سالمند

نگهداری از سالمند در منزل وظایف مراقب سالمند

نگهداری از سالمند و مراقبت از آنها نیازمند مهارت و تجربه می باشد ، فردی که مسئولیت نگهداری و مراقبت از سالمندان را می پذیرد باید به بسیاری از اصول و دانش های مربوطه آشنا باشد و بدون فوت وقت و یا کم ترین احساس ناراحتی برای سالمند ، اقدامات لازم را انجام دهد.

همان طور که مستحضر هستید بزرگسالان مسن نیاز به توجه خاصی دارند ، به همین مناسبت ، در مورد آن اموراتی که مستقیماً با پوست ارتباط دارند صحبت خواهیم کرد ، ما برای شما لیستی از نکات را برای شما گرد آوری کرده ایم که در مراقبت از سالمندان به شما کمک می کنند.

نگهداری از سالمند

یکی از خدماتی که هر فرد در دوران میانسالی امکان دارد به آن احتیاج پیدا کند، نگهداری از سالمندان در منزل است. برخی از سالمندان به دلیل بیماری دچار مسائل پزشکی شده و مانند قبلاً توانایی انجام کارهای خود را نخواهند داشت. اگر سالمندان برای انجام کارهای شخصی مجبور باشند از خانواده خود کمک بگیرند، شاید برایشان خوشایند نباشد. صحیح نیست که سالمندان احساس شرمندگی برای کمک گرفتن داشته باشند. سالمندان ترجیح می ‌دهند در منزل خود و با کمک نگهدار سالمند به زندگی خود ادامه دهند. بیشتر سالمندان ترجیح می ‌دهند از مراقبت های پرستار سالمند استفاده کنند. تا اینکه به خانه سالمندان مراجعه کرده یا از اطرافیان خود کمک بگیرند.

چرا نگهداری از سالمند در منزل اولویت دارد؟

سالمندان در منزل خود آرامش دارند که این آرامش با حضور خانواده و یا مراقب سالمند، باعث حفظ سلامت سالمند یا بهبود شرایط بیماری آن خواهد شد. برای نگهداری از سالمند میتوان از دو گزینه مراقبت از سالمند توسط یکی از اعضای خانواده یا استفاده از خدمات نگهدار سالمند، یکی را انتخاب کرد. در ادامه مطالب با ما همراه باشید تا چند مورد از مزایای نگهداری از سالمند در منزل را برایتان بیان کنیم:

همانطور که مستحضر هستید به علت برخی از بیماری ها و محدودیت جسمانی سالمندان توانایی انجام کارهای شخصی خود را ندارند. امروز با توجه به مشغله ‌های کاری فرزندان توانایی صرف تمام زمان خود را برای نگهداری از سالمند نخواهند داشت. به همین دلیل بهترین پیشنهاد برای آنان استخدام پرستار سالمند است، پرستار سالمند در منزل از آنان مواظبت می کند که فواید نگهداری سالمند در منزل عبارتند از:

 • حفظ آرامش خیال در سالمندان
 • مراقبت از سالمند در منزل به وسیله پرستار خصوصی سالمند
 •  مراقبت از سالمند در منزل و حفظ احساس راحتی سالمند
 •  نگهداری از سالمند در خانه سبب حفظ قدرت غرور سالمند خواهد شد.
 • داشتن برنامه متناسب با علایق و احتیاجات سالمند
 •  نگهداری از سالمند با توجه به نیازهای سالمند

 

 

نگهداری از سالمند
نگهداری از سالمند در منزل وظایف مراقب سالمند

راه ها و روش های مراقبت از پوست در سالمندان چیست؟

پوست سالمندان به مرور شکننده تر ، خشک تر  می شود به همین دلیل باید از سالمندان به ویژه افرادی که وابسته به تخت هستند مراقبت های ویژه ای به عمل اید. زیرا این سالمندان زمان زیادی به صورت ثابت هستند، خون رسانی به پوست و عضلات انها به  سختی انجام می شود به همین دلیل عضلات و به صورت کلی بافت سلولی نرم و آسیب پذیر تری دارند. علاوه بر این ، از آنجا که تحرک کم باعث گردش خون کمتری می شود، این موضوع باعث ایجاد برخی زایده های پوستی به نام اسکار  در نواحی مختلف بدن آنها می شود.

اقدامات لازم برای برای جلوگیری از زخم بستر در سالمندان

برای جلوگیری از زخم بستر، اسکار و یا تاول، هر ۲ الی ۳ ساعت یک بار موقعیت سالمند خود را عوض کنید و تغییر وضعیت بدهید، سایر مراقبت های مهم که در مراقبت از پوست سالمند باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:

 1. توجه داشته باشید هنگام نظافت پوست سالمند از آب بسیار سرد یا خیلی گرم استفاده نکنید ، سعی کنید از آب ولرم استفاده نمایید .
 2. بسیاری از صابون ها دارای خاصیت بازی یا اسیدی می باشند که هر دوی آنها بر روی پوست های حساس سالمند واکنش شیمیایی نشان می دهند و ممکن است باعث بیماری های پوستی شوند پس بهتر است از صابون های خنثی و حاوی گلیسیرین استفاده کنید.
 3. از قرار دادن سالمند در معرض آفتاب طولانی مدت خودداری کنید و از محافظ در برابر آفتاب ( کرم های مخصوص ضد آفتاب با spf بالا) استفاده کنید.
 4. برای مراقبت از پوست در زمان نگهداری از سالمند، توصیه می شود که سالمند شما در روز تقریبا ۲ لیتر آب آشامیدنی یا مایعات بنوشند تا رطوبت پوست وی حفظ شود .
 5. برای جلوگیری از تحریک شدن پوسن سالمندان، حتما به آن ها لباس های پنبه ای یا نخی سبک بپوشانید.

نکات تغذیه ای در نگهداری از سالمند

در مراقبت و نگهداری از سالمندان داشتن رژیم غذایی متعادل بسیار مهم است تا از سلامتی مطلوبی برخوردار شوند. علاوه بر این ، توصیه می شود آخرین وعده غذایی روزانه ( وعده ی شام ) که توسط افراد سالخورده مصرف می شود ، در ساعات اولیه شب سرو شود، زیرا هضم غذا به صورت کلی بعد از عصر به سختی انجام می شود و پرستاری که موظف به نگهداری از سالمند می باشد حتما باید به این موضوع دقت داشته باشد که معده ی افراد مسن مشکلات بیشتری در هضم غذا دارد.

پس آخرین وعده غذایی را زود تر برای سالمند تهیه و سرو نمایند، به این ترتیب می توانند با آرامش استراحت نمایند. بسته به رژیم غذایی هر فرد، مصرف ماهی، گوشت سفید، روغن زیتون، حبوبات، میوه و سبزیجات توصیه می شود.

افراد مسن در معرض خطرات جسمی و روانی مختلفی قرار دارند. یکی از شایع ترین آنها امکان سقوط و یا افتادن از ارتفاع می باشد. به دلیل تحلیل عضلانی در سالمندان، قدرت بدنی آن ها کاهش می یابد و احتمال سقوط آن ها بیشتر می شود.

نگهداری از سالمند
نگهداری از سالمند در منزل وظایف مراقب سالمند

سالمندانی که قادر به رفتن به حمام نیستند، چگونه استحمام کنند؟

پوست برای سالم ماندن نیاز به پاکسازی و آبرسانی دارد. پوست سالمندان نیازمند مراقبت و نگهداری بیشتری نسبت به افراد جوان تر دارند. به همین دلیل مراقبت از پوست سالمند باید به  صورت روزانه صورت پذیرد. حال اگر سالمند مورد نظر توانایی حمام رفتن را نداشته باشد یا کسالتی داشته باشد نیاز است به صورت موقت در رخت خواب ( محل استراحت ) استحمام برای آنها انجام شوند.

استحمام سالمند در تخت خواب

برای این امر  اعضای بدن سالمند به ترتیب زیر شسته شوند:

ابتدا گردن و بعد از تنه ی سالمند را می شویید و بعد از آن بازوها و زیر بغل

سپس برای راحت بودن سالمند بدنش را به سمت مخالف و روی یک پهلو بچرخانید تا به مهره های کمر سالمند فشاری وارد نشود و کمر او را تمیز کنید.

پس از کمر، پاها و سپس  نواحی تناسلی و مفاصل، زانو ها و آرنج ها را با دقت بشویید.

مهم است که فوراً بدن افراد مسن را خشک کنید تا به سرماخوردگی مبتلا نشوند.

توجه ویژه ای به نواحی دارای چین خوردگی پوست داشته باشید. خشک کردن نواحی مد نظر را بدون فشار و برای جلوگیری از عفونت های احتمالی باید صورت گیرد.

همچنین بسته به نوع پوست سالمند عزیزتان ، توصیه می شود از کرمهای مناسب برای حفظ هیدراتاسیون بدن ( رطوبت پوست ) استفاده کنند.

برخی از نکات برای جلوگیری از سقوط سالمندان عبارتند از:

 1. نورپردازی مناسب  در پله ها، حمام، آشپزخانه و اتاق خواب داشته باشید.
 2. مبلمان و وسایل غیر محکم را تعمیر کنید.
 3. از تخت های استاندارد برای سالمند استفاده کنید.
 4. فضای داخلی حمام و تختخواب نباید کم باشد ( در صورت امکان از شلوغ نگه اشتن حمام و یا اتاق خواب سالمندان جلوگیری کنید )
 5. از به هم ریخته بودن منزل و ریختن وسایل روی زمین جدا خودداری کنید.
 6. کابل های برق باید به دیوارها وصل شوند.
 7. اگر سالمند در راه رفتن مشکل دارد، حتی در خانه هم از عصا یا واکر استفاده نماید .

در آخر برای نگهداری از سالمند به بهترین صورت توصیه می شود که فعالیت های آرامش بخش مانند خواندن ، گوش دادن به موسیقی و دعا کردن انجام دهند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

(10) نظرات

 • آلزایمر چیست و درمان آن - درمان و پیشگیری آلزایمر در سالمندان چگونه است؟ - سفیر آرامش ۱۴:۳۱:۵۹ ب٫ظ ۲۰ خرداد, ۱۳۹۹

  […] و پرستار منزل است که روی حافظه و شناخت فرد سالمند  و نگهداری سالمند کار می […]

  • user 5 ۱۴:۳۱:۵۹ ب٫ظ ۲۰ خرداد, ۱۳۹۹

   سلام بله همینطوره

 • نحوه ارائه خدمات پرستاری در منزل به کودکان و بیماران - مرکز پرستاری سفیر آرامش ۱۴:۳۱:۵۹ ب٫ظ ۲۰ خرداد, ۱۳۹۹

  […] ارائه خدمات پرستاری در منزل به این گونه است که اگر پرستار مراقبت از سالمند را به عهده داشته باشد باید بتواند فعالیت خود را با توجه […]

  • user 5 ۱۴:۳۱:۵۹ ب٫ظ ۲۰ خرداد, ۱۳۹۹

   سلام بله قطعا

 • وضعیت مراقبت دیابت در سالمندان دیابتی1401 - مرکز پرستاری سفیر آرامش ۱۴:۳۱:۵۹ ب٫ظ ۲۰ خرداد, ۱۳۹۹

  […] نگهداری سالمند […]

  • کارشناس پرستاری ۱۴:۳۱:۵۹ ب٫ظ ۲۰ خرداد, ۱۳۹۹

   سلام باشماره۰۲۱۵۳۸۰۸۰۸۰تماس بگیرید

 • تاثیر موسیقی بر روحیه سالمندان 1401 - مرکز پرستاری سفیر آرامش ۱۴:۳۱:۵۹ ب٫ظ ۲۰ خرداد, ۱۳۹۹

  […] نگهداری سالمند […]

  • کارشناس پرستاری ۱۴:۳۱:۵۹ ب٫ظ ۲۰ خرداد, ۱۳۹۹

   سلام ممنون

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button