بیماری حرکت (ماشین گرفتگی)؛ علل،روش پیشگیری و درمان

علل بیماری حرکت

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  بیماری حرکت یا ماشین گرفتگی نوعی احساس مریضی است که توسط حرکت ایجاد می‌شود. این بیماری در سفر با اتومبیل ها ، اتوبوس ها ، قطارها ، هواپیماها یا قایق ها مشاهده می شود.

  این مشکل می تواند در حرکت های واقعی یا تجربیات مجازی رخ دهد. دیدن حرکت دیگران یا اشیا اطراف می تواند باعث تحریک آن شود. بیماری حرکت تهدید کننده زندگی نیست.

  با این حال، می تواند سفر را ناخوشایند کند. برنامه ریزی از قبل از سفر برای جلوگیری از این مشکل، به کاهش اثرات این مشکل کمک می کند.

  علایم بیماری حرکت
  بیماری حرکت (ماشین گرفتگی)؛ علل،روش پیشگیری و درمان

  محرک های بیماری ماشین گرفتگی

  قرار گرفتن در صندلی عقب خودرو که نمی تواند افق را ببیند.
  خواندن کتاب در ماشین
  عدم دریافت هوای کافی در ماشین

  بیماری حرکت در افراد سالمند ، زنان باردار و کودکان بین 5 تا 12 سال شایع است ، همچنین در افرادی که سردردهای میگرنی دارند شایع است.

  ممکن است این مشکل ژنتیکی باشد. هنگامی که حرکت متوقف می شود ، بیماری حرکت نیز متوقف می شود و فرد به تدریج احساس بهتری خواهید داشت.

  در موارد نادر ، بیماری حرکتی به دلیل مشکل در گوش داخلی ایجاد می شود. این بیماری می تواند به دلیل تجمع مایع یا عفونت در گوش باشد. بیماری پارکینسون همچنین می تواند باعث بیماری حرکتی شود.

  علائم بیماری حرکت

  علائم می توانند بدون هشدار ظاهر شوند و به سرعت بدتر شوند. ممکن است فرد در معده احساس بیماری و (حالت تهوع) نماید . علائم دیگر شامل استفراغ ، رنگ پریدگی پوست ، سردرد ، عرق سرد ، سرگیجه و تحریک پذیری است.

  پیشنهاد مقاله : آیا ماسک عسل و دارچین می تواند به درمان آکنه کمک کند؟

  عوارض بیماری حرکت
  چه عاملی باعث بیماری حرکت می شود؟

  چه عاملی باعث بیماری حرکت می شود؟

  بیماری حرکت نتیجه عدم تعادل بین آنچه می بینید و آنچه احساس می کنید است. در ماشین ، ماشین به جلو حرکت می کند. با این حال ، بدن شما ثابت ایستاده است. این عدم تعادل چیزی است که باعث می شود احساس بیماری کنید.

  بیماری حرکت چگونه تشخیص داده می شود؟

  ممکن است هنگام سفر متوجه الگوی بیماری شوید. در صورت بروز بیماری حرکتی مکرر به پزشک مراجعه کنید. پزشک معاینه فیزیکی انجام می دهد. ممکن است در طی معاینه پزشک به داخل گوش و چشم فرد نگاه کند. پزشک قبل از توصیه به درمان ، سوالات خود را در مورد سابقه سلامتی فرد می پرسد.

  آیا می توان از بیماری حرکت پیشگیری یا اجتناب کرد؟

  اگر از قبل می دانید که در سفر دچار بیماری حرکت می شوید ،بهتر است از قبل برنامه ریزی کنید. این اقدامات می تواند از آن جلوگیری کرده یا علائم را تسکین دهد:

  • یک تا دو ساعت قبل از سفر از داروی بیماری حرکت استفاده کنید.
  • صندلی مناسب را انتخاب کنید. صندلی سرنشین جلو در ماشین بهتر است. در یک قایق نقطه وسط را انتخاب کنید. درهواپیما روی قسمت بال بنشینید. در قطار رو به جلو در و نزدیک پنجره قطار بنشینید.

  این صندلی ها دارای حرکات و تکان ها ی کمتری هستند و به فرد اجازه می دهند افق را ببیند. اگر در سفر دریایی هستید ، یک کابین در جلو یا وسط کشتی رزرو کنید. درخواست اتاقی کنید که نزدیک ترین فاصله را به سطح آب داشته باشد .

  • در هر جایی هستید بهتر است هوا تازه دریافت کنید. از کولر گازی استفاده کنید یا در اتومبیل پنجره را پایین بیاورید.
   در هواپیما دریچه خروجی را به سمت خود هدایت کنید. وقتی سوار یک قایق سرپوشیده هستید ، نزدیک پنجره بنشینید.
  تشخیص بیماری حرکت
  آیا می توان از بیماری حرکت پیشگیری یا اجتناب کرد؟
  • از چیزهایی که نمی توانید تغییر دهید دوری کنید. به عنوان مثال ، سوار قایق های تندرو نشوید. امواج و حرکات شدید می توانند شما را بیمار کنند. اگر نمی توانید از آن اجتناب کنید ، دارو را از قبل مصرف کنید.
  • هنگام سوار شدن در اتومبیل ، هواپیما یا قایق ، کتاب نخوانید. از پنجره به افق نگاه کنید. به یک شیء دور نگاه کنید
  • وقتی احساس مریضی می کنید دراز بکشید.
  • از خوردن غذای سنگین قبل یا در طول سفر خودداری کنید. به جای آن قسمت های کوچک غذای ساده بخورید. قبل یا در طول سفر از غذاهای چرب ، تند یا اسیدی استفاده نکنید.
  • مقدار زیادی آب بنوشید. از مصرف الکل خودداری کنید.
  • با پزشک در مورد درمان های مختلف صحبت کنید. این درمان ها ممکن است شامل نوارهای فشار (که روی مچ دست پوشیده می شود) باشد.
  • اگر علائم بیماری بیش از چند روز طول کشید ، به پزشک مراجعه کنید.

  درمان بیماری حرکت

  داروهای رایج که بیماری حرکت را درمان می کنند عبارتند از بنادریل ، درامین و اسکوپولامین. آکادمی پزشکان آمریکا (AAFP) اسکوپولامین را توصیه می کند.

  این دارو حالت تهوع و استفراغ را برطرف می کند. باعث خواب آلودگی نمی شود. آنتی هیستامین ها (یک نام تجاری: Benadryl) هم مفید هستند . با این حال ، این داروها معمولاً باعث خواب آلودگی می شوند.

  آنتی هیستامین های غیر خواب آور در درمان یا جلوگیری از بیماری حرکت موثر نیستند. نوع دیگری از داروها ضد استفراغ نامیده می شود. این داروها برای درمان تهوع و استفراغ استفاده می شود.

  برخی از این داروها باید با نسخه پزشک تهیه شوند اما برخی دیگر بدون نسخه در دسترس هستند. با پزشک مشورت کنید تا مشخص شود کدام دارو برای شما مناسب است. این داروها هنگامی که قبل از سفر مصرف می شوند ، بهتر عمل می کنند.

  هنگامی که حالت تهوع شروع می شود ، چند عدد بیسکوییت ساده بخورید و نوشیدنی های گازدار و شفاف بنوشید .نوشیدنی حاوی زنجبیل برای رفع حالت تهوع تاثیر زیادی دارد .

  سازگاری با بیماری حرکت
  وقتی که حالت تهوع شروع می‌شود، چند عدد بیسکوییت ساده بخورید.

  زندگی و سازگاری با بیماری حرکت

  برنامه ریزی از قبل برای سفر بهترین توصیه برای بیماری حرکت است. اگر بیماری حرکت فرد از نوع خفیف است ، داروها موثر هستند. اگر احتمال می دهید که دچار بیماری سفر می شوید بهتر است قبل از سفر برای کاهش آن برنامه ریزی کنید.

  سوالاتی که باید از پزشک بپرسید:

  • آیا داروی بیماری حرکت می تواند پس از شروع علائم بیماری کمک کند؟
  • آیا بیماری حرکتی نشانه مشکل جدی در سلامتی است؟
  • آیا می توانم در صورت بارداری یا شیردهی از داروهای بیماری حرکتی استفاده کنم؟
  • آیا مصرف داروهای بیماری حرکتی با داروهای دیگر بی خطر است؟

  پاسخ به این سوالات بر اساس وضعیت جسمی هر فرد متفاوت است و لازم است در جهت پیشگیری از مشکلات ثانویه قبل از مصرف داروی بیماری حرکت با پزشک مشورت نمایید .

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  منبع : Motion Sickness

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان

  سایر مقالات مرتبط
  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان