درخواست پرستار | مشاوره رایگان

علل از دست دادن دندان در سالمندان و تاثیراتی که بر سلامت عمومی بدن آنها می گذارد

علل از دست دادن دندان در سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  از دست دادن دندان در سالمندان یکی از مشکلات شایع در دوران سالمندی است که بر تمام جوانب زندگی سالمند تاثیر می گذارد که در این مقاله با دلایل بروز ان آشنا می شویم .

   

  در کل جهان مشکل از دست دادن دندان ها شایع است و به عنوان مثال بیش از 19 درصد استرالیایی های 65 سال به بالا تمام دندان های خود را از دست داده اند. واقعیت این است که ، هر چقدر هم که دندان ها محکم به نظر برسند ، دندان های طبیعی برای همیشه ماندگار نیستند. فرآیند از دست دادن دندان ها می تواند از سنین پایین شروع شود. این داده ها توسط موسسه بهداشت استرالیا فقط به بزرگان محدود نمی شود.

  در مورد افراد جوان نیز آمار هایی در خصوص از دست دادن دندان وجود دارد. هرگونه سهل انگاری در مراقبت از دندان ها سبب از بین رفتن زود هنگام آنها خواهد شد. بنابر این لازم است از دندانها به خوبی مراقبت کرده و دلایل از دست دادن آنها را بررسی کنید. پوسیدگی دندان ، بیماری های لثه و ضربه از علل اصلی ایجاد از دست دادن دندان است.

  بهدشات دهان برای جلوگیری از دست دادن دندان در سالمندان

  بهداشت ضعیف دهان و دندان:

  بدترین دشمن دندان های ما پوسیدگی است. این امر به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد می شود و می تواند مانع از سلامت دندان و لثه شود.
  برای جلوگیری از انتشار باکتری ها در دهان ، مهم است که پلاک ایجاد شده در دهان ناشی از تجمع باکتری ها را با مسواک زدن حداقل دو بار در روز و استفاده از نخ دندان روزانه از بین ببرید.

  نه تنها باکتری های موجود در پلاک مسئول ایجاد حفره در دندان ها هستند بلکه باعث بروز بیماری لثه می شوند. در طولانی مدت ، حفره و بیماری لثه می تواند منجر به از دست دادن یک یا چند دندان شود.
  بسیار مهم است که حداقل سالی یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید ، حتی اگر دندان درد ندارید یا فکر می کنید سلامت دهان شما د رموقعیت خوبی قرار دارد

  تصادفات عامل از دست دادن دندان در سالمندان:

  ضربه ها به دلیل تصادفات و سایر حوادث می تواند منجر به از دست دادن دندانها گردد . البته نمی توان آینده را پیش بینی کرد ، اما می توانید اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید. به عنوان مثال ، می توانید هنگام انجام ورزشهای رزمی، هاکی و فوتبال و هر جایی که آسیب دیدگی دندان امری عادی است ، از محافظ دندان استفاده کنید.

  محافظ دندان در سالمندان
  در حالی که استفاده از محافظ های مخصوص دهان در ورزش های حرفه ای بسیار رایج است ، برای استفاده از آن نیازی نیست که یک ورزشکار حرفه ای باشید.
  استفاده از محافظ دهان برای هر فردی که ورزشی همراه با سقوط یا ضربات انجام می دهد توصیه می شود به عنوان مثال ، هاکی ، ورزش های رزمی ، دوچرخه سواری ، بوکس ، رولورد ، اسکی یا فوتبال از این دسته از فعالیت ها هستند .

  برخلاف محافظ های دهان پیش ساخته ، گاهی بهتر است از محافظ دهان سفارشی که توسط متخصصان بهداشت دهان و دندان طراحی شده و بر اساس اندازه دقیق دندان های فرد ساخته می شود استفاده گردد. این محافظ ها به راحتی در دهان فرد قرار گرفته و انجام تنفس را بهینه نموده و هیچگونه تاثیر سوئی بر دهان و لثه ها نمی گذارد.

  علاوه بر محافظت از دندان در برابر آسیب ، یک محافظ دهان که به صورت سفارشی تهیه شده باشد :

  خطر ضربه مغزی را کاهش می دهد.
  تعداد ، شدت و خطر شکستگی در فک و دندان را کاهش می دهد.
  آسیب های گردن و غشاهای مخاطی دهان را کاهش می دهد.
  مهمتر از همه ، از لبخند شما محافظت می کند!

  نقش ژنتیک در از دست دادن دندان در سالمندان :

  علاوه بر این شرایط ، ژنتیک نیز نقش مهمی دارد. شما ممکن است اختلالات اساسی ژنتیکی داشته باشید که می تواند دندان های شما را تضعیف کند. در این صورت ، می توانید با یک دندانپزشک ماهر مشورت کنید که با ارائه روشهای مراقبتی و پیشگیرانه به شما راهنمایی های لازم را ارائه نماید.

  رفتارهای مضر برای دندان ها

  رفتارهای مضر برای دندان ها

  دندان قروچه ، نوشیدن مقادیر زیاد نوشیدنی های انرژی زا ، استعمال دخانیات ، جویدن یخ ، سوراخ كردن لب یا زبان و باز كردن چیزهایی سخت با دندان همه این رفتارهایی است كه می تواند برای دندان های شما مضر باشد و احتمالاً منجر به از دست دادن دندان شود

   عواقب از دست دادن دندان در سالمندان

  اختلال در جویدن

  از دست دادن دندان ها قابلیت جویدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد . علی الخصوص اگر غذای مورد علاقه شما نیاز به جویدن زیاد داشته باشد از دست دادن دندان ها به شدت بر تغذیه شما تاثیر گذار خواهد بود
  . غذا خوردن در این شرایط به طور کلی به یک چالش بزرگ تبدیل می شود و ممکن است حتی در هنگام وعده های غذایی دچار استرس و نگرانی شوید .

  بدون داشتن دندان مقاومت لثه در برابر مواد غذایی سخت مانند میوه های خشک ، آجیل و پاپ کورن کار آسانی نمی باشد .
  فراموش نکنید که حساسیتی که با از دست دادن دندان بر روی لثه ها به وجود می آید بسیار با اهمیت است زیرا معمولاً حفره ایجاد شده در لثه توسط دندان افتاده بسیار دردناک و حساس است. این حفره می تواند از خوردن بستنی مورد علاقه یا استفاده از غذای گرم برای مدتی جلوگیری کند.

  مشکلات گوارشی به دلیل از دست دادن دندان در سالمندان

  در هنگام از دست دادن دندان ها فرآیند جویدن ضعیف منجر به هضم نامناسب غذاها می شود که این موضوع به نوبه خود بر سلامت عمومی بدن تأثیر می گذارد.
  اگر به سختی بتوانید غذای خود را بجوید در نتیجه به سختی خواهید توانست مواد مغذی مورد نیاز خود را به دست آورید . همچنین در بعضی موارد ، عفونت ناشی از پوسیدگی دندان به سایر اعضای بدن فرد رسیده و آسیب قابل توجهی در سلامتت عمومی او ایجاد خواهد نمود.

  عدم تعادل در دندان های مجاور به دلیل از دست دادن دندان در سالمندان

  دندانهای فک ما با یک تعادل و سازگاری خاصی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند تا از هم پشتیبانی کنند. از دست دادن دندان در قسمتی از دهان ممکن است باعث جابجایی دندانهای مجاور شود تا شکاف ها و حفره های بوجود امده را پر کند. این جابه جایی می تواند باعث لغزیدن و روی هم افتادن تمام ردیف دندان ها شود و مشکلات بیشتری در دهان فرد ایجاد کند.

  درمان از دست دادن دندان در سالمندان

  ایجاد مشکلات روحی و روانی

  از دست دادن دندانها جدا از تاثیراتی که بر عملکرد سایر دندان ها دارد نقش مهمی در ظاهر و زیبایی فرد دارند. علی الخصوص اگر دندان از دست رفته در قسمت جلوی دهان باشد فرد سالمند در مکان ها و موقعیت های خاصی احتمالا احساس ناراحتی و عدم اعتماد به نفس را تجربه خواهد نمود .

  درمان از دست دادن دندان در سالمندان با استفاده از ایمپلنت دندانی :

  استفاده از ایمپلنت های دندانی برای غلبه بر مشکلات ناشی از ریزش دندان در دوران سالمندی یا جوانی یکی از روشهای موثر و کار امد است . ایمپلنت ها قطعات ریزی هستند که از تیتانیوم با سایر فلزات ترکیب شده اند.
  آنها به استخوان فک فرد فرو رفته و در زمان مقرر به آن جوش می خورند. پس از یک دوره بهبودی ، تاج دندان بر روی این ایمپلنت ها ثابت می شوند. استفاده از این فرآیند نیاز به صبر و آرامش دارد.

  ایمپلنت ها دقیقاً مانند دندانهای طبیعی عمل می کنند و از لثه و استخوان فک پشتیبانی ملموسی می نمایند.پس از نصب ایمپلنت ها در دهان سالمند، او می تواند بدون نگرانی از خوردن تمام غذاهای مورد علاقه خود لذت ببرد.

  البته سایر روش های درمان از دست دادن دندان در سالمندان نیز وچود دارد اما استفاده از ایمپلنت یکی از بهترین روشهای درمان است.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل امادگی دارد به صورت شبانه روزی و در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار به ارائه خدمت بپردازد. با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار مورد نظر شما اقدام گردد.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان