصد داریم تا علائم خونریزی مغزی را به شما عزیزان بگوییم تا با شناخت این علائم، اقدامات لازم را در مواجهه با آن به سرعت انجام دهید.

  علائم خونریزی مغزی چیست؟

  همانطور که گفتیم انواع خونریزی مغزی به چهار دسته تقسیم می‌شود که ممکن است بر اثر برخی حالات و بیماری‌ها مانند فشار خون بالا و یا ضربه به سر به وجود بیاید. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم در مورد علائم خونریزی مغزی و انواع و علائم خونریزی مغزی بر اثر ضربه صحبت کنیم. ممکن است علائم بیمار بسته به نوع خونریزی مغزی متفاوت باشد. به همین دلیل ما علائم هر نوع از خونریزی مغزی را به صورت جداگانه بیان خواهیم کرد. پرستار بیمار نقش بسیار مهمی را در این بین ایفا می کند.

  علائم خونریزی مغزی عبارت است از:

  • هماتوم اپیدورال یکی از انواع خونریزی مغزی است که در اثر ضربه به وجود می‌آید. وقتی که ضربه‌ای وارد شده به سر شدت داشته باشد، ممکن است که جمجمه دچار شکستگی شده و یا رگ در سر پاره شود. این اتفاق ممکن است باعث شود تا خونریزی خارج از رگ و بیرون از بافت مغزی اتفاق بیفتد. بسیاری از افراد می‌پرسند که علائم خونریزی مغزی بر اثر ضربه چیست؟ باید بگوییم که علائم خونریزی مغزی بر اثر ضربه در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد. اما چون این لخته خون بیرون از بافت مغز تشکیل می‌شود، ممکن است تا چند دقیقه یا چند ساعت علائم خاصی نداشته باشد. با بزرگ شدن هماتون در زیر جمجمه سر ممکن است علائمی مانند احساس درد در ناحیه سر، کاهش هوشیاری، اختلال در بینایی و… به وجود بیاید.
  • در خونریزی مغزی هماتوم ساب دورال در حالت‌های مختلفی برای سنین مختلف به وجود می‌آید. همان طور که گفتیم اگر لخته خون به وجود آمده در این نوع خونریزی مغزی کوچک باشد، علائم خاصی ندارد. در چنین شرایطی لخته بدون عمل جراحی از بین می‌رود. اما اگر این لخته خون بزرگ باشد علائمی مانند بی‌حالی، بیهوشی، کما و بزرگ شدن یک طرفه مردمک چشم را به همراه خواهد داشت.
  • خونریزی زیر عنکبوتیه که یک نوع بیماری وراثتی می‌باشد علائمی مانند سردردهای شدید غیر قابل تحمل که به صورت ناگهانی به وجود می‌آیند همراه با بیهوشی و تهوع دارد.
  • خونریزی داخل مغزی که در این نوع از خونریزی مغزی چون در داخل و بطن مغز اتفاق می‌افتد، علائم بیشتری دارد. سردرد، حالت تهوع و استفراغ، نقص عصبی، مشکل در تکلم، ضعف ناگهانی اعضای بدن و کاهش هوشیاری از مهمترین علائم این نوع خونریزی مغزی هستند.

  عوارض جراحی هماتوم مغزی

  عوارض جراحی هماتوم مغزی
  عوارضی مثل اختلال در تکلم و بینایی و یا بعضی حرکات اعضای بدن بعد از جراحی هماتوم مغزی موقتی است.

  بی شک تمام انسان‌ها می‌دانند که مغز مهم‌ترین عضو بدن هر انسان است. چون تمام حالات و حرکات انسان توسط مغز کنترل می‌شود. اگر مغز آسیب ببیند، مطمئناً روی عملکرد دیگر اعضای بدن نیز تاثیر خواهد گذاشت. اگر به هر دلیلی نیاز باشد که مغز انسان تحت عمل جراحی قرار گیرد، خطر آسیب دیدگی به این بافت حیاتی با ریسک بالایی وجود دارد. جراحی هماتوم مغزی نیز از این قاعده مستثنا نیست. مطمئناً این عمل جراحی عوارضی را به همراه دارد اما با انتخاب یک پزشک متخصص با تجربه و بیمارستانی که تجهیزات کامل داشته باشد می‌توان عوارض جراحی هماتوم مغزی را کاهش داد.

  عوارضی همچون اختلال در تکلم، اختلال در حرکات بعضی از اعضای بدن و یا اختلال در بینایی بعد از عمل جراحی هماتوم مغزی موقتی است. این عوارض در دوران نقاهت جراحی و پس از آن با تلاش بیمار و اطرافیان برطرف خواهد شد. این در صورتی است که بعضی از آسیب‌های وارد شده به بافت مغز در زمان عمل جراحی، عوارض بلند مدتی به همراه داشته باشند.

  کلام پایانی

  در این مقاله از سایت سفیر آرامش، سعی کردیم تا شما بیشتر انواع خونریزی مغزی را بشناسید. شما با شناخت از انواع خونریزی مغزی، در شرایط آن عملکرد بهتری را خواهید داشت. امیدواریم با مطالعه این مقاله مهم، اطلاعات لازم را در مورد انواع خونریزی مغری، علایم و عوارض جراحی خونریزی مغزی به دست آورده باشید.

  سوالات متداول

  انواع خونریزی مغزی چیست؟

  انواع خونریزی مغری می توان به هماتوم اپیدورال و هماتوم ساب دورال، خونریزی زیر عنکبوتیه و خونریزی داخل مغزی می‌توان اشاره کرد.

  خونریزی مغزی چه علائمی دارد؟

  هماتوم اپیدورال یکی از انواع خونریزی مغزی است که در اثر ضربه به وجود می‌آید. در خونریزی مغزی هماتوم ساب دورال در حالت‌های مختلفی برای سنین مختلف به وجود می‌آید. خونریزی زیر عنکبوتیه که یک نوع بیماری وراثتی می‌باشد علائمی مانند سردردهای شدید غیر قابل تحمل که به صورت ناگهانی به وجود می‌آیند همراه با بیهوشی و تهوع دارد.

  عوارض جراحی هماتوم مغزی

  عوارضی همچون اختلال در تکلم، اختلال در حرکات بعضی از اعضای بدن و یا اختلال در بینایی بعد از عمل جراحی هماتوم مغزی موقتی است. این عوارض در دوران نقاهت جراحی و پس از آن با تلاش بیمار و اطرافیان برطرف خواهد شد. این در صورتی است که بعضی از آسیب‌های وارد شده به بافت مغز در زمان عمل جراحی، عوارض بلند مدتی به همراه داشته باشند.

  چرا مرکز پرستاری سفیر آرامش را انتخاب کنیم؟

  شرکت پرستاری سفیر آرامش، با هدف ارتقای سطح سلامت و رفاه جامعه و متمرکز بر خدمات مراقبتی و پرستار، به صورت 24 ساعته در تمامی روزهای سال فعالیت می‌کند. در این مرکز، خدمات پرستاری برای سالمندان، کودکان و بیماران با عنوان پرستار کودک،  پرستار سالمند و مراقبت بیمار توسط پرسنل مجرب و دلسوز، به خانواده های گرامی ارائه می‌شود.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  4 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری