بیماری پارکینسون  اغلب به عنوان “اختلال حرکتی” شناخته می شود زیرا می تواند بر توانایی افراد مسن برای جابه جایی و انجام حرکات ایمن تأثیر بگذارد.

 

پارکینسون و عدم تعادل

یکی از راههای به حداقل رساندن مشکلات مربوط به اختلالات حرکت در این بیماری این است که ماهیچه هایی که به هماهنگی کمک می کنند تا حد امکان سالم و قوی باشند.

در این مقاله پنج ورزش برتر مربوط به افزایش هماهنگی عضلات بدن بیان شده است که می تواند برای سالمندان مبتلا به این بیماری تخریب کننده سیستم عصبی (پارکینسون) مفید باشد.

 

1. پیاده روی

پیاده روی یک ورزش برای هماهنگی موثر عضلات است که می تواند با سرعتی مناسب برای سالمندان مبتلا به پارکینسون انجام شود.
این فعالیت مفید است زیرا نوسانات بازو که همراه با راه رفتن همراه است و ناهماهنگی قسمت های مختلف بدن در حین حرکت را کاهش می دهد . پیاده روی همچنین به هماهنگی قسمت های زیر کمک می کند:

تقویت عضلات پاها و ران ها
افزایش گردش خون در پاها
تقویت عضلات تنه ، عضلات مرکزی و پایین کمرو ستون فقرات که ثبات بدن را حفظ می کنند

پارکینسون و پیاده روی

2. ورزش های قدرتی

ورزشهای قدرتی به افراد مسن مبتلا به پارکینسون کمک می کند تا توده عضلانی مورد نیاز برای هماهنگی و تعادل را حفظ کنند. بنیاد پارکینسون خاطر نشان می کند که ورزش های از این قبیل می تواند شامل وزنه برداری، کار در باشگاه بدنسازی ، ورزشهای متکی به وزن بدن سالمند و حتی استفاده از وسایل خانه مانند بطری های پر از ماسه باشد.

آنچه در مورد ورزش های قدرتی عالی است به کارگرفتن گروه های اصلی ماهیچه ای است که در هماهنگی ، انعطاف پذیری و دامنه حرکتی نقش دارند و می توانند به طور مساوی مورد هدف قرار گیرند.

حتی یک سالمند در مراحل پیشرفته پارکینسون می تواند از مزایای ورزش منظم ، به ویژه با کمک یک مراقب حرفه ای آموزش دیده ، برخوردار شود.

متخصصان مراقبت از سالمندان می توانند نعمت فوق العاده ای برای سالمندان باشند. سالمندانی که نیاز به مراقبت شبانه روزی دارند و یا فقط چند روز در هفته به ورزش و کمک در انجام کارهای خانه نیاز دارند ، می توانند با کمک مراقبین و پرستاران سالمند مورد اعتماد در منزل از کیفیت زندگی بالاتری برخوردار شوند.

پارکینسون و ورزش های آبی

3. ورزش های آبی

اگر سالمند تحت مراقبت شما در حال حاضر مشکلاتی در تعادل و هماهنگی خود نشان می دهد ، ممکن است از ورزش های مبتنی بر آب سود ببرد زیرا شناوری طبیعی در آب باعث کاهش فشار بر استخوان ها و مفاصل می شود در حالی که هنوز مقاومت کافی را بوجود می آورد .

هنگامی که این ورزش ها در استخر آب گرم انجام می شود ، ورزش آبی می تواند گردش خون را افزایش داده و ماهیچه های ضعیف را تحریک کند.

ورزش های مبتنی بر آب مانند شنا ، پیاده روی در آب و ایروبیک روی آب نیز می تواند به سالمندان مبتلا به پارکینسون برای تقویت عضلات ، تعادل و حالت بدن کمک کند.

علاوه بر این ، بسیاری از وسایل کمکی در آب ، مانند دستگاههای شناور ، وجود دارد که هنگام انجام ورزش های مبتنی بر آب ، ثبات بیشتری را برای سالمند ایجاد می کند.

 

اگر به عنوان یکی از اعضای خانواده سالمند معمولاً به سالمند کمک می کنید ورزش کند اما هر از گاهی نیاز به استراحت دارید ، پرستاران حرفهای و ماهر مرکز پرستاری سفیر آرامش آماده کمک به شما هستند.

متخصصان و پرستاران سالمند می توانند با انجام کارهای روزانه به سالمندان کمک کنند و به مراقبین خانواده این فرصت را می دهند تا بر سایر مسئولیت های شخصی خود تمرکز کنند یا برای جلوگیری از فرسودگی شغلی استراحت کنند.

چه چند ساعت در روز و چه چند روز در هفته ، استراحت کردن راه حل مناسبی برای مراقبان خانواده است که احساس خستگی خود را کاهش دهند .

4. ورزش های تعادلی

سالمندان مبتلا به پارکینسون اغلب در تعادل دچار مشکل می شوند که می تواند بر هماهنگی و ثبات عمومی بدن آنها تأثیر بگذارد.
حالت های ورزش تعادلی مانند تک پا ، ورزش های نشسته و بالا آوردن پشت پا تنها برخی از ورزش های مربوط به تعادل هستند که سالمندان مبتلا به پارکینسون می توانند با هدف تقویت ماهیچه ها و مفاصل که آنها را ثابت نگه می دارد ، هماهنگی خود را افزایش دهند.

انجمن بیماری های پارکینسون آمریکا ( APDA) به افراد مبتلا به پارکینسون توصیه می کند حداقل 2-3 روز در هفته فعالیت های مربوط به تعادل یا ورزش را انجام دهند.

بنابراین بهتر است سالمند را تشویق کنید که در هر جلسه از این نوع ورزش های تعادلی حدود 20 تا 30 دقیقه ورزش نماید .

پارکینسون و تای چی

5. یوگا یا تای چی

رشته هایی مانند یوگا و تای چی به افراد مسن مبتلا به پارکینسون کمک می کند تا با هدف قرار دادن گروه های ماهیچه ای درگیر در حرکات روزمره ، هماهنگی خود را افزایش دهند.

از آنجا که حرکات مربوط به یوگا و تای چی کند و کنترل شده هستند ، تحریک عضلات به شیوه ای ایمن انجام می شود و بیش از حد شدید یا استرس زا نیست.

یک راه خوب برای افراد مسن مبتلا به پارکینسون برای شروع یوگا یا تای چی این است که در کلاس هایی که برای یادگیری نحوه انجام ایمن انواع حرکات برگزار می شود شرکت نمایند .

سالمندان مبتلا به پارکینسون که برای انجام ورزش های ایمن به کمک نیاز دارند و لازم است از کمک مراقبین حرفه ای آموزش دیده بهره مند شوند. کارشناسان مراقبت و پرستاران سالمند حرفه ای در صورت نیاز به مراقبت با کیفیت بالا برای سالمندان در دسترس هستند.

پارکینسون و تعادل

مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *