سالمند, مقالات

سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان

آیا میدانید سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان چقدر است؟ همه ما می دانیم که یکی از عناصر حیاتی برای تمام موجودات زنده اکسیژن است که زنده بودن، بدون با آن امکان‌پذیر نیست، اکسیژن از طریق بینی و دهان به ریه انسان وارد می شود و به وسیله گلبولهای قرمز به جریان خون ورود میکند و به آن سطح اکسیژن خون می گویند، سطح اکسیژن خون در سالمندان باید به طور مرتب اندازه‌گیری شود. زیرا در عملکرد طبیعی اندامها متاثر است.

اگر سطح اکسیژن خون بدن کاهش یابد علائم اختلال و بیماری در بدن فرد است، که باید اقدامات لازم برای درمان آن انجام شود، تا انتهای مطالب همراه سفیر آرامش  باشید تا اطلاعات بیشتری در زمینه سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان به دست بیاورید.

سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان

علت اهمیت سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان

تمام اعضای بدن برای اینکه عملکرد و فعالیت خود را به طور طبیعی انجام دهند، نیازمند انرژی هستند. انرژی مورد نیاز این قسمت ها به وسیله پروتئین، چربی، کربوهیدرات و قند تامین می شود، به این معنا که انرژی مورد نیاز بدن توسط شکسته شدن این مولکول ها به دست میآید، که برای رها سازی انرژی اکسیژن مصرف می شود. پیشنهاد می شود مقاله پرستار شبانه روزی در منزل را مطالعه کنید.

شایان ذکر است که ۹۰ درصد اکسیژن مورد نیاز به وسیله تنفس تهیه می گردد به همین علت زمانی که فرد کمبود اکسیژن داشته باشد، بی حال و بی انرژی به نظر می آید. اکسیژن یک ماده ضروری و حیاتی برای بدن سالمندان است، که تک تک سلول ها نیازمند آن هستند. اکسیژن به وسیله ریه به خون ورود پیدا کرده و به مغز انتقال می یابد، تا عملکرد درستی داشته باشد. این ماده سبب تپیدن قلب شده که در صورت عدم وجود زنده بودن امکان پذیر نیست.

سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان

سطح اکسیژن خون نشان دهنده میزان اکسیژن حمل شده توسط گلبول های قرمز است، که به وسیله دستگاه های پالسی متر اندازه گیری می شود. در واقع میزان اکسیژن نرمال خون که به وسیله دستگاه پالسی متر اندازه گیری می شود و بین ۹۵ تا ۱۰۰ درصد است، که در آزمایش خون ۸۰ تا ۱۰۰ میلی متر جیوه اندازه گیری میشود. لازم به ذکر است که این اعداد و ارقام برای افراد سالم که بیماری ندارند در نظر گرفته می شود، به طور مثال برای بیمارانی که به انسداد ریه مبتلا شده‌اند این اعداد مابین ۸۸ تا ۹۲ است.

اگر سطح اکسیژن خون سالمندان از حد نرمال کاهش یابد نشان دهنده مشکلات ریوی می باشد، سطح اکسیژن خون، پایین‌تر از حد نرمال بسیار نگران‌کننده و خطرناک است زیرا موجب از کار افتادن کبد و مغز می شود. پیشنهاد می‌شود مقاله مراقبت از سالمند بیمار را مطالعه کنید زیرا نکات مهمی را درباره مراقبت های عمومی سالمندان در اختیار شما گذاشته شده است.

سطح اکسیژن خون بالا تر از حد نرمال

اگر سطح اکسیژن خون بالا برود یک امر غیر طبیعی و غیر معمولی است و در صورتی که فرد از دستگاه مکمل اکسیژن استفاده کند، این امر اتفاق می افتد. به طور معمول بالا بودن سطح اکسیژن خون در سالمندان به وسیله آزمایش مشخص میشود.

سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان

راه کار های افزایش اکسیژن خون در سالمندان

اگر به هر علتی میزان اکسیژن خون سالمندان از حد نرمال پایین تر بیاید، باید با استفاده از راهکارهای مناسب اکسیژن خون فرد را افزایش داد، در ادامه مطالب چند مورد از این راهکارها بیان شده است:

ورزش کردن

یکی از بهترین روش های درمانی برای درمان کاهش اکسیژن خون ورزش کردن است، که موجب افزایش گردش خون میشود. پرستار در منزل یا پرستار سالمند با تشویق سالمند به انجام ورزش های مناسب اکسیژن خون را در حد نرمال قرار می دهد.

تنفس هوای تازه

سالمندان با استنشاق هوای تازه می توانند سطح اکسیژن خون خود را افزایش دهند، بنابراین در صورتیکه سالمند در یک مکان بسته قرار گرفته است، می تواند پنجره ها را باز کرده تا هوای تازه به ریه فرد ورود پیدا کند.

مصرف آب

ریه برای اکسیژن رسانی و دفع دی اکسید کربن نیازمندی هیدراته و مرطوب بودن است، مقدار زیادی آب به طور روزانه از بدن انسان از دست می‌رود که در صورت کم شدن تاثیرات مخربی بر عملکرد روی و اکسیژن رسانی خواهد داشت. بنابراین باید سالمندان به طور روزانه چند لیوان آب مصرف کنند.

رژیم غذایی مناسب

از موارد افزایش سطح اکسیژن خون و نزدیک به نرمال مصرف مواد غذایی سرشار از املاح معدنی مانند آهن است. این ماده معدنی در غذاهای مانند اسفناج، گوشت قرمز و عدس یافت می شود، که برای گلبول های قرمز که وظیفه اکسیژن رسانی به سراسر بدن را دارند بسیار ضروری می باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button