بیماری پنجم چیست ، چه علایمی دارد و روش درمان آن چگونه است؟

بیماری پنجم

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  بیماری پنجم یک بیماری ویروسی است که اغلب منجر به بثورات قرمز در بازوها ، پاها و گونه ها می شود. به همین دلیل ، به آن “بیماری گونه سیلی زده” نیز گفته می شود.در اکثر کودکان نسبتاً شایع و خفیف است. اما این بیماری می تواند برای زنان باردار یا هر کسی که دارای سیستم ایمنی ضعیف است شدیدتر باشد.

  چه عواملی باعث بیماری پنجم می شود؟

  Parvovirus B19 باعث بیماری پنجم می شود. این ویروس موجود در هوا از طریق بزاق و ترشحات تنفسی در بین کودکانی که در دوره ابتدایی هستند ، گسترش می یابد.

  زمان گسترش این ویروس در اواخر زمستان ، بهار و اوایل تابستان است . با این حال ، می تواند در هر زمان در میان افراد و در هر سنی گسترش یابد. بسیاری از بزرگسالان دارای آنتی بادی هایی هستند که به دلیل قرار گرفتن در معرض این بیماری در دوران کودکی ، از ابتلا به بیماری پنجم جلوگیری می کند. هنگام ابتلا به بیماری پنجم در بزرگسالی ، علائم می تواند شدید باشد.

  اگر در حین بارداری به بیماری پنجم مبتلا شوید ، خطرات جدی برای نوزاد متولد نشده شما وجود دارد ، از جمله کم خونی برای کودکان با سیستم ایمنی سالم ، بیماری پنجم یک بیماری خفیف است که به ندرت عواقب پایدار به همراه دارد.

  علائم بیماری پنجم چیست؟

  علائم اولیه بیماری پنجم بسیار کلی است. ممکن است شبیه علائم خفیف آنفولانزا باشند. علائم اغلب شامل موارد زیر است:

  سردرد
  خستگی
  تب درجه پایین
  گلو درد
  حالت تهوع
  آبریزش بینی
  گرفتگی بینی

  علائم 4 تا 14 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می شوند. بعد از گذشت چند روز از بروز این علائم ، اکثر افراد دچار بثورات قرمز می شوند که ابتدا روی گونه ها ظاهر می شود. بعضی اوقات بثورات اولین نشانه بیماری است که مورد توجه قرار می گیرد .

  درمان بیماری پنجم
  بیماری پنجم یک بیماری ویروسی است.

  علاوه بر گونه ها ، بثورات غالباً در موارد زیر ظاهر می شوند:

  بازوها
  پاها
  تنه بدن
  بثورات ممکن است هفته ها ادامه داشته باشد.
  کودکان بیشتر از بزرگسالان دچار بثورات می شوند. در واقع ، علامت اصلی که بزرگسالان معمولاً تجربه می کنند ، درد مفاصل است. درد مفصل می تواند چندین هفته طول بکشد.

  معمولاً بیشتر در موارد زیر قابل مشاهده است:

  مچ دست
  مچ پا
  زانو

  بیماری پنجم چگونه تشخیص داده می شود؟

  پزشکان اغلب می توانند با مشاهده ساده بثورات ، بیماری را تشخیص دهند. اگر احتمالاً با عواقب جدی بیماری پنجم روبرو هستید ، ممکن است پزشک شما آنتی بادی های خاصی را آزمایش کند. این امر به ویژه در صورت بارداری یا نقص سیستم ایمنی بدن بسیار صادق است.

  بیماری پنجم چگونه درمان می شود؟

  برای اکثر افراد سالم ، هیچ درمانی لازم نیست. اگر مفاصل شما درد می کند و یا سردرد یا تب دارید ، ممکن است برای تسکین این علائم در صورت نیاز از استامینوفن (تایلنول) بدون نسخه استفاده کنید. در غیر این صورت ، باید منتظر بمانید تا بدن شما با ویروس مقابله کند. این معمولاً یک تا سه هفته طول می کشد.

  با نوشیدن مایعات زیاد و استراحت اضافی می توانید به روند بهبودی کمک کنید. کودکان اغلب می توانند پس از بروز بثورات قرمز به مدرسه برگردند زیرا دیگر مسری نیستند.

  در موارد نادر می توان ایمونوگلوبولین داخل وریدی (IVIG) تجویز کرد. این روش درمانی معمولاً مختص موارد شدید است.

  بیماری پنجم در بزرگسالان

  در حالی که بیماری پنجم معمولاً کودکان را درگیر می کند ، ممکن است در بزرگسالان بروز کند. مانند کودکان ، بیماری پنجم در بزرگسالان تقریباً همیشه خفیف است. علائم شامل درد و تورم مفصل است.

  برخی از بزرگسالان مبتلا به بیماری پنجم هیچ علائمی را تجربه نمی کنند. درمان این علائم به طور معمول داروی ضد درد OTC مانند تایلنول و ایبوپروفن است. این داروها می توانند به کاهش تورم و درد مفاصل کمک کنند. علائم معمولاً طی یک یا دو هفته بهبود می یابند .

  بزرگسالان به ندرت با مشکل پنجم مواجه می شوند. زنان باردار و بزرگسالان دارای سیستم ایمنی ضعیف یا کم خونی مزمن در صورت ابتلا به بیماری پنجم ممکن است عوارضی را تجربه کنند.

  بیماری پنجم در بارداری
  بیشتر افرادی که با ویروس عامل بیماری پنجم تماس می گیرند و کسانی که بعداً به عفونت مبتلا می شوند.

  بیماری پنجم در دوران بارداری

  بیشتر افرادی که با ویروس عامل بیماری پنجم تماس می گیرند و کسانی که بعداً به عفونت مبتلا می شوند ، در نتیجه مشکلی نخواهند داشت. طبق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، تقریباً 50 درصد از زنان باردار در برابر ویروس ایمن هستند ، بنابراین حتی اگر در معرض بیماری قرار بگیرند ، به بیماری پنجم مبتلا نخواهند شد.

  در کسانی که ایمنی ندارند ، قرار گرفتن در معرض بیماری به معنای بیماری خفیف است.

  علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  درد مفصل
  ورم
  بثورات خفیف

  جنین در حال رشد بعید است تحت تأثیر قرار گیرد ، اما ممکن است مادر بیماری را به جنین خود منتقل کند. در موارد نادر ، جنینی که مادرش به پاروویروس B19 مبتلا شده است ، می تواند دچار کم خونی شدید شود. این شرایط ساختن سلول های قرمز خون (RBC) را برای جنین در حال رشد دشوار می کند و می تواند منجر به سقط جنین شود.

  سقط جنین ناشی از بیماری پنجم معمول نیست. کمتر از 5 درصد زنان باردار که به بیماری پنجم مبتلا می شود جنین خود را از دست می دهد. سقط جنین معمولاً در سه ماه اول بارداری اتفاق می افتد.

  پیشنهاد مقاله: بیماری‌های تنفسی و نحوه جلوگیری از عفونت با تجهیزات تنفسی

  مادرانی که بیماری پنجم آنها تشخیص داده می شود می توانند ویروس را به جنین در حال رشد منتقل کنند. اگر این اتفاق بیفتد، کودک می تواند دچار کم خونی شدید شود. اما بسیار نادر است .

  نوزادان مبتلا به کم خونی ناشی از بیماری پنجم ممکن است نیاز به انتقال خون داشته باشند. اگر نوزادی در رحم به بیماری پنجم مبتلا شود ، هیچ درمانی وجود ندارد. پزشک در تمام دوران بارداری مادر و جنین را کنترل می کند. کودک پس از زایمان احتمالاً تحت مراقبت های پزشکی قرار می گیرد ، از جمله در صورت لزوم انتقال خون.

  چه زمانی بیماری پنجم مسری است؟

  بیماری پنجم در اولین مرحله عفونت مسری است ، قبل از اینکه علائم، مانند بثورات ظاهر شود. از طریق ترشحات تنفسی ، مانند بزاق یا خلط منتقل می شود. این مایعات معمولاً با آبریزش بینی و عطسه تولید می شوند که علائم اولیه بیماری پنجم هستند. به همین دلیل بیماری پنجم می تواند به همین راحتی و با سرعت زیاد منتقل شود.

  فقط در صورت بروز بثورات ، مشخص می شود که علائم ناشی از سرماخوردگی یا آنفولانزا نیستند. بثورات معمولاً دو تا سه هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می شوند. با بروز بثورات ، دیگر مسری نیستید.

  بیماری پنجم و شستشو
  بیماری پنجم در اولین مرحله عفونت مسری است.

  چگونه می توان از بیماری پنجم پیشگیری کرد؟

  از آنجا که بیماری پنجم معمولاً از به واسطه هوا و از ترشحات از یک شخص به فرد دیگر منتقل می شود ، سعی کنید از تماس با افرادی که عطسه و سرفه می کنند خودداری کنید.

  همچنین شستن مرتب دست نیز می تواند به کاهش احتمال ابتلا به بیماری پنجم کمک کند. هنگامی که فردی با سیستم ایمنی سالم به این بیماری مبتلا شد ، برای تمام مدت ایمن شناخته می شود.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان

  سایر مقالات مرتبط
  4 1 رای
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان