درخواست پرستار | مشاوره رایگان

هر آنچه لازم است در مورد میکروسفالی بدانید

علل میکروسفالی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  میکروسفالی نوعی نقص مادرزادی است که در آن سر کودک نسبت به نوزادان همجنس و همسن در مقایسه با حد انتظار کمتر است. نوزادان مبتلا به میکروسفالی اغلب مغز کوچکتری دارند که ممکن است به درستی رشد نکرده باشد.

  میکروسفالی چیست؟

  میکروسفالی حالتی است که سر کودک بسیار کوچکتر از حد انتظار است. در دوران بارداری ، سر کودک رشد می کند زیرا مغز کودک رشد می کند اما زمانی که  میکروسفالی  رخ میدهد شرایطی است که مغز کودک در دوران بارداری به درستی رشد نکرده است یا پس از تولد رشد خود را متوقف کرده است ، که در نتیجه اندازه سر کوچکتر است.

  علایم میکروسفالی
  میکروسفالی حالتی است که سر کودک بسیار کوچکتر از حدانتظار است.

  میکروسفالی می تواند یک بیماری منفرد باشد ، به این معنی که بدون هیچ نقص مادرزادی عمده ای ممکن است رخ دهد ، یا می تواند در ترکیب با سایر نقایص مادرزادی مهم رخ دهد.

  میکروسفالی شدید چیست؟

  میکروسفالی شدید نوع جدی تر و شدیدتری از این وضعیت است که در آن سر کودک بسیار کوچکتر از حد انتظار است.

  میکروسفالی شدید می تواند منجر به این شود که مغز کودک در دوران بارداری به درستی رشد نکرده است ، یا مغز شروع به رشد صحیح کرده و سپس در دوره ای از بارداری آسیب دیده است.

  نوزادان مبتلا به میکروسفالی بسته به شدت میکروسفالی ممکن است یک سری مشکلات دیگر نیز داشته باشند. میکروسفالی با مشکلات زیر مرتبط است:

  • تشنج
  • تأخیر در رشد ، مانند مشکلات گفتار یا سایر نقاط عطف رشد (مانند نشستن ، ایستادن و راه رفتن)
  • ناتوانی ذهنی (کاهش توانایی یادگیری و عملکرد در زندگی روزمره)
  • مشکلات حرکتی و تعادل
  • مشکلات تغذیه ای ، مانند مشکل بلع
  • از دست دادن شنوایی
  • مشکلات بینایی

  این مشکلات ممکن است از خفیف تا شدید باشد و اغلب مادام العمر هستند. از آنجا که مغز کودک کوچک و کم رشد است ، نوزادان با میکروسفالی شدید نسبت به نوزادان با میکروسفالی خفیف تر می توانند بیشتر این مشکلات را داشته باشند یا با آنها مشکل بیشتری داشته باشند.

  میکروسفالی شدید همچنین می تواند زندگی کودک را تهدید کند. از آنجا که پیش بینی اینکه کودک از نظر میکروسفالی با چه مشکلاتی روبرو خواهد شد دشوار است ، نوزادان مبتلا به میکروسفالی اغلب نیاز به پیگیری دقیق از طریق معاینات منظم با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دارند تا رشد و نمو آنها را کنترل کنند.

  درمان میکروسفالی
  میکروسفالی شدید نوع جدی تر و شدیدتری از این وضعیت است.

  چه تعداد نوزاد با میکروسفالی متولد می شوند؟

  میکروسفالی یک بیماری شایع نیست. محققان تخمین می زنند که از هر 800 تا 5000 کودک حدود 1 نوزاد با میکروسفالی در ایالات متحده متولد می شود.

  علل و عوامل خطرزا

  دلایل میکروسفالی در بیشتر نوزادان ناشناخته است. برخی از نوزادان به دلیل تغییر در ژن های خود میکروسفالی دارند. سایر علل میکروسفالی ، از جمله میکروسفالی شدید ، می تواند شامل موارد زیر باشد:

  برخی از عفونت ها در دوران بارداری مانند سرخچه ، توکسوپلاسموز یا سیتومگالوویروس

  سو تغذیه شدید ، به معنای کمبود مواد مغذی

  قرار گرفتن در معرض مواد مضر ، مانند الکل ، داروهای خاص یا مواد شیمیایی سمی

  قطع جریان خون در مغز کودک در طی رشد

  برخی از نوزادان مبتلا به میکروسفالی در میان مادرانی که در حین بارداری به ویروس زیکا آلوده شده اند گزارش شده است.

  دانشمندان اعلام کردند که شواهد کافی برای نتیجه گیری در مورد عفونت ویروس زیکا در دوران بارداری دلیل میکروسفالی و سایر نقایص شدید مغزی جنین جمع آوری شده است.

  دانشمندان همچنان در حال مطالعه به روی نقایص مادرزادی ، مانند میکروسفالی و نحوه پیشگیری از آنها هستند. اگر باردار هستید یا به فکر باردار شدن هستید ، با پزشک خود در مورد راه های افزایش احتمال داشتن یک کودک سالم صحبت کنید.

  پیشنهاد مقاله : پرستار کودک برای یافتن کار از اینترنت چه باید چه بداند؟

  تشخیص میکروسفالی
  دلایل میکروسفالی در بیشتر نوزادان ناشناخته است.

  تشخیص میکروسفالی

  میکروسفالی را می توان در دوران بارداری یا پس از تولد کودک تشخیص داد.

  در دوران بارداری

  در دوران بارداری میکروسفالی را می توان گاهی اوقات با آزمایش سونوگرافی (که تصاویر بدن جنین را نشان میدهد ) تشخیص داد.

  برای مشاهده میکروسفالی در دوران بارداری ، آزمایش سونوگرافی باید در اواخر سه ماهه 2 یا اوایل سه ماهه سوم انجام شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد غربالگری و آزمایشات تأییدی در دوران بارداری ، با پزشک متخصص زنان مشورت نمایید .

  بعد از تولد کودک

  برای تشخیص میکروسفالی پس از تولد ، یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی در طول معاینه فیزیکی فاصله اطراف سر نوزاد تازه متولد شده را که دور سر نیز نامیده می شود ، اندازه گیری می کند.

  سپس  این اندازه گیری را با استانداردهای جمعیت از نظر جنس و سن مقایسه می کنند. میکروسفالی به عنوان اندازه گیری دور سر تعریف می شود که برای نوزادان هم سن و هم جنس مقدار دور سر کوچکتر از یک مقدار مشخص است.

  این مقدار اندازه گیری برای میکروسفالی معمولاً بیش از 2 انحراف استاندارد (SD) زیر متوسط ​​است. مقدار اندازه گیری نیز ممکن است کمتر از صدک 3 تعیین شود. این بدان معنی است که سر کودک در مقایسه با نوزادان هم سن و جنس بسیار کوچک است.

  مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا  توصیه می کند که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از نمودارهای رشد WHO  یا سازمان جهانی بهداشت ، برای نظارت بر رشد نوزادان و کودکان 0 تا 2 سال در ایالات متحده استفاده کنند.

  میکروسفالی را می توان با اندازه گیری دور سر (HC) پس از تولد تعیین کرد. اگرچه اندازه گیری های دور سر ممکن است تحت تأثیر فشار و سایر عوامل مرتبط با زایمان قرار بگیرند ، اما اندازه گیری ها باید در روز اول زندگی انجام شود زیرا نمودارهای مرجع دور سر هنگام تولد که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند بر اساس سن و جنس بر اساس اندازه گیری های انجام شده قبل از 24 ساعت سن است .

  مهمترین عامل این است که دور سر به دقت اندازه گیری و ثبت شود. اگر اندازه گیری در 24 ساعت اول زندگی انجام نشود ، باید دور سر در اسرع وقت پس از تولد اندازه گیری شود. اگر ارائه دهنده خدمات بهداشتی به وجود میکروسفالی در کودک مشکوک باشد ، می تواند یک یا چند آزمایش برای تأیید تشخیص درخواست کند.

  به عنوان مثال ، آزمایشات ویژه ای مانند تصویربرداری با تشدید مغناطیسی می تواند اطلاعات مهمی در مورد ساختار مغز کودک فراهم کند که می تواند به پزشک در تشخیص اینکه آیا نوزاد تازه متولد شده در دوران بارداری عفونت داشته است یا خیز، کمک کند.

  اندازه گیری دور سر  همچنین می تواند به ارائه دهنده خدمات بهداشتی کمک کنند تا به دنبال مشکلات دیگری باشد که ممکن است وجود داشته باشد.

  درمان میکروسفالی
  میکروسفالی یک بیماری مادام العمر است.

  درمان میکروسفالی

  میکروسفالی یک بیماری مادام العمر است. هیچ درمان یا روش درمانی استانداردی برای میکروسفالی وجود ندارد.

  از آنجا که میکروسفالی ممکن است از خفیف تا شدید باشد ، گزینه های درمانی نیز می توانند متغیر باشند. نوزادان با میکروسفالی خفیف غالباً به غیر از اندازه کوچک سر ، هیچ مشکل دیگری را تجربه نمی کنند. این نوزادان برای نظارت بر رشد و نمو خود به معاینات معمول نیاز دارند.

  برای میکروسفالی شدیدتر ، نوزادان به مراقبت و درمان متمرکز برای مدیریت سایر مشکلات خود (که در بالا ذکر شد) نیاز دارند. متخصص اطفال در اوایل زندگی کودک اغلب به نوزادان مبتلا به میکروسفالی کمک می کند تا توانایی های جسمی و فکری خود را بهبود بخشیده و به حداکثر برسانند.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان