اختلال پیکا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

اختلال پیکا

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  اختلال پیکا یا “پیکا” به عنوان یک اختلال تغذیه‌ای که در افراد عمدتاً جوانان دیده می‌شود، توصیف می‌شود. در این اختلال، افراد دچار تمایل به مصرف غذاهای غیرمعمول و محدود در مقداری از گروه‌های غذایی می‌شوند. معمولاً مورد توجه قرار گرفته و برخی مواد غذایی مشخصی مثل مواد غذایی با طعم یا بوی خاص جذب می‌کنند و سایر گروه‌های غذایی را به طور مداوم از تنوع تغذیه‌ای خود حذف می‌کنند. تا به حال، علت دقیق اختلال پیکا مشخص نشده است، اما عواملی مانند تاثیرات محیطی، عوامل ژنتیکی و رفتارهای رفتاری می‌توانند نقش داشته باشند. درمان این اختلال شامل ترکیبی از رویکردهای مشاوره‌ای، تغذیه‌ای و رفتاری است تا فرد به تدریج تغذیه‌ی متنوع‌تر و سالم‌تر را به عمل آورد و بهبودی در وضعیت تغذیه‌ای خود تجربه کند.

  افراد مبتلا به pica به طور اجباری موادی می‌خورند که ارزش غذایی ندارند. فرد مبتلا به پیکا ممکن است اقلام نسبتاً بی ضرری مانند یخ بخورد یا ممکن است چیزهای خطرناکی مانند تکه های رنگ خشک شده یا قطعات فلز بخورند. مرکز خدمات پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستار در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

  علائم اختلال پیکا را بشناسیم!

  این اختلال ممکن است شامل مصرف خاک، گل، مواد پلاستیکی و حتی مواد شیمیایی باشد. یعنی افرادی با این اختلال ناخواسته مواد غیرمعمول را می‌خورند. این واکنش عجیب ممکن است نشانه‌ای از نقص غذایی، نقص عناصر معدنی یا اختلالات روانی باشد. علل دقیق آن هنوز مشخص نیست، اما ترکیبی از عوامل ژنتیکی، محیطی و رفتاری ممکن است نقش داشته باشند. به دلیل خطر مسمومیت و آسیب به سیستم گوارشی، تشخیص و مداخله‌های درمانی به موقع اهمیت دارد.

  افراد مبتلا به پیکا به طور منظم اقلام غیرغذایی می‌خورند. این رفتار باید حداقل یک ماه ادامه یابد تا به عنوان pica تشخیص داده شود. افراد مبتلا به پیکا ممکن است به خوردن این موارد علاقه داشته باشند :

  • یخ
  • صابون
  • دکمه
  • خاک رس
  • مو
  • شن
  • باقی مانده یک سیگار استفاده نشده
  • خاکستر سیگار
  • رنگ خشک شده
  • چسب
  • گچ
  • مدفوع

  همچنین ممکن است مواد غیر خوراکی دیگری را بخورند که در این لیست فوق بیان نشده باشد اما لزوما تمام این مواد غیر خوراکی هستند .

  علل بروز پیکا

  هیچ دلیل واحدی برای بروز پیکا وجود ندارد. در برخی موارد، کمبود آهن، روی یا مواد مغذی دیگر ممکن است با پیکا همراه باشد. به عنوان مثال، کم خونی، معمولاً ناشی از کمبود آهن، ممکن است علت اصلی پیکا در زنان باردار باشد.

  درمان اختلال هرزه خواری پیکا
  پزشک ممکن است داروهای داخل وریدی را برای مسمومیت با سرب تجویز کند.

  هوس های غیرمعمول ممکن است نشانه این باشد که بدن در تلاش است تا سطوح پایین مواد مغذی را دوباره تجدید کند. افراد مبتلا به بیماری های روانی خاص، مانند اسکیزوفرنی و اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD)، ممکن است پیکا را به عنوان یک مکانیسم مقابله ای انجام دهند.

  برخی از افراد حتی ممکن است از بافت یا طعم برخی از اقلام غیرخوراکی لذت ببرند و هوس خوردن آنها را داشته باشند .در برخی فرهنگ ها، خوردن خاک رس یک رفتار پذیرفته شده است. این شکل از پیکا ژئوفاژیا نامیده می‌شود. رژیم غذایی و سوءتغذیه هر دو می توانند منجر به پیکا شوند. در این موارد، خوردن مواد غیر خوراکی ممکن است به فرد کمک کند احساس سیری نماید.

  پیکا چگونه تشخیص داده می‌شود؟

  هیچ تستی و آزمایش خاصی برای تشخیص پیکا وجود ندارد. پزشک این وضعیت را بر اساس تاریخچه ارثی و چندین عامل دیگر تشخیص می‌دهد. فرد باید با پزشک در مورد اقلام غیرغذایی که خورده است صادق باشد. اینکار به پزشک کمک می کند تا مشکل را درست تشخیص دهد. اگر به پزشک نگویید چه می‌خورید، تشخیص اینکه آیا پیکا دارید یا خیر، ممکن است برای آنها سخت باشد. همین امر در مورد کودکان یا افراد کم توان ذهنی نیز صادق است.

  پزشک ممکن است خون فرد را آزمایش کند تا ببیند سطح روی یا آهن او پایین است یا خیر. این کار می‌تواند به پزشک کمک کند تا متوجه شود که آیا کمبود مواد مغذی زمینه ای مانند کمبود آهن دارد یا خیر. کمبود مواد مغذی ممکن است گاهی با پیکا مرتبط باشد.

  عوارض مرتبط با پیکا چیست؟

  خوردن برخی از اقلام غیر خوراکی گاهی اوقات می‌تواند منجر به بیماری های جدی دیگری شود. این شرایط می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • مسمومیت، مانند مسمومیت با سرب
  • عفونت های انگلی
  • انسداد روده
  • خفگی

  پیکا چگونه درمان می‌شود؟

  پزشک احتمالاً با درمان هر گونه عارضه ای که از خوردن مواد غیرخوراکی بوجود آمده، شروع می‌کند. برای مثال، اگر فرد در اثر خوردن تراشه‌های رنگ دچار مسمومیت شدید با سرب شده‌ باشد، پزشک ممکن است درمان کیلاسیون را تجویز کند. در این روش، دارویی به بیمار داده می‌شود که به سرب متصل می‌شود. این کار باعث می‌شود تا سرب از طریق ادرار بیمار دفع شود.این دارو ممکن است به صورت خوراکی مصرف شود، یا پزشک ممکن است داروهای داخل وریدی را برای مسمومیت با سرب تجویز کند، مانند اتیلن دی آمین تترا استیک اسید (EDTA).

  درمان‌های رضایت بخش در اختلال Pica
  برای درمان اختلال پیکا می‌توانیم از رواپزشک کمک بگیریم.

  اگر پزشک تشخیص دهد که پیکای فرد ناشی از عدم تعادل مواد مغذی است، ممکن است مکمل‌های ویتامین یا مواد معدنی را برای او تجویز کند. به عنوان مثال، در صورت تشخیص کم خونی فقر آهن، مصرف مکمل های آهن به طور منظم را به فرد توصیه خواهد نمود.

  پزشک همچنین ممکن است یک ارزیابی روانشناختی را برای تعیین اینکه آیا فرد OCD یا مشکل سلامت روان دیگری دارید، تجویز کند. بسته به تشخیص ، ممکن است دارو، درمان تراپی یا هر دو را تجویز کند.

  تا همین اواخر، تحقیقات خاصی بروی داروهایی برای کمک به افراد مبتلا به پیکا انجام نشده بود. یک مطالعه در سال 2000 که در مجله تحلیل رفتار کاربردی منتشر شد، نشان داد که یک مکمل مولتی ویتامین ساده ممکن است در برخی موارد یک درمان موثر باشد.

  میزان نتیجه بخش بودن درمان

  در کودکان و زنان باردار، پیکا اغلب در عرض چند ماه بدون درمان از بین می‌رود. اگر کمبود تغذیه ای باعث ایجاد پیکا شما شده باشد، درمان آن فرد را متعادل می‌کند.

  سخن پایانی

  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوه جهت استخدام پرستار بیمار برای کمک به درمان این بیماری می‌توانید با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  3 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری