درخواست پرستار | مشاوره رایگان

نکات مهم در مورد مراقبت از کودک توسط سالمندان که لازم است مورد توجه قرار گیرد

روش مراقبت از کودک توسط سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  مراقبت از کودک توسط سالمند یکی از تصمیماتی است که ممکن است والدین کودک با آن مواجه گردند.
  اگر آنقدر خوش شانس هستید که پدربزرگ و مادربزرگ فرزندتان در نزدیکی شما زندگی می کنند ، به احتمال زیاد بارها از آنها برای مراقبت از کودک خود استفاده کرده اید.

  اما لازم است به نکاتی در خصوص مراقبت از کودک توسط سالمند توجه داشته باشید که می تواند بر طرفین تاثیر گذار باشد . چه به عنوان پرستار موقت و چه به عنوان یک مراقبت تمام وقت ، پدر بزرگ و مادر بزرگ همواره آماده کمک به شما برای مراقبت از نوه ها هستند.در این میان مزایا و معایبی وجود دارد که در این مقاله به بیان آن می پردازیم

  معایب مراقبت از کودک توسط سالمند

  مراقبت از کودک توسط سالمند بیمار
  مراقبت از کودک توسط سالمند یکی از تصمیماتی است.

  چالش های مراقبت از کودک توسط سالمند

  مراقبت از کودک کاری نسبتا طاقت فرسا است ، به خصوص اگر بیش از یک کودک داشته باشید. قطعا وقتی کودکان کوچک خود را به والدین پیر خود می سپارید نگران این هستید که آیا پدربزرگ و مادربزرگ می توانند از پس این کار بر بیایند .

  همچنین ممکن است نگران سلامت جسمی والدین پیر خود باشید که مشکل کمر دردر یا زانو درد و غیره دارند . قطعا تمایل ندارید که انها مدام به دنبال کودکان از پله ها بالا و پایین بروند و دچار فشار و استرس شوند . بهتر است در این شرایط به دنبال یافتن راه هایی باشید که کار ها در خانه آنها با سهولت بیشتری انجام شود .

   امتناع پدر و مادربزرگ از گفتن “نه” به نوه ها :

  درست است که قرار به تربیت کودک توسط پدر و مادر بزرگ است اما ممکن است گاهی آنها انجام این کار را به درستی انجام ندهند و حتی تربیت کودک را تخریب نمایند به عنوان مثال رعایت دقیق زمان خواب و بیدار شدن کودک یا عدم استفاده از شیرینی قبل از غذا قوانینی هستند که می دانید فرزندانتان تماسل چندانی برای رعایت آنها ندارد . کودک از فرصت بدست آمده در خانه پدر و مادر بزرگ استفاده خواهد نمود تا بتواند از رعایت این قوانین باز زند. لازم است پدر بزرگ و مادر بزرگ به قوانین جاری زندگی شما با کودک احترام بگذارند اما حقیقتا در بیشتر مواقع آنها این کار را نمی کنند و به علت محبت زیاد به می ترسند از اینکه به نوه ها “نه” بگویند

  داروها باید دور از دسترس کودکان باشند

  بچه ها بسیار کنجکاو هستند و یک کیف یا کمد باز که حاوی وسایل جدیدی است ممکن است توجه هر کودکی را جلب نماید. گاهی کودک ممکن است التماس کند که به وسایل پدر و مادر بزرگ دسترسی داشته باشد . در این شرایط گاهی پدربزرگ و مادربزرگ ها برای جلوگیری از فراموش نمودن داروها آنها را در مقابل دید و دسترس قرار میدهند و باعث می شوند که کودک به راحتی به این مواد دسترسی داشته باشد و و گاهی از انها بخورد و دچار مسمومیت های جدی گردند .

  مراقبت از کودک توسط سالمند و توجه به بیماری و محدویت های سالمند

  همچنین لازم است در مورد بیماری های والدین پیر خود به دقت توجه نمایید. اگرسالمندان دارای مشکلاتی مانند تشنج ، بیهوشی یا زمین خوردن مداوم هستند ممکن است در این شرایط مراقبت از کودک برای سلامت خود و فرزندان شما خطر آفرین . بهتر است در این شرایط تصمیم بگیرند که آیا پرستاری سالمند از کودک به نفع همه است یا خیر ؟

  بهتر است پدر و مادر بزرگ کودک را به حمام نبرند

  در حقیقت ، جر در مواردی که کودک به اندازه کافی بزرگ شده باشد که بتواند به طور مستقلانه حمام کند بهتر است پدر و مادر بزرگ از حمام بردن کودک صرف نظر نمایند . نوزادان کوچک اغلب در حمام لغزنده هستند و ممکن است از دست لرزان مادر بزرگ لیز بخورنند. تعدادی دیگر از کودکان که بزرگتر هستند ممکن است در حمام بازی و شیطنت هایی انجام دهند که کنترل آنها برای پدر و مادر بزرگ سخت باشد و گاهی منجر به افتادن و زمین خوردن کودک و سالمند گردد و به هردو آسیب وارد کند. بهتر است در صورتی که کودک نیاز به حمام پیدا نماید تا رسیدن والدین به خانه صبر کنند.

  محاسن مراقبت از کودک توسط سالمند :

  مراقبت از کودک توسط سالمند و صرفه جویی در هزینه ها

  درست است که شما از پدربزرگ و مادربزرگ انتظار ندارید که اسباب بازی یا لباس جدیدی برای بچه ها بخرند و برای انها متقبل هزینه ای شوند. اما در شرایطی که آنها از کودک شما نگهداری می کنند تا حد زیادی جلوی هزینه های جانبی کودک گرفته می شود . به عنوان مثال کم شدن هزینه پرستار کودک یا مهد کودک از هزینه ها می تواند به اقتصاد خانواده کمک نماید و باعث پس انداز بیشتر گردد .

  تمام آنچه والدین واقعاً به آن نیاز دارند این است که در هنگام عدم حضور انها د رکنا رکودک بچه ها ایمن ، سالم و خوشحال باشند .
  به هر حال ، پرستاری از کودک یک شغل است و لازم است که پدر و مادر بزرگ در طول روز مسئولیت های مشخصی داشته باشند و ساعات خاصی را صرف کودکان نمایند . درست است که در ازای این کار به آنها پولی پرداخت نمی نمایید اما بهتر است مبادله ای در نوع رضایت بخش با آنها داشته باشند.

  راهنمایی به پدر و مادر بزرگ در مورد نیاز های کودک :

  درست است که پدر و مادر بزرگ قبلا در تربیت و پرورش شما یا همرستان موفق بوده اند ، اما ممکن است در نحوه مراقبت از نوزاد یا تغذیه و درمان او در هنگام بیماری روش هایی را در پیش گیرند که برای والدین کودک قابل قبول نباشد و اصول مراقبت از کودکان در گذشته و حال با یکدیگر متفاوت باشد .
  بهتر است طرفین در مورد روش های مراقبت و تربیت کودک با یکدیگر به توافق رسیده تا جلوی اختلاف نظرات در آِینده گرفته شود .

  مراقبت از کودک توسط سالمند
  مراقبت از کودک کاری نسبتا طاقت فرسا است.

  احساس آرامش و امنیت روانی والدین و کودک

  اینکه پدر و مادر بزرگ از کودک شما نگهداری کنند قطعا به شما احساس راحتی زیادی می دهد. شما اطیمنان دارید که آنها فرزندان شما را دوست دارند و در حد توانایی هایشان از آنها مراقبت خواهند کرد.

  مراقبت از کودک توسط سالمند و تامین مایحتاج کودک

  اگرچه پدر و مادر بزرگ هرگز در مقابل پذیرایی از نوه خود توقع کمک مالی ندارند اما از آنجایی که نگهداری از یک یا چند کودک ممکن است از لحاظ اقتصادی به آنها فشار آورد معقول تر است که در تامین قسمتی از مخارج روزانه کودک پرداختهایی به پدر و مادر بزرگ داشته باشید.

  پیشنهاد مقاله: راهنمای پرستار کودک برای مراقبت از کودکان با بیماری‌های مزمن

  استفاده از تجربه پدر و مادر بزرگ :

  در صورتی که با در نظر گرفتن تمام شرایط تصمیم گرفتید که مراقبت از کودک توسط سالمند انجام شود بهتر است در ارتباطات خود با سالمند صریح و روشن باشید و در مورد قواعدی که لازم است از طرف آنها رعایت گردد گفتگو نمایید. البته بهتر است با تجربه بودن آنها را نیز مورد توجه قرار داده و ازنظرات آنها در تربیت و پرورش کودک استفاده نمایید و برای هر سه نسل خاطرات زیبایی بسازید .

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن کادری مجرب و متخصص آماده ارائه خدمات مراقبت و پرستار در منزل است. این مرکز با داشتن مجوز رسمی از وزرات بهداشت و سال ها تجربه درخشان در ارائه خدمت به سالمند ، کودک و بیمار در خدمت همشهریان گرامی می باشد.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان