سرم تراپی و تزریق سرم برای کودکان

سرم تراپی و تزریق سرم برای کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  تقریبا حدود ۸۰ درصد وزن نوزادان را آب تشکیل می‌دهد. با افزایش سن کم کم چربی‌ها جایگزین آب در بدن انسان می‌شوند. به طوری که چیزی حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد بدن یک انسان بالغ را آب تشکیل می‌دهد. این میزان از آب بدن از طریق تغذیه و خوردن مایعات و غذاهایی که مقدار از آن‌ها آب هستند، تامین می‌شود. البته بدن انسان مقداری از این آب را از دست می‌دهد. بدن آب را از طریق تبخیر، تعریق، مدفوع و ادرار از از دست می‌دهد.

  در برخی موارد پیش می‌آید که میزان آب دریافتی بدن بسیار کمتر از آبی باشد که از دست می‌دهد. در چنین شرایطی بدن انسان اصطلاحاً دچار کم آبی می‌شود. اگر میزان کم آبی بدن کم باشد، بدن آن را از طریق تغذیه و احساس تشنگی جبران می‌کند. اما اگر میزان کم آبی زیاد باشد، فرد باید به کلینیک‌های درمانی مراجعه کند.

  در این کلینیک‌ها به شخص سرم تزریق می‌کنند تا این کم آبی جبران شود. ما در این مقاله از سفیر آرامش می‌خواهیم در مورد سرم تراپی و تزریق سرم برای کودکان صحبت کنیم. اگر شما هم در اطراف خود یک کودک دارید یا وظیفه مراقبت از کودکی بر عهده شما می‌باشد، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

  سرم تراپی برای کودکان

  سرم تراپی برای کودکان
  برای تزریق سرم برای کودکان و سرم تراپی برای کودکان به کلینیک‌های مخصوص مراجعه کنیم.

  کودکان چون وزن کمتری دارند، بدن‌شان بیشتر از بزرگسالان دچار کم آبی می‌شود‌. مواردی مانند تب، عفونت، اسهال، استفراغ، تعریق بر اثر تحرک زیاد و … می‌تواند باعث به وجود آمدن کم آبی در بدن کودکان شود. اگر میزان کم آبی بدن کم و در مراحل اولیه باشد، بدن با واکنش‌های فیزیولوژیک، مانند حبس کردن ادرار یا احساس تشنگی این کم آبی را جبران می‌کند. اما مواقعی هم میزان کم آبی بیشتر می‌شود و بدن نمی‌تواند از طریق تغذیه و احتباس ادرار این کم آبی را جبران کند. در چنین شرایطی مخصوصاً در اطفال و نوزادان، باید برای تزریق سرم برای کودکان و سرم تراپی برای کودکان به کلینیک‌های مخصوص مراجعه کنیم. در این شرایط کلینیک‌های درمانی با انجام سرم تراپی برای کودکان، میزان کم آبی بدن کودک را برطرف کرده و خطرات ناشی از کم آبی در او را از بین می‌برند.

  سرم تراپی برای کودکان در منزل

  اگر شما به دلیل مشغله‌های زیاد و دغدغه‌هایی که بیرون از منزل دارید نمی‌توانید از کودک خود مراقبت کنید، بهترین راه کمک گرفتن از یک پرستار کودک در منزل است. مراقبت و نگهداری از کودکان و همچنین نگهداری از آن‌ها در زمان بیماری،  خدماتی هستند که یک پرستار کودک در منزل می‌تواند انجام دهد. سرم تراپی اطفال و تزریق سرم برای کودکان یکی از خدماتی است که پرستار در منزل در دوره درمان فرزند شما انجام می‌دهد. در برخی مواقع نیاز است که کودک شما به صورت مرتب سرم تراپی انجام دهد. شما می‌توانید با کمک یک پرستار با تجربه این کار را در محیط امن خانه خودتان انجام دهید. سفیر آرامش با دارا بودن کادری مجرب از پزشکان و پرستاران متخصص خدمات سرم تراپی برای کودکان را به نحو احسن در منزل انجام می‌دهد. شما می‌توانید با استخدام یک پرستاران از این موسسه، سرم تراپی برای کودکان عزیزتان را در محیط امن خانه انجام دهید. در چنین شرایطی کودک شما می‌تواند بدون داشتن استرس و در محیط آشنای خانه طول درمان خود را به پایان برساند.

  خطرات تزریق سرم برای کودکان

  استفاده خودسرانه از سرم‌ها چه برای کودکان و چه برای بزرگسالان می‌تواند خطرات جدی برای سلامت آن‌ها باشد. حتماً باید به این نکته توجه داشته باشید که سرم حتما باید توسط پزشک معالج تجویز شود. اگر سرم بیش از اندازه برای کودک تزریق شود، باعث ادم ریوی و تجمع آب در بدن کودک می‌شود که بسیار خطرناک است. در زمان تزریق سرم برای کودک هم باید توجه داشته باشید باید میزان دوز تعیین شده توسط پزشک به کودک تزریق شود.

  همچنین بخوانید: هزینه پرستار کودک در منزل

  نحوه تزریق سرم برای کودکان

  نحوه تزریق سرم برای کودکان
  تفاوت سرم تراپی اطفال با بزرگسالان این است که تزریق سرم برای کودکان باید با دقت بیشتری انجام شود.

  نحوه سرم تراپی اطفال نیز مانند بزرگسالان است، با این تفاوت که تزریق سرم برای کودکان باید با دقت خیلی بیشتری انجام شود. عدم دقت کافی در تزریق سرم به کودکان در اثر بی‌قراری او، ممکن است سوزن دچار شکستگی شده یا رگ پارگی پیدا کند. به همین دلیل است که برای تزریق سرم کودک معمولاً دست کودک را به یک تکه تخته یا بالش سفت می‌بندند.

  اگر سن کودک بسیار کم باشد از مادر کودک می‌خواهند تا کودک را در آغوش خود بگیرد تا کودک احساس آرامش بیشتری داشته باشد. همچنین در زمان سرم تراپی برای کودکان باید توجه داشته باشیم که میزان تزریق به اندازه دوز تعیین شده توسط پزشک انجام شود.

  جایگزین سرم برای کودکان

  در برخی مواقع به جای انجام سرم تراپی برای کودکان، می‌توانید از سرم خوراکی نیز برای درمان فرزند خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از سرم خوراکی نیز باید با تشخیص پزشک انجام شود و مصرف خودسرانه آن عوارضی همچون سرم‌های تزریقی دارد.

  همانطور که از اسم آن مشخص است، این نوع سرم از طریق خوردن جذب بدن کودک می‌شود. اگر کودک بیمار قدرت بلع داشته باشد، می‌توانید با مشورت پزشک از سرم خوراکی به جای سرم تزریقی استفاده کنید.

  استفاده از سرم خوراکی بسیار آسان است، فقط کافیست محتویات درون بسته را به میزان توصیه شده توسط پزشک در آب جوشانده شده‌ای که سرد کرده‌اید مخلوط کنید. سپس با حوصله محلول به دست آمده را به کودک خود بخورانید. سرم خوراکی بیشتر برای کودکانی که در اثر بیماری اسهال و استفراغ آب بدن خود را از دست داده‌اند تجویز می‌شود.

  کلام پایانی

  در این مقاله از سایت مرکز پرستاری سفیر آرامش در مورد سرم تراپی اطفال صحبت کردیم. گفتیم که سرم تراپی کودکان در مواقعی که بدن‌شان قادر به جبران آب از دست داده در اثر ابتلا به بیماری نباشد، انجام می‌شود. تزریق سرم برای کودکان حتما باید با تجویز پزشک انجام شود و مصرف خودسرانه آن باعث خطرات جدی سلامتی برای آن‌ها خواهد شد.

  سوالات متداول

  سرم تراپی برای کودکان چیست؟

  کودکان چون وزن کمتری دارند، بدن‌شان بیشتر از بزرگسالان دچار کم آبی می‌شود‌. اگر میزان کم آبی بدن کم باشد، بدن آن را از طریق تغذیه و احساس تشنگی جبران می‌کند. اما اگر میزان کم آبی زیاد باشد، فرد باید به کلینیک‌های درمانی مراجعه کند. در این کلینیک‌ها به شخص سرم تزریق می‌کنند تا این کم آبی جبران شود.

  سرم تراپی برای کودکان در منزل چیست؟

  اگر شما به دلیل مشغله‌های زیاد و دغدغه‌هایی که بیرون از منزل دارید نمی‌توانید از کودک خود مراقبت کنید، بهترین راه کمک گرفتن از یک پرستار کودک در منزل است. سرم تراپی برای کودکان عزیزتان خدماتی هستند که یک پرستار کودک در منزل می‌تواند در محیط امن خانه انجام دهد.

  خطرات تزریق سرم برای کودکان چیست؟

  استفاده خودسرانه از سرم‌ها چه برای کودکان و چه برای بزرگسالان می‌تواند خطرات جدی برای سلامت آن‌ها باشد. حتماً باید به این نکته توجه داشته باشید که سرم حتما باید توسط پزشک معالج تجویز شود. اگر سرم بیش از اندازه برای کودک تزریق شود، باعث ادم ریوی و تجمع آب در بدن کودک می‌شود که بسیار خطرناک است.

  نحوه تزریق سرم برای کودکان چگونه است؟

  نحوه سرم تراپی اطفال نیز مانند بزرگسالان است، با این تفاوت که تزریق سرم برای کودکان باید با دقت خیلی بیشتری انجام شود. عدم دقت کافی در تزریق سرم به کودکان در اثر بی‌قراری او، ممکن است سوزن دچار شکستگی شده یا رگ پارگی پیدا کند.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  1 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری