روشهای درمان خانگی پسوریازیس HOMECARE PSORIASIS CONTROL   از مهم ترین روش های درمانی این بیماری می باشد که لازم است موردتوجه مبتلایان به این بیماری قرار گیرد.

پسوریازیس یک بیماری ژنتیکی از انواع خودایمنی (سیستم ایمنی بدن به تمام ارگانهای بدن حمله کرده و تخریب ایجاد میکند ) است، تمام بیماری های خود ایمنی سیستمیک هستند  و فقط 14 نوع از آنها تظاهرات پوستی دارند که پسوریازیس یکی از آنهاست.

در این بیماری لایه زایای پوست دچار افزایش فعالیت به دلیل التهاب خودایمنی میگردد و تظاهراتی مانند پوسته ریزی فلس مانند ، قرمزی، خارش و گاهی درد در ناحیه ضایعات ایجاد می کند. این بیماری انواع مختلفی دارد که نظر پزشک متخصص را میطلبد .

 

روش درمان خانگی پسوریازیس

نکات کلیدی در مورد بیماری پسوریازیس :

1-آنچه در این بیماری مهم است این است که عامل اصلی این بیماری،حاصل برایند عوامل محیطیEnvironmental ، عوامل ژنتیک Genetic و عوامل عفونی Infection است که متاسفانه در هر سه حوزه اطلاعات اندکی وجود دارد.

 

2- از آنجاییکه بیماری پسوریازیس معمولا با یک استرس شدید شروع میشود ،توصیه میگردد. این بیماران با روشهای مختلف خود را از استرس دور نگه دارند، چون به محض ایجاد تنش عصبی بیمار دچار خارش و التهاب ضایعات میگردد.

 

3- نکته بسیار مهم دیگر در پسوریازیس نوع تغذیه بیمار است . واقعا به دلایل ناشناخته ای یک نسخه غذایی یکسان را نمیتوان برای تمام بیماران پسوریازیس تجویز کرد ولی آنچه مسلم است اینکه کلیه غذاهای دارای نگهدارندهStabilizer و دارای اسانس و طعم دهنده های مصنوعی به شدت وضعیت بیمار را بدتر می کنند .

 

4- ورزش منظم هوازی که باعث کشش عضلات و رباطها همراه با عرق کردن شود،دردفع سموم بیماری پسوریازیس نقش کلیدی ایفا میکند ولی استفاده از هورمونها و مکمل های بدنسازی نقش مخربی دارند و کاهش وزن برای این بیماران بسیار کمک کننده است.

 

5- تحقیقاتی در ژاپن و آلمان صورت گرفته که اثبات میکند پیاده روی قبل از طلوع آفتاب و دیدن طلوع آفتاب در کنترل کلیه بیماری های خود ایمنی اثر شگرفی دارد و دلایل آن تحت بررسی است .

 

6- باید دانست که هیچ نوع بیماری ژنتیکی قابل درمان قطعی نیست مثل قند خون ، چربی خون ، فشار خون و.. ولی قابل کنترل هستند و روشهای کنترل بیماری های خودایمنی در جهان به دو دسته کلی تقسیم میشوند :

 

روش درمان غربی :

روشهای غربی با استفاده از داروهای سرکوبگر ایمنی Immunosuppression مثل کورتونها (هیدروکورتیزون ، بتامتازون ، کلوبتازول ، تریامیسونولون و ….) و یا داروهایی مثل متوتروکساید ، سیکلوسپورین ، نئوتیگازون و …این داروها ضمن اینکه اثر موقتی در ضایعات پوستی دارند و در طویل مدت باعث تشدید بیماری میشوند ، بعضا عوارض بسیار خطرناک و غیر قابل جبران برای ارگانهای حیاتی بدن مثل کبد، کلیه ، چشم ، تخمدانها و بیضه ها و دستگاه گوارش و … نیز ایجاد میکنند.

روش درمان شرقی :

روشهای شرقی با استفاده از ازون به تعدیل سیستم ایمنی Immunomodulatory میپردازد، این روش با استفاده از اکسیژن فعالO3  و پر انرژی است که ضمن افزایش اکسیژن رسانی به تمام بافتهای بدن با رهاسازی نوعی اشعه گاما باعث تعدیل در رفتار ژنهای معیوب در سلولهای مادر   Stem cell یا بنیادین تولیدکننده کلیه سلولهای سیستم ایمنی شده به طوریکه رفتار تهاجمی این سلولها را به بافت های سالم تعدیل و تغییر میدهد . از این روش بیش از یک قرن است که در آلمان ، کوبا ، روسیه ، ایتالیا ، اسپانیا ، ژاپن و کشورهای اسکاندیناوی استفاده میشود و تا به حال هیچ عارضه ای از اکسیژن درمانی گزارش نشده است.

انواع درمان خانگی پسوریازیس

درمان خانگی پسوریازیس :

روش های خانگی کنترل علائم پسوریازیس که باعث کاهش پوست ریزی ، خارش، قرمزی و ضخامت ضایعات می گردند بسیار متنوع اند و ما در اینجا سعی می کنیم کلیه این روشها را برای بیماران عزیز توضیح دهیم:

 

مصرف ماهی تازه:

به دلیل وجود ویتامین A و D و امگا ۳ می تواند کمک کننده باشد از مصرف بی رویه کپسول یا قرص ماهی و امگا ۳ ،6و 9 خودداری کنید این ویتامین ها محلول در چربی هستند و مسمومیت با آنها بسیار خطرناک است.  اگرچه در بیماری پسوریازیس موارد حساسیت به ماهی کم نیست.

 

یوگا و مدیتیشن:

روزانه ۲۰ دقیقه یوگا ضمن کاهش استرس به انعطاف پذیری مفاصل در آرتریت پسوریاتیک کمک می کند.

 

پودر زردچوبه :

ماده موثر در زردچوبه کوروکو مینcurcumins است که یک ماده ضد التهاب پوستی است. استفاده خوراکی زردچوبه به میزان حداکثر یک گرم در روز یا استفاده از صابون زردچوبه و یا استفاده از پودر زردچوبه با روغن های کاملا گیاهی مثل روغن نارگیل و روغن گل بنفشه روغن سیاه دانه و روغن زیتون می‌تواند در تخفیف علائم بیماری پسوریازیس به خصوص درد مفاصل و به خصوص اگر با روغن خشخاش خالص باشد بسیار سودمند باشد. بستن زخم با پلاستیک و حمام ۶ ساعت بعد کمک کننده است

 

سرکه سیب :

این ماده دارای خواص زیادی است که مصرف سرکه سیب با یک قاشق عسل و یک لیوان آب ولرم صبح ناشتا بسیاری از علائم بیماری پسوریازیس را کاهش می دهد . در هنگام خارش شدید با یک پارچه پنبه ای آغشته به سرکه سیب مناطق دارای خارش را ماساژ دهید . برای درمان خانگی پسوریازیس در ضایعات پوست سر هم می توانید هر شب پوست سر را با سرکه سیب آغشته کنید و صبح با شا مپوکولتارcoal Tar بشویید.

 

ژل آلوئه ورا :

این گیاه معجزه خلقت است و با خواص ضد التهابی -ترمیمی و… می تواند به صورت خوراکی یا مالیدنی علایم بیماری پسوریازیس را کاهش دهد . مصرف ژل آلوورا را جدی بگیرید.

درمان خانگی پسوریازیس با ویتامین دی

درمان خانگی پسوریازیس با مصرف ویتامینD :

اغلب بیماران پسوریازیس دارای کمبود ویتامین  D3 هستند که نباید در مصرف آن زیاده روی شود استفاده از آمپول ویتامین D با دوز ۱۰۰۰۰ ماهی یک بار و یا دوش آفتاب به مدت کمتر از ۲۰ دقیقه دو مرتبه در هفته علائم کاهش می یابد.

 

پوست موز:

برای درمان خانگی پسوریازیس می توان با خمیر کردن پوست موز و اضافه کردن کمی پودر زردچوبه به راحتی  جلوی خارش های شدید را بگیرید.

 

آب ولرم و جوش شیرین و کمی عسل:

تهیه مخلوطی از آب cc۳۰۰ و جوش شیرین ۱۰ گرم و یک قاشق مرباخوری عسل که می تواند به صورت پیش ساخته در یخچال نگهداری شود و در مواقع خارش شدید با پارچه پنبه‌ای به مواضع پر خارش مالیده شود.

 

استحمام با صابون زردچوبه:

اصولاً در بیماران پسوریازیس و آب داغ باعث تشدید علائم و سرخی ضایعات بعد از حمام می گردد باید با آب ولرم و صابون زردچوبه استحمام کرد و سپس سر تا پا را به خوبی آب کشید.

 

درمان خانگی پسوریازیس با کیسه یخ:

در بسیاری از موارد استفاده از کیسه یخ Ice bag که در داروخانه ها موجود است می تواند در کاهش خارش شبانه و کاهش درد مفاصل بیماران دارای آرتریت پسوریازیس موثر باشد.

 

خمیر سیر و ژل آلوورا:

سیر و آلوورا با داشتن ترکیبات خاص از بهترین و مهمترین ترکیبات ضد التهاب و ترمیم کننده پوست از طریق منع لیپو اکسیژناز های سیستم ایمنی هستند و مانع تولید پروستاگلاندین ها PG و لوکوترین ها LT می‌شوند. مالیدن این خمیر وضایعات و تحمل آن به مدت ۳۰ دقیقه می‌تواند بسیاری از علائم بیماری پسوریازیس را برطرف کند .

 

درمان خانگی پسوریازیس با نمک دریا:

در وان حمام مقدار ۵۰ گرم از این نمک را بریزید و به مدت یک ساعت در آن غوطه ور شوید اگر دارای زخمهای باز و پوست ترک خورده هستید این کار کمی سوزش دارد ولی تاثیر آن بر بسیاری از عوارض بیماری پسوریازیس  آشکار است.

 

برگ کلم :

ابتدا کلم را رنده کنید و سپس آب پز کنید و با کمی روغن بادام در هم زند به صورت خمیر در آورده و نواحی ضایعه پسوریازیس بمالید. اگر نمک دریای مرده به آن اضافه کنید نتیجه بهتری می گیرید و تا یک هفته می توانید در یخچال این ترکیب را نگهداری کنید.

 

نقش روغن کرچک در درمان خانگی پسوریازیس :

استفاده از روغن کرچک در بسیاری از بیماران پسوریازیس می تواند باعث کنترل بسیاری از علائم گردد. افزایش نوشیدن آب به همراه ورزش منظم که باعث عرق کردن مداوم و هرروزه شود. استفاده از هشت لیوان آب که حدود یک و نیم لیتر می شود با ورزش منظم و عرق کردن در بهبود بیماری پسوریازیس یک اصل است.

انواع درمان خانگی پسوریازیس

درمان خانگی پسوریازیس با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی :

اصولاً  نوع تغذیه یک بیمار پسوریازیس نه تنها می تواند عامل بروز بیماری باشد بلکه به طور اثبات شده ای بر شدت علائم  این بیماری  موثر است.

طبق یک اصل کلی کلیه غذاهایی که دارای نگهدارنده طعم دهنده و اسانس ها هستند می توانند بر بیماری پسوریازیس تاثیر مستقیم داشته باشند.

غذاهایی مانند سوسیس و کالباس، پیتزا، انواع لبنیات، انواع بستنی ،ماکارونی، لازانیا، کیکها و شیرینی ها و انواع قهوه، نسکافه،هات چاکلت و انواع شکلات ها و ترکیبات غذایی مصنوعی مثل پاستیل و … به دلیل داشتن مواد شیمیایی و رنگ های مصنوعی می توانند اثر اجتناب ناپذیر بر سیستم ایمنی بدن داشته باشند.

استفاده از هر نوع مشروبات الکلی و مواد مخدر روانگردان در تشدید علائم پسوریازیس بسیار موثر است، به گونه ای که در کشورهایی مانند آمریکا، هلند، نروژ و بلژیک بالاترین آمار ابتلا به پسوریازیس مقاوم به هر گونه درمان را دارند.

آنچه مهم است  این است که در بیماری های خود ایمنی خود بیمار و اطرافیان و وابستگان بیمار از نظر روحی و روانی صدمه می بینند و در بسیاری از کشورهای پیشرفته روانکاوی بیمار و خانواده او کمک موثری در کاهش استرس و نتیجه درمان بیمار و کنترل علائم آن دارد و توصیه می‌گردد بیماران پسوریازیس از نظر روانکاو و متخصص در بیماریهای خود ایمنی استفاده کنند.

مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبتی و بهداشتی به سالمندان، کودکان و بیماران ، آماده ارائه خدمات شبانه روزی به همشهریان گرامی می باشد.

(28) نظرات

 • Alireza ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

  من خودم شش سال درگیر بودم
  خیلی سخت میگذشت
  خداروشکر از شرش خلاص شدم
  انشالله دیگه برنگرده

  • سعید ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

   سلام میشه راهنمایی کنید چیکار کردید

  • Mari ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

   میشه بگین روش درمان تون چی بود؟

  • علی ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

   سلام چطور خوب شد لطفا بگید

  • خانم شکرالهی ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

   سلام و درود . از اینکه سلامتی خودتان را به دست آوردید خوشحالیم .

   • علیرضا حاج حسینی ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

    سلام من دکتر علیرضا حاج حسینی هستم وخودم دکترای گیاهان داروی دارم من خیلی مطالب عالی نوشته بود چون من از کودکی دچار گونه ای از پسوریازیس داشتم وخیلی هم خجالت میکشیم با اینکه واگیر نداره استخر نمی تونستم برم از بس که نئوتیکازون ونئورال و متوتروکساید مصرف کردم کبدم از بین رفته بود تا اینکه داروی خودم درست کردم که این دوست عزیز کما ببش توضیح داده ولی کامل نبست ولی با ترکیب چندوقلم ازاین داروها شیمیایی وچند قلم داروهای گیاهی به بهبودی نسبتا کاملی دست می یابید از نویسنده بسیار بسیار سپاسگزارم09305555811

  • چکاوک ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

   سلام .میشه بگید چجوری درمان شدید؟

   • سلمان ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

    سلام خسته نباشيد امكان داره بگيد كه چه دارويي استفاده كرديد ؟

  • سبدعلی الهی ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

   سلام.لطفا راه درمانی خود را در رابطه با بیماری پسوریازیس بگین

  • سلمان ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

   سلام خسته نباشيد امكان داره بگيد كه چه دارويي استفاده كرديد ؟

  • perances ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

   دوست عزیز چیکار کردین که درمان شدین؟

  • پویا ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

   از بچگی این مشکل دارم وفقط پماد کلوبتازول شرکت داروپخش بهم میخوره… ومدام استفاده میکنم… ولی اللن توی سرم حس میکنم ضایع پیداشده. نمیدونم چیکارکنم. لعنتی میخاره همش

  • حامد عزیزی ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

   سلام
   دوست عزیز چکار کردی خوب شدی

 • محمد ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

  سلام خسته نباشید چند ماه است که پاهام متورم شده می خواره وتازه پست سفید نازکی بر روی انگشتان پایم ظهر شده چه کنم

  • خانم شکرالهی ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

   سلام و درود . لازم است برای تشخیص علت این مشکل با یک متخصص پوست مشورت نمایید.

 • علیرضا سعیدی ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

  برای درمان پسوریازیس بهترین روش استفاده از انتی اکسیدان ها هست
  یک عدد گوجه فرنگی را دو نیم کرده و روی زخم پسوریازیس با نایلون فریزر برای مدت چند ساعت بانداژ کنید
  اثر آنرا بعد از چند روز استفاده و هر بار چند ساعت خواهید دید

  • علیرضا ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

   سلام دوستان بهترین روش درمان هرکس برمیگرده به سبک زندگی آن شخص به نظر من حذف و اضافه کردن چیزهایی که در هفته و ماه میخورید در درمان تاثیر داره، من در تقابل با این بیماری متوجه شدم که وقتی شیر نمی خورم بطور معجزه آسایی پوستم پاک می شود .

 • Rohollah ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

  چیکار کردی خوب شده من ده سال دارم خوب نشدم کمک کن اگه راه حلی داری؟

  • محمدی ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

   روغن کرچک رو امتحان کنید دوستان عالیه

  • Sahar ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

   من الان 16سالمه نزدیک 7ساله این زخمام باهام خسته شدم دیگه اصلا هیچ امیدی ندارم فقط میخوام بمیرم خسته شدم دیگه چقدر این زخما اگه میخواست خوب بشه میشد😭😭

 • وحید،مزدک ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

  درود دوستان. راستش من با شامپوی کلیر هر یک روز در میون با اب ولرم شستشو میکنم خیلی کم شده اگه از من میپرسین امتحان کنین ضرر نمیکنین لطفا اگه جواب گرفتین بهم بگین؟

 • وحید ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

  یه روش دیگه هم هست البته من چون ادم فراموش کاری هستم یادم میره بعد شستشو دوباره انجام بدم تا یه مدت ولی همون چندبار جواب خوبی دیدم ازش قطره کلوتریمازول و پماد تریامسینولون ان ان بمالید جای تورم و پوسته کرده من معمولا غروب که خونه میومدم میزدم فردا صبح شستشو میدادم با شامپو کلیر دوباره یه یک روز دست نگه دارین دوباره تکرار کنین حتما یادتون نره جواب گرفتین یه خدا بیامرزی هم بکنین برام

 • ولی نژاد ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

  چند سال که به این بیماری مبتلا هستم یه روش گیاهی که در کنترل بیماری بسیار بهم کم کرده نوشیدن دم نوش آویشن هست حداقل روزی یک لیوان بمدت یک هفته مصرف بشه اگر بخواد جواب بده هفته دوم بایستی بهتر شده باشین وگرنه ادامه ندین شاید روی پوست شما کارایی نداشته باشه
  لطفا اگر نتیجه مثبت یا منفی بوده بنده را در جریان قرار بدین تا بیشتر اطلاع رسانی کنم
  دم نوش آویش
  valinezhadkarim@gmail.com

 • یاسر ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

  سلام لطفا بگید چطوری
  این بیماری خدا نصیب کسی نکنه
  خاهشا هرکس نتیجه دیده بگه خدا خیرش بده
  خیلی دکتر رفتیم نتیجه ندیدیم

 • هاینیه ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

  سلام گانودرما پرورشی برای من خیلی موثر بود 1 ماه اول 80 درصد بهبودی داشتم البته ممکنه بازگشت داشته باشه مطمئن نیستم

 • Sahar ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

  من الان 16سالمه نزدیک 7ساله این زخمام باهام خسته شدم دیگه اصلا هیچ امیدی ندارم فقط میخوام بمیرم خسته شدم دیگه چقدر این زخما اگه میخواست خوب بشه میشد😭😭

 • حامد عزیزی ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

  سلام
  دوست عزیز چکار کردی خوب شدی

 • $ ۱۰:۲۸:۳۱ ق٫ظ ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

  سلام دوستهای عزیزم بخونید بنده سالهاست بود که درگیر بیماری پسوریازیس بودم که هیج نتیجه ای ازهیج جانگرفتم به لطف خدا یه طب سنتی خیلی کاربلد که فقط بیماری پوستی پسوریازیس اگزما قارچ پوستی رو درمان میکنه کارش محشره اول خدا بعد به لطف خدا درمانم کردخیلی سریع جواب دهی عالی دوس داشتم به عزیزانم کمک کنم شمارش هم میزارم 09390265886 فقط خواستم بانه خیر باشم

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *