درخواست پرستار | مشاوره رایگان

معایب و مزایای استفاده از لوله تغذیه در سالمندان که لازم است بدانید!

استفاده از لوله تغذیه در سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  لوله تغذیه در سالمندان (Feeding Tubes For Seniors) روشی است که در افراد با مشکل بلع و نوشیدن جهت تغذیه استفاده می گردد اما نمی تواند برای همه افراد سودمند باشد. بیشتر افراد سالمند در اواخر مرحله آلزایمر یا زوال عقل در خوردن و آشامیدن مشکل دارند. این افراد ممکن است وزن کم کنند، ضعیف شوند و یا دچار زخم بستر شوند. یا ذرات غذا می تواند وارد ریه های آنها شده و باعث بروز ذات الریه شود.
  وقتی این اتفاق می افتد ممکن است از خانواده ها پرسیده شود که آیا می خواهند که برای تغذیه سالمند از یک لوله تغذیه استفاده گردد. استفاده یا عدم استفاده از لوله تغذیه برای فرد مبتلا به زوال عقل یکی از دشوارترین تصمیماتی است که خانواده سالمند باید اتخاذ نماید. اما در بسیاری از موارد، افراد خانواده سالمند حقایق بی طرفانه ای را که برای به تصمیم گیری در این مورد بدانند را دریافت نمی کنند.

  مطمئناً، اعضای خانواده سالمند می خواهند برای فردی که در حال کاهش وزن و مشکل تغذیه است، همه کارهای ممکن را انجام دهند. اما برخی از خانواده ها معتقدند که در هنگام روبرویی با این مشکل، چندان اطلاعاتی در مورد خطرات احتمالی و آسیب دیدگی سالمندان به آنها گفته نشده است.
  برای کمک برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد این روش تغذیه ای لازم است ابتدا توضیح داده شود که  لوله تغذیه چیست، چه موقع از آنها استفاده می شود، خطرات استفاده از آنها در مبتلایان زوال عقل در مراحل آخر بیماری چیست، چرا ممکن است توسط پزشکان توصیه شود.

  لوله تغذیه چیست و چه زمانی از آنها استفاده می شود؟

  لوله تغذیه لوله ای است که در بدن قرار می گیرد و اجازه می دهد تغذیه  با مایع مغذی از طریق لوله انجام شود. لوله تغذیه را می توان از طریق بینی و گلو  در بدن سالمند قرار داد و یا می توان آن را از طریق یک برش کوچک شکمی به طور مستقیم در معده قرار داد.

  لوله تغذیه چست و در چه مواردی استفاده می‌شود
  NG لوله ای است که از طریق بینی وارد می شود.

  برخی از بیماران به دلیل بیماری‌های عصبی، اختلالات عضلانی، یا زخم‌های جدی در دهان و گلوی خود نمی‌توانند به طور معمول غذا بخورند. لوله تغذیه به آن‌ها کمک می‌کند تا مواد غذایی به صورت مستقیم به معده یا روده وارد شود.

  انواع لوله تغذیه

  دو نوع لوله تغذیه وجود دارد: لوله های تغذیه بینی و معده و لوله های تغذیه شکمی.

  لوله تغذیه بینی – معده  (گاواژ)

  NG لوله ای است که از طریق بینی وارد می شود و به سمت پایین معده امتداد می یابد و ارتباط بین این دو را فراهم می کند. مواد مغذی از طریق لوله به صورت فرمول های تغذیه ای تهیه شده تزریق می گردد . لوله های NG معمولاً هنگام تغذیه نوزادان نارس و افراد بیهوش یا در حالت کما استفاده می شود ، اما گاهی اوقات برای استفاده در افراد سالمند نیز تجویز می شود.

  لوله تغذیه شکمی PEG

  یک وسیله پزشکی است که از طریق دیواره شکم به معده وارد می شود . پزشک در حین جراحی لوله تغذیه ای را به نام گاستروستومی آندوسکوپی از راه پوست  شکم به معده بیمار وارد می سازد . لوله تغذیه با تأمین غذا ، مایعات و داروها مستقیماً به معده ، ضمن  عدم استفاده از دهان و مری ، تغذیه را تسهیل می کند. PEG معمولاً در افرادی که در بلع مشکل دارند استفاده می شود.
  وقتی شخصی نتواند خودش  غذا را بجود یا ببلعد از این روش  استفاده می شود. تا زمانی که  علت اصلی بروز مشکل در غذا خوردن تشخیص داده شود  ، استفاده از یک لوله تغذیه می تواند مفید باشد. ددر شرایطی مانند زمانی که کسی در حال بهبودی از جراحی ، سکته مغزی یا آسیب مغزی است ، کمک کننده خواهد بود. استفاده از لوله های تغذیه ای در صورتی که افراد در بلع مداوم مشکل دارند ، اما در آخرین مرحله یک بیماری لاعلاج نیستند – مانند زمانی که کسی مبتلا به یا پارکینسون است می تواند سودمند باشد. با این حال، تغذیه با لوله به افراد  سالمند کمک نمی کند که بیشتر عمر کنند ، وزن بیشتری پیدا کنند، قوی تر شوند یا مهارت های خود را بازیابند. جایگزین لوله تغذیه ، تغذیه دقیق با دست است. که ارتباط انسانی  و لذت بردن از چشیدن طعم غذا را فراهم می کند.

  خطرات استفاده از لوله تغذیه در زوال عقل در مرحله آخر

  مانند اکثر روش های درمانی و پزشکی ، استفاده از لوله تغذیه موافقان و مخالفانی دارد. این لوله ها  گاهی اوقات می توانند بیش از ایجاد منفعت ، آسیب  زننده باشند  ، به ویژه برای کسی که در مراحل آخر آلزایمر یا زوال عقل است. یک مشکل رایج این است که بسیاری از افراد مبتلا به زوال عقل  در استفاده از این لوله ها  اذیت شده و سعی در بیرون آوردن آن دارند. برای جلوگیری از بیرون کشیدن این لوله ها  ، باید آنها را ببندند یا برای مهار سالمند داروهایی به آنها بدهند.

  خطرات دیگر استفاده از لوله تغذیه در سالمندان عبارتند از:

  • خونریزی ، عفونت ، تحریک پوست یا نشت در اطراف لوله
  • حالت تهوع ، استفراغ و اسهال
  • لوله ممکن است مسدود شود یا از محل خارج شود  (باید در بیمارستان تعویض شود)
  • خطر ابتلا به زخم بستر بیشتر است
  • خطر  ورود غذا به ریه ، که می تواند منجر به ذات الریه شود

  در  مراحل پایانی بیماری ، تغذیه لوله ای بدن را هیدراته تر می کند ، به این معنی که مایعات می توانند ریه های فرد را پر کنند و باعث مشکلات تنفسی شوند.

  چرا استفاده از لوله های تغذیه توسط پزشکان توصیه می شوند؟

  بسیاری از متخصصان  وجود دارند که واقعاً منافع بیمار را در اولویت قرار می دهند و برای توضیح روش های درمانی و بحث درباره جوانب مثبت و منفی استفاد از هر روش درمانی برای بیمار و خانواده او  وقت می گذارند. متأسفانه ، افرادی نیز هستند که بیشتر به صرفه جویی در وقت یا هزینه خود توجه دارند و ممکن است درمان هایی را توصیه کنند که همیشه به درد بیمار نمی خورد. دانستن حقایق در مورد لوله های تغذیه به این معنی است که شما  تحت تاثیر افراد ناکار آمد تصمیم ناآگاهانه ای در مورد سالمند خود نخواهید گرفت. گاهی پزشکان ممکن است استفاده از یک لوله تغذیه را توصیه کنند زیرا این امر به آنها امکان می دهد فرد را زودتر مرخص کنند و در این صورت صرفه جویی در هزینه برای بیمارستان انجام می شود.

  بیشتر بخوانید: هرآنچه در مورد خشکی دهان سالمندان باید بدانید!

  توصیه پزشکان به استفاده از لوله تغذیه
  مراقب سالمند در نگهداری از سالمند نقش مهمی دارد

  اما بهتر است در شرایطی که استفاده از این روش ضرورت خاصی ندارد پزشک زمانی را برای توضیج مزایا و معایب این روش به خانواده افراد سالمند  اختصاص دهد  و منتظر تصمیم خانواده بماند. در خانه سالمندان نیز ممکن است لوله تغذیه استفاده گردد  زیرا کار با لوله  نسبت به غذا دهی دستی ساده تر است و روند  غذا دادن به یک سالمند را تسریع می نماید. البته، شرایط هر سالمند منحصر به فرد است و ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که لوله تغذیه می تواند یک درمان واقعا مفید برای سالمند عزیز شما باشد. نکته مهم این است که بدانید همیشه خطرات و همچنین فوایدی در استفاده از این روش وجود دارد. این حق شماست که به عنوان  یک پرستار سالمند از زوایای روش درمان اطلاع داشته باشید و حقایق بی طرفانه ای را قبل از تصمیم گیری بدست آورید.

  لوله تغذیه در سالمندان یک درمان پرهزینه است

  قطعا اگر چیزی سالمند به آن نیاز دارد استفاده از لوله تغذیه است قطعا  ، آخرین چیزی که به آن فکر می کنید هزینه  استفاده از این روش درمانی است. اما اگر در شرایط خاصی استفاده از  یک لوله تغذیه لازم نباشد مهم است که بدانید هزینه قرار دادن یک لوله ممکن است چه مبلغی بر شما تحمیل نماید. همچنین بهتر است قبل از تصمیم گیری نهایی ، در مورد هزینه روزانه تغذیه لوله ، لوازم مورد نیاز و مراقبت های بعدی اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

  استفاده از لوله تغذیه در سالمندان در مراحل پایانی زوال عقل

  در حالی که بسیاری از بیمارانی که به صورت موقت با  مشکلات بلع و نوشیدن روبرو هستند، با دریافت موقتی تغذیه از طریق لوله می توانند سلامت خود را بدست آورند؛ اما در پایان زندگی، لوله تغذیه ممکن است ناراحتی بیشتری نسبت به غذا نخوردن برای سالمند ایجاد کند. برای افراد مبتلا به زوال عقل ، تغذیه با لوله باعث طولانی شدن عمر یا جلوگیری از پیشرفت بیماری نمی شود. امتناع از غذا و آب بخشی طبیعی و غیر دردناک از روند مرگ است. در مراحل پایانی عمر سالمند غذا نمیخورد زیرا در حال مرگ است و بدن او در حال خاموش شدن است و دیگر خوردن و آشامیدن بخشی طبیعی از این روند نیست. در هر حال بهتر است همواره با پزشک سالمند در ارتباط بوده و در هر شرایطی براساس وضعیت سالمند در مورد بهترین روشهای لازم برای بهبود و تسکین او  تصمیم گیری نمایید .
  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با در هر ساعت شبانه روز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار به ارائه خدمت بپردازد.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان