بررسی هزینه آسایشگاه سالمندان و عوامل موثر بر این هزینه

هزینه نگهداری سالمند در آسایشگاه سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  شروع دوره کهنسالی در افراد با مشکلات و بیماری‌های مختلفی همراه است. برخی از سالمندان توانایی‌های حرکتی خود را از دست می‌دهند و برخی دیگر به بیماری‌های مختلف مانند آلزایمر مبتلا خواهند شد. با توجه به این شرایط خاص، اعضای خانواده باید از عزیزان سالمند خود مراقبت کنند.
  معمولا فرزندان به دلیل مشغله‌های زندگی نمی‌توانند به طور مداوم در کنار سالمند باشند. آسایشگاه‌های سالمندان مراکزی برای سکونت افراد سالمند هستند و خدمات مراقبتی را ارائه می‌دهند. اکنون این سوال پیش می‌آید که نرخ خانه سالمندان چقدر است؟ در ادامه این مطلب قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم؛ با ما همراه باشید.

  هزینه آسایشگاه سالمندان

  آسایشگاه‌های سالمندان به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند. بدون شک هزینه آسایشگاه سالمندان خصوصی بیش از مراکز دولتی است. البته توجه داشته باشید که سطح امکانات ارائه شده در مراکز خصوصی نیز بیشتر است. تعداد بیشتر پرنسل، امکانات، جمعیت کمتر سالمندان و موارد دیگر موجب می‌شود تا آسایشگاه‌های خصوصی هزینه بیشتری دریافت کنند.

  هزینه نگهداری افراد مسن در آسایشگاه سالمندان
  شرایط بیماری سالمند در نرخ نگهداری تاثیر گذار است

  برای هزینه مراقبت از سالمندان در خانه سالمندان نمی‌توان عدد ثابت و نرخ مشخصی را ارائه کرد، چرا که این هزینه به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از موارد تاثیرگذار در نرخ خانه سالمندان، موقعیت مکانی آسایشگاه است. به عنوان مثال مراکز نگهداری از سالمند در شمال شهر تهران در مقایسه با دیگر نقاط شهر، هزینه بیشتری را دریافت می‌کنند. از دیگر عوامل تاثیرگذار بر هزینه آسایشگاه سالمندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شهر محل سکونت و موقعیت جغرافیایی آسایشگاه
  • توانایی‌های حرکتی سالمند و توان انجام امور شخصی
  • شرایط بیماری و مراقبت‌های پزشکی مورد نیاز سالمند
  • درخواست اتاق شخصی برای سالمند
  • سطح نیاز سالمند به مراقبت‌های پرستاری
  • خدمات و امکانات ارائه شده توسط آسایشگاه

  از سوی دیگر با توجه به نرخ تورم، آسایشگاه‌های سالمندان در دوره‌های زمانی مشخص، نرخ و قیمت‌های خود را افزایش می‌دهند.

  نحوه پرداخت هزینه های خانه سالمندان

  نحوه پرداخت هزینه های خانه سالمندان به صورت ماهانه است، بدین صورت که نرخ مشخصی توسط آسایشگاه به خانواده سالمند اعلام شده و آن‌ها باید هزینه را به صورت ماهانه پرداخت کنند. برای پرداخت این هزینه روش‌های مختلفی وجود دارد. در بیشتر مواقع فرزندان هزینه پرستاری از سالمند در خانه سالمندان را می‌پردازند. گاهی اوقات سالمند پس‌انداز مشخصی داشته یا تصمیم می‌گیرد که بخشی از اموال خود را به فروش رسانده و صرف پرداخت هزینه آسایشگاه کند.

  نحوه پرداخت هزینه های خانه سالمندان
  نحوه پرداخت هزینه های خانه سالمندان به صورت ماهانه است

  در برخی شرایط خانواده‌ها می‌توانند از بیمه‌نامه‌هایی مانند بیمه عمر برای پرداخت هزینه‌ها استفاده کنند. البته معمولا بیمه‌ها کلیه هزینه‌ها را پوشش نمی‌دهند یا تنها در بازه زمانی خاصی، هزینه آسایشگاه را می‌پردازند. برای سالمندانی که از استطاعت مالی لازم برخوردار نیستند یا سالمند تنها بوده و خانواده‌ای ندارد، مراکز بهزیستی به یاری سالمند می‌شتابند.

  لیست خانه های سالمندان در تهران

  در سطح شهر تهران آسایشگاه‌های سالمندان دولتی و خصوصی مختلفی وجود دارند. خدمات پرستاری از سالمند در خانه سالمندان با توجه به نوع مرکز متفاوت خواهد بود. خانه سالمندان کهریزک یکی از مراکز دولتی نگهداری از سالمندان در شهر تهران است. این موسسه دولتی دارای 20 شعبه در نقاط مختلف شهر بوده و می‌تواند از سالمندان شما نگهداری کند. از دیگر آسایشگاه‌های دولتی شهر تهران آسایشگاه گلبرگ و آسایشگاه کمال هستند.

  آسایشگاه‌های سالمندان خصوصی در شهر تهران نیز تنوع و تعداد زیادی دارند. از جمله این آسایشگاه‌های خصوصی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آسایشگاه سالمندان فرزانگان
  • آسایشگاه سالمندان ابن سینا
  • آسایشگاه سالمندان دادخواه
  • آسایشگاه سالمندان صبا

  در مناطق شهر تهران آسایشگاه‌های مختلفی وجود دارند که پس از بررسی امکانات هر آسایشگاه و بودجه خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

  قیمت پرستار سالمند بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

  یکی از دیگر روش‌های نگهداری از سالمند، استخدام پرستار سالمند در منزل است. مراقبت از سالمند با کمک پرستار در منزل، در مقایسه با آسایشگاه‌های سالمندان مزایا مختلفی دارد. یک پرستار تنها وظیفه نگهداری یک یا دو سالمند در منزل شما را بر عهده می‌گیرد و به همین دلیل می‌تواند خدمات بیشتری را ارائه دهد. همچنین سالمندان زمانی که در خانه خود زندگی کنند، روحیه شادتری در مقایسه با آسایشگاه سالمندان دارند.

  قیمت پرستار سالمند به عوامل مختلفی بستگی داشته و نرخ ثابتی ندارد. از جمله عوامل تاثیرگذار بر قیمت پرستار سالمند در منزل می‌توان به خدمات ارائه شده توسط پرستار، شرایط و توانایی‌های سالمند و ابتلا به بیماری‌های مختلف اشاره کرد. همچنین ساعات حضور پرستار در منزل یعنی پاره وقت یا تمام وقت بودن پرستار، بر قیمت آن اثرگذار است.

  اهمیت مراقبت از سالمند و هزینه نگهداری از او

  در این مطلب درباره نرخ خانه سالمندان صحبت کردیم و همانطور که گفتیم هزینه مراقبت از سالمندان در خانه سالمندان به عوامل مختلفی همچون امکانات آسایشگاه، شهر محل سکونت، موقعیت مکانی و شرایط و توانایی‌های سالمند بستگی دارد. مراقبت از سالمندان اهمیت بسیاری دارد، چرا که این گروه سنی حساس بوده و ممکن است درگیر بیماری‌ها و ناتوانی‌های مختلفی باشند.

  اگر قصد دارید وظیفه مراقبت از سالمند خود را به آسایشگاه‌های سالمندان بسپارید، ابتدا به خوبی درباره آسایشگاه‌ها، شرایط و امکانات آن‌ها تحقیق کنید. اما در صورتی که ترجیح می‌دهید از پرستار سالمند در منزل کمک بگیرید، موسسه پرستاری سفیر آرامش در خدمت شما است. این موسسه دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت بوده و با پرستاران حرفه‌ای همکاری دارد.

  سوالات متداول

  هزینه مراقبت از سالمندان در خانه سالمندان به چه عواملی بستگی دارد؟

  نرخ خانه سالمندان عدد ثابتی نداشته و به عواملی همچون شهر و منطقه محل آسایشگاه، امکانات و خدمات ارائه شده توسط خانه سالمندان، شرایط فیزیکی سالمند، توانایی سالمند در انجام کارهای شخصی، درخواست اتاق شخصی برای سالمند، شرایط بیماری و مراقبت‌های پزشکی سالمند و سطح نیاز سالمند به خدمات پرستاری بستگی دارد.

  نحوه پرداخت هزینه های خانه سالمندان چگونه است؟

  هزینه‌های آسایشگاه سالمندان را باید به صورت ماهانه پرداخت کرد. این هزینه توسط فرزندان و اعضای خانواده سالمند پرداخت شده یا از محل درآمد سالمند از فروش اموال یا حساب پس‌انداز پرداخت می‌شود. برای سالمندانی که توان مالی محدودی داشته و خانواده‌ای ندارند، سازمان بهزیستی در پرداخت هزینه‌های مراکز سالمندان خاص همکاری می‌کند.

  پرستاری از سالمند در خانه سالمندان چه مزایایی دارد؟

  خانه‌های سالمندان امکانات پزشکی بیشتری داشته و در شرایط خاص بیماری، گزینه مناسب‌تری برای نگهداری از سالمند هستند. همچنین با حضور سالمندان در خانه سالمندان، اعضای خانواده از نظر سلامت سالمند و مراقبت از او آسوده خاطر می‌شوند.

  آیا خانه‌های سالمندان ارزان قیمت نیز وجود دارد؟

  بله، آسایشگاه‌های سالمندان دولتی ارزان قیمت‌تر بوده و هزینه کمتری را دریافت می‌کنند. البته توجه داشته باشید که هرچه هزینه آسایشگاه سالمندان کمتر باشد، کیفیت خدمات ارائه شده در آن مرکز نیز کاهش می‌یابد!

  چگونه می‌توان از سالمندان مراقبت کرد؟

  وظیفه مراقبت از سالمندان را می‌توان به آسایشگاه‌های سالمندان واگذار کرده یا یک پرستار سالمند در منزل استخدام نمود. موسسه خدمات پرستاری سفیر آرامش یکی از بهترین مراکز برای استخدام پرستار سالمند در منزل است.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری