درخواست پرستار | مشاوره رایگان

گلودرد در نوزادان چه دلایلی دارد و راه های کنترل و درمان آن چگونه است

گلو درد نوزاد درمان و دلایل ایجاد آن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  گلودرد در نوزادان دارای علایم مختلفی می باشد که لازم است والدین و پرستار کودک با این علایم آشنایی داشته تا در هنگام مشاهده انها اقدامات لازم را به عمل آورند.

  ممکن است  در نیمه شب متوجه می شوید کودک شما بیش از حد تحریک پذیر است و تغذیه و بلعیدن برای او کاری ناراحت کننده است و به صورت مداوم گریه می نماید .در این شرایط احتمالا به گلو درد مشکوک می شوید اما شاید  نگران این باشید که ممکن است مسئله جدی تری باشد ، مانند استرپتوکوک یا التهاب لوزه.

  علل گلو درد نوزادان
  اگر کودک شما در تنفس مشکل دارد ، سریعاً به دنبال کمک پزشک باشید.

  گلودرد یا خارش گلو به ندرت به خودی خود یک فوریت پزشکی است ، اما هنوز هم می تواند برای والدین تازه وارد و حتی کهنه کار نگران کننده باشد. اولین قدم این است که علائم کودک خود را مشاهده کنید و آنها را کاملاً تحت نظر داشته باشید.

  با پزشک متخصص اطفال تماس گرفته و به صورت آنلاین او را از همه علائم کودک خود مطلع کنید. اینکار به شما کمک می کند تا پزشک تشخیص دهد که آیا باید کودک خود را به مطب ببرید یا باید او را برای استراحت در خانه نگه دارید.

  چه زمانی لازم است به دنبال کمک اضطراری باشید

  اگر کودک شما در تنفس یا بلع مشکل دارد ، سریعاً به دنبال کمک پزشک باشید.

  دلایل شایع گلودرد در نوزادان

  تعدادی از دلایل شایع گلودرد در نوزادان Sore Throat وجود دارد که به چند مورد اصلی آن اشاره می نماییم:

  سرماخوردگی

  گلودرد در نوزادان اغلب به دلیل عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی ایجاد می شود. علائم اصلی سرماخوردگی شامل  گرفتگی بینی و آبریزش بینی است. این موارد ممکن است علاوه بر علائم گلودرد باشد که در کودک خود مشاهده می کنید.

  به طور متوسط ، نوزادان در سال اول زندگی خود می توانند تا هفت بار سرماخوردگی داشته باشند که  سبب رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن آنها شده و برای ان مفید است.

  همچنین بخوانید:  نکات مهم مصرف ویتامین‌ها و املاح برای کودکان که باید بدانید

  دو قانون در هنگام گلو درد نوزاد

  نوزاد تب دارد

  قانون اول این است که وقتی نوزاد شما دچار تب میشود لازم است او را در منزل نگهداری نمایید و از بردن او به مهد کودک اجتناب ورزید همچنین تا 24 ساعت پس از اینکه تب نوزاد پایین آمد نیز لازم  است این کار ادامه یابد.

  نوزاد واقعا ناراحت به نظر می رسند

  اگر کودک شما زیاد گریه می کند و به نظر می رسد که حال او چندان مناسب نیست لازم است  او را در خانه نگه دارید. اگر فرزند شما در مهد کودک حضور دارد ، بهتر است از قوانین ان مکان در مورد نگهداری از نوزادان بیمار اطلاع حاصل نمایید .

  تشخیص گلو درد نوزادان
  گلودرد اغلب به دلیل عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی ایجاد می شود.

  ورم لوزه

  نوزادان می توانند ورم لوزه ، یا لوزه های ملتهب را تجربه کنند. التهاب لوزه معمولاً در اثر عفونت ویروسی ایجاد می شود.

  اگر کودک شما به التهاب لوزه مبتلا باشد ، ممکن است علاقه ای به تغذیه کودک نداشته باشد. آنها همچنین ممکن است:

  • در بلعیدن مشکل دارند
  • بیش از حد معمول آب ریزش  بینی دارد
  • تب داشتن
  • گریه با صدایی خراشیده داشته باشید
  • در صورت لزوم ، متخصص اطفال ممکن است استامینوفن نوزاد یا ایبوپروفن نوزاد را تجویز کند. اگر کودک شما در حال خوردن مواد جامد است ممکن است غذاهای نرم شده برای تغذیه او بهتر باشد.

  بیماری دست ، پا و دهان

  بیماری دست ، پا و دهان توسط ویروس های مختلف ایجاد می شود و در کودکان زیر 5 سال شایع است. علائم ممکن است شامل تب ، گلو درد و دهان درد باشد. کودک ممکن است تاول  ها و زخمهایی در دهان خود  داشته باشند. این عوامل  ممکن است بلعیدن را برای نوزاد دشوار کند.

  همچنین احتمالاً در دست ها ، پاها ، دهان یا باسن کودک جوش های قرمز و تاول هایی مشاهده خواهید کرد. متخصص اطفال ممکن است استفاده از مایعات ، استراحت و استامینوفن نوزاد یا ایبوپروفن نوزاد را در صورت نیاز توصیه کند.

  بیماری دست ، پا و دهان بسیار مسری است. کودک خود را تا زمان بهبود بثورات در منزل نگهداری نمایید  ، که ممکن است 7 تا 10 روز طول بکشد.

  گلودرد استرپتوکوکی

  این گلودرد نوعی بیماری لوزه است که در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود. اگرچه در کودکان زیر 3 سال غیر معمول است ، اما هنوز هم دلیل احتمالی گلو درد نوزادان  است.

  علائم استرپتوکوک در گلو درد نوزادان ممکن است شامل تب و لوزه های بسیار قرمز باشد. همچنین ممکن است غدد لنفاوی د رگردن نوزاد متورم شود.

  اگر مشکوک به گلودرد استرپتوکوکی در نوزاد هستید ، با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید. آنها می توانند کشت آزمایشگاهی میکروب  را برای تشخیص دقیق آن انجام دهند. در صورت نیاز ، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.

  همچنین بخونید:

  چه موقع باید با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید؟

  اگر کودک شما زیر 3 ماه است ، از اولین علائم گلودرد می تواند امتناع از غذا خوردن و یا احساس ناراحتی پس از خوردن غذا باشد . در این شرایط با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.
  نوزادان زیر 3 ماه سیستم ایمنی کاملی ندارند ، بنابراین ممکن است پزشک متخصص اطفال بخواهد آنها را در مطب ببیند و یا انها بستری نماید تا به صورت دقیق به کنترل شرایط او بپردازند.

  همچنین بخوانید:

  اگر کودک شما بیش از 3 ماه دارد ، ممکن است علاوه بر گلو درد یا خارش گلو علائم دیگری نیز داشته باشند :

  • دمای بیش از 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد)
  • سرفه مداوم
  • گریه غیرمعمول یا هشدار دهنده
  • مثل همیشه پوشک های خود را خیس نمی کند
  • به نظر می رسد گوش درد دارد
  • در دست ، دهان ، تنه یا باسن آنها بثورات پوستی وجود دارد
  • پزشک متخصص اطفال با معاینه کودک تشخیص خواهد داد که بستری لازم است با می توان ازکودک در منزل مراقبت نمود
  • پزشک متخصص اطفال همچنین می تواند در مورد اینکه آیا کودک خود را نباید از مراقبت از کودک در خانه نگهداری کرد و تا چه مدت ممکن است مسری باشد به شما مشاوره می دهد.

  چگونه گلودرد در نوزادان را در خانه کنترل کنیم

  برخی از روش های خانگی ممکن است برای نوزادی که گلودرد دارد مفید باشد.

  رطوبت ساز

  راه اندازی یک دستگاه بخور و رطوبت ساز با دمای خنک در اتاق کودک ممکن است به کاهش علائم گلودرد کمک کند. اگر کودک گرفتگی بینی دارد ، دستگاه مرطوب کننده ممکن است به او کمک کند تا راحت تر نفس بکشد.

  مرطوب کننده هوا را دور از کودک قرار دهید تا کودک آن را لمس نکند ، اما به اندازه کافی نزدیک باشد که بتوانند اثرات آن را احساس کنند.
  بخار کننده های آب گرم خطر سوختگی نوزاد را خواهند داشت و نباید از آنها استفاده شود. برای جلوگیری از تشکیل باکتری یا کپک زدن ، بهتر است هر روز مرطوب کننده هوا را تمیز و خشک کنید. زیرا این قارچ ها می تواند کودک شما را بیمار کند.

  استفاده از مکش بینی (به مدت 3 ماه تا 1 سال)

  نوزادان قادر به تخلیه محتیویات بینی خود نیستند. در عوض ، می توانید از یک دستگاه مکش برای مکیدن مخاط بینی استفاده کنید. قطره های سالین ممکن است به شل شدن مخاط کمک کند تا با مکش راحت تر تخلیه شود.

  آیا می توان به نوزاد آب عسل داد ؟

  دادن عسل به نوزاد زیر 1 سال کار درست و ایمن نیست. به کودک خود آب عسل یا سایر داروهای حاوی عسل ندهید. می تواند باعث بوتولیسم نوزاد شود.

  آیا درمان گلودرد در نوزادان به دارو احتیاج دارد؟

  روش درمان گلودرد نوزاد به علت ایجاد کننده آن بستگی دارد. اگر علت آن سرماخوردگی باشد ، پزشک اطفال احتمالاً دارو را توصیه نمی کند مگر اینکه تب داشته باشد.

  همانگونه که ذکر شد می توان با راه اندازی یک رطوبت ساز با دمای خنک در اتاق کودک ، تنفس نوزاد را راحت تر نماید . به آنها مقدار زیادی شیر مادر یا شیر خشک بدهید. مایعات می توانند به هیدراته نگه داشتن بدن کودک کمک کنند تا زمانی که علائم بیماری بهبود یابد.
  اگر گلودرد نوزاد ناشی از عفونت باکتریایی مانند استرپتوکوک باشد ، ممکن است آنتی بیوتیک مورد نیاز باشد. متخصص اطفال در صورت نیاز می تواند کودک شما را تشخیص داده و آنتی بیوتیک تجویز کند.

  آیا مصرف داروی بدون نسخه برای نوزاد بی خطر است؟

  استفاده از داروهای بدون نسخه سرماخوردگی و سرفه برای نوزادان توصیه نمی شود. آنها علائم سرماخوردگی را درمان نمی کنند و در بعضی موارد ممکن است کودک را بیمار تر کند.

  تنها استثنا در زمانی است که کودک تب داشته باشد. برای نوزادان بالای 3 ماه ، در صورت نیاز با استامینوفن یا ایبوپروفن برای کاهش تب نوزاد استفاده می گردد که بهتر است قبل از استفاده از پزشک متخصص اطفال مشورت گرفته شود . پزشکان می توانند دوز صحیحی که برای کودک شما بی خطر است را به شما آموزش دهند.

  آیا دیفن هیدرامین به خواب کودک کمک می کند و استفاده از آن در گلودرد در نوزادان بی خطر است؟

  فقط درصورتی که متخصص اطفال آن را به شما توصیه کند می توانید از دیفن هیدرامین (بنادریل) استفاده کنید. به طور کلی استفاده از این دارو برای نوزادان ایمن نیست.

  چه مدت طول می کشد تا گلودرد در نوزادان بهبود یابد؟

  اگر گلودرد به دلیل سرماخوردگی ایجاد شود ، کودک احتمالاً طی 7 تا 10 روز بهبود می یابد. اگر گلودرد به علت بیماری دست ، پا و دهان یا از التهاب لوزه یا استرپتوکوک گلو ایجاد شود ، ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا کودک بهبود یابد.

  چگونه می توان از گلودرد در نوزادان پیشگیری نمود

  پیشگیری از گلودرد به طور کامل ممکن نیست ، به خصوص اگر ناشی از سرماخوردگی باشد. اما انجام اقدامات زیر ممکن است به کاهش خطر ابتلا دوباره نوزاد کمک کند:

  • نوزاد را تا جایی که ممکن است در خصوص علائم و نشانه های سرماخوردگی یا گلودرد چک نمایید
  • بهتر است نوزاد را از سایر افراد بیمار مانند نوزادان ، خواهران و برادران یا بزرگسالان دور نگه دارید
  • در صورت امکان از جابه جایی نوزاد در سیستم حمل و نقل عمومی اجتناب ورزید
  • اسباب بازی ها و پستانک های کودک خود را مرتبا تمیز کنید
  • دستان خود را قبل از شیر دادن یا لمس کودک بشویید
  • بزرگسالان ممکن است گلودرد یا سرماخوردگی نوزادان را بگیرند.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن کادر ماهر و متخصص در امر خدمت رسانی به کودکان ، سالمندان و بیماران گرامی آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به ارائه خدمت به همشهریان گرامی بپردازد.

  سوالات متداول

  آیا درمان گلودرد در نوزادان به دارو احتیاج دارد؟

  روش درمان گلودرد نوزاد به علت ایجاد کننده آن بستگی دارد. اگر علت آن سرماخوردگی باشد ، پزشک اطفال احتمالاً دارو را توصیه نمی کند مگر اینکه تب داشته باشد.

  آیا می توان به نوزاد آب عسل داد ؟

  دادن عسل به نوزاد زیر 1 سال کار درست و ایمن نیست. به کودک خود آب عسل یا سایر داروهای حاوی عسل ندهید. می تواند باعث بوتولیسم نوزاد شود.

  چه مدت طول می کشد تا گلودرد در نوزادان بهبود یابد؟

  اگر گلودرد به دلیل سرماخوردگی ایجاد شود ، کودک احتمالاً طی 7 تا 10 روز بهبود می یابد. اگر گلودرد به علت بیماری دست ، پا و دهان یا از التهاب لوزه یا استرپتوکوک گلو ایجاد شود ، ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا کودک بهبود یابد.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان