6 روش مقابله با اضطراب بازگشت به مدرسه

نکته مهم برای کنترل اضطراب بازگشت به مدرسه

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  برای بسیاری از کودکان مهر ماه به معنای شروع اضطراب بازگشت به مدرسه می باشد و این موصوع  می تواند استرس زا باشد. لذا روانشناسان اطفال توصیه هایی را برای خانواده هایی که با این مشکل روبرو هستند ارائه می دهد.

  شروع سال تحصیلی جدید برای بسیاری از کودکان پر از هیجان است. با این حال ، برخی از کودکان ممکن است دریابند که این رویداد بزرگ باعث درد معده ، عصبانیت یا بی میلی برای سوار شدن بر اتوبوس مدرسه می شود  و همه این ها نشانه هایی شروع اضطراب بازگشت به مدرسه است .

  چنین نگرانی قابل درک است. از این چشم انداز  که کودک ملزم به انجام تکالیف بیشتر و سنگین تری می شود و لازم است در یک موقعیت اجتماعی ناآشنا قرار گیرد . در هنگام بازگشت به مدرسه چیزهای زیادی وجود دارد که باعث ایجاد احساس ناراحتی در کودکان می شود.

  این احساسات طبیعی هستند اما در صورت تداخل با زندگی روزمره می توانند مشکل ساز شوند. خانواده ها می توانند گام های ساده و مثبتی را برای آماده شدن برای بازگشت کودک به مدرسه  بردارند.

  به هر حال ، مدرسه پایه و اساس ایجاد مهارت های تحصیلی و اجتماعی در کودکان است که منجر به زندگی بهتر او در آینده می شود.

  استفاده ار راهبردهای ارتباطی و مقابله ای و شناسایی ترس های خاصی که باعث اضطراب میشود  می تواند به کودک و پرستار کودک در موفقیت این محیط کمک کند.

  6 نکته مهم برای کنترل اضطراب بازگشت به مدرسه

  علل اضطراب بازگشت به مدرسه چیست؟
  داشتن برنامه روتین تاثیر زیادی در کاهش اضطراب بازگشت به مدرسه دارد.

  1. یک برنامه روتین ایجاد کنید

  قبل از شروع مدرسه ، چندین بار از مسیر پیاده روی روزانه فرزندتان تا مدرسه  به پیاده روی بروید یا از محل سوارشدن به اتوبوس یا سرویس مدرسه این کار را انجام دهید .

  در صورت مشخص بودن ساعت شروع کلاس ها در خانه قانون ساعت خواب بگذارید و برنامه خواب و بیدار شدن از خواب در صبح را یکی دو هفته قبل تنظیم کنید تا در روز اول مدرسه  کودک با چالش از خواب بیدار نشود .حتما در این مورد تمرین کافی را انجام دهید .

  2. تقویت اعتماد

  برای بچه های کوچکتر که برای اولین بار به مدرسه می روند ، بزرگترین منبع اضطراب جدایی از والدین در بخش قابل توجهی از روز است.

  کودکان با تجربه در مهد کودک و پیش دبستانی اغلب برای این جدایی آماده  تر هستند. نکته اصلی که برای بچه ها استرس ایجاد می کند این است که آنها فکر می کنند آیا بعد از اینکه آنها را در مدرسه تنها گذاشتید برای بردن آنها باز می گردید ؟ کودک به مروز با تمرین و تکرار متوجه می شود که این ترس او بی دلیل است و قطعا والدین برای بردن او برخواهندگشت .

  3. نشانه های  پریشانی نقطه ای

  وقتی بچه ها مضطرب هستند ، برای فرار از وضعیت ، پاسخ های گوناگونی را بوجود می آورند  – طغیان های احساسی یا رفتاری و همچنین علائم جسمی مانند درد شکم و سردرد از جمله این عکس العمل ها خواهد بود .

  والدین باید واکنش فرزند خود را تصدیق و تایید کنند اما کودک را تشویق کنند که در کلاس درس بماند. بیشتر این موارد در چند هفته اول از بین می رود.

  4. ابتدا گوش دهید

  مراقبین و والدین کودک اغلب در هدایت یک گفتگو با کودک پیش فرض هایی را در نظر دارند . در عوض ، اجازه دهید کودکان گفتگو را  هدایت کنند.

  در هنگام گوش دادن به کودک فعال باشید و کاملا به حرف های او توجه نمایید . به  کودک اطمینان دهید که در کنار او خواهید بود،  اما سعی کنید ترس های او را از بین نبرید و تجزیه و تحلیل نکنید.

  منطقی سازی و پردازش بیش از حد می تواند اضطراب را تشدید کند. مکالمه را کوتاه و در سطح رشد ذهنی کودک با او گفتگو کنید . به کودک بگویید که اطمنیان دراید همه چیز به زودی بهتر می شود ، اما در ایده آل نشان دادن شرایط زیاده روی نکنید.

  5. پذیرفتن محدودیت ها و به تعویق انداختن انتظارات

  توجه والدین که با آرامش همراه است می تواند شدت رفتارهای مضطرب کننده را کاهش دهد . به همین دلیل است که توصیه می شود گفتگو در مورد محدودیت های منطقی را با گذاشتن زمانی در روز (اما نه قبل از خواب) زمانی که فرزند شما می تواند درباره ترس های خود صحبت کند ، قرار دهید.

  تشخیص اضطراب بازگشت به مدرسه و روش درمان آن
  پذیرفتن محدودیت ها در کاهش اضطراب بازگشت به مدرسه موثر است.

  این گفتگو به کودک کمک می کند تا خود را آرام کند ، در جریان محدودیت موجود در زندگی باشد و این مسائل را در زمان مناسب پردازش و حل کند.

  6. در صورت لزوم به دنبال کمک تخصصی باشید

  اگر کودکی بیش از چند روز به دلیل نگرانی و اضطراب از مدرسه رفتن باز می ماند یا شرکت در کلاس ها را از دست می دهد – یا اگر ناراحتی جسمی بعد از چند هفته برطرف نمی شود – با پزشک متخصص اطفال یا مشاور راهنمایی مدرسه صحبت کنید.

  قطعا والدین می خواهند  به کودک کمک کنند تا یاد بگیرد که از وضعیت اضطراب آور موجود فرار نکند و سعی نماید که باشرایط سازگار شود . در غیر این صورت ، اضطراب بر زندگی کودک سلطه خواهد یافت و تاثرات مخرب زیادی بر جسم و روان کودک وارد خواهد نمود و باعث افت تحصیلی و اجتماعی کودک خواهد گردید.

  در صورتی که درمان این نوع از اضطراب نادیده گرفته شود و کودک در این شرایط به حال خود رها شود این مشکلات تا سنین بزرگسالی ادامه خواهد یافت و برای درمان آن نیاز به مداخلات جدی روانپزشک و روانشناس خواهد بود.

  سخن پایانی

  سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  سوالات متداول

  یک برنامه روتین در کنترل اضطراب بازگشت به مدرسه چه تاثیری دارد؟

  در صورت مشخص بودن ساعت شروع کلاس ها در خانه قانون ساعت خواب بگذارید و برنامه خواب و بیدار شدن از خواب در صبح را یکی دو هفته قبل تنظیم کنید تا در روز اول مدرسه  کودک با چالش از خواب بیدار نشود.

  نشانه های  پریشانی نقطه ای در کنترل اضطراب بازگشت به مدرسه چیست؟

  وقتی بچه ها مضطرب هستند ، برای فرار از وضعیت ، پاسخ های گوناگونی را بوجود می آورند  – طغیان های احساسی یا رفتاری و همچنین علائم جسمی مانند درد شکم و سردرد از جمله این عکس العمل ها خواهد بود .

  پذیرفتن محدودیت ها و به تعویق انداختن انتظارات چه تاثیری در در کنترل اضطراب بازگشت به مدرسه دارد؟

  توجه والدین که با آرامش همراه است می تواند شدت رفتارهای مضطرب کننده را کاهش دهد . به همین دلیل است که توصیه می شود گفتگو در مورد محدودیت های منطقی را با گذاشتن زمانی در روز (اما نه قبل از خواب) زمانی که فرزند شما می تواند درباره ترس های خود صحبت کند ، قرار دهید.

  دنبال کمک تخصصی برای کاهش اضطراب بازگشت به مدرسه دارد؟

  قطعا والدین می خواهند به کودک کمک کنند تا یاد بگیرد که از وضعیت اضطراب آور موجود فرار نکند و سعی نماید که باشرایط سازگار شود . در غیر این صورت ، اضطراب بر زندگی کودک سلطه خواهد یافت و تاثرات مخرب زیادی بر جسم و روان کودک وارد خواهد نمود و باعث افت تحصیلی و اجتماعی کودک خواهد گردید.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  1 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری