هر آنچه نیاز است والدین و پرستار، درباره انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان زیر دو سال بدانند

اسباب بازی مناسب کودک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان یکی از مهم ترین اقداماتی است که توسط والدین آن ها صورت می‌گیرد. چرا که کودکان در این سن در مرحله بسیار حساسی از دوران رشد و تکامل هستند. در طی این سنین، کودکان شروع به راه رفتن و صحبت کردن می‌کنند و پیوسته در حال کشف دنیای اطراف خود هستند. کاوش در مورد مرزهای تعیین شده توسط قوانین و محدودیت های جسمی و رشدی او، بخش عمده ای از زمان کودکان را اشغال می‌کند.

  طبیعتا انتخاب محیط پیرامون کودکان با همه جزئیات آن از جمله اسباب بازی های آن ها، نقش پر رنگی در رشد و تکامل کودکان ایفا خواهد کرد. اما آن ها همچنین می‌توانند با خطراتی برای سلامت آن ها همراه باشند. کودکان زیر دو سال همواره در معرض خطر بلعیدن اشیای ریز و خفگی قرار دارند. بنابر این ضروری است که والدین در هنگام بازی کودکان، اسباب بازی های آن ها را مورد بررسی قرار دهند. در این مقاله از مرکز سفیر آرامش به بررسی ویژگی های کودکان زیر دو سال و نحوه انتخاب اسباب بازی مناسب برای آن ها خواهیم پرداخت.

  کودکان زیر دو سال دارای چه مشخصه های رفتاری هستند؟

  • به تنهایی راه می‌رود
  • اسباب بازی های پشت سرش را به هنگام راه رفتن می‌کشد
  • شروع به اجرا می کند
  • ایستاده به توپ ضربه می‌زند
  • مهارت های دست ها و انگشتانش افزایش می‌یابد
  • نام افراد آشنا، اشیا و اجزای بدن را می‌شناسد
  • دستورالعمل های ساده را دنبال می‌کند
  • از عبارات ساده استفاده می‌کند
  • اشیا را حتی وقتی زیر دو یا سه پوشش پنهان می‌کند، می‌یابد

  موارد گفته شده در نوشته بالا از مشخصه های رفتاری کودکان زیر دو سال می‌باشد.

  اسباب بازی مناسب و قابل استفاده برای کودکان زیر دو سال چه ویژگی دارد؟

  در طی این سنین حتما متوجه خواهید شد که کودک شما به نسبت قبل جسورتر شده است. اما اغلب میان خواسته درونی اش مبنی بر انجام امور به طور مستقل و از سویی دیگر، نیاز به کمک شما دائما در تعارض است. مهارت های زبانی اش در حال پیشرفت است و می‌تواند به طور قطع خواسته ها و نیازهایش را بشناسد و در قالب جملات ساده آن ها را بیان کند.

  تهیه اسباب بازی مناسب
  کودکان زیر دو سال در معرض خطر بلعیدن اشیای ریز قرار دارند.

  کودکان زیر دو سال همچنین قوه تخیل خود را به کار می گیرند و می‌توانند تصاویر را در ذهن خود شکل دهند. متخصصان رشد کودک معتقدند اسباب بازی ها برای کودکان نوپا دو کارکرد مهم دارند: تحریک کودکان و ترغیب آن ها به بازی و کشف محیط و نیز توسعه مهارت هایی مانند کنترل حرکتی خوب شامل تمرکز و ارتباطات. متخصصان بر این باورند که همراهی کردن والدین با کودکان در هنگام بازی، سبب رشد اجتماعی بهتر و نیز تقویت دلبستگی می‌شود. برای انتخاب اسباب بازی های مناسب، می‌توانید از ابزارها و سرگرمی هایی که جنبه آموزشی داشته باشند استفاده کنید و زمینه های پرورش خلاقیت و اعتماد به نفس و نیز افزایش مهارت در کودک را ایجاد کنید.

  در هنگام خرید اسباب بازی مناسب برای کودکان زیر دو سال چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

  • قابل شستشو باشد
  • اسباب بازی های پارچه ای باید در برابر شعله مقاوم باشد
  • کلیه وسایل باید از مواد اولیه غیر سمی ساخته شده باشد
  • هرگز از اسباب بازی های قدیمی که ممکن است غیر استاندارد و یا فرسوده باشد، استفاده نکنید
  • اسباب بازی باید مناسب جثه کودک باشد
  • پر سر و صدا و یا دارای اصوات آزاردهنده برای کودک نباشد

  موارد گفته شده در نوشته بالا از فاکتورهای اصلی برای خرید اسباب بازی برای کودکان زیر دو سال می‌باشد.

  اسباب بازی مناسب برای کودکان زیر دو سال شامل چه مواردی است؟

  آموزش کودکان از طریق بازی، بهترین راه برای ارتقا دادن مهارت های حرکتی، جسمی و ذهنی آن هاست. همچنین می‌تواند یک راه عالی برای تقویت مهارت های ارتباطی در کودکان باشد خصوصا هنگامی که آن ها در حال یادگیری زبان و کلمات هستند.

  این دسته از بازی‌ها، با استفاده از بافت، رنگ و اعداد، کودکان را با مفاهیم جدید آشنا می‌کنند و همچنین مهارت های حل مسئله در آن ها را تقویت می‌کند. برخی از انواع اسباب بازی هایی که می‌تواند برای تکامل و رشد ذهنی کودکان زیر دو سال مفید باشد شامل موارد زیر است:

  1. ساخت پازل
  2. توپ و سرسره
  3. بلوک های چوبی یا پلاستیکی
  4. بازی با مانع
  5. بازی شمارش اعداد
  6. توپ های رنگی
  7. بازی با رنگ ها

  ساخت پازل برای کودک یک بازی فکری بسیار مناسب می‌باشد که در ادامه موضوع بیشتر به آن اشاره می‌کنیم:

  1) ساخت پازل:

  بازی با پازل نه تنها برای کودک لذت بخش است بلکه قدرت تمرکز و تشخیص او را بالا می‌برد. بهتر است در ابتدا پازل هایی انتخاب شود که قطعات کمتری دارند و به مرور که کودک بازی را یاد گرفت، طرح های پیچیده تری تهیه شود.

  2) توپ و سرسره:

  اسباب بازی های هل دادنی، سوار شدنی و کشیدنی از سرگرمی های محبوب کودکان در این سنین است. چرا که آن ها دوست دارند کارهایشان را خودشان انجام دهند و از تایید و تشویق شدن توسط دیگران لذت می‌برند، ماشین های شارژی و سه چرخه ها از اسباب بازی های مناسب برای کودکان زیر دو سال است که در کنار محبوبیت و سرگرم کننده بودن، حس استقلال در کودک را به خوبی تقویت می‌کنند.

  3) بلوک های چوبی یا پلاستیکی:

  با درج حروف الفبا و اعداد بر روی این بلوک های کوچک، کودک به تدریج با این مفاهیم آشنا می‌شود. تعدادی از بلوک های رنگی را در اختیار کودکتان قرار دهید و از او بخواهید که آن ها را جمع آوری کند.

  4) بازی با مانع:

  این بازی به کودک این امکان را می‌دهد تا از مهارت‌های حرکتی خود به بهتربن نحو استفاده کند.

  5) بازی شمارش اعداد:

  افزایش مهارت با اسباب بازی مناسب
  تحریک کودکان و ترغیب آن ها به بازی و کشف محیط برای افزایش کارکرد کودک نوپا می‌باشد.

  می‌توانید روزانه اشیای خانه را برای آموزش شمارش اعداد به کودک به کار بگیرید. شما برای اطمینان بیشتر می‌توانید با پرستار کودک

  6) توپ های رنگی:

  کودکان نوپا شوت کردن و دنبال کردن توپ را دوست دارند. چند توپ رنگی تهیه کنید و به کودک اجازه دهید آزادانه با آن بازی کند.

  7) بازی با رنگ ها:

  بازی با رنگ ها در زمره جذاب ترین سرگرمی های کودکان قرار می‌گیرد حتی اگر در نهایت امر، بی نظمی زیادی به بار بیاورد!

  به خاطر داشته باشید در هنگام بازی کردن با کودک، همواره فقط چند اسباب بازی محدود را در اختیار او قرار دهید و محیط بازی او را بیش از حد شلوغ نکنید. زیرا در این صورت کودک تمرکز بر روی بازی را از دست می دهد. بهتر است والدین، تعدادی از اسباب بازی ها را خارج از دسترس کودک نگه دارند و هر زمان که او لوازم قبلی را به طور کامل کشف کرد، برای ایجاد احساس طراوت و تازگی، اسباب بازی مناسب و جدیدی را در اختیار او قرار دهند.

  چگونه اسباب بازی های کودکان زیر دو سال را ایمن نگه داریم؟

  پس از خریدن اسباب بازی های مناسب و ایمن، مهم است که مطمئن شوید کودکان با طریقه استفاده از آن آشنایی دارند. بهترین راه برای انجام این کار، نظارت بر آن ها هنگام بازی کردن است.

  سخن پایانی

  بازی کردن با کودکان علاوه بر تقویت همدلی، باعث می شود از ایمنی آن ها اطمینان حاصل کنید. همچنین باید به طور مرتب اسباب بازی های کودک را بررسی کنید که شکسته یا غیر قابل استفاده نباشند و در صورت مشاهده شکستگی در قطعات اسباب بازی های کودک، بلافاصله آن را دور ریخته و یا تعمیر کنید. توجه داشته باشید بعضی از اسباب بازی های پلاستیکی را می‌توان با صابون ضد باکتری یا سایر مواد شوینده به خوبی شستشو داد اما بهتر است در ابتدا دستورالعمل های سازنده را بخوانید.


  سوالات متداول

  چگونه اسباب بازی های کودکان زیر دو سال را ایمن نگه داریم؟

  بعضی از اسباب بازی های پلاستیکی را می‌توان با صابون ضد باکتری یا سایر مواد شوینده به خوبی شستشو داد اما بهتر است در ابتدا دستورالعمل های سازنده را بخوانید.

  بازی با رنگ ها به جه معنا است؟

  بازی با رنگ ها در زمره جذاب ترین سرگرمی های کودکان قرار می گیرد حتی اگر در نهایت امر، بی نظمی زیادی به بار بیاورد

  اسباب بازی مناسب برای کودکان زیر دو سال شامل چه مواردی است؟

  ساخت پازل، توپ و سرسره، بلوک های چوبی یا پلاستیکی، بازی با مانع، بازی شمارش اعداد، توپ های رنگی، بازی با رنگ ها

  کودکان زیر دو سال دارای چه مشخصه های رفتاری هستند؟

  مهارت های دست ها و انگشتانش افزایش می‌یابد، نام افراد آشنا، اشیا و اجزای بدن را می‌شناسد، دستورالعمل های ساده را دنبال می‌کند، از عبارات ساده استفاده می‌کندف اشیا را حتی وقتی زیر دو یا سه پوشش پنهان می‌کند، می‌یابد.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری