دلایل بی اشتهایی عصبی در کودکان روش کنترل و درمان آن

بی اشتهایی عصبی در کودک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  بی اشتهایی عصبی در کودکان نوعی اختلال در خوردن است. کودکان و نوجوانان مبتلا به این مشکل تصویر بدی از بدن خود در ذهن دارند. آنها فکر می کنند بیش از حد وزن دارند و بد هیکل هستند. این امر باعث می شود که مقدار غذایی که می خورند را به شدت محدود کنند. همچنین منجر به رفتار دیگری می شود که مانع افزایش وزن آنها می شود.

  انواع بی اشتهایی

  بی اشتهایی دو نوع است:

  نوع محدود کننده

  کودکان مبتلا به این نوع میزان غذا را به شدت محدود می کنند. این اغلب شامل غذاهای پر کربوهیدرات و چربی است.

  نوع  پاکسازی

  کودکان مبتلا به پرخوری عصبی بیش از حد غذا می خورند و سپس خود را مجبور به استفراغ می کنند. همچنین ممکن است مقدار زیادی ملین یا داروهای دیگری که روده ها را پاکسازی می کنند ، مصرف کنند

  بی اشتهایی عصبی
  کودکان فکر می کنند بیش از حد وزن دارند و بد هیکل هستند.

  عوامل بی اشتهایی عصبی در کودکان

  متخصصان نمی دانند چه چیزی باعث بی اشتهایی عصبی می شود. این بیماری اغلب به شکل یک رژیم منظم شروع می شود. اما به آرامی به کاهش وزن شدید و ناسالم تغییر می کند.

  موارد دیگری که ممکن است در بی اشتهایی نقش داشته باشد عبارتند از:

  • نگرش های اجتماعی نسبت به ظاهر بدن
  • تأثیرات خانوادگی
  • ژنتیک
  • عدم تعادل شیمیایی مغز
  • مسائل مربوط به رشد
  • کودکان مبتلا به بی اشتهایی بیشتر از خانواده هایی با سابقه:
  • مشکلات وزن
  • بیماری جسمی
  • سایر مشکلات بهداشت روان ، مانند افسردگی یا سو مصرف مواد

  کودکان مبتلا به بی اشتهایی غالباً از خانواده هایی می آیند که بسیار در مصرف مواد غذایی سالم سخت گیر هستند. والدین ممکن است ناخودآگاه و بیش از حد  از نوع تغذیه کودک محافظت کنند.

  کودکان مبتلا به بی اشتهایی ممکن است وابسته و از نظر عاطفی نابالغ باشند. آنها همچنین ممکن است خود را از دیگران جدا کنند. آنها ممکن است مشکلات روانی دیگری مانند اختلال اضطراب نیز داشته باشند.

  دلایل بی اشتهایی عصبی
  کودکان بی اشتها ممکن است وابسته و از نظر عاطفی نابالغ باشند.

  چه  کودکانی بیشتر در معرض بی اشتهایی عصبی در کودکان هستند؟

  بیشتر کودکان مبتلا به بی اشتهایی دختر هستند. اما این  آمار در حال تغییر است. اکنون  تعداد پسران بیشتری به این مشکل مبتلا می شوند. این اختلال اولین بار در خانواده های  سطح بالا و متوسط رو به خوب ​​دیده شد. اما اکنون در همه گروه های اقتصادی اجتماعی و بسیاری از گروه های قومی و نژادی دیده می شود.

  علائم بی اشتهایی عصبی در کودک

  علائم هر کودک ممکن است متفاوت باشد. او ممکن است:

  وزن بدنی کمی داشته باشید

  از چاق شدن بترسد ، حتی وقتی لاغر است

  از وزن ، اندازه یا شکل بدن خود دید بدی داشته باشد. به عنوان مثال ، کودک بدن خود را بیش از حد چاق می داند ، حتی در صورتی که بسیار کم وزن. باشد

  از ماندن در حداقل وزن طبیعی بدن خودداری می نماید وزن خود را کمتر می کند.

  برای کمک به تسریع در کاهش وزن ، فعالیت بدنی زیادی انجام می دهند

  احساس گرسنگی را انکار می کنند

  در تهیه غذا وسواس دارند

  رفتارهای غذایی عجیبی دارند

  از نظر اجتماعی گوشه گیر ، تندخو ، بدخلق یا افسرده هستند.

  بسیاری از علائم جسمی مرتبط با بی اشتهایی اغلب به دلیل گرسنگی و سو تغذیه است. علایم بی اشتهایی عصبی در کودکان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • پوست خیلی خشک
  • از دست دادن مایعات (کمبود آب بدن
  • شکم درد
  • یبوست
  • بی حالی
  • سرگیجه
  • خستگی شدید
  • حساسیت به دمای سرد
  • لاغر بودن غیر طبیعی
  • رشد موهای کم
  • زرد شدن پوست

  این علائم ممکن است مانند سایر مشکلات سلامتی به نظر برسد. از فرزند بی اشتهای خود بخواهید برای تشخیص علت این مشکلات به پزشک خود مراجعه کند. تشخیص و درمان به موقع بی اشتهایی عصبی بسیار حیاتی است. تشخیص به موقع می تواند به جلوگیری از مشکلات جدی آینده کمک کنند.

  پیشنهاد مقاله : همه چیز درباره اختلال توره در کودکان

  تشخیص بی اشتهایی عصبی
  تشخیص به موقع بی اشتهایی عصبی بسیار حیاتی است.

  تشخیص بی اشتهایی عصبی در کودک

  والدین ، ​​معلمان و مربیان ممکن است کودک یا نوجوان مبتلا به بی اشتهایی را تشخیص دهند. اما بسیاری از کودکان ابتدا بیماری خود را بسیار خصوصی و پنهان نگه می دارند.

  یک روانپزشک کودک یا یک متخصص بهداشت روان می تواند بی اشتهایی کودک را سریعا تشخیص دهد. این روانشناس با والدین و معلمان در مورد رفتار کودک صحبت خواهد کرد. در برخی موارد ، کودک ممکن است به آزمایش سلامت روان نیاز داشته باشد.

   درمان بی اشتهایی عصبی در کودکان 

  درمان به علائم ، سن و سلامت عمومی کودک شما بستگی دارد. همچنین بستگی به شدت بیماری دارد.

  درمان اغلب شامل ترکیبی از موارد زیر است:

  1. درمان فردی
  2. خانواده درمانی
  3. رفتار درمانی
  4. توانبخشی تغذیه ای

  بی اشتهایی یک بیماری جدی است که باعث مشکلات مکرر سلامتی می شود. حتی می تواند آنقدر شدید باشد که منجر به مرگ شود.

  به همین دلیل ، هم ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک شما و هم یک متخصص تغذیه باید اعضای فعال تیم مراقبت باشند.

  حضور والدین در هر درمانی نقش حیاتی دارند. کودک ممکن است برای مشکلات مربوط به کاهش وزن و سو تغذیه نیاز به مراجعه به بیمارستان و بستری شدن داشته باشد.

  عوارض احتمالی بی اشتهایی عصبی در کودکان

  بی اشتهایی و سوتغذیه ای که در نتیجه آن ایجاد می شود ، می تواند تقریباً به هر سیستم ارگانی در بدن آسیب برساند و حتی می تواند در بلند مدت کشنده باشد. این عوارض ممکن است منجر به مشکلات جسمی زیر شود:

  قلب

  آسیب به قلب می تواند به دلیل سو تغذیه یا استفراغ مکرر اتفاق بیفتد. کودک ممکن است ضربان قلب آهسته ، سریع یا نامنظم داشته باشد. همچنین ممکن است فشار خون پایین باشد.

  خون

  تقریباً از هر 3 کودک مبتلا به بی اشتهایی ، 1 مورد از تعداد گلبول های قرمز خون کم خون (کم خونی خفیف) برخوردار است. حدود نیمی از کودکان مبتلا به این مشکل تعداد گلبول های سفید خون پایین (لکوپنی) را دارند.

  دستگاه گوارش

  حرکت طبیعی در دستگاه روده اغلب با خوردن بسیار محدود و کاهش وزن شدید کند می شود. افزایش وزن و مصرف برخی داروها می تواند به رفع آن کمک کند.

  کلیه ها

  از دست دادن مایعات (کمبود آب) در اثر بی اشتهایی ممکن است منجر به ادرار بسیار غلیظ شود. همچنین ممکن است کودک شما ادرار بیشتری تولید کند. این ممکن است هنگامی اتفاق بیفتد که توانایی کلیه در تمرکز ادرار مختل شود. هنگامی که کودک شما به وزن طبیعی بازگشت ، تغییرات کلیه معمولاً به حالت طبیعی برمی گردند.

  عوارض بی اشتهایی در کودکان
  عوارض احتمالی بی اشتهایی عصبی در کودکان

  سیستم غدد درون ریز

  در دختران ، کمبود دوره های قاعدگی یکی از علائم بارز بی اشتهایی است. این اغلب قبل از کاهش شدید وزن اتفاق می افتد. ممکن است بعد از بازیابی وزن طبیعی ادامه یابد. سطح کمتری از هورمون های رشد نیز گاهی اوقات در نوجوانان مبتلا به بی اشتهایی دیده می شود. این ممکن است رشد تأخیری را که گاهی در کودکان مبتلا به بی اشتهایی مشاهده می شود ، توضیح دهد. عادات غذایی معمولاً رشد طبیعی را بازیابی می کنند.

  استخوان ها

  کودکان مبتلا به بی اشتهایی بیشتر در معرض شکستگی استخوان قرار دارند. هنگامی که علائم بی اشتهایی قبل از رسیدن به اوج تشکیل استخوان شروع می شود (اغلب اواسط تا اواخر نوجوانان) ، خطر بیشتری برای کاهش بافت استخوان یا از دست دادن استخوان وجود دارد. در دختران مبتلا به بی اشتهایی غالباً تراکم استخوان کم است. ممکن است در رژیم غذایی خود کلسیم کافی دریافت نکنند یا مقدار کافی آن را جذب کنند.

  روش های جلوگیری از بی اشتهایی عصبی در کودکان

  متخصصان نمی دانند چگونه از بی اشتهایی جلوگیری کنند. اما دیدن علایم جزیی و درمان به موقع آن می تواند علائم را کاهش دهد. این می تواند رشد طبیعی کودک شما را افزایش دهد. همچنین می تواند کیفیت زندگی وی را بهبود بخشد. تشویق کودک برای داشتن عادات غذایی سالم و نگرش واقع بینانه نسبت به وزن و رژیم غذایی نیز ممکن است کمک کننده باشد.

  چگونه می توانم به فرزندم کمک کنم که با بی اشتهایی عصبی زندگی کند؟

  اگر نگران هستید کودک شما دچار اختلال در خوردن شده است ، بلافاصله با پزشک کودک  خود صحبت کنید. در اینجا کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به فرزند خود انجام دهید:

  • در تمام ملاقات ها با پزشک کودک شرکت کنید
  • وقتی پیشنهاد شد در خانواده درمانی شرکت کنید.
  • نسبت به کودک خود نگرشی حمایتی و دلسوزانه داشته باشید

  با پزشک کودک خود در مورد سایر  روشهای کمک به فرزندتان صحبت کنید کودک شما ممکن است نیاز به تیمی متشکل از  مشاوران ، درمانگران ، مددکاران اجتماعی ، روانشناسان ، روانپزشکان و متخصصان تغذیه رژیم درمانی داشته باشد.

  در مورد بی اشتهایی کودک خود به خانواده و معلمان بهداشت کودک صحبت کنید تا برای اجرای برنامه های درمانی کودک با شما همکاری نمایند.

  سفیر آرامش  با کاردی مجرب و آموزش دیده متشکل از پرستاران حرفه ای در زمینه پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار  آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات پرستاری و مراقبتی در منزل بپردازد. کافی است با کارشناسان این مرکزتماس حاصل نمایید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام نیروهای متبحر این مرکز اقدام گردد.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری