درخواست پرستار | مشاوره رایگان

سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان

سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  آیا می‌دانید سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان چقدر است؟ همه ما می‌دانیم که یکی از عناصر حیاتی برای تمام موجودات زنده اکسیژن است؛ که زنده بودن، بدون آن امکان‌پذیر نیست. اکسیژن از طریق بینی و دهان به ریه انسان وارد می‌شود و به وسیله گلبول‌های قرمز به جریان خون ورود می‌کند؛ که به آن سطح اکسیژن خون می گویند. سطح اکسیژن خون در سالمندان باید به طور مرتب اندازه‌گیری شود. زیرا در عملکرد طبیعی اندام‌ها موثر است.

  اگر سطح اکسیژن خون بدن کاهش یابد، علائم اختلال و بیماری در بدن فرد است، که باید اقدامات لازم برای درمان آن انجام شود. از طرفی دیگر، سطح اکسیژن خون بالا‌تر از حد‌نرمال هم خیر طبیعی است.  تا انتهای مطالب همراه سفیر آرامش  باشید تا اطلاعات بیشتری در زمینه سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان و راه‌‌کارهای افزایش اکسیژن خون در سالمندان را به دست بیاورید.

  سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان
  سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان

  علت اهمیت سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان

  تمام اعضای بدن برای اینکه عملکرد و فعالیت خود را به طور طبیعی انجام دهند، نیازمند انرژی هستند. انرژی مورد نیاز این قسمت‌ها به وسیله پروتئین، چربی، کربوهیدرات و قند تامین می‌شود؛ به این معنا که انرژی مورد نیاز بدن توسط شکسته شدن این مولکول‌ها به دست می‌آید، که برای رها‌سازی انرژی اکسیژن مصرف می‌شود. پیشنهاد می‌شود مقاله پرستار شبانه روزی در منزل را مطالعه کنید.

  شایان ذکر است که ۹۰ درصد اکسیژن مورد نیاز به وسیله تنفس تهیه می‌گردد به همین علت زمانی که فرد کمبود اکسیژن داشته باشد، بی‌حال و بی‌انرژی به‌نظر می‌آید. اکسیژن یک ماده ضروری و حیاتی برای بدن سالمندان است، که تک تک سلول‌ها نیازمند آن هستند. اکسیژن به وسیله ریه به خون ورود پیدا کرده و به مغز انتقال می‌یابد، تا عملکرد درستی داشته باشد. این ماده سبب تپیدن قلب شده که در صورت عدم وجود، زنده بودن امکان پذیر نیست.

  پیشنهاد مقاله : با علل هایپرکالمی یا افزایش سطح پتاسیم خون آشنا شوید

  سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان

  سطح اکسیژن خون نشان دهنده میزان اکسیژن حمل شده توسط گلبول‌های قرمز است، که به وسیله دستگاه‌های پالسی‌متر اندازه‌گیری می‌شود. در واقع میزان اکسیژن نرمال خون که به وسیله دستگاه پالسی‌متر اندازه‌گیری می‌شود و بین ۹۵ تا ۱۰۰ درصد است، که در آزمایش خون ۸۰ تا ۱۰۰ میلی‌متر جیوه اندازه‌گیری می‌شود. لازم به ذکر است که این اعداد و ارقام برای افراد سالم که بیماری ندارند در نظر گرفته می‌شود، به طور مثال برای بیمارانی که به انسداد ریه مبتلا شده‌اند این اعداد مابین ۸۸ تا ۹۲ است.

  اگر سطح اکسیژن خون سالمندان از‌ حد‌نرمال کاهش یابد نشان دهنده مشکلات ریوی می‌باشد، سطح اکسیژن خون، پایین‌تر از حد‌نرمال بسیار نگران‌کننده و خطرناک است زیرا موجب از‌کار‌افتادن کبد و مغز می‌شود. پیشنهاد می‌شود مقاله مراقبت از سالمندان در خانه را مطالعه کنید زیرا نکات مهمی را درباره مراقبت‌های عمومی سالمندان در اختیار شما گذاشته شده است.

  سطح اکسیژن خون بالا‌تر از حد‌نرمال

  اگر سطح اکسیژن خون بالا برود، یک امر غیرطبیعی و غیرمعمولی است و در صورتی که فرد از دستگاه مکمل اکسیژن استفاده کند، این امر اتفاق می افتد. به طور معمول بالا بودن سطح اکسیژن خون در سالمندان به وسیله آزمایش مشخص می‌شود.

  "میزان
  سطح اکسیژن خون بالا‌تر از حد‌نرمال

  راهکارهای افزایش اکسیژن خون در سالمندان

  به منظور افزایش اکسیژن خون در سالمندان، راه‌هایی چون انجام تمرینات تنفسی عمیق و مرتب، فعالیت‌های ورزشی ملایم مانند پیاده‌روی، استفاده از تجهیزات کمکی مانند اکسیژن‌روی، و رعایت یک رژیم غذایی سالم و غنی از مواد مغذی به کمک افزایش جریان هوای تا حدامکان آسان‌تر شده و به بهبود سطح اکسیژن خون کمک می‌کنند. همچنین، مشاوره با پزشک و متخصص در این زمینه برای انتخاب بهترین راه‌های افزایش اکسیژن خون و تطابق با وضعیت سلامتی فرد سالمند اهمیت دارد.

  اگر به هر علتی میزان اکسیژن خون سالمندان از حدنرمال پایین‌تر بیاید، باید با استفاده از راهکارهای مناسب اکسیژن خون فرد را افزایش داد، در ادامه مطالب چند مورد از این راهکارها بیان شده است:

  ورزش کردن

  یکی‌از بهترین روش‌های درمانی برای درمان کاهش اکسیژن‌خون ورزش کردن است، که موجب افزایش گردش خون می‌شود. پرستار در منزل یا پرستار سالمند با تشویق سالمند به انجام ورزش‌های مناسب اکسیژن خون را در‌حد‌نرمال قرار می‌دهد.

  تنفس هوای تازه

  سالمندان با استنشاق هوای تازه می‌توانند سطح اکسیژن خون خود را افزایش دهند، بنابراین در صورتی‌که سالمند در یک مکان بسته قرار‌گرفته است، می‌تواند پنجره‌ها را باز کرده تا هوای تازه به ریه فرد ورود پیدا کند.

  مصرف آب

  ریه برای اکسیژن رسانی و دفع دی اکسید کربن نیازمندی هیدراته و مرطوب بودن است، مقدار زیادی آب به طور روزانه از بدن انسان از دست می‌رود که در صورت کم‌شدن تاثیرات مخربی بر عملکرد روی و اکسیژن رسانی خواهد داشت. بنابراین باید سالمندان به طور روزانه چند لیوان آب مصرف کنند.

  رژیم غذایی مناسب

  از موارد افزایش سطح اکسیژن خون و نزدیک به نرمال مصرف مواد غذایی سرشار از املاح معدنی مانند آهن است. این ماده معدنی در غذاهای مانند اسفناج، گوشت قرمز و عدس یافت می‌شود، که برای گلبول‌های قرمز که وظیفه اکسیژن رسانی به سراسر بدن را دارند بسیار ضروری می‌باشد.

  عواملی که سبب کاهش سطح اکسیژن خون در سالمند می‌شود

  عوامل متفاوتی وجود دارد که سبب کاهش سطح اکسیژن خون در سالمندان می‌شود. برخی از این موارد عبارتند از:

  1. بیماری‌های تنفسی: بیماری‌هایی مانند آسم، عفونت‌های تنفسی و… می‌توانند سبب کاهش سطح اکسیژن خون در سالمندان شوند. این بیماری‌ها باعث ایجاد اختلال در عملکرد ریه و کاهش جریان هوای ورودی می‌شوند.
  2. عوامل محیطی: عوامل محیطی شامل؛ آلودگی هوا، فشار هوا، ارتفاع و تغییرات شدید دما می‌شود. آلودگی هوا و مواد آلرژی‌زا در محیط باعث کاهش سطح اکسیژن خون می‌شود.
  3. عوامل فیزیولوژیک: با افزایش سن، تغییراتی در ساختار و عملکرد سیستم تنفسی رخ می‌دهد؛ که ممکن است موجب کاهش عملکرد عضلات تنفسی و کاهش سرعت تبادل گاز‌ها در ریه‌ها شود.
  4. دارو‌ها: استفاده از برخی از دارو‌ها می‌تواند تاثیراتی در کاهش سطح اکسیژن خون در سالمندان داشته‌باشد. بعضی از این دارو‌ها شامل؛ آنتی‌هیستامین‌ها، آرام‌بخش‌ها و برخی از دارو‌های قلبی هستند. مصرف چنین دارو‌هایی می‌تواند به سیستم تنفسی و جریان هوای ورودی به ریه‌ها آسیب برساند.

  یک پرستار سالمند باید بتواند سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان، از اکسیژن خون بالا‌تر از‌حد‌نرمال در سالمند را با بررسی و چک کردن تشخیص دهد و راهکار‌های افزایش اکسیژن خون در سالمند را بلد باشد و این روش‌ها را اجرا کند.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان