افسردگی نوجوانان Teen depression یک مشکل جدی روانی است که باعث احساس غم و اندوه مداوم و از بین رفتن علاقه به انجام  فعالیت ها می شود. این حالت بر نحوه تفکر ، احساس و رفتار نوجوان تأثیر می گذارد و می تواند باعث مشکلات عاطفی ، عملکردی و جسمی شود .

اگرچه افسردگی می تواند در هر زمان از زندگی رخ دهد ، اما  علائم ممکن است در نوجوانان و بزرگسالان متفاوت باشد . مسائلی مانند فشار همسالان ، انتظارات تحصیلی و تغییرات اندامها  که در این سن رخ می دهد  می تواند فراز و نشیب های روانی زیادی  را برای نوجوانان به همراه داشته باشد.

عوامل ایجاد کننده افسردگی نوجوانان

اما برای برخی از نوجوانان ، افسردگی چیزی فراتر از احساس موقت است – این یک علامت پریشانی عمیق روحی است. افسردگی نوجوانان یک نقطه ضعف یا چیزی نیست که بتوان با اراده بر آن غلبه کرد – این می تواند عواقب جدی داشته باشد و به درمان طولانی مدت نیاز دارد. برای بیشتر نوجوانان ، علائم افسردگی با درمان هایی مانند دارو و مشاوره روانشناسی کاهش می یابد.

علائم افسردگی نوجوانان

علائم و نشانه های افسردگی نوجوانان شامل تغییر در نگرش و رفتار قبلی نوجوان است که می تواند باعث ناراحتی و مشکلات قابل توجهی در مدرسه یا خانه ، در فعالیت های اجتماعی یا سایر زمینه های زندگی شود.شدت علائم افسردگی ممکن است متفاوت باشد ، اما تغییرات در احساسات و رفتار نوجوان شما می تواند شامل مثالهای زیر باشد.

مراقب تغییرات عاطفی مثل موارد زیر باشید

احساس غم که می تواند شامل گریه های بدون علت باشد

حس نا امیدی و خشم حتی در مورد مسائل کوچک

نا امیدی و احساس خلاء روحی

تحریک پذیری یا خلق و خوی آزاردهنده

از دست دادن علاقه در فعالیت های معمول

بی علاقگی و درگیری با خانواده و دوستان

عزت نفس پایین

احساس گناه یا  بی ارزشی

تمرکز بر روی اشتباهات گذشته یا انتقاد و سرزنش اغراق آمیز خود

حساسیت شدید به طرد شدن یا عدم موفقیت و نیاز به اطمینان بیش از اندازه

مشکل در تفکر ، تمرکز ، تصمیم گیری و به خاطر سپردن چیزها

اعتقاد به اینکه زندگی ناخوشایند و تیره و تار است

افکار مکرر در مورد  مرگ و خودکشی

تغییرات رفتاری ناشی از افسردگی نوجوانان

مراقب تغییرات رفتاری باشید ، مانند موارد زیر:

خستگی و از دست دادن انرژی

بی خوابی یا خواب زیاد

تغییر در اشتها – کاهش اشتها و کاهش وزن ، یا افزایش میل به غذا و افزایش وزن

استفاده از الکل یا مواد مخدر

افسردگی نوجوانان و خطرات ناشی از آن

تحریک یا بی قراری – به عنوان مثال ، قدم زدن ، فشار دادن دستها  یا عدم توانایی در آرام  نشستن

کند کردن تفکر ، گفتار یا حرکات بدن

شکایت مکرر از دردهای بدن و سردردهای غیر قابل توضیح ، که ممکن است شامل مراجعه مکرر به پرستار مدرسه  باشد

انزوای اجتماعی

عملکرد ضعیف در مدرسه یا غیبت مکرر

توجه  کمتر به بهداشت شخصی یا ظاهر خود

طغیان و خشم شدید و رفتارهای پرخطر

صدمه زدن به خود – به عنوان مثال ، برش ، سوزاندن ، یا زیاده روی در پیرسینگ و خالکوبی

برنامه ریزی برای  خودکشی یا اقدام به خودکشی

تشخیص تفاوت بین فراز و فرودهایی که فقط بخشی از نوجوانی است و افسردگی نوجوانان ، می تواند دشوار باشد. با نوجوان خود صحبت کنید. سعی کنید تعیین کنید که آیا او توانایی مدیریت احساسات چالش برانگیز را دارد یا اینکه زندگی طاقت فرسا به نظر می رسد .

عوامل ایجاد کننده افسردگی در نوجوانان

دقیقاً مشخص نیست که چه عواملی باعث افسردگی می شود ، اما ممکن است موارد مختلفی در این امر دخیل باشد. این شامل:

شیمی مغز: انتقال دهنده های عصبی به طور طبیعی مواد شیمیایی مغزی هستند که سیگنال هایی را به قسمت های دیگر مغز و بدن شما منتقل می کنند. وقتی این مواد شیمیایی غیرطبیعی یا دچار اختلال شوند ، عملکرد گیرنده های عصبی و سیستم های عصبی تغییر می کند و منجر به افسردگی می شود.

هورمون ها :  تغییر در تعادل هورمون های بدن ممکن است در ایجاد یا شکل گیری افسردگی نقش داشته باشد.

صفات ارثی : افسردگی بیشتر در افرادی دیده می شود که خویشاوندان خونی آنها – مانند پدر و مادر یا  بستگان نزدیک – نیز به این بیماری مبتلا هستند.

ضربه عاطفی در دوران کودکی : وقایع آسیب زا در دوران کودکی ، مانند سو استفاده جسمی یا عاطفی ، یا از دست دادن والدین ، ​​ممکن است باعث تغییراتی در مغز شود که فرد را مستعد ابتلا به افسردگی کند.

الگوهای فکری غلط : افسردگی نوجوانان ممکن است با یادگیری احساس ناتوانی در ارتباط باشد – به جای آموزش احساس توانمندی در یافتن راه حل برای مشکلات زندگی .

علائم افسردگی نوجوانان

عوامل موثر بر افزایش افسردگی نوجوانان

عوامل زیادی وجود دارند که می توانند افسردگی نوجوانان را تشدید کنند . این موارد  شامل

داشتن مسائلی که بر عزت نفس تأثیر منفی می گذارند ، مانند چاقی ، مشکلات همسالان ، قلدری طولانی مدت یا مشکلات تحصیلی

قربانی خشونت یا شاهد آن بودن ، مانند آزار جسمی یا جنسی خود نوجوان یا اطرافیانش

داشتن سایر مشکلات بهداشت روانی ، مانند اختلال دو قطبی ، اختلال اضطراب ، اختلال شخصیت ، بی اشتهایی یا پرخوری

داشتن اختلال یادگیری یا اختلال کمبود توجه / بیش فعالی (ADHD)

داشتن درد مداوم یا یک بیماری جسمی مزمن مانند سرطان ، دیابت یا آسم

داشتن برخی از ویژگی های شخصیتی ، مانند عزت نفس پایین یا وابستگی بیش از حد ، انتقاد از خود یا بدبینی

سو مصرف الکل ، نیکوتین یا سایر مواد مخدر

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر علائم و نشانه های افسردگی ادامه یافت ، و رفتاری را مشاهده کردید که باعث شد نگران سلامتی نوجوان خود شوید حالا زمانی است که باید مداخله کنید . با دکتر یا متخصص بهداشت روان آموزش دیده برای کار با نوجوانان صحبت کنید. پزشک خانوادگی یا متخصص اطفال نوجوان ،  جای مناسبی برای شروع است. یا ممکن است مدرسه نوجوان ، کسی را به شما پیشنهاد دهد.

علائم افسردگی به خودی خود بهتر نمی شوند – و در صورت عدم درمان ممکن است بدتر شوند یا به مشکلات دیگری منجر شوند. نوجوانان افسرده ممکن است در معرض خطر خودکشی باشند ، حتی اگر علائم و نشانه ها شدید به نظر نرسند.

اگر نوجوان هستید و فکر می کنید ممکن است افسرده باشید – یا دوستی دارید که ممکن است افسرده باشد – منتظر کمک نمانید. با ارائه دهنده خدمات بهداشتی مانند پزشک یا پرستار مدرسه صحبت کنید. نگرانی های خود را با والدین ، ​​دوست نزدیک ، معلم یا شخص دیگری که به او اعتماد دارید در میان بگذارید .

درمان افسردگی نوجوانان

نوجوانان ممکن است شرایط روحی را که دارند درک نکنند و سعی کنند از دریافت  کمک شما امتناع کنند. بعضی اوقات والدین به عنوان “دشمن” درک می شوند و هرگونه پیشنهاد یا اقدام کمکی به عنوان تهدید تلقی می شود.

در شرایطی از این دست ، جستجوی مشاوره یا درمان حرفه ای برای نوجوان شما ممکن است بهترین انتخاب باشد .بسته به شرایط نوجوان شما ، یک روانکاو می تواند گزینه های درمانی زیر را پیشنهاد کند.

درمان افسردگی نوجوانان

روان درمانی: این روش درمانی به نوجوان شما کمک می کند تا درک کند که چرا به طریقی خاص در برابر برخی احساسات واکنش نشان می دهد و راهکارهایی را یاد می گیرد که به آنها کمک می کند تا بهتر بتوانند با شرایط کنار بیایند. برای مثال یک نوجوان قادر خواهد بود با قلدری به روشی مطمئن و بدون تهدید مقابله کند.

داروها: داروهای ضد افسردگی برای کمک به تسکین علائم افسردگی در نوجوان جدا از روانکاوی  ، توسط  روانکاو  تجویز می شوند. در برخی موارد ، بسته به شدت افسردگی در نوجوان ، به دو روش روانکاوی  و دارویی نیاز خواهد بود.

مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن کادری مجرب و حرفه ای به صورت بیست و چهار ساعت آماده ارایه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل د رخدمت شما عزیزان است .

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.