5 ورزش موثر برای هماهنگی عضلات بدن در سالمند مبتلا به پارکینسون

تاریخ انتشار: 4 ژوئن, 2023

نویسنده: خانم شکری کارشناس پرستاری

دسته‌بندی‌ها: پرستار سالمند

دوران سالمندی

بیماری پارکینسون  اغلب به عنوان “اختلال حرکتی” شناخته می شود زیرا می تواند بر توانایی افراد مسن برای جابه جایی و انجام حرکات ایمن تأثیر بگذارد.

روش های موثر هماهنگی عضلات بدن سالمند بیمار پارکینسون

یکی از راههای به حداقل رساندن مشکلات مربوط به اختلالات حرکت در این بیماری این است که ماهیچه هایی که به هماهنگی کمک می کنند تا حد امکان سالم و قوی باشند.

در این مقاله پنج ورزش برتر مربوط به افزایش هماهنگی عضلات بدن بیان شده است که می تواند برای سالمندان مبتلا به این بیماری تخریب کننده سیستم عصبی (پارکینسون) مفید باشد. و هم‌چنین خواندن این مقاله کمک ویژه‌ای به پرستار سالمند مبتلا به پارکینسون نیز خواهد کرد.  در ادامه به معرفی 5 ورزش برای بیماران مبتلا به پارکینسون میپردازیم.

پیاده روی

پیاده روی یک ورزش برای هماهنگی موثر عضلات است که می تواند با سرعتی مناسب برای سالمندان مبتلا به پارکینسون انجام شود.

درمان پارکینسون با پیاده روی
پیاده روی برای سالمندان مبتلا به پارکینسون بسیار موثر است

این فعالیت مفید است زیرا نوسانات بازو که همراه با راه رفتن همراه است و ناهماهنگی قسمت های مختلف بدن در حین حرکت را کاهش می دهد . پیاده روی همچنین به هماهنگی قسمت های زیر کمک می کند:

تقویت عضلات پاها و ران ها
افزایش گردش خون در پاها
تقویت عضلات تنه ، عضلات مرکزی و پایین کمرو ستون فقرات که ثبات بدن را حفظ می کنند

پیشنهاد مقاله : یبوست سالمندان چیست و چگونه درمان می شود؟

ورزش های قدرتی

ورزشهای قدرتی به افراد مسن مبتلا به پارکینسون کمک می کند تا توده عضلانی مورد نیاز برای هماهنگی و تعادل را حفظ کنند. بنیاد پارکینسون خاطر نشان می کند که ورزش های از این قبیل می تواند شامل وزنه برداری، کار در باشگاه بدنسازی ، ورزشهای متکی به وزن بدن سالمند و حتی استفاده از وسایل خانه مانند بطری های پر از ماسه باشد.

آنچه در مورد ورزش های قدرتی عالی است به کارگرفتن گروه های اصلی ماهیچه ای است که در هماهنگی ، انعطاف پذیری و دامنه حرکتی نقش دارند و می توانند به طور مساوی مورد هدف قرار گیرند.

حتی یک سالمند در مراحل پیشرفته پارکینسون می تواند از مزایای ورزش منظم ، به ویژه با کمک یک مراقب حرفه ای آموزش دیده ، برخوردار شود.

پارکینسون و ورزش های آبی
ورزش‌های قدرتی به مبتلایان پارکینسون کمک می کند تا توده عضلانی برای تعادل را حفظ کنند

متخصصان مراقبت از سالمندان می توانند نعمت فوق العاده ای برای سالمندان باشند. سالمندانی که نیاز به مراقبت شبانه روزی دارند و یا فقط چند روز در هفته به ورزش و کمک در انجام کارهای خانه نیاز دارند ، می توانند با کمک مراقبین و پرستاران سالمند مورد اعتماد در منزل از کیفیت زندگی بالاتری برخوردار شوند.

پیشنهاد مقاله : نحوه تامین نیازهای پایه بیمار در منزل توسط پرستار بیمار

ورزش های آبی

اگر سالمند تحت مراقبت شما در حال حاضر مشکلاتی در تعادل و هماهنگی خود نشان می دهد ، ممکن است از ورزش های مبتنی بر آب سود ببرد زیرا شناوری طبیعی در آب باعث کاهش فشار بر استخوان ها و مفاصل می شود در حالی که هنوز مقاومت کافی را بوجود می آورد .

هنگامی که این ورزش ها در استخر آب گرم انجام می شود ، ورزش آبی می تواند گردش خون را افزایش داده و ماهیچه های ضعیف را تحریک کند.

ورزش های مبتنی بر آب مانند شنا ، پیاده روی در آب و ایروبیک روی آب نیز می تواند به سالمندان مبتلا به پارکینسون برای تقویت عضلات ، تعادل و حالت بدن کمک کند.

علاوه بر این ، بسیاری از وسایل کمکی در آب ، مانند دستگاههای شناور ، وجود دارد که هنگام انجام ورزش های مبتنی بر آب ، ثبات بیشتری را برای سالمند ایجاد می کند.

 

اگر به عنوان یکی از اعضای خانواده سالمند معمولاً به سالمند کمک می کنید ورزش کند اما هر از گاهی نیاز به استراحت دارید ، پرستاران حرفهای و ماهر مرکز پرستاری سفیر آرامش آماده کمک به شما هستند.

متخصصان و پرستاران سالمند می توانند با انجام کارهای روزانه به سالمندان کمک کنند و به مراقبین خانواده این فرصت را می دهند تا بر سایر مسئولیت های شخصی خود تمرکز کنند یا برای جلوگیری از فرسودگی شغلی استراحت کنند.

چه چند ساعت در روز و چه چند روز در هفته ، استراحت کردن راه حل مناسبی برای مراقبان خانواده است که احساس خستگی خود را کاهش دهند .

ورزش های تعادلی

سالمندان مبتلا به پارکینسون اغلب در تعادل دچار مشکل می شوند که می تواند بر هماهنگی و ثبات عمومی بدن آنها تأثیر بگذارد.

حالت های ورزش تعادلی مانند تک پا ، ورزش های نشسته و بالا آوردن پشت پا تنها برخی از ورزش های مربوط به تعادل هستند که سالمندان مبتلا به پارکینسون می توانند با هدف تقویت ماهیچه ها و مفاصل که آنها را ثابت نگه می دارد ، هماهنگی خود را افزایش دهند.

انجمن بیماری های پارکینسون آمریکا ( APDA) به افراد مبتلا به پارکینسون توصیه می کند حداقل 2-3 روز در هفته فعالیت های مربوط به تعادل یا ورزش را انجام دهند.

بنابراین بهتر است سالمند را تشویق کنید که در هر جلسه از این نوع ورزش های تعادلی حدود 20 تا 30 دقیقه ورزش نماید .

یوگا یا تای چی

رشته هایی مانند یوگا و تای چی به افراد مسن مبتلا به پارکینسون کمک می کند تا با هدف قرار دادن گروه های ماهیچه ای درگیر در حرکات روزمره ، هماهنگی خود را افزایش دهند.

از آنجا که حرکات مربوط به یوگا و تای چی کند و کنترل شده هستند ، تحریک عضلات به شیوه ای ایمن انجام می شود و بیش از حد شدید یا استرس زا نیست.

یک راه خوب برای افراد مسن مبتلا به پارکینسون برای شروع یوگا یا تای چی این است که در کلاس هایی که برای یادگیری نحوه انجام ایمن انواع حرکات برگزار می شود شرکت نمایند .

سالمندان مبتلا به پارکینسون که برای انجام ورزش های ایمن به کمک نیاز دارند و لازم است از کمک مراقبین حرفه ای آموزش دیده بهره مند شوند. کارشناسان مراقبت و پرستاران سالمند حرفه ای در صورت نیاز به مراقبت با کیفیت بالا برای سالمندان در دسترس هستند.

پیشنهاد مقاله :  پرستار سالمند حال بیمار پارکینسون نکاتی برای نگهدار سالمند

مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

سوالات متداول

تاثیر پیاده روی در درمان پارکینسون چیست؟

پیاده روی یک ورزش برای هماهنگی موثر عضلات است که می تواند با سرعتی مناسب برای سالمندان مبتلا به پارکینسون انجام شود.

تاثیر ورزش های قدرتی در درمان پارکینسون چیست؟

ورزش های قدرتی می تواند شامل وزنه برداری، کار در باشگاه بدنسازی ، ورزشهای متکی به وزن بدن سالمند و حتی استفاده از وسایل خانه مانند بطری های پر از ماسه باشد.

اهمیت ورزش های آبی در درمان پارکینسون چیست؟

شناوری طبیعی در آب باعث کاهش فشار بر استخوان ها و مفاصل می شود در حالی که هنوز مقاومت کافی را بوجود می آورد .

تاثیر ورزش های تعادلی در درمان پارکسیون چیست؟

حالت های ورزش تعادلی مانند تک پا ، ورزش های نشسته و بالا آوردن پشت پا تنها برخی از ورزش های مربوط به تعادل هستند که سالمندان مبتلا به پارکینسون می توانند با هدف تقویت ماهیچه ها و مفاصل که آنها را ثابت نگه می دارد ، هماهنگی خود را افزایش دهند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + دوازده =

Call Now Button