تاثیرات هنر درمانی بر روند بیماری سالمندان مبتلا به آلزایمر

هنر درمانی در سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  هنر درماني در سالمندان Art therapy in seniors  مبتلا به آلزایمر یکی از موثرترین روش ها در کنترل این بیماری است. هنر با جادوگري قابل مقایسه است. انجام برخی از کارهای باشكوه برای زندگی ضروری است، اما هنر همان چیزی است که باعث می شود ما احساس زنده بودن کنیم.

  هنر به عنوان بستری برای تغییر جامعه عمل می نماید. این ابزار قدرتمند از انواع و اقسام محدودیت ها فراتر می رود – حتی از زوال عقل كه از به ياد آوري خاطراتی که سالمندان مبتلا به آلزايمر به واسطه تجربه در زندگی خود از ابتدا تا سالخوردگي كسب كرده اند جلوگيري می کند.

  بیشتر بخوانید: بیماری زونا در سالمندان چیست؟

  هنر درماني در سالمندان باعث بهبود وضعیت حافظه می شود

  هنر  برذهن موثر است. بیشتر از زیبایی ظاهری ، با احساسات خالق ان سرو کار دارد . شاید شما تابلوی شب پرستاره ون گوگ ( نقاش مشهور) را دیده باشید و این احساس ناامیدی را در شما تحریک می کند.  در طول سال ها، ممکن است شما دقیقاً جزئیات نقاشی یا متن ترانه را به یاد نداشته باشید، اما احساسی که برای شما ایجاد کرده همچنان زنده است. دلیل این امر آن است که آمیگدالا (مرکز احساسات مغز) درست قبل از هیپوکامپ (بخشی مسئول ذخیره طولانی مدت حافظه) قرار دارد.

  این همان روشی است که روش های درمانی مبتنی بر هنر می توانند به  قوای ذهنی سالمند کمک کنند. هنر درماني در سالمندان از طریق احساسات ارتباط برقرار می کند و خاطرات شخصی سالمند  را تداعی می کند. نمایش عکس های سالمندان از گذشته می تواند پاسخ هایی ذهنی  را تحریک کند، اما از آنها بخواهید از آن عکس نقاشی بکشند ممکن است  احساسات انها  را زنده کند و به آنها کمک کند تا خاطرات فراموش كرده خود را بياد آورند.

  هنر درماني در سالمندان تحریک مغز را افزایش می دهد

  آیا می توانید باور کنید که برخی از بیماران مبتلا به زوال عقل ممکن است قادر به یادآوری خاطرات نباشند اما همچنان می توانند مهارت های هنری مانند طراحی و نواختن ساز را انجام دهند؟ این امر با قابلیت های حافظه عضلانی مرتبط است، که در هنر درمانی در سالمندان پرورش پیدا می نماید .روشهای درمانی مبتنی بر هنر درماني در سالمندان مبتلا به آلزایمر زوال عقل را از بین نمی برد بلکه مداخلاتی را فراهم می کند که ممکن است روند زوال حافظه را کندتر كند.

  تاثیر هنر درمانی بر آلزایمر
  روش های درمانی مبتنی بر هنر می توانند به  قوای ذهنی سالمند کمک کنند.

  در مواردی که مناطقی در “مغز منطقي” (که منطق، زبان و استدلال را مدیریت می کند) خراب می شوند، “مغز هنر” اطلاعات را پردازش می کند. آن را به مغز چپ منتقل می کند تا حافظه و تفکر را تحریک کند. به بیان ساده، هنر به ذهن کمک می کند تا مسیر ارتباطی جدیدی پیدا کند. اینگونه است که اشکال هنری، مانند ملودی ها و رنگ ها، عملکرد مغز را در مناطقی که خاطرات معنایی از دست می دهند، تحریک می کنند.

  هنر درمانی سبب نوع جدیدی از بیان تجربه در سالمند میگردد

  عصبانیت، غم، شادی مفرط یا حتی خلاقیت  به تنهایی ممکن است گاهی اوقات برای سالمندانی که با زوال عقل مواجه می شوند دشوار باشد. وقتی مهارت های معمول ارتباطی رو به زوال می رود، برس و رنگ می توانند گزینه مناسبی باشند. فعالیتهای خلاقانه راه را برای شکل کاملاً جدیدی از ارتباطات غیر کلامی باز می کند.

  وقتی سالمندان احساس ناامیدی یا سعادت می کنند، هنر درماني در سالمندان، راه را برای حالت های جدید ارتباطی هموار می کند که در آن سالمندان مبتلا به آلزايمر می توانند آزادانه خواسته خود را ابراز کنند. با استفاده از هنر به عنوان ابزار، احساسات آنها دیگر در قفس درونشان نمي ماند.

  هنر درماني در سالمندان منجر به تعاملات اجتماعی می شود

  زوال عقل دشوار است، زیرا سالمندان را از عملکردهای اساسی فیزیولوژیکی و همچنین تعاملات اجتماعی محروم می کند. از دست دادن احساسات با شروع زوال عقل همراه است. سالمندان ممکن است غالباً از محیط  پیرامون خود  جدا شده و منزوی شوند. از آنجا که جلسات هنر درمانی در سالمندان می تواند احساسات عاطفي را دوباره زنده کند، پاسخ هایی را نیز برمی انگیزد. برخی از سالمندان که قادر به صحبت كردن نیستند، ممکن است شروع به برقراری ارتباطات کلامی کنند.

  این سالمندان تحت تاثیر احساساتی که از کارهای هنری خود بدست آورده اند  واکنش هایی ارائه می نمایند که سبب بهبود مهارت های اجتماعی انها می شود .در  چنین شرایطی  این واکنش های  احساسی می تواند به افراد سالمند اطراف آنها در جلسات هنری منتقل شود و به نوبه خود، منجر به ایجاد تعاملات اجتماعی گردد.

  هنر درماني در سالمندان سبب ایجاد احساس موفقیت و رسيدن به هدف :

  استفاده از خلاقیت  می تواند حس هدف و موفقیت را در میان سالمندان مبتلا به آلزایمر تقویت کند. خواه يا نا خواه به آنها آزادی داده شود که بتوانند آبرنگ ها را با هم مخلوط کنند یا رنگ آمیزی کنند، داشتن چیزی برای جلب توجه آنها باعث ارتقا استقلال، تسلط و احساس هدف می شود. در پایان، یک بوم  نقاشی با یک طرح تکمیل شده  می تواند احساس موفقیت  زیادی در سالمند دایجاد کند.

  این اثر هنری به سالمند احساس غرور می دهد، دانستن اینکه آنها می توانند هنری را با دیگران به اشتراک بگذارند. هنر درمانی در سالمندان،حس  اعتماد به نفس و احساس داشتن شخصيت را در میان سالمندان افزایش می دهد.

  خلق و خو و حال عمومی را بهبود مي بخشد.

  تنهایی، اضطراب و افسردگی احساساتی هستند که اغلب همراه با پیشرفت زوال عقل هستند. وقتی مهارت های زبانی آنها د راثر این بیماری ضعیف می شود سالمند از بیان احساسات خود ناتوان شده و دچار مشکلات رفتاری و روانی می شوند. آنها همچنین ممکن است در اضطراب های فلج کننده آلزایمر گیر افتاده  یا به دلیل  کاهش توانایی تحرک دچار افسردگی شوند. این جاست که هنر درمانی  برای سالمند حیاتی است.

  از طریق ارائه تصویری بصری یا همان نقاشی ، به بیماران امکان تخلیه احساسات منفی داده می شود.  هنر درماني در سالمندان همچنین احساسات مثبت را بر می انگیزد. برای سالمنداني که توانایی کلامی ندارند، هنر می تواند آنها را وادار به لبخند زدن، خنديدن، صحبت كردن یا حرکت بكند. كه به نوبه خود، باعث بهبود حالت و  کیفیت کلی زندگی سالمند می شود.

  فواید هنردرمانی در سالمند
  تنهایی، افسردگی احساساتی هستند که اغلب همراه با پیشرفت زوال عقل هستند.

  قدرت بدنی و مهارت را افزایش می دهد

  مشارکت سالمندان مبتلا به آلزايمر در فعالیت های هنری از ساده ترین تا پیچیده ترین ، باعث تحرک هاي اميد وار كننده می شود. تمرین هنر، لوب جداری مغز را تحریک می کند، که مسئول عملکردهای متعادل حرکتی است. افراد سالمند از طریق ورزش دست، تعامل مغز و دست خود را حفظ می کنند که اینکار باعث بهبود مهارت های حرکتی و هماهنگی  عضلات می شود. مقدار و میزان حرکات جسمی مهم نیست، بلکه تحرک مداوم عملکرد عضلات را حفظ می کند و قدرت کلی جسمی را تقویت می کند.

  هنر لحظات سرگرم کننده ای ایجاد می کند

  جلسات هنر درمانی در سالمندان مبتلا به آلزايمر كه  تحت مراقبت قرار دارند، رهايي بزرگي از زندگی گاه کسل کننده ناشی از عدم ناتوانی هاي آنها محسوب مي شود. چه آنها از بیماری های مزمن دیگری رنج می برند و چه از زوال عقل ، تغییر شرایط محیط و زیبایی های هنر به تنهایی می تواند اثرات درمانی موثری بر بیماری آنها ایجاد کند.

  فرصت های مانند سفالگری، کاردستی، نقاشی، نقاشی روي ديوار یا حتی نواختن آلات موسیقی كه قلب را لمس می کنند، احساساتی را در سالمند ایجاد می کنند که مغز مدتها  پیش آنها را فراموش کرده بود. هنر درمانی در سالمندان این امکان را به افراد سالمند مبتلا به آلزايمر می دهد که از مزایای زیبایی شناسی لذت ببرند.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل ، آمادگی دارد به صورت شبانه روزی در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار به همشریان گرامی خدم.ت رسانی نمایند

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری