خطرات کمبود ویتامین دی برای سالمندان و راه های جبران آن

جبران کمبود ویتامین دی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  کمبود ویتامین دی در بدن سالمندان دارای عوارض شدیدی می باشد که لازم است در اسرع وقت برای جبران این کمبود اقدام گردد.

  کمبود ویتامین دی به معنای نداشتن مقدار ویتامین دی مورد نیاز بدن است. ویتامین دی ویتامینی بی نظیر است زیرا پوست شما با استفاده از نور خورشید آن را تولید می کند. افراد دارای پوست نرمال و افرادی که جوان تر هستند ، تبدیل آفتاب به ویتامین دی را به مراتب بهتر از افرادی که پوست تیره دارند و بالای 50 سال دارند انجام می دهند.

  کمبود ویتامین دی یک مشکل عمده بهداشت عمومی در سراسر جهان است. علی رغم شیوع بالای آن ، به ویژه در بین سالمندان ، کمبود این ویتامین هنوز توسط بسیاری از پزشکان دست کم گرفته می شود. به طور فزاینده ، کمبود ویتامین دی با چندین سندرم شناخته شده سالمندان همراه است.

  وجود این ویتامین به اندازه کافی در بدن نیاز است ، اما مقدار زیاد این ویتامین هم لازم نیست تا عملکرد بدن  به خوبی حفظ شود. ویتامین دی به استخوان ها برای قوی شدن کمک می کند و ممکن است به جلوگیری از برخی سرطان ها کمک کند. علائم کمبود ویتامین دی ضعف عضلات ، درد ، خستگی و افسردگی است.

  فواید ویتامین دی
  کمبود ویتامین دی چه خطراتی برای سالمندان ایجاد می‌کند و راه های جبران ان چیست؟

  کمبود ویتامین دی در سالمندان

  کمبود ویتامین دی می تواند اثرات منفی جدی ای بر سلامتی سالمندان بگذارد. دریافت مقدار کافی ویتامین دی  از طریق رژیم غذایی ، نور خورشید یا مکمل ها می تواند به جلوگیری از اختلالات خود ایمنی ، برخی سرطان ها ، افتادن ، شکستگی و حتی فشار خون بالا کمک کند.

  در حقیقت ، سالمندانی که هر روز مقدار ویتامین دی توصیه شده و مناسب شرایط خود را دریافت می کنند ، به احتمال زیاد:

  • خطرات بروز مشکلات قلبی و عروقی ، برخی سرطان ها و دیابت در آنها کاهش می یابد.
  • شانس کمتری برای پذیرش زودرس در خانه سالمندان دارند.
  • خطرات کمتری در برابر بروز اختلالات استخوانی و پوکی استخوان شامل حال آنها می شود.
  • استقلال جسمی و تعادل در  تحرک آنها حفظ می شود.
  • از افتادن و شکستگی استخوان ها جلوگیری به عمل می آید.عوارض کمبود ویتامین دی در سالمندان
    کمبود ویتامین دی می تواند اثرات منفی جدی ای بر سلامتی سالمندان بگذارد.

  چرا سالمندان در معرض خطر هستند؟

  در افراد بالای 50 سال احتمال کمبود ویتامین افزایش یافته و با افزایش سن خطر بروز بیماری ها افزایش می یابد. با افزایش سن افراد توانایی تولید ویتامین از نور خورشید را از دست می دهند. ویتامین همچنین قبل از استفاده توسط بدن باید در کلیه فعال شود و این عملکرد نیز با افزایش سن کاهش می یابد. سرانجام ، افراد مسنی که بیشتر در خانه می مانند ، کمتر در فضای باز ورزش و فعالیت می کنند بیشتر در معرض خطر کمبود ویتامین دی قرار میگیرند. محققان پیشنهاد کرده اند که برای تولید مقدار کافی ویتامین از نور خورشید ، دو بار در هفته و تا مدت زمان30 دقیقه زمان لازم است.

  منابع تامین ویتامین دی

  • غذاها

  غذاهای کمی وجود دارند که به طور طبیعی حاوی ویتامین هستند. بهترین مواد غذایی برای بدست آوردن ویتامین دی :روغن کبد ماهی ، انواع ماهی به خصوص ماهی تن ، جگر گاو ، پنیر و زرده تخم مرغ است.

  • غذاهای غنی شده با ویتامین

  از آنجا که به طور طبیعی دریافت کافی ویتامین دشوار است ، در بسیاری از غذاها ویتامین دی به آنها اضافه می شود. این غذاها بیشتر ویتامین موجود در رژیم غذایی را تأمین می کنند. شیر ، غلات صبحانه و نوشیدنی ها( آب میوه )معمولاً با ویتامین دی غنی می شوند.

  • نور خورشید

  برای اکثر افراد قرار گرفتن در معرض نور خورشید مهمترین منبع ویتامین دی است. نور خورشید کلسترول موجود در بدن را به ویتامین دی تبدیل می کند.

  • مکمل ویتامین

  بین سالهای 2005 و 2006 ، بررسی ملی بررسی بهداشت و تغذیه نشان داد که فقط حدود یک سوم آمریکایی ها به اندازه کافی ویتامین دی در رژیم خود دریافت می کنند. مطالعاتی که اخیرا منتشر شدند نشان می دهند که افراد مسن با مصرف مکمل خوراکی ویتامین دی به صورت روزانه می توانند خطر شکستگی استخوان را کاهش دهند.

  برخی از غذاهای غنی شده ، قرار گرفتن در معرض آفتاب و مکمل ها منابع اصلی ویتامین دی هستند. به دلیل ارتباط بین قرار گرفتن در معرض آفتاب و سرطان پوست ، موسسه ملی بهداشت توصیه می کند بزرگسالان برای دریافت مقدار مناسب ویتامین روزانه به غذا و مکمل ها بسنده کنند.

  بزرگسالان 19-70 ساله باید روزانه 600 واحد ویتامین دی دریافت کنند. افراد 71 سال به بالا باید 800 واحد از این ویتامین را دریافت کنند. با آزمایش خون می توان میزان ویتامین دی موجود در بدن را مشخص کرد. به خاطر داشته باشید که وجود مقدار زیاد ویتامین دی در بدن می تواند اثرات منفی جدی بر سلامتی داشته باشد.

  مکمل ویتامین دی
  بزرگسالان 19-70 ساله باید روزانه 600 واحد ویتامین دی دریافت کنند.

  سالمندان باید قبل از مصرف مکمل ها با پزشک خود مشورت کنند تا در صورت لزوم تشخیص دهند و هرگونه تداخل بالقوه با داروهای تجویز شده را رد کنند.

  ارتباط بین ویتامین و خطر ابتلا به بیماری پارکینسون

  آنچه دانشمندان در مورد آن اطمینان دارند ارتباط بین سطح پایین ویتامین دی و خطر ابتلا به پارکینسون است ، نتیجه ای که توسط چندین مطالعه طی چند سال گذشته تأیید شده است. مطالعه ای که در سال 2010 روی 3،173 زن و مرد در فنلاند انجام شد ، نشان داد که کسانی که بیشترین میزان ویتامین را دارند ، 65٪ کمتر از کسانی که کمترین ویتامین را دارند ، در معرض خطر پارکینسون قرار دارند. کسانی که کمترین سطح ویتامین را دارند سه برابر بیشتر از دیگر افراد در معرض پارکینسون قرار دارند.

  بیشتر بخوانید: آیا می توان به جای غذا خوردن از مکمل‌ها استفاده کرد؟

  تاثیر مقدار ویتامین دی روی پارکینسون

  ماه گذشته یکی از جدیدترین مطالعات انجام شده در مورد نقش ویتامین  دی در پارکینسون در رویترز شرح داده شد. در میان گروه کوچکی از بیماران پارکینسون در سنین 45-85 سالگی در ژاپن ، کسانی که به مدت یک سال هر روز به آنها مکمل ویتامین می دادند ، پیشرفتی در بیماری نداشتند اما افرادی که به آنها قرص های دارونما داده اند ، کاهش سرعتی در روند بیماری پارکینسون نداشتند. با این حال ، این فقط در مورد افرادی که انواع خاصی از ژن های گیرنده ویتامین دارند ، صادق بود.

  این خبر امیدوارکننده‌ای برای کسانی است که بیماری پارکینسون را مطالعه می کنند، مانند دکتر لین ژانگ در دانشگاه کالیفرنیا . با این حال ، دکتر ژانگ با خوش بینی محتاطانه‌ای می‌گوید:

  “ما تازه در حال فهمیدن فواید بالقوه ویتامین دی در کاهش سرعت پیشرفت بیماری پارکینسون هستیم و هیچ راهی برای دانستن دوز دقیق مصرفی یک فرد نداریم.”

  نه تنها این، دانشمندان هنوز نمی دانند که آیا ویتامین علائمی مانند مشکلات تعادل را کاهش می دهد یا اینکه در واقع پیشرفت بیماری زمینه ای را کند می‌کند.

  مراقبت از سالمند مبتلا به کمبود ویتامین دی
  تاثیر مقدار ویتامین دی روی پارکینسون

  نکتات مهم در مورد مراقبت از سالنمدان دچار کمبود ویتامین دی

  اگر مراقب یک سالمند هستید ، مواردی است که باید در مورد کمبود ویتامین دی و مکمل ها بدانید:

  • افراد مسن که از مکمل های ویتامین دی استفاده نمی کنند بیشتر در معرض کمبود این ویتامین هستند.
  • کمبود ویتامین دی برای همه سالمندان خطر یکسانی ندارد.
  • زنان در معرض خطر بیشتری نسبت به مردان هستند.
  • افراد سالخورده با رنگ پوست تیره، ویتامین دی را از طریق نور خورشید به اندازه ی سالمندان با پوست روشن تولید نمی کنند.
  • نور خورشید ممکن است کافی نباشد.
  • برخی از داروها مانند استروئیدها ، برخی از داروهای کاهش وزن ، برخی از داروهای کاهش دهنده کلسترول و برخی از داروهایی که برای کنترل تشنج استفاده می شوند ، می توانند با مکمل های ویتامین دی تداخل داشته باشند.لذا با پزشک مشورت کنید.

  هنگام تصمیم گیری درباره مکمل های ویتامین دی، جنسیت ، سن ، رژیم غذایی ، مقدار قرار گرفتن در معرض آفتاب و سابقه پزشکی یک سالمند باید در نظر گرفته شود. با پزشک خود در مورد احتمال کمبود ویتامین دی و بهترین دوز برای مکمل های این ویتامین صحبت کنید.

  سفیر آرامش در هر یاعت شبانه روز با کادری مجرب و ماهر آماده ارئه خدمات مراقبتی از سالمندان گرامی می باشد. کافی است با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نمایید و در اسرع وقت از بهترین خدمات پرستاران سالمند بهره مند گردید.

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان

  سایر مقالات مرتبط
  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان