تاثیر استرس بر سالمندان  The Effect of Stress on seniors می تواند در صورت تداوم بسیار خطرناک و مضر باشد.
به صورت طبیعی هنگامی که بدن انسان احساس خطر و استرس نماید ، مغز سیگنال هایی را به سمت عضلات ارسال می کند و فرمان انقباض آنها را صادر می نماید و از طرفی دیگر غدد آدرنال را تحریک می نماید تا هورمون های استرس را آزاد کنند. هورمون های استرس ، مانند آدرنالین و کورتیزول ، سبب تند نفس کشیدن ، افزایش فشار خون و و تحریک پذیری بیشتر بدن می گردد.

تاثیر استرس بر زندگی سالمندان

این تغییرات فیزیولوژیکی زمان واکنش فرد را تسریع می کند ، قدرت فرد را افزایش می دهد ، استقامت فرد را بهبود می بخشد و تمرکز را تقویت می کند. این واکنش به واکنش استرس گفته می شود برای بقا کاملاً طبیعی و ضروری است. هنگامی که مغز متوجه گردید که فرد دیگر در معرض خطر نیست ، بدن را به حالت قبل از استرس باز می گرداند.

از طرف دیگر وجود استرس مزمن برای سلامتی فرد به خصوص افراد سالمند بسیار مضر است و تاثیر استرس بر سالمندان در طولانی مدت  می تواند سبب بیماری های مختلف از جمله فشار خون بالا ، تضعیف سیستم ایمنی ، اضطراب ، افسردگی ، بی خوابی ، سوزش قلب ، سوء هاضمه و افزایش احتمال خطر بیماری قلبی گردد.

تاثیرات استرس بر بدن سالمندان :

اگرچه تعیین دقیق مشکلات ناشی از تاثیر استرس بر سالمندان  دشوار است ، اما بدون شک مواردی وجود دارد که ارتباط آنها با عوامل استرس زا شناسایی شده است:

انزوا و تاثیر استرس بر سالمندان
تضعیف سیستم ایمنی بدن

هر فردی احتمالا این موضوع را تجربه نموده است که در زمانی که استرس داشته است بیشتر دچار بیماری گردیده است. استرس به عنوان یک سرکوب کننده سیستم ایمنی در بدن شناخته شده است و سالمند را مستعد ابتلا به بیماری می کند.

تاثیر استرس بر سالمندان و مشکلات قلبی

استرس می تواند سبب تحریک ترشح آدرنالین گردد ، که باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب سالمند می شود. اما رابطه بین استرس و بیماری های قلبی فراتر از عوامل قابل اندازه گیری است. استرس می تواند باعث شود افراد سالخورده از طریق کارهایی مانند نوشیدن الکل ، پرخوری و یا مصرف مواد مخدر به دنبال تسکین و کاهش تاثیر استرس  باشند. هر یک از این فعالیت ها می تواند به عروق و رگ های خونی صدمه بزند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد.

مشکلات بینایی و از دست دادن شنوایی

تولید مداوم آدرنالین که هورمون استرس است می تواند عروق خونی را تنگ نماید و منجر به کاهش موقتی شنوایی و بینایی شود.

مشکلات دستگاه گوارش:

استرس به معنای واقعی کلمه می تواند به معده آسیب وارد نماید. این مشکل هنگامی رخ می دهد که استرس در پاسخ به یک عامل استرس زا، سیستم عصبی مرکزی سالمند را فعال نماید. سیستم عصبی مرکزی می تواند جریان خون را کاهش داده و باعث انقباض عضلات دستگاه گوارش و کاهش ترشحات لازم برای هضم شود.استرس مزمن یا شدید می تواند منجر به مشکلات جدی گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر و زخم معده شود.

دندان و تاثیر استرس بر سالمندان

مشکلات دندانپزشکی

مشکلات دندانزشکی با افزایش سن ، افزایش می یابد ، و سالمندان را مستعد شکستگی دندان و مشکلات دندانی جدی می نماید. استرس می تواند باعث گردد که فرد سالمند به صورت پیوسته فک خود را فشرده نماید و اینکار باعث ایجاد ترک و شکستگی ناخواسته دندان های سالمند می گردد

علایم  عمومی  تاثیر استرس بر سالمندان :

احساس خستگی
• بی خوابی
• تحریک پذیری بیش از حد
• نگرانی غیر ضروری
• سردرد و دردهای بدنی دیگر
• احساسات یا نگرش منفی نسبت به موضوعات مختلف
• بروز احساسات خارج از کنترل
•تمرکز ضعیف
• گریه مکرر
• یبوست یا اسهال
•تنگی نفس
اگر فرد سالمند هر یک از این علائم را تجربه نمود ،ضروری است که در مورد یافتن راه هایی برای مدیریت استرس خود به یک مشاور مراجعه نماید و از کمک های تخصصی برای کاهش تاثیر استرس بر سالمندان استفاده نماید.

 دلایل اصلی بروز استرس بر سالمندان:

 

عدم توانایی تحرک و استرس در سالمندان
– تنهایی و انزوا

تنهایی و انزوا دو عامل استرس زا بسیار شایع برای افزایش سالمند هستند. چند مثال که نشان می دهد سالمندان بیشتر در معرض تنهایی و انزوا قرار دارندشامل :
از دست دادن همسر:

از دست دادن همسر به علت فوت یا طلاق در میان افراد سالمند معمول است.
از دست دادن اعضای خانواده ، دوستان یا حیوانات خانگی.

بسیاری از سالمندان به دلیل از دست دادن یک عضو خانواده ، دوست یا حیوان خانگی احساس تنهایی شدیدی می کنند. صرف نظر از این که مرگ فرد یا حیوان موردنظر چقدر بر کیفیت زندگیسالمند تاثیر می گذارد ، این رویداد می تواند منجر به انزوا و احساس تنهایی و  افزایش تاثیر استرس بر سالمندان می گردد.

– بی هدف بودن در سالمندان :

سالمندانی که فاقد هدف هستند مستعد ابتلا به استرس و عوارض مضر آن می باشند. در اینجا چند مورد وجود دارد که ممکن است یک سالخورده احساس هدفمند بودن خود را از دست بدهد:

– بازنشستگی

سالمندانی که تنها در دوران کاری و حرفه ای خود را کارآمد و توانا می دانند ممکن است پس از بازنشستگی دچار احساس بی هدفی شوند. این احساس بیشتر به دو دلیل به سالمند دست میدهد:
• از بین رفتن احساس مفید بودن
• از دست دادن موقعیت اجتماعی

رانندگی و تاثیر استرس برسالمندان

– تاثیر استرس بر سالمندان در هنگام از دست دادن استقلال

از دست دادن استقلال در زندگی سالمند می تواند سبب افزایش تاثیر استرس بر سالمندان گردد . در اینجا چند مورد وجود دارد که ممکن است یک فرد سالخورده احساس کند استقلال او کاهش یافته است:
• از دست دادن توانایی رانندگی ایمن.
بسیاری از سالمندان مسئله کاهش تحریک پذیری را در عملکرد خود تجربه نماید و باعث می گردد که مجوز و گواهینامه رانندگی خود را از دست بدهند.

– ناتوانی در تنها زندگی کردن:

اغلب سالمندان دارای معلولیت توانایی زندگی در تنهایی را از دست می دهند و این وابستگی سبب تاثیر استرس بر سالمندان شده و سبب احساس افسردگی در آنها می گردد.

– عدم توانایی در انجام امور روزمره :

کاهش توانایی تحرک می تواند می تواند سبب گردد که سالمندان برای امور روزمره خود نیاز به کمک دیگران داشته باشد.

کاهش استقلال و استرس در سالمندان

 کاهش استقلال مالی:

یک سالمند ممکن است توانایی مدیریت پول خود را از دست دهد و این مسئله می تواند احساس استقلال سالمندان را به چالش بکشد.

 

راه کارهایی برای مدیریت  و کاهش تاثیر استرس بر سالمندان:

  • استفاده از ورزش منظم و یک رژیم غذایی متعادل  تا حد زیادی می تواند سبب بهبود شرایط جسمی وروحی سالمند گردد و تاثیر استرس بر سالمندان را کاهش دهد
  • گسترش ارتباطات اجتماعی و خانوادگی باعث می گردد که فرد درکنا رافراد خانواده احساس امنیت وآرامش بیشتری نماید و از این طریق استرس کمتری را تجربه نماید
  • کمک های داوطلبانه در یک خیریه می تواند باعث گردد تا سالمند  تمرکز به مشکلات خود راکاهش دهد و به با اینکار احساس آرامش بیشتری را تجربه نماید
  • یادگیری تکنیک های مقابله با استرس مانند تکنیک های ریلکسیشن و مدیتیشن بسیار ضروری و لازم است
  • تنها بر مواردی تمرکز کنید که کنترل آن در اختیار شماست. به عنوان مثال دنبال نمودن پیوسته اخبار و مشکلات بوجود امده باعث بروز استرس زیادی در سالمن می گردد
  • خود را ببخشید .اگر گاهی اشتباهی می‌کنيد و در کار خود نارسايي‌هايي داريد، خود را به‌طور مداوم سرزنش نکنيد و خود را ببخشید
  • کارهای بزرگ را تکه تکه کنید : بهتر است وقتی انجام کاری برای فرد سالمند استرس زا میباشد تا حد ممکن کا رمورد نظر را به قسمت های کوچکتر تقسیم نموده و به مرور به انجام آن بپردازد تا میزان استرس را کاهش دهد.
  • خوش بین باشید: تحقیقات دانشمندان نشان داده است که میزان بیماری های قلبی و عروقی  و سایر بیماری های جسمی در افراد خوشبین تا حد زیادی کمتر از سایر افراد است. با خوشبینی می توان میزان استرس را تا حد زیادی کاهش داد.

مرکز پرستاری سفیر آرامش با کادری حرفه ای و ماهر آماده ارئه خدمات به سالمندان گرامی هستند. بی شک حضور یک پرستار با تجربه می تواند در کاهش تاثیرات استرس بر یک سالمند بسیار سودمند بوده و می تواند بر ارتقای کیفیت زندگی او بسیار موثر باشد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *