درخواست پرستار | مشاوره رایگان

اضطراب جدایی در کودکان چیست و چگونه می توان ان را مدیریت کرد

اضطراب جدایی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  اضطراب جدایی قبل از تولد کودک ممکن است آغاز شود و در زمانی که کودک چهار ساله است ممکن است دوباره ظاهر شود یا ادامه یابد. شدت و زمان اضطراب جدایی از کودک به کودکی دیگر متفاوت است. کمی نگرانی از ترک مادر یا پدر و یا پرستار کودک طبیعی است، حتی وقتی فرزند شما بزرگتر می شود. شما می توانید اضطراب را در فرزند خود با صبر مداوم و با محدودیت هایی آرام و مستمر و پایدار کاهش دهید.

  بعضی از بچه ها به حدی اضطراب جدایی را تجربه می کنند که حتی با حداکثر تلاش والدین از بین نمی رود. این کودکان در سالهای اول مدرسه  یا بعد از آن اضطراب جدایی شدید را تجربه می کنند. اگر این اضطراب بیش از حد باشد که در فعالیت های عادی مانند مدرسه و دوستیابی کودک تاثیر منفی داشته باشد و بیش از چند روز ادامه داشته باشد حاکی از وجود مشکل بزرگتری در کودک است.

  اضطراب جدایی

  اختلال اضطراب جدایی

  یک مرحله عادی از رشد نیست ، بلکه یک مشکل عاطفی جدی است که کودک هنگام دوری از مراقب اصلی ، با  پریشانی شدید مواجه می شود. با این حال ، از آنجا که اضطراب جدایی عادی و اختلال اضطراب جدایی بسیاری از علائم مشابه را به اشتراک می گذارد ، می تواند گیج کننده باشد که کودک شما فقط به زمان و درک نیاز دارد یا اینکه مشکل جدی تری دارد ؟

  عمده ترین تفاوت های اضطراب جدایی عادی و اختلال اضطراب جدایی در شدت ترس کودک شماست و اینکه آیا این ترس ها آنها را از فعالیت های عادی باز می دارد؟ کودکان مبتلا به اختلال اضطراب جدایی ممکن است فقط با فکر دور بودن از مادر یا پدر ، دچار اضطراب شوند و ممکن است برای جلوگیری از این حالت از بازی با دوستان یا حضور در مدرسه امتناع می کند. وقتی علائم به اندازه کافی شدید باشد ، این اضطراب می تواند به یک اختلال تبدیل شود. اما مهم نیست که فرزند شما هنگام جدا شدن از شما چقدر نگران باشد، اختلال اضطراب جدایی قابل درمان است. کارهای بسیاری وجود دارد که می توانید کودک خود را ایمن تر کرده و اضطراب جدایی را برطرف کنید.

  چگونه اضطراب جدایی  را کاهش دهیم

  برای کودکانی که اضطراب جدایی دارند ، مراحلی وجود دارد که می توانند روند رفع این اضطراب را تسهیل کند:

  جدایی از کودک را تمرین کنید.

  ابتدا فرزند خود را برای مدت کوتاه و مسافت کوتاه با یک مراقب تنها  بگذارید. همانطور که کودک شما به جدایی عادت می کند ، می توانید به تدریج مدت طولانی تر  کودک را تر ک کنید و به کارتان برسید .

  اضطراب جدایی

   برنامه ای برای خواب و خوراک نوزاد در نظر بگیرید .

  نوزادان در هنگام خستگی یا گرسنگی بیشتر مستعد این نوع از اضطراب هستند.

   “خداحافظی” سریع داشته باشید 

  زمان خداحافظی را طولانی نکنید تا بی قراری کودک کاهش پیدا کند. می توانید با یک بوسه و خداحافظی سریع از کودک جدا شوید.

   بدون کشمکش و هیاهو کودک را ترک کنید .

  به فرزند خود بگویید که شما در حال ترک او  هستید و باز خواهید گشت ، پس بعد از ترک کودک در زمانی که قول دادی پیش کودک برگردید.

  وعده های خود را دنبال کنید.

  برای اینکه کودک شما این اطمینان را حاصل کند که می تواند دوری را طاقت بیاورد ، مهم است که شما در زمانی که قول داده اید برگردید.

  در صورت امکان محیط آشنا را حفظ کنید  و کودک را با  محیط جدید آشنا کنید.

  وقتی پرستار به خانه شما می آید یا وقتی فرزند شما از خانه دور است ، آنها را تشویق کنید تا یک اسباب بازی که دوستش دارند را همراه داشته باشند .

  یک مراقب اصلی ثابت برای کودک داشته باشید.

  اگر پرستاری را استخدام می کنید ،سعی کنید آنها را برای مدت طولانی در کار نگه دارید تا از ناهماهنگی در زندگی فرزند خود جلوگیری کنید.

  دیدن فیلم های ترسناک را به حداقل برسانید.

  کودک شما از فیلم هایی که تماشا می کنید اگر وحشتناک نباشد ، کمتر می ترسند.

  سعی کنید تسلیم نشوید .

  به فرزند خود اطمینان دهید که آنها خوب خواهند بود.

  اضطراب جدایی

  درمان اختلال اضطراب جدایی در کودکان

  روانپزشک کودک ، روانشناس کودک یا متخصصان مغز و اعصاب کودکان می توانند اختلال اضطراب جدایی را تشخیص بدهند و درمان کنند. این پزشکان اطلاعات را از خانه ، مدرسه و حداقل یک ملاقات بالینی به این منظور تشخیص می دهند. به خاطر داشته باشید که کودکان مبتلا به اختلال اضطراب جدایی ، غالباً شکایات جسمی دارند که ممکن است نیاز به ارزیابی پزشکی داشته باشند.

  متخصصان می توانند علائم جسمی  را شناسایی و به فرزند شما کمک کنند تا راهکارهای مقابله و راه حل های حل مسئله را پرورش دهد. درمان حرفه ای برای اختلال اضطراب جدایی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  گفتگو درمانی :

  گفتگو درمانی روشی برای بیان احساسات کودک است . برخورد با کسی که با همدلی گوش کند و فرزند شما را به سمت درک اضطراب خود راهنمایی کند ، می تواند یک درمان قدرتمند باشد.

  بازی درمانی :

  استفاده از بازی درمانی روشی متداول و مؤثر است که باعث می شود بچه ها در مورد احساسات خود صحبت کنند.

  مشاوره برای خانواده :

  مشاوره خانواده می تواند به فرزند شما در مقابله با افکاری که باعث اضطراب آنها می شود کمک کند، در حالی که شما به عنوان والدین می توانید به فرزندتان در یادگیری مهارت های مقابله کمک کنید.

  مشاوره در مدرسه:

  این می تواند به کودک شما که دارای اختلال اضطراب جدایی است کمک کند تا خواسته های اجتماعی ، رفتاری  را کشف کند.

  دارو : ممکن است از داروها برای درمان موارد شدید این اختلال استفاده شود. این دارو فقط باید همراه با سایر درمان ها استفاده شود.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  2 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان