اهمیت آبرسانی به بدن و روش های موثر در هیدراته نگه داشتن بدن

روش های آبرسانی به بدن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  آبرسانی به بدن hydration of the body به مقدار کافی یکی از مهم ترین راز های سلامتی و سالم نگه داشتن بدن در تمام گروه های سنی می‌باشد که لازم است توسط اطرافیان و  پرستار سالمند یا پرستار کودک و پرستار بیمار به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد. برخی از افراد مصرف روزانه آب به مقدار مناسب برایشان دشوار است. ممکن است در ابتدا برایتان کمی سخت باشد که در طول روز بیشتر آب بنوشید، اما هرچه بیشتر این کار را بطور مداوم انجام دهید، برایتان آسان‌تر می‌شود. قبل از بررسی چگونگی حفظ آب بدن، فواید و چگونگی کمک آب به بدن را بررسی می‌کنیم.

  چگونه آبرسانی به بدن به سلامت ما کمک می کند؟

  آب عملکردهای بدن را کنترل می‌کند. از تولید بزاق و عرق گرفته تا کمک به دفع ادرار، تقریباً سیستم بدن انسان به نوعی به وجود آب وابسته است .

  فواید آب آشامیدنی برای سلامتی

  • آب به تنظیم حالت و سلامت پوست کمک می‌کند .
  •  نوشیدن آب برای عملکرد مناسب مغز و سلامت بافتهای بدن ما ضروری است. آبرسانی به بدن از سردرد، درد عضلات و درد مفاصل جلوگیری می‌کند. افرادی که به اندازه کافی آب می‌نوشند به دلیل افزایش تولید کلاژن، پوستی درخشان دارند .
  •  آب به افزایش انرژی و کاهش وزن کمک می کند.
  •  آب به مقابله با بیماری ها کمک می کند و خون را تصفیه می‌کند .
  •  آب به دفاع در برابر بیماری ها به بدن کمک می‌کند و از مشکلات پزشکی رایج مانند سنگ کلیه، فشار خون بالا، یبوست و موارد دیگر جلوگیری می‌کند. نوشیدن روزانه ی آب به شما در گردش اکسیژن در بدن کمک می‌کند. این به سلامت اندام و بافت شما کمک می‌کند.

  موارد گفته شده در نوشته بالا از فواید نوشیدن آب می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید برای آرامش خاطر بیشتر با استخدام پرستار در منزل خود و تنظیم برنامه غذایی از امکانات کافی برای ایجاد حس آرامش در خود استفاده کنید.

  روزانه به چه میزان آب نیاز داریم؟

  نظریه های مختلفی در این‌باره وجود دارد، اما آکادمی های ملی علوم، مهندسی و پزشکی، برای مردان مصرف ۳.۷ لیتر آب در روز و برای زنان ۲.۷ لیتر در روز را توصیه می‌کند .

  پیشنهاد مقاله: کم آبی در سالمندان و نکات مهم پیشگیری و مراقبتی در منزل

  روشهای آبرسانی به بدن

  آب بخشی اساسی از سلامتی روزمره است. چند روش آسان برای مصرف آب آورده شده است که برای آبرسانی به بدن و سالم نگه داشتن آن موثر است، مانند:

  1. عادت کنید بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب آب بنوشید
  2. به هر وعده غذایی آب اضافه کنید
  3. یک برنامه آب دریافت کنید
  4. یک بطری آب تهیه کنید

  موارد گفته شده در نوشته بالا از روش های آبرسانی به بدن می‌باشد.

  1) عادت کنید بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب آب بنوشید

  صبح هنگامی که از خواب بیدار می شوید ، یک لیوان آب که هم دمای محیط است بنوشید . این کار را قبل از میل کردن قهوه یا وعده صبحگاهی انجام دهید.

  روشهای آبرسانی به بدن
  از روش های آبرسانی به بدن می‌توان به، هر وعده غذایی آب اضافه کرد اشاره کرد.

  نوشیدن آب قبل از صبحانه باعث عملکرد بهتر دستگاه گوارش می شود و به دفع سموم و ضایعات مورد نیاز بدن کمک می کند. این نه تنها باعث آبرسانی به شما می شود، بلکه باعث افزایش انرژی و متابولیسم شما قبل از صبحانه می شود.

  2) به هر وعده غذایی آب اضافه کنید

  افزودن یک لیوان آب 8 اونسی به هر وعده غذایی به شما کمک می‌کند بدون فکر دیگری 24 آونس آب مصرف کنید. نوشیدن آب همراه وعده های غذایی همچنین میزان کالری دریافتی در روز را کاهش می‌دهد و بهترین نوشیدنی برای کمک به هضم مناسب غذا است.

  3) یک برنامه آب دریافت کنید

  برنامه هایی برای تلفن همراه  وجود دارند که کمک می‌کنند آب بیشتری بنوشید. مانند Hydro Coach، WaterMinder و Aqualert این برنامه ها باعث می‌شوند مقدار مناسب آب را در طول روز دریافت کنید و دارای یادآوری ها و نکات مفیدی هستند که نوشیدن آب کافی را آسان تر می‌کنند.

  4) یک بطری آب تهیه کنید

  هیدرومات و سایر شرکت ها بطری های پلاستیکی BP Free را ارائه می‌دهند که به مصرف کنندگان آب در روز کمک می‌کند تا نصف گالن یا یک گالن آب مصرف می‌کنند. آنها این کار را با برچسب زدن بر روی بطری های خود با مارک هایی که شامل زمان و مقدار آب نوشیدنی است انجام می‌دهند.

  نکته : BP یا بیسفنول ای ماده‌ای که بواسطه مصرف مواد غذایی در ظروف پلاستیکی وارد بدن می‌شود، بیش از آنچه تصور می‌شود در بدن باقی می‌ماند.

  تاکنون تصور بر این بود که این ماده که منبع اصلی مواجهه با آن از طریق غذا و نوشیدنی است به سرعت و به‌طور کامل از بدن دفع می‌شود. در این بررسی دانشمندان متوجه شدند ممکن است بیسفنول آ از منابع غیر خوراکی هم وارد بدن شده و در بافتها و چربی بدن تجمع پیدا کند و این می‌تواند برای بدن ایجاد مشکلاتی بنماید.

  نکاتی که می تواتند به آبرسانی به بدن و سالم نگه داشتن آن کمک کند

  در طول روز یک بطری آب با خود داشته باشید.

  برای کاهش هزینه های خود، یک بطری آب قابل استفاده مجدد به همراه داشته و آن را با آب شیر پر کنید. اگر طعم آب ساده را دوست ندارید، سعی کنید یک برش لیمو به نوشیدنی خود اضافه کنید .

  قبل، حین و بعد از تمرین آب بنوشید.

  وقتی احساس گرسنگی می‌کنید، آب بنوشید. تشنگی اغلب با گرسنگی اشتباه گرفته می‌شود. گرسنگی واقعی با نوشیدن آب برطرف نخواهد شد. همچنین نوشیدن آب می‌تواند به یک برنامه سالم برای کاهش وزن کمک کند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که نوشیدن آب می تواند به احساس سیری کمک کند. اگر در یادآوری نوشیدن آب مشکلی دارید، طبق یک برنامه نوشیدنی بخورید.

  به عنوان مثال، هنگام بیدار شدن از خواب، صبحانه، ناهار و شام و هنگام خوابیدن آب بنوشید. یا، در ابتدای هر ساعت یک لیوان کوچک آب بنوشید.

  غذاها و نوشیدنی هایی که باعث کم آبی بدن می‌شوند را قطع کنید

  هیدراتاسیون به دلیل تبخیر و غذاهایی که آب را از بدن تخلیه می‌کند از بین می‌رود. مانند الکل و سودا. غذاهای با نمک زیاد و غذاهای فراوری شده نیز هیدراتاسیون بدن شما را از بین می‌برند. مصرف این نوع غذاها را محدود یا قطع کنید تا بتوانید تا حد ممکن آب بدن را حفظ کنید .

  آب منبع تامین انرژی می‌باشد.
  سایر نوشیدنی ها و غذاها می‌توانند برای مصرف بیشتر آب کمک کنند.

  در حالی که آب ساده برای آبرسانی به بدن بهترین گزینه است اما، سایر نوشیدنی ها و غذاها نیز می‌توانند برای مصرف بیشتر آب کمک کنند. آب میوه، سبزیجات، شیر و دمنوش های گیاهی به مقدار آبی که هر روز دریافت می‌کنید اضافه می‌کنند. حتی نوشیدنی های کافئین دار (به عنوان مثال قهوه، چای و نوشابه) می‌توانند در مصرف آب روزانه شما نقش داشته باشند.

  میوه و سبزیجات مصرف کنید

  بسیاری از میوه ها و سبزیجات حاوی آب بالایی هستند و این به معنای مصرف آب در طول روز است. سبزیجاتی مانند کاهو، خیار و همچنین میوه هایی مانند انگور و خربزه حاوی آب زیادی هستند .

  مواد غذایی غنی از آب

  موارد غذایی غنی از آب که مصرف آن‌ها به‌شدت توصیه می‌شود شامل:

  1. خیار
  2. کرفس
  3. کاهو
  4. هندوانه
  5. توت فرنگی

  که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

  1. خیار

  خیار با نزدیک به 97٪ آب؛ بیشترین مقدار آب را دارد. همچنین خیار منبع خوبی از پتاسیم است. خیار به تنهایی فوق العاده است اما از آن در سالاد هم می‌توانید استفاده کنید. افرادی که از طعم ساده آب لذت نمیبرند می‌توانند از خیار به عنوان طعم دهنده آب استفاده کنند.

  2. کرفس

  کرفس غذایی کم کالری و غنی از فیبر است که بیش از 95٪ آب دارد. کرفس را می‌توانید به صورت پخته در غذاها یا خام به عنوان میان وعده استفاده کنید.

  3. کاهو

  کاهو هم بیش از 95٪ آب دارد، کاهو را می‌توانید به عنوان پیش غذا میل کنید.

  4. هندوانه

  هنگامی که صحبت از هیدراتاسیون از طریق مصرف میوه ها می‌شود هندوانه نماینده بسیار خوبی است به همین خاطر WATERmellon نامیده می‌شود. از آنجا که بدن ما در اثر تعریق و تبخیر آب خود را از دست می‌دهد، مصرف میوه ای که حاوی آب زیادی است به شما کمک می‌کند تا به سرعت آب از دست رفته بدنتان را تامین کنید .

  تامین منبع آب از طریق هندوانه
  هندوانه نماینده بسیار خوبی است به همین خاطر WATERmellon نامیده می‌شود.

  5. توت فرنگی

  توت فرنگی نه تنها به آبرسانی به بدن کمک می‌کند، بلکه به مبارزه با رادیکال های آزاد در بدن نیز کمک می‌کند. توت فرنگی حاوی فیبر بالا و ویتامین C است. از توت فرنگی در سالاد ها و دسر ها می‌توانید استفاده کنید .

  سخن پایانی

  مرکز خدمات پرستاری سفیر آرامش با داشتن سال ها تجربه در ارائه خدمات مراقبت و پرستار در منزل آمادگی دارد تا به صورت شبانه روزی در قالب پرستار کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار به همشهریان گرامی به صورت شبانه روزی ارائه خدمت نماید.


  سوالات متداول

  روش‌های آبرسانی به بدن چیست؟

  عادت کنید بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب آب بنوشید، به هر وعده غذایی آب اضافه کنید، یک برنامه آب دریافت کنید، یک بطری آب تهیه کنید از موارد آبرسانی به بدن می‌باشد.

  مواد غذایی غنی از آب شامل چه مواردی است؟

  خیار، کرفس، کاهو، هندوانه، توت فرنگی از مواد غذایی مهم که شامل آب هستند می‌باشند.

  توت فرنگی شامل چه ترکیباتی می باشد؟

  توت فرنگی نه تنها به آبرسانی به بدن کمک می‌کند، بلکه به مبارزه با رادیکال های آزاد در بدن نیز کمک می‌کند. توت فرنگی حاوی فیبر بالا و ویتامین C است. از توت فرنگی در سالاد ها و دسر ها می‌توانید استفاده کنید .

  چرا در قبل، حین و بعد از تمرین باید آب بنوشید؟

  وقتی احساس گرسنگی می‌کنید، آب بنوشید. تشنگی اغلب با گرسنگی اشتباه گرفته می‌شود. گرسنگی واقعی با نوشیدن آب برطرف نخواهد شد. همچنین نوشیدن آب می‌تواند به یک برنامه سالم برای کاهش وزن کمک کند.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  1 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری