درخواست پرستار | مشاوره رایگان

ام اس و نکاتی که باید در خانه توسط پرستار بیمار مورد توجه قرار گیرد

علل بیماری ام اس و پرستاری از بیمار ام اس

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  ام اس یک بیماری خود ایمنی سیستم عصبی است که در آن غلاف میلین که لایه پوشاننده این سلول ها است دچار آسیب می‌شوند و در نتیجه پیام رسانی در سیستم عصبی به ویژه در مغز و نخاع مختل می شود. با توجه به اعصابی که در نتیجه این بیماری دچار اختلال عملکرد شده اند علائم بیماری در افراد مختلف، متفاوت خواهد بود.

  عدم تعادل در راه رفتن، بی حسی اندام ها، اسپاسم عضلانی، مشکل در حرکت دست ها و بازوها، اختلال بینایی و گاها از دست رفتن بینایی، اختلالات شناختی و کاهش حافظه از جمله نشانه های رایج در این بیماری است که از سوی مبتلایان گزارش می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و استخدام پرستار در منزل می‌توانید با مشاورین مرکز خدمات پرستاری سفیر آرامش در ارتباط باشید.

  مراحل پیشرفت بیماری ام اس

  به طور کلی ام اس یک بیماری پیشرونده عصبی است و تا کنون درمانی برای آن کشف نشده است. اما در برخی از افراد روند بیماری با سرعت بیشتر و در برخی با سرعت کمتری اتفاق می‌افتد. حتی ممکن است بعد از بروز علائم تا مدتی علائم ثابت بمانند.

  پیشنهاد مقاله: علائم هشدار دهنده ی بیماری قلبی

  درمان بیماری ام اس

  در حال حاضر منظور از درمان بیماری ام اس کنترل نشانه ها و پیشرفت بیماری است. بیماران می‌توانند با در نظر گرفتن سبک زندگی سالم، کیفیت زندگی خود را افزایش دهند.

  درمان بیماری ام اس به چه عواملی بستگی دارد
  برای نگهداری از بیمار ام اس محیط منزل باید آرام باشد.

  مراقبت از بیماران ام اس نیاز به همکاری یک تیم متخصص دارد این تیم شامل: متخصص مغز و اعصاب، پرستار، متخصصین توانبخشی(فیزیوتراپ، کاردرمانگر و …) و کارشناسان بهداشت روان هستند.

  برای افرادی که به ام اس مبتلا هستند چه اقداماتی می توانیم انجام دهیم؟

  1. فضای خانه را برای آنها امن کنیم
  2. تجهیزات مناسب انتخاب کنید
  3. آمادگ جسمانی بیمار
  4. توجه به مصرف داروها
  5. مانع از انزوای اجتماعی در بیمار شوید
  6. رژیم غذایی مناسب برای بیمار تهیه کنید
  7. از خود مراقبت کنید

  که در ادامه به هر کدام از گزینه ها توضیح کامل‌تری می‌دهیم:

  فضای خانه را برای آنها امن کنیم

  با توجه به نشانه های اصلی ام اس که اختلال در تحرک و جابجایی و کاهش توانمندی این بیماران در مرور زمان است، محیط خانه نیز باید متناسب با توانمندی و محدودیت های بیمار مناسب سازی شود. به گونه ای که بیمار بتواند با کمترین تلاش و آسیب دیدگی به امور شخصی خود رسیدگی کند و احساس وابستگی کمتری نیز داشته باشد. تهیه تجهزات مناسب و در دسترس قرار دادن لوازم منزل برای بیمار می‌تواند در این زمینه به او کمک کند.

  تجهیزات مناسب انتخاب کنید

  برای بیمار مبتلا به ام اس استفاده از تخت های بیمارستانی که قابلیت تنظیم شدن دارند بهترین گزینه به شمار می‌رود. همچنین استفاده از توالت های سیار و تجهیزات مناسب برای جلوگیری از زخم بستر باید مد نظر قرار گیرد.

  آمادگ جسمانی بیمار

  اسپاسم عضلانی و سایر مشکلات مربوط به سیستم حرکتی تا حدودی با انجام فعالیت های بدنی مناسب قابل کنترل هستند. از این رو باید بیمار در برنامه های فعالیتی مناسب با توجه به توصیه متخصص خود به صورت روزانه درگیر باشد.

  توجه به مصرف داروها

  مصرف منظم داروها باید به صورت مداوم بررسی شود. مراقب بیمار باید نام دارو و چگونگی عملکرد دارو آشنایی کامل داشته باشد و همچنین از عوارض جانبی آن آگاه باشد.

  خود مراقبتی در زمان بیماری ام اس
  فعالیت بدنی و ورزش در درمان بیماری ام اس بسیار موثر می‌باشد.

  مانع از انزوای اجتماعی در بیمار شوید

  به دلیل افزایش محدودیت های حرکتی به مرور زمان و همچنین کاهش توانایی بیمار در برقراری ارتباط و مشارکت اجتماعی، احتمال افزایش افسردگی و انزوا در این افراد شدت می‌یابد. از این رو از عزیزان خود درخواست کنید تا حد امکان با دوستان خود رابطه خود را حفظ کنند و به ملاقات ان ها بروند و یا ان ها را به منزل خود دعوت کنند.

  رژیم غذایی مناسب برای بیمار تهیه کنید

  بیماران مبتلا به ام اس باید روزانه تمام گرو های غذایی را مصرف کنند. ترجیحا از مصرف مواد قندی و چرب پرهیز کنند. مهمترین نکته در تغذیه مبتلایان به ام اس تامین ویتامین دی مورد نیاز بدن است. منبع اصلی تامین ویتامین دی افتاب است. اما برخی از مواد غذایی غنی شده با ویتامین دی و روغن جگر گاو و روغن کبد ماهی حاوی ویتامین دی هستند که باید مورد استفاده بیمان قرار بگیرند. غذاهای کنسرو شده و  دارای افزدنی های را محدود کنید.

  از خود مراقبت کنید

  به راحتی طی درگیر شدن در مراقبت از دیگران ما نیازهای خود را فراموش می‌کنیم. اما باید با دقت به سلامتی خود توجه کنیم و اختلال در الگوی خواب و غذا و تغییرات خلقی خود را جدی بگیریم.

  سخن پایانی

  در موارد گفته شده در نوشته بالا به اقدامات مهم برای نگهداری از بیماران آسمی اشاره کرده ایم،  شما عزیزان می‌توانید جهت اعزام پرستار بیمار  و ارتباط بیشتر با مشاورین و کارشناسان مرکز در تماس باشید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان