درخواست پرستار | مشاوره رایگان

فواید یوگا بر کاهش سطح استرس کودکان

فواید یوگا

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  فواید یوگا برای کاهش استرس کودکان Yoga for Lowering Stress یکی از کاربردی ترین روشهای فرزند پروری است که لازم است توسط والدین و پرستار کودک مورد توجه قرار گیرد.

  وقتی کلمه یوگا را می شنوید ، آیا به یاد شخصی می افتید که در یک موقعیت فیزیکی بسیار سخت درحال انجام یوگا است ؟ در این صورت ، ممکن است به نظر برسد که یوگا فعالیتی بسیار پیچیده است و یا فقط برای بزرگسالان مناسب است. در صورتی که این تفکر صحیح نمی باشد.

  انواع فواید یوگا
  فواید یوگا بر کاهش سطح استرس کودکان

  کودکان و نوجوانان به همان دلایلی که بزرگترها یوگا انجام می دهند می توانند از این روش استفاده کنند : زیرا کشش بدن ، کند کردن تنفس و آرامش ذهن به همه افراد احساس خوبی می دهد و محدود به هیچ گروه سنی نمی شود . یوگا می تواند وقتی زندکی فرد شلوغ و پرتنش شده است به او در حفظ آرامش کمک نماید.

  آنچه کودک برای شروع یوگا به آن نیاز دارد

  هر زمان که یک تمرین ورزشی جدید را شروع می کنید ، بهتر است با والدین خود مشورت کنید. کلاس یوگا می تواند راهی عالی برای شروع این فعالیت باشد زیرا مربی می تواند نحوه صحیح اجرای وضعیت ها و حرکات را به شما آموزش دهد.

  مکان مناسب برای انجام یوگا

  فضایی را که به اندازه کافی بزرگ باشد انتخاب نمایید و آن را از عوامل حواس پرتی خالی کنید . در صورت امکان تلویزیون یا افراد دیگر در این مکان حضور نداشته باشند . لباس تمرینی راحت بپوشید و کفش و جوراب به پا نداشته باشید.
  یک زیر انداز مخصوص یوگا می تواند مفید باشد زیرا تکیه گاه مناسبی می شود و از لغزش پاها جلوگیری می کند.
  شما هرگز نباید در طی انجام حرکات یوگا صدمه ببیند ، بنابراین آهسته حرکت کنید و در موقعیت صحیح خود قرار بگیرید. فقط تا جایی که راحت و آرام هستید حرکت را ادامه دهید و در غیر این صورت از انجام آن حرکت اجتناب ورزید.

  همچنین بخوانید: ریزش موی کودک به چه دلایلی بروز می نماید و روشهای درمان آن چگونه است؟

  فواید یوگا

  هنگامی که دچار استرس شده یا فشار عصبی دارید ، بسیاری از حرکات یوگا می توانند به شما کمک کنند تا احساس بهتری داشته باشید.

  کاهش استرس با یوگا

  البته صحبت با شخصی دیگر مانند والدین ، دوست ، یا مشاور مدرسه ایده بسیار خوبی برای کاهش استرس است زیرا این افراد می توانند به شما کمک کنند علت و ریشه مشکل را کشف کنید و راه حل های مناسبی را برای رفع آنها بکار بگیرید.

  علاوه بر این ، با ورزش و یوگا می توانید استرس را کاهش دهید. قطعا اطلاع دارید که ورزش برای سلامتی شما مفید است و روشی اثبات شده برای ایجاد روحیه بهتر و انگیزه در فرد است.
  بنابراین منطقی است که یوگا یک فعالیت پر طرفدار در بین افرادی است که می خواهند احساس قدرت و آرامش بیشتری داشته باشند.

  یوگا شامل حرکات کششی زیادی است، اما این حرکات همه یوگا نیست. یوگا همچنین بر تنفس و مراقبه در افراد تمرکز دارد ، که این به معنای داشتن تفکر آرامبخش است.
  تمرینات یوگا فرصتی برای یادگیری مهارت های کششی / تنفسی / تفکری است که می توانید دفعه بعد که احساس نگرانی کردید یا بیش از حد احساس خستگی کردید ، خود را با استفاده از این روشها آرام کنید.
  به عبارت دیگر ، یوگا می تواند به بدن شما کمک کند تا وقتی اتفاقات بیرون از کنترل شما خارج می شود در درون خود احساس آرامش نمایید !

  فواید یوگا برای کودک
  یوگا شامل حرکات کششی زیادی است، اما این حرکات همه یوگا نیست.

  مثبت بیندیشید

  مدیتیشن بخشی از یک تمرین یوگای کاهش دهنده استرس است. مراقبه یعنی آرام ، ساکت و متمرکز بودن . این به معنای احساس کردن خود در مرکز عالم است و هنگامی که احساس مرکزیت می کنید ، می توانید در شرایط استرس زا مانند شرکت در یک آزمون یا مشکلات کاری یا اختلاف نظر با یک دوست ، نهایت تسلط خود را بر احساس خود داشته باشید و از فواید یوگا  بهره مند گردید .

  تجربه تمرین مراقبه

  به یک تعطیلات ذهنی برای انجام یوگا بروید

  یک مکان آرام و خصوصی مانند اتاق خواب خود را انتخاب نمایید . در وضعیت راحتی بنشینید و چشمان خود را ببندید. مکانی را تصور کنید که در آن احساس امنیت و آرامش می کنید. آیا حیاط پشتی بهترین مکان آرام بخش شماست ؟ یا خانه مادربزرگ ؟ اردو زدن در جنگل؟ هر کجا که احساس بهتری دارید را در نظر گرفته و 3-5 دقیقه خود را در این مکان تصور کنید. بعد از انجام این تعطیلات ذهنی قطعا احساس آرامش بیشتری خواهید کرد.

  یوگا با تصاویر مثبت

  وقتی از انجام یک امتحان بزرگ ، پروژه یا عملکرد خاصی استرس دارید ، می توانید تصور کنید که اوضاع واقعا خوب پیش می رود. در وضعیت راحتی بنشینید و چشمان خود را ببندید.

  از درون وجود خود احساس کنید که برای انجام آزمون آماده هستید ، به عنوان مثال گل پیروزی در فوتبال را شما میزنید ، یا خطوط نوشته خود را برگه امتحانی با خوشحالی می خوانید و غیره … البته ، استفاده از تصاویر مثبت ذهنی نمی توانند جای آماده سازی واقعی و تلاش را بگیرند ، اما می توانند به شما در داشتن اعتماد به نفس بیشتر کمک کند!

  اگر فقط 5 دقیقه در روز مدیتیشن کنید ، به شما این امکان را میدهد که حتی وقتی در حال مراقبه نیستید ، احساس خوبی داشته باشید.
  هرچه بیشتر این کار را انجام دهید ، این کار بیشتر به بخشی از برنامه روزمره زندگی شما تبدیل می شود ، و مانند مسواک زدن به انجام آن عادت خواهید کرد.

  فواید یوگا و تنفس
  یوگا مانند مسواک زدن به انجام آن عادت خواهید کرد.

  نفس عمیق بکشید

  درست است که همه می دانیم که چگونه باید نفس بکشیم چون هر لحظه در حال انجام آن هستیم ! اما یادگیری نحوه تنفس در تمرینات یوگا اندکی متفاوت است واین کار به شما کمک می کند تا متوجه شوید که چگونه در هنگام اضطراب یا ناراحتی تنفس نماید تا استرس شما کاهش یابد .

  غالباً ، وقتی احساس عصبی بودن یا ناراحتی می کنید ، ممکن است تنفس شما سریعتر شود و به همان اندازه که باید عمیق نفس نکشید. هنگامی که با نفس کشیدن خود هماهنگ شوید ، می توانید تنفس شکمی را امتحان کنید.

  حرکات و وضعیت های مختلفی برای یوگا وجود دارد. برخی از آنها می توانند به شما در کشش گردن ، شانه ها و پشت کمر کمک کنند ، این بخش ها به احتمال زیاد در هنگام عصبی شدن بیشتر از سایر قسمت ها دچار تنش و انقباض می شوند.

  دو حالت اساسی در یوگا

  1. حالت تعجب / حالت اخمو :

  دهان خود را کاملاً باز کرده و چشمان خود را کاملا باز نمایید (حالت تعجب ) ، سپس کل اعضای صورت خود را به سمت یک توپ کوچک خیالی بکشید و لب های خود را کاملا جمع کنید (حالت اخمو) . به طور متناوب بین این دو حالت قرار بگیرید.

  این کار را در حالی که در خانه مشغول به درس خواندن هستید انجام دهید تا باعث شل شدن صورت و فک شود ،زیرا این قسمت ها در هنگام مطالعه واقعاً متشنج و منقبض می شوند.اگر با شخص دیگری در حال مطالعه هستید ، از این کار یک بازی درست کنید! چه کسی می تواند احمقانه ترین چهره را ایجاد کند؟

  فواید یوگا برای کاهش استرس
  حرکات اساسی در یوگا

  2. ژیمناستیک شانه

  درست قبل از شروع امتحان و انجام کاری که برای شما پر استرس است چند حرکت چرخشی شانه را انجام دهید تا در حین کار شانه ها خوب و شل باشند

  از فواید یوگا لذت ببرید

  یوگا می تواند از طریق حرکات موزونی که دارد به شما کمک کند ، اما همچنین می تواند فعالیتی بسیار سرگرم کننده باشد.
  شما می توانید در طول یوگا لبخند بزنید ، و حتی با صدای بلند بخندید ، که این کار همچنین یک تسکین دهنده و کاهش دهنده استرس عالی است. یوگا را می توان به تنهایی یا با دوستان انجام داد. و می توانید این کار را در خانه ، سالن های یوگا یا پارک انجام دهید.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و حرفه ای آماده ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل است . خدمات این مرکز به صورت شبانه روزی بوده و پرستاران حرفه ای این مرکز متشکل از پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار آماده ارائه خدمات به همشهریان گرامی است.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان