درخواست پرستار | مشاوره رایگان

گم شدن سالمندان آلزایمری و راهکارهایی برای مراقبین در منزل

گم شدن سالمند مبتلا به آلزایمر

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  سالمندانی که به آلزایمر مبتلا می شوند در اغلب مواقع دچار سرگردانی می شوند و مسیر خانه خود را گم می کنند. این موضوع عامل نگرانی و فشار روانی زیاد بر مراقبین و پرستار سالمند است. مراقبت از سالمندان مبتلا به آلزایمر در نوع خود از سخت ترین و پیچیده ترین انواع مراقبتی در گروه سالمندان است. از این رو در این مقاله نکات کاربردی در مورد سرگردانی و گم شدن سالمندان مبتلا به آلزایمر را بیان می کنیم:

  گم شدن سالمند مبتلا به آلزایمر
  گم شدن سالمندان آلزایمری و راهکارهایی برای مراقبین در منزل

  علت گم شدن سالمند مبتلا به آلزایمر را مشخص کنید

  قبل از آنکه اقداماتی در زمینه اعمال محدودیت و یا استفاده از تجهیزات پیشرفته برای موقعیت یابی سالمند انجام دهید، دلیل گم شدن سالمند مبتلا به آلزایمر را پیدا کنید.

  گاها سرگردانی ناشی از ترس و استرس است، یا در زمانی که سالمند از موقعیت و فضای فیزیکی خود ناراضی است مانند زمانی که از بی نظمی و یا حتی عدم تحرک خود ناراحت است ممکن است تمایل به قدم زدن و یافتن محیطی امن تر و با آرامش بیشتر داشته باشد.

  اغلب وقتی از سالمند می پرسید کجا بودند و یا کجا می روند، می گویند به سرکار و یا خانه می روند. یا زمانی که تصمیم به مراجعه به فروشگاه دارند مقصد خود را فراموش می کنند.

  یک راهکار ساده ارائه دهید

  اگر شما به عنوان مراقب و پرستار سالمند بتوانید از رفتار و زمان هایی که سالمند دچار سرگردانی می شود به الگوی مشخصی دست پیدا کنید به راحتی می توانید راه کاری برای جلوگیری از این اتفاق در نظر بگیرید.

  سوالات زیر می تواند در این زمینه به شما کم کند:

  • زمان و تواتر سرگردانی در طول روز چگونه است؟
  • آیا سالمند شما پیوسته در طول روز در حال فعالیت است؟
  • آیا اتفاق خاصی همزمان با وقوع سرگردانی اتفاق می افتد؟(رفتن فرزندان به سرکار، ماده کردن صبحانه، تهیه وعده های غذایی و …)
  • آیا آن ها محیط آشنا را می شناسند؟
  • آیا سالمند نیاز به غذا، آب، استحمام و … دارد؟
  • آیا سالمند در زمان سرگردانی به ظاهر نگران، مضطرب و خسته به نظر می رسد؟
  • آیا سالمند داروهای جدیدی دریافت می کند؟ آیا دز داروهای مصرفی تغییر کرده است؟
  • آیا محیط زندگی آن ها به تازگی تغییر کرده است؟

  به عنوان مثال سرگردانی شبانه می تواند ناشی از گرسنگی باشد. مراقب و پرستار سالمند با آماده کردن یک میان وعده برای سالمند و قرار دادن در کنار تخت او می تواند از سرگردانی سالمند جلوگیری کند. انجام ورزش منظم نیز می تواند با ایجاد خستگی در سالمند احتمال تلاش سالمند برای قدم زدن های بی هدف را کم کند.

  بیشتر بخوانید: تاثیر بیماری آلزایمر بر پرستار و خانواده بیمار

  گم شدن سالمند مبتلا به آلزایمر

  استفاده از دستگاه های ردیاب

  سالمندان به دلیل تمایل به قدم زدن مسیر خود را فراموش می کند و گم می شود. برای حل این مشکل می توانید از دستگاه های رد یاب برای سالمند استفاده کنید.

  استخدام یک پرستار سالمند حرفه ای بهترین روش برای حفظ امنیت و جلوگیری از گم شدن سالمند مبتلا به آلزایمر در محیط بیرون از منزل و حتی درون منزل و همراهی سالمند است. خواه این همراهی برای روزهای مشخصی از هفته و یا به صورت شبانه روزی باشد. مرکز سفیر آرامش با کمک پرستار سالمند حرفه ای و با تجربه در زمینه مراقبت از سالمندان مبتلا به آلزایمر می تواند به سالمند در داشتن زندگی با کیفیت بالاتری کمک کند.

  شرایط ایمن را برای سالمند در منزل فراهم کنید

  اگر در کنترل سالمند مبتلا به آلزایمر با سختی مواجه هستید و یا سالمند شرایط حضور در محیط بیرون از منزل را ندارد، برای جلوگیری از خروج ناگهانی  و گم شدن سالمند مبتلا به آلزایمر  همچنین پیشگیری از خطرات احتمالی باید برای درهای خروجی، قفل تعبیه کنید. در این زمینه باید به این نکته توجه داشته باشید که محل نصب قفل ها بسیار مهم است و سالمند نباید به راحتی قادر به باز کردن آنها باشد. همچنین می توانید زنگ هایی روی در نصب کنید تا در زمان باز شدن در صدای آن را متوجه شوید. نصب ردیاب به ویژه برای سالمندانی که شب ها اقدام به خروج از منزل می کنند بهترین روش است.

  گم شدن سالمند مبتلا به آلزایمر
  شرایط ایمن را برای سالمند در منزل فراهم کنید.

  نصب نرده و حفاظ

  سالمندان برای حفظ سلامت جسمی و روانی خود نیاز به نور آفتاب و فضای آزاد دارند. اما برای جلوگیری از گم شدن سالمند مبتلا به آلزایمر زمانی که سالمند را بیرون از خانه می برید مطمئن باشید که اطراف خانه دارای حصار مناسب بود و دروازه آن قفل باشد و یا در صورتی که سالمند به خارج از منزل برای قدم زدن می برید ترجیحا مکان هایی که دارای دیوار و محدوده ی بسته است را انتخاب کنید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  1 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان