آلرژی به آجیل و بادام زمینی و راه های پیشگیری و کنترل آن

علل آلرژی به آجیل و بادام زمینی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  آلرژی به آجیل و بادام زمینی Nut and Peanut Allergy از انواع آلرژی به مواد غذایی است که ممکن است سبب بروز خطرات جدی برای زندگی شخص گردد اما اگر با آگاهی و اطلاعات کافی با این مشکل روبرو شویم به راحتی قابل کنترل و پیشگیری می باشد.

  بادام زمینی از رایج ترین غذاهای آلرژی زا است و اغلب در غذاهایی که انتظار آن را ندارید وجود دارد .  عنوان مثال چیلی را در نظر بگیرید: ممکن است با بادام زمینی آسیاب شده غلیظ شود.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری متخصص و آموزش دیده امادگی دارد به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات مراقبت و پرستار در منزل بپردازد .

  بادام زمینی در واقع یک مغز واقعی یا آجیل نیست بلکه از انواع حبوبات هستند و  (در همان خانواده نخود و عدس) قرار دارد .

  اما ساختار پروتئین های موجود در بادام زمینی مشابه پروتئین های موجود در آجیل های درختی است. به همین دلیل ، افرادی که به بادام زمینی حساسیت دارند ، می توانند به مغزهای درختانی مانند بادام ، مغزهای برزیل ، گردو ، فندق ، آجیل ماکادمیا ، پسته  و بادام هندی نیز حساسیت داشته باشند.

  پیشنهاد مقاله: هر آنچه باید درباره سندرم دامپینگ یا تخلیه سریع معده بدانید

  گاهی اوقات افراد با گذشت زمان از برخی حساسیت های غذایی  خلاص شده و این نوع حساست ها درمان می شوند (مانند حساسیت به شیر ، تخم مرغ ، سویا و گندم) ، اما آلرژی به آجیل و بادام زمینی در بسیاری از افراد مادام العمر است.

  عوارض آلرژی به آجیل و بادام زمینی

  هنگامی که فردی به آلرژی به آجیل و بادام زمینی مبتلا است ، سیستم ایمنی بدن که به طور معمول با عفونت ها مبارزه می کند ، بیش از حد به پروتئین های موجود در مغز واکنش نشان می دهد.

  اگر فرد مبتلا چیزی را که حاوی آجیل است بخورد ، سیستم ایمنی بدن با تصور این که این پروتئین ها مهاجم  و مضر هستند،  عکس العمل شدیدی برای مقابله با مهاجم به  نشان می دهد و  باعث  بروز واکنش آلرژیک میشود.

  حتی مقدار کمی آجیل و بادام زمینی می تواند در بدن  واکنش ایجاد کند. البته خوشبختانه واکنش های آلرژیک ناشی از تنفس  ذرات کوچک آجیل یا بادام زمینی نادر است. دلیل آن این است که غذا معمولاً باید خورده شود تا بتواند واکنشی آلرژیک ایجاد کند.

  علائم و نشانه های آلرژی به آجیل و بادام زمینی

  وقتی فردی که به بادام زمینی یا آجیل درخت حساسیت دارد ، چیزی  بخورد که مقداری از این مواد در ان باشد  ، بدن مواد شیمیایی خاصی مانند هیستامین آزاد می کند.

  تشخیص آلرژی به آجیل و بادام زمینی
  خس خس سینه و مشکلات تنفسی از علائم آلژی به بادام زمنی است

  این کار می تواند دارای علائمی به شرح زیر باشد :

  • خس خس سینه
  • مشکل تنفس
  • سرفه کردن
  • عطسه کردن
  • گرفتگی صدا
  • گرفتگی گلو
  • معده درد
  • استفراغ
  • اسهال
  • چشمان خارش دار ، آبریزش دار  یا متورم
  • تورم در بدن
  • افت فشار خون
  • سرگیجه یا غش کردن
  • اضطراب

  واکنش به غذاهایی مانند بادام زمینی و آجیل های درختی متفاوت است. همه چیز به شخص مبتلا بستگی دارد – و گاهی اوقات یک شخص می تواند در زمان های مختلف واکنش متفاوتی نشان دهد.

  درمان آلرژی به آجیل و بادام زمینی 

  حساسیت به آجیل و بادام زمینی می تواند یک واکنش شدید به نام آنافیلاکسی ایجاد کند. آنافیلاکسی ممکن است با برخی از علائم ملایم شروع شود ، اما پس از آن به سرعت بدتر می شود و باعث می شود فرد دچار مشکل تنفسی شود ، احساس سبکی سر کند یا از حتی از بین برود . اگر  این مشکل فوراً درمان نشود ، آنافیلاکسی می تواند زندگی را  به صورت جدی تهدید کند.

  اگر به بادام زمینی یا آجیل درخت حساسیت دارید ممکن است ، پزشک از شما بخواهد که  در موارد اضطراری دستگاه تزریق خودکار اپی نفرین را با خود به همراه داشته باشید.

  هر ثانیه در یک واکنش آلرژیک بسیار مهم و حیاتی به حساب می آید. اگر علائم آلرژیک جدی مانند تورم دهان یا گلو یا مشکل تنفس را مشاهده کردید ، بلافاصله از دستگاه تزریق خودکار اپی نفرین استفاده کنید.

  سپس با اورژانس تماس بگیرید و یا از اطرافیان بخواهید که شما را به  اورژانس برساند. شما باید تحت نظارت  جدی پزشکی باشید  زیرا هر لحظه ممکن است موج دوم علائم جدی اتفاق بیفتد.

  درمان آلرژی به آجیل و بادام زمینی
  حساسیت به آجیل و بادام زمینی می تواند یک واکنش شدید به نام آنافیلاکسی ایجاد کند

  بهتر است اطرافیان شما مانند اقوام ، مسئولان مدرسه و مربیان در مورد این بیماری اطلاعات کافی کسب نمایند تا در هنگام ضرورت به شما کمک نمایند و استفاده از دستبند هشدار پزشکی را نیز در نظر داشته باشید.

  روش کنار آمدن با آلرژی به آجیل و بادام زمینی

  اگر آزمایش پوستی آلرژی نشان می دهد که شما به  بادام زمینی یا آجیل درختی حساسیت دارید ، متخصص آلرژی راهنمایی هایی را در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهید به شما ارائه می دهد.

  بهترین راه جلوگیری از واکنش ، جلوگیری از خوردن  بادام زمینی و آجیل درختی است. پرهیز از آجیل صرفا به  معنای نخوردن آن نیست بلکه  این همچنین به معنای نخوردن غذاهایی است که ممکن است آجیل درختی یا بادام زمینی به عنوان مواد تشکیل دهنده در آن وجود داشته باشد.

  بهترین راه برای اطمینان از اینکه آجیل  در غذای مورد نظر وجود ندارد ، خواندن برچسب روی آن است. تولیدکنندگان مواد غذایی باید  لیست مواد تشکیل دهنده را به روی محصولات خود بچسبانند تا افراد مبتلا به آلرژی به آگاهی کافی از محصولات انها استفاده نمایند

  مورد دیگری که باید همواره مراقبت آن بود  چیزی به نام “آلودگی متقابل” است که ممکن است برای فرد مبتلا به آلرژی اتفاق بیفتد . در شرایطی که یک محصول غذایی در مکانی تهیه شده  است که از آن آجیل استفاده شده است و از تجهیزات مشترکی برای تهیه مواد مختلف استفاده گردد ممکن است مقداری از آجیل وارد غذای دیگر شود .

  در صورت وجود آلودگی متقاطع تصادفی ، تولیدکنندگان ملزم نیستند احتمال وجود بادام زمینی یا مغزهای درختی را روی برچسب محصول ذکر کنند ، اما بسیاری از آنها این کار را انجام می دهند.

  برخی از غذاهای پرخطر برای افراد مبتلا به آلرژی به آجیل و بادام زمینی شامل موارد زیر هستند :

  • کلوچه و غذاهای پخته شده.

  حتی اگر غذای پخته شده فاقد مواد مغذی مانند آجیل باشند ، ممکن است از طریق آلودگی متقابل با مغز بادام زمینی یا آجیل درختی در تماس قرار بگیرند. از مصرف کوکی های فروشگاهی یا شیرینی های خانگی که در فروشگاه ها وجود دارند اجتناب ورزید .

  • آب نبات

  آب نبات های ساخته شده توسط نانوایی ها یا تولیدکنندگان کوچک (یا آب نبات های خانگی) ممکن است به عنوان یک ماده مخفی آجیل داشته باشند. ایمن ترین کار این است که فقط آب نبات های تولید شده توسط تولیدکنندگان بزرگ و کارخانجات را  بخورید که دارای برچسب های  غذایی هستند.

  • بستنی

  متأسفانه ، آلودگی متقاطع در بستنی فروشی ها به دلیل استفاده از اسکوپ مشترک زیاد است. . در عوض ، مانند آب نبات عمل کنید و یک ظرف بستنی کارخانه ای و  مطمئن را بخرید که توسط یک تولید کننده بزرگ ساخته شده اند و برچسب مواد غذایی دارند .

  • رستورن های بومی کشورهای مختلف

  غذاهای آفریقایی و آسیایی (به ویژه تایلندی ، چینی و هندی)  اغلب حاوی بادام زمینی یا آجیل درختی هستند. در غذاهای مکزیکی و مدیترانه ای نیز ممکن است از آجیل استفاده شود ، بنابراین خطر آلودگی متقابل با این غذاها زیاد است.

  • سس ها

  بسیاری از آشپزها از بادام زمینی یا کره بادام زمینی برای غلیظ شدن سس فلفل قرمز و سایر سس ها استفاده می کنند.

  • همیشه محتاط باشید.

  حتی اگر در گذشته غذایی خورده باشید که به آن حساسیت نداشته اید باید به این نکته توجه نمایید که تولیدکنندگان گاهی اوقات فرآیند و مواد تشکلیل دهنده محصولات را  تغییر می دهند –

  بنابراین مهم است که هر بار برچسب مواد غذایی را بخوانید و از تغییرات احتمالی محصول اگاه شوید . لازم است به خاطر داشته باشید که  دو محصول غذایی که به نظر یکسان می رسند نیز ممکن است در نحوه تولید تفاوت داشته باشند.

  سایر نکات مهم در آلرژی به آجیل و بادام زمینی

  • همواره مراقب آلودگی متقاطع باشید که ممکن است در سطوح و ظروف آشپزخانه منزل خودتان رخ دهد – از چاقو و تخته برش گرفته تا توستر. اطمینان حاصل کنید که از چاقویی که یکی دیگر از اعضای خانواده برای مالیدن کره بادام زمینی روی نان از آن استفاده کرده است  استفاده نکنید  و نان های مغزدار در همان توستری که شما از آن استفاده می نمایید برشته نشوند .
  • از خوردن غذاهای پخته شده ای  که خودتان درست نکرده اید و از ترکیبات داخل آن خبر ندارید خودداری کنید.
  • به همه افرادی که به نوعی مسئول تامین غذای شما هستنند ، از بستگان گرفته تا رستورانی که به آن رفته اید اطلاع دهید که  به آلرژی به آجیل و بادام زمینی مبتلا هستید .
  • ناهار و میان وعده های مدرسه را در خانه درست کنید که بر روند مواد تشکیل دهنده آن کنترل و نظارت داشته باشید .
  • به مسئولان مدرسه یا محل کار در مورد آلرژی به آجیل و بادام زمینی اطلاع رسانی نمایید تا در هنگام ضرورت اقدامات مناسبی را انجام دهند .
  • داروهای اورژانسی (از جمله اپی نفرین) را همیشه در دسترس داشته باشید –لازم است این دارو  در جیب یا  کیف پول همیشه همراه شما باشد .
  • زندگی با آلرژی غذایی گاهی سخت به نظر می رسد. اما با تشخیص به موقع و کسب اطلاعات کافی ، بیشتر افراد مبتلا به آلرژی غذایی به طور فزاینده ای از خطرات پیش روی خود آگاه می شوند.
  • اگر دوستانی که با آنها ملاقات می کنید یا ناهار می خورید ، از حساسیت غذایی شما اطلاعی ندارند ، در وقت مناسب در مورد این موضوع با آن ها گفتگو نمایید تا امادگی کافی را در این مورد کسب نمایند .
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری