مراقبت از سالمندان در خانه؛ وظایف و مسئولیت‌های پرستار سالمند حرفه‌ای

نکات مهم در حفظ سلامتی سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  حفاظت، مراقبت، پرستاری و نگهداری از سالمند در منزل، نیازمند تجربه و تخصص های خاصی است. نگهداری از سالمند به نوبه خود دارای حساسیت های اجرایی و پزشکی بسیاری است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. فردی که مسئولیت پرستاری از سالمندان را بر عهده می‌گیرد، باید با اصول و دانش‌های مرتبط آشنا باشد و بدون تأخیر یا ناراحتی برای سالمندان، اقدامات لازم را انجام دهد.

  همانطور که می‌دانید، بزرگسالان مسن نیاز به توجه ویژه دارند. در این زمینه، ما به بررسی مسائل مرتبط با پوست سالمندان می‌پردازیم. در اینجا، لیستی از نکاتی را برای کمک به شما در مراقبت و حفاظت از سالمندان تهیه کرده‌ایم.انتخاب پرستار مناسب برای مراقبت از سالمندان وظیفه‌ای بسیار حیاتی و اساسی دارد. سالمندان به دلیل وضعیت‌های جسمی و روانی خاص خود نیاز به توجه و مراقبت خاص دارند.

  پرستاران با تجربه و مهارت‌های لازم می‌توانند بهبود کیفیت زندگی سالمندان را تضمین کنند و مشکلات آنها را به درستی مدیریت کنند. انتخاب پرستار سالمند مناسب به معنای اطمینان از ارائه مراقبت انسانی و شایسته به سالمندان و همچنین آرامش و اطمینان خانواده آنها است. این امر تاثیر مثبت بسیاری بر کیفیت زندگی و سلامت سالمندان دارد، بنابراین انتخاب درست پرستار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  مراقبت و نگهداری از سالمند

  یکی از خدماتی که هر فرد در دوران میانسالی امکان دارد به آن احتیاج پیدا کند، حفاظت از سالمندان در منزل است. برخی از سالمندان به دلیل بیماری دچار مسائل پزشکی شده و مانند قبلاً توانایی انجام کارهای خود را نخواهند داشت. اگر سالمندان برای انجام کارهای شخصی مجبور باشند از خانواده خود کمک بگیرند، شاید برایشان خوشایند نباشد. صحیح نیست که سالمندان احساس شرمندگی برای کمک گرفتن داشته باشند.

  سالمندان ترجیح می ‌دهند در منزل خود و با کمک نگهدار سالمند به زندگی خود ادامه دهند. بیشتر سالمندان ترجیح می ‌دهند از مراقبت های پرستار سالمند استفاده کنند. تا اینکه به خانه سالمندان مراجعه کرده یا از اطرافیان خود کمک بگیرند.

  بیشتر بخوانید: بیماری زونا در سالمندان چیست؟

  چرا مواظبت از سالمند در منزل اولویت دارد؟

  سالمندان در منزل خود آرامش دارند که این آرامش با حضور خانواده و یا مراقب سالمند، باعث حفظ سلامت سالمند یا بهبود شرایط بیماری آن خواهد شد. برای محافظت از سالمند میتوان از دو گزینه محافظت از سالمند توسط یکی از اعضای خانواده یا استفاده از خدمات نگهدار سالمند، یکی را انتخاب کرد. در ادامه مطالب با ما همراه باشید تا چند مورد از مزایای مواظبت از سالمند در منزل را برایتان بیان کنیم.

  همانطور که مستحضر هستید به علت برخی از بیماری ها و محدودیت جسمانی سالمندان با نیاز‌های ویژه توانایی انجام کارهای شخصی خود را ندارند. امروز با توجه به مشغله ‌های کاری فرزندان توانایی صرف تمام زمان خود را برای حفاظت از سالمند نخواهند داشت.

  نگهداری از سالمند
  سالمندان با نیاز‌های ویژه توانایی انجام کارهای شخصی خود را ندارند.

  به همین دلیل بهترین پیشنهاد برای آنان استخدام پرستار سالمند است، پرستار سالمند در منزل از آنان مواظبت می کند که فواید نگهداری سالمند در منزل عبارتند از:

  • حفظ آرامش خیال در سالمندان
  • مواظبت از سالمند در منزل به وسیله پرستار خصوصی سالمند
  • محافظت از سالمند در منزل و حفظ احساس راحتی سالمند
  • مواظبت از سالمند در خانه سبب حفظ قدرت غرور سالمند خواهد شد.
  • داشتن برنامه متناسب با علایق و احتیاجات سالمند
  • حفاظت از سالمند با توجه به نیازهای سالمند

  نگهداری سالمندان در منزل با توجه به این فواید متعدد، یک گزینه ارزشمند و موثر برای مراقبت از افراد مسن است که به آنها این امکان را می‌دهد تا در محیطی دلنشین پشتیبانی و مراقبت شوند.

  راه ها و روش های مراقبت از پوست در سالمندان چیست؟

  پوست سالمندان به مرور شکننده تر، خشک تر  می شود به همین دلیل باید از سالمندان به ویژه افرادی که وابسته به تخت هستند مراقبت های ویژه ای به عمل اید. زیرا این سالمندان زمان زیادی به صورت ثابت هستند، خون رسانی به پوست و عضلات انها به  سختی انجام می شود به همین دلیل عضلات و به صورت کلی بافت سلولی نرم و آسیب پذیر تری دارند.

  علاوه بر این، از آنجا که تحرک کم باعث گردش خون کمتری می شود، این موضوع باعث ایجاد برخی زایده های پوستی به نام اسکار  در نواحی مختلف بدن آنها می شود.

  اقدامات لازم برای برای جلوگیری از زخم بستر در سالمندان

  برای جلوگیری از زخم بستر، اسکار و یا تاول، هر 2 الی 3 ساعت یک بار موقعیت سالمند خود را عوض کنید و تغییر وضعیت بدهید، سایر مراقبت های مهم که در مراقبت از پوست سالمند باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:

  1. توجه داشته باشید هنگام نظافت پوست سالمند از آب بسیار سرد یا خیلی گرم استفاده نکنید، سعی کنید از آب ولرم استفاده نمایید.
  2. بسیاری از صابون ها دارای خاصیت بازی یا اسیدی می باشند که هر دوی آنها بر روی پوست های حساس سالمند واکنش شیمیایی نشان می دهند و ممکن است باعث بیماری های پوستی شوند پس بهتر است از صابون های خنثی و حاوی گلیسیرین استفاده کنید.
  3. از قرار دادن سالمند در معرض آفتاب طولانی مدت خودداری کنید و از محافظ در برابر آفتاب (کرم های مخصوص ضد آفتاب با SPF بالا) استفاده کنید.
  4. برای مراقبت از پوست در زمان محافظت از سالمند، توصیه می شود که سالمند شما در روز تقریبا 2 لیتر آب آشامیدنی یا مایعات بنوشند تا رطوبت پوست وی حفظ شود.
  5. برای جلوگیری از تحریک شدن پوسن سالمندان، حتما به آن ها لباس های پنبه ای یا نخی سبک بپوشانید.

  در ادامه به بیان نکات تغذیه‌ای در حفظ سلامتی سالمند می‌پردازیم.

  نکات تغذیه ای در حفظ سلامتی سالمند

  در مواظبت و محافظت از سلامت سالمندان داشتن رژیم غذایی متعادل بسیار مهم است تا از سلامتی مطلوبی برخوردار شوند. علاوه بر این، توصیه می شود آخرین وعده غذایی روزانه (وعده ی شام) که توسط افراد سالخورده مصرف می شود، در ساعات اولیه شب سرو شود،

  زیرا هضم غذا به صورت کلی بعد از عصر به سختی انجام می شود و پرستاری که موظف به مواظبت از سالمند می باشد حتما باید به این موضوع دقت داشته باشد که معده ی افراد مسن مشکلات بیشتری در هضم غذا دارد.

  پس آخرین وعده غذایی را زود تر برای سالمند تهیه و سرو نمایند، به این ترتیب می توانند با آرامش استراحت نمایند. بسته به رژیم غذایی هر فرد، مصرف ماهی، گوشت سفید، روغن زیتون، حبوبات، میوه و سبزیجات توصیه می شود.

  حفاظت از سالمند
  به دلیل تحلیل عضلانی در سالمندان، قدرت بدنی آن ها کاهش می یابد

  افراد مسن در معرض خطرات جسمی و روانی مختلفی قرار دارند. یکی از شایع ترین آنها امکان سقوط و یا افتادن از ارتفاع می باشد.

  به دلیل تحلیل عضلانی در سالمندان، قدرت بدنی آن ها کاهش می یابد و احتمال سقوط آن ها بیشتر می شود.

  سالمندانی که قادر به رفتن به حمام نیستند، چگونه استحمام کنند؟

  پوست برای سالم ماندن نیاز به پاکسازی و آبرسانی دارد. پوست سالمندان نیازمند مراقبت و نگهداری بیشتری نسبت به افراد جوان تر دارند. به همین دلیل مراقبت از پوست سالمند باید به  صورت روزانه صورت پذیرد. حال اگر سالمند مورد نظر توانایی حمام رفتن را نداشته باشد یا کسالتی داشته باشد نیاز است به صورت موقت در رخت خواب (محل استراحت) استحمام برای آنها انجام شوند.

  استحمام سالمند در تخت خواب

  انجام استحمام سالمندان در رخت خواب باید با احترام و محبت انجام شود تا سالمندان احساس ارامش و اطمینان کنند. در ابتدا، مطمئن شوید که دمای آب مناسب و تنظیم شده است تا از پوست حساس سالمندان محافظت شود. همچنین، از وسایل نرم‌کننده مانند صابون‌های ملایم و محصولات بهداشتی مناسب استفاده کنید.
  برای این امر  اعضای بدن سالمند به ترتیب زیر شسته شوند:

  • ابتدا گردن و بعد از تنه ی سالمند را می شویید و بعد از آن بازوها و زیر بغل
  • سپس برای راحت بودن سالمند بدنش را به سمت مخالف و روی یک پهلو بچرخانید تا به مهره های کمر سالمند فشاری وارد نشود و کمر او را تمیز کنید.
  • پس از کمر، پاها و سپس  نواحی تناسلی و مفاصل، زانو ها و آرنج ها را با دقت بشویید.
  • مهم است که فوراً بدن افراد مسن را خشک کنید تا به سرماخوردگی مبتلا نشوند.
  • توجه ویژه ای به نواحی دارای چین خوردگی پوست داشته باشید. خشک کردن نواحی مد نظر را بدون فشار و برای جلوگیری از عفونت های احتمالی باید صورت گیرد.
  • همچنین بسته به نوع پوست سالمند عزیزتان، توصیه می شود از کرمهای مناسب برای حفظ هیدراتاسیون بدن (رطوبت پوست) استفاده کنند.

  در کل بهتر است استحمام سالمند را به فرد متخصصی مانند پرستار مراقب سالمند بسپارید، اما اگر شما تنها عضو مراقبت‌کننده از سالمند هستید یا ایشان با شما احساس راحتی بیشتری می‌کنند، لازم است تا فرآیند صحیح شست و شوی بدن سالمندان را آموزش ببینید.

  نکات جهت جلوگیری از سقوط سالمندان

  جلوگیری از سقوط سالمندان یکی از مسائل حیاتی در مراقبت از آنان است. برای افراد مسن، سقوط می‌تواند عوارض جدی داشته باشد و به منظور پیشگیری از آن، می‌توان اقداماتی انجام داد.

  1. نورپردازی مناسب  در پله ها، حمام، آشپزخانه و اتاق خواب داشته باشید.
  2. مبلمان و وسایل غیر محکم را تعمیر کنید.
  3. از تخت های استاندارد برای سالمند استفاده کنید.
  4. فضای داخلی حمام و تختخواب نباید کم باشد (در صورت امکان از شلوغ نگه اشتن حمام و یا اتاق خواب سالمندان جلوگیری کنید.)
  5. از به هم ریخته بودن منزل و ریختن وسایل روی زمین جدا خودداری کنید.
  6. کابل های برق باید به دیوارها وصل شوند.
  7. اگر سالمند در راه رفتن مشکل دارد، حتی در خانه هم از عصا یا واکر استفاده نماید.

  در نهایت، نظارت دقیق و مرتب بر روی وضعیت سالمندان و پیش‌بینی موقعیت‌های خطرناک در موسسه پرستاری سفیر آرامش نیز، از اهمیت بالایی برخوردار است. در آخر برای پرستاری و نگهداری از سالمند در منزل به بهترین صورت توصیه می شود که فعالیت های آرامش بخش مانند خواندن، گوش دادن به موسیقی و دعا کردن انجام دهند.

  guest
  14 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری