روشهای درمان خانگی پسوریازیس HOMECARE PSORIASIS CONTROL   از مهم ترین روش های درمانی این بیماری می باشد که لازم است موردتوجه مبتلایان به این بیماری قرار گیرد.

پسوریازیس یک بیماری ژنتیکی از انواع خودایمنی (سیستم ایمنی بدن به تمام ارگانهای بدن حمله کرده و تخریب ایجاد میکند ) است، تمام بیماری های خود ایمنی سیستمیک هستند  و فقط 14 نوع از آنها تظاهرات پوستی دارند که پسوریازیس یکی از آنهاست.

در این بیماری لایه زایای پوست دچار افزایش فعالیت به دلیل التهاب خودایمنی میگردد و تظاهراتی مانند پوسته ریزی فلس مانند ، قرمزی، خارش و گاهی درد در ناحیه ضایعات ایجاد می کند. این بیماری انواع مختلفی دارد که نظر پزشک متخصص را میطلبد .

 

روش درمان خانگی پسوریازیس

نکات کلیدی در مورد بیماری پسوریازیس :

1-آنچه در این بیماری مهم است این است که عامل اصلی این بیماری،حاصل برایند عوامل محیطیEnvironmental ، عوامل ژنتیک Genetic و عوامل عفونی Infection است که متاسفانه در هر سه حوزه اطلاعات اندکی وجود دارد.

 

2- از آنجاییکه بیماری پسوریازیس معمولا با یک استرس شدید شروع میشود ،توصیه میگردد. این بیماران با روشهای مختلف خود را از استرس دور نگه دارند، چون به محض ایجاد تنش عصبی بیمار دچار خارش و التهاب ضایعات میگردد.

 

3- نکته بسیار مهم دیگر در پسوریازیس نوع تغذیه بیمار است . واقعا به دلایل ناشناخته ای یک نسخه غذایی یکسان را نمیتوان برای تمام بیماران پسوریازیس تجویز کرد ولی آنچه مسلم است اینکه کلیه غذاهای دارای نگهدارندهStabilizer و دارای اسانس و طعم دهنده های مصنوعی به شدت وضعیت بیمار را بدتر می کنند .

 

4- ورزش منظم هوازی که باعث کشش عضلات و رباطها همراه با عرق کردن شود،دردفع سموم بیماری پسوریازیس نقش کلیدی ایفا میکند ولی استفاده از هورمونها و مکمل های بدنسازی نقش مخربی دارند و کاهش وزن برای این بیماران بسیار کمک کننده است.

 

5- تحقیقاتی در ژاپن و آلمان صورت گرفته که اثبات میکند پیاده روی قبل از طلوع آفتاب و دیدن طلوع آفتاب در کنترل کلیه بیماری های خود ایمنی اثر شگرفی دارد و دلایل آن تحت بررسی است .

 

6- باید دانست که هیچ نوع بیماری ژنتیکی قابل درمان قطعی نیست مثل قند خون ، چربی خون ، فشار خون و.. ولی قابل کنترل هستند و روشهای کنترل بیماری های خودایمنی در جهان به دو دسته کلی تقسیم میشوند :

 

روش درمان غربی :

روشهای غربی با استفاده از داروهای سرکوبگر ایمنی Immunosuppression مثل کورتونها (هیدروکورتیزون ، بتامتازون ، کلوبتازول ، تریامیسونولون و ….) و یا داروهایی مثل متوتروکساید ، سیکلوسپورین ، نئوتیگازون و …این داروها ضمن اینکه اثر موقتی در ضایعات پوستی دارند و در طویل مدت باعث تشدید بیماری میشوند ، بعضا عوارض بسیار خطرناک و غیر قابل جبران برای ارگانهای حیاتی بدن مثل کبد، کلیه ، چشم ، تخمدانها و بیضه ها و دستگاه گوارش و … نیز ایجاد میکنند.

روش درمان شرقی :

روشهای شرقی با استفاده از ازون به تعدیل سیستم ایمنی Immunomodulatory میپردازد، این روش با استفاده از اکسیژن فعالO3  و پر انرژی است که ضمن افزایش اکسیژن رسانی به تمام بافتهای بدن با رهاسازی نوعی اشعه گاما باعث تعدیل در رفتار ژنهای معیوب در سلولهای مادر   Stem cell یا بنیادین تولیدکننده کلیه سلولهای سیستم ایمنی شده به طوریکه رفتار تهاجمی این سلولها را به بافت های سالم تعدیل و تغییر میدهد . از این روش بیش از یک قرن است که در آلمان ، کوبا ، روسیه ، ایتالیا ، اسپانیا ، ژاپن و کشورهای اسکاندیناوی استفاده میشود و تا به حال هیچ عارضه ای از اکسیژن درمانی گزارش نشده است.

انواع درمان خانگی پسوریازیس

درمان خانگی پسوریازیس :

روش های خانگی کنترل علائم پسوریازیس که باعث کاهش پوست ریزی ، خارش، قرمزی و ضخامت ضایعات می گردند بسیار متنوع اند و ما در اینجا سعی می کنیم کلیه این روشها را برای بیماران عزیز توضیح دهیم:

 

مصرف ماهی تازه:

به دلیل وجود ویتامین A و D و امگا ۳ می تواند کمک کننده باشد از مصرف بی رویه کپسول یا قرص ماهی و امگا ۳ ،6و 9 خودداری کنید این ویتامین ها محلول در چربی هستند و مسمومیت با آنها بسیار خطرناک است.  اگرچه در بیماری پسوریازیس موارد حساسیت به ماهی کم نیست.

 

یوگا و مدیتیشن:

روزانه ۲۰ دقیقه یوگا ضمن کاهش استرس به انعطاف پذیری مفاصل در آرتریت پسوریاتیک کمک می کند.

 

پودر زردچوبه :

ماده موثر در زردچوبه کوروکو مینcurcumins است که یک ماده ضد التهاب پوستی است. استفاده خوراکی زردچوبه به میزان حداکثر یک گرم در روز یا استفاده از صابون زردچوبه و یا استفاده از پودر زردچوبه با روغن های کاملا گیاهی مثل روغن نارگیل و روغن گل بنفشه روغن سیاه دانه و روغن زیتون می‌تواند در تخفیف علائم بیماری پسوریازیس به خصوص درد مفاصل و به خصوص اگر با روغن خشخاش خالص باشد بسیار سودمند باشد. بستن زخم با پلاستیک و حمام ۶ ساعت بعد کمک کننده است

 

سرکه سیب :

این ماده دارای خواص زیادی است که مصرف سرکه سیب با یک قاشق عسل و یک لیوان آب ولرم صبح ناشتا بسیاری از علائم بیماری پسوریازیس را کاهش می دهد . در هنگام خارش شدید با یک پارچه پنبه ای آغشته به سرکه سیب مناطق دارای خارش را ماساژ دهید . برای درمان خانگی پسوریازیس در ضایعات پوست سر هم می توانید هر شب پوست سر را با سرکه سیب آغشته کنید و صبح با شا مپوکولتارcoal Tar بشویید.

 

ژل آلوئه ورا :

این گیاه معجزه خلقت است و با خواص ضد التهابی -ترمیمی و… می تواند به صورت خوراکی یا مالیدنی علایم بیماری پسوریازیس را کاهش دهد . مصرف ژل آلوورا را جدی بگیرید.

درمان خانگی پسوریازیس با ویتامین دی

درمان خانگی پسوریازیس با مصرف ویتامینD :

اغلب بیماران پسوریازیس دارای کمبود ویتامین  D3 هستند که نباید در مصرف آن زیاده روی شود استفاده از آمپول ویتامین D با دوز ۱۰۰۰۰ ماهی یک بار و یا دوش آفتاب به مدت کمتر از ۲۰ دقیقه دو مرتبه در هفته علائم کاهش می یابد.

 

پوست موز:

برای درمان خانگی پسوریازیس می توان با خمیر کردن پوست موز و اضافه کردن کمی پودر زردچوبه به راحتی  جلوی خارش های شدید را بگیرید.

 

آب ولرم و جوش شیرین و کمی عسل:

تهیه مخلوطی از آب cc۳۰۰ و جوش شیرین ۱۰ گرم و یک قاشق مرباخوری عسل که می تواند به صورت پیش ساخته در یخچال نگهداری شود و در مواقع خارش شدید با پارچه پنبه‌ای به مواضع پر خارش مالیده شود.

 

استحمام با صابون زردچوبه:

اصولاً در بیماران پسوریازیس و آب داغ باعث تشدید علائم و سرخی ضایعات بعد از حمام می گردد باید با آب ولرم و صابون زردچوبه استحمام کرد و سپس سر تا پا را به خوبی آب کشید.

 

درمان خانگی پسوریازیس با کیسه یخ:

در بسیاری از موارد استفاده از کیسه یخ Ice bag که در داروخانه ها موجود است می تواند در کاهش خارش شبانه و کاهش درد مفاصل بیماران دارای آرتریت پسوریازیس موثر باشد.

 

خمیر سیر و ژل آلوورا:

سیر و آلوورا با داشتن ترکیبات خاص از بهترین و مهمترین ترکیبات ضد التهاب و ترمیم کننده پوست از طریق منع لیپو اکسیژناز های سیستم ایمنی هستند و مانع تولید پروستاگلاندین ها PG و لوکوترین ها LT می‌شوند. مالیدن این خمیر وضایعات و تحمل آن به مدت ۳۰ دقیقه می‌تواند بسیاری از علائم بیماری پسوریازیس را برطرف کند .

 

درمان خانگی پسوریازیس با نمک دریا:

در وان حمام مقدار ۵۰ گرم از این نمک را بریزید و به مدت یک ساعت در آن غوطه ور شوید اگر دارای زخمهای باز و پوست ترک خورده هستید این کار کمی سوزش دارد ولی تاثیر آن بر بسیاری از عوارض بیماری پسوریازیس  آشکار است.

 

برگ کلم :

ابتدا کلم را رنده کنید و سپس آب پز کنید و با کمی روغن بادام در هم زند به صورت خمیر در آورده و نواحی ضایعه پسوریازیس بمالید. اگر نمک دریای مرده به آن اضافه کنید نتیجه بهتری می گیرید و تا یک هفته می توانید در یخچال این ترکیب را نگهداری کنید.

 

نقش روغن کرچک در درمان خانگی پسوریازیس :

استفاده از روغن کرچک در بسیاری از بیماران پسوریازیس می تواند باعث کنترل بسیاری از علائم گردد. افزایش نوشیدن آب به همراه ورزش منظم که باعث عرق کردن مداوم و هرروزه شود. استفاده از هشت لیوان آب که حدود یک و نیم لیتر می شود با ورزش منظم و عرق کردن در بهبود بیماری پسوریازیس یک اصل است.

انواع درمان خانگی پسوریازیس

درمان خانگی پسوریازیس با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی :

اصولاً  نوع تغذیه یک بیمار پسوریازیس نه تنها می تواند عامل بروز بیماری باشد بلکه به طور اثبات شده ای بر شدت علائم  این بیماری  موثر است.

طبق یک اصل کلی کلیه غذاهایی که دارای نگهدارنده طعم دهنده و اسانس ها هستند می توانند بر بیماری پسوریازیس تاثیر مستقیم داشته باشند.

غذاهایی مانند سوسیس و کالباس، پیتزا، انواع لبنیات، انواع بستنی ،ماکارونی، لازانیا، کیکها و شیرینی ها و انواع قهوه، نسکافه،هات چاکلت و انواع شکلات ها و ترکیبات غذایی مصنوعی مثل پاستیل و … به دلیل داشتن مواد شیمیایی و رنگ های مصنوعی می توانند اثر اجتناب ناپذیر بر سیستم ایمنی بدن داشته باشند.

استفاده از هر نوع مشروبات الکلی و مواد مخدر روانگردان در تشدید علائم پسوریازیس بسیار موثر است، به گونه ای که در کشورهایی مانند آمریکا، هلند، نروژ و بلژیک بالاترین آمار ابتلا به پسوریازیس مقاوم به هر گونه درمان را دارند.

آنچه مهم است  این است که در بیماری های خود ایمنی خود بیمار و اطرافیان و وابستگان بیمار از نظر روحی و روانی صدمه می بینند و در بسیاری از کشورهای پیشرفته روانکاوی بیمار و خانواده او کمک موثری در کاهش استرس و نتیجه درمان بیمار و کنترل علائم آن دارد و توصیه می‌گردد بیماران پسوریازیس از نظر روانکاو و متخصص در بیماریهای خود ایمنی استفاده کنند.

مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبتی و بهداشتی به سالمندان، کودکان و بیماران ، آماده ارائه خدمات شبانه روزی به همشهریان گرامی می باشد.

(10) نظرات

 • Alireza 10:28:31 ق.ظ 12 مهر, 1399

  من خودم شش سال درگیر بودم
  خیلی سخت میگذشت
  خداروشکر از شرش خلاص شدم
  انشالله دیگه برنگرده

  • سعید 10:28:31 ق.ظ 12 مهر, 1399

   سلام میشه راهنمایی کنید چیکار کردید

  • Mari 10:28:31 ق.ظ 12 مهر, 1399

   میشه بگین روش درمان تون چی بود؟

  • علی 10:28:31 ق.ظ 12 مهر, 1399

   سلام چطور خوب شد لطفا بگید

  • خانم شکرالهی 10:28:31 ق.ظ 12 مهر, 1399

   سلام و درود . از اینکه سلامتی خودتان را به دست آوردید خوشحالیم .

  • چکاوک 10:28:31 ق.ظ 12 مهر, 1399

   سلام .میشه بگید چجوری درمان شدید؟

 • محمد 10:28:31 ق.ظ 12 مهر, 1399

  سلام خسته نباشید چند ماه است که پاهام متورم شده می خواره وتازه پست سفید نازکی بر روی انگشتان پایم ظهر شده چه کنم

  • خانم شکرالهی 10:28:31 ق.ظ 12 مهر, 1399

   سلام و درود . لازم است برای تشخیص علت این مشکل با یک متخصص پوست مشورت نمایید.

 • علیرضا سعیدی 10:28:31 ق.ظ 12 مهر, 1399

  برای درمان پسوریازیس بهترین روش استفاده از انتی اکسیدان ها هست
  یک عدد گوجه فرنگی را دو نیم کرده و روی زخم پسوریازیس با نایلون فریزر برای مدت چند ساعت بانداژ کنید
  اثر آنرا بعد از چند روز استفاده و هر بار چند ساعت خواهید دید

 • Rohollah 10:28:31 ق.ظ 12 مهر, 1399

  چیکار کردی خوب شده من ده سال دارم خوب نشدم کمک کن اگه راه حلی داری؟

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *