گاز گرفتن کودک چه دلایلی دارد و راه حل آن چگونه است ؟

آشنایی با دلایل گاز گرفتن کودک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  گاز گرفتن کودک Toddlers Bite در سنین پایین کاملا رایج است ، اما اگر کودک نوپای شما دیگران را گاز بگیرد این مسئله ممکن است برای شما و خودش مشکل ساز گردد . کودکان نوپا گاهی زیبا ترین و دوست داشتنی ترین کار های ممکن را انجام می دهند: در آغوش کشیدن های غیر منتظره ، قهقهه زدن از خنده ، و نوازش کردن والدین.

  اما همانطور که همه والدین و پرستار کودک ممکن است این موضوع را تجربه نمایند ، کودکان گاهی کارهای نه چندان مناسبی انجام می دهند: مانند لگد زدن ، فریاد زدن یا گاز گرفتن.

  گاز گرفتن در کودکان در این سنین کاملاً رایج است ، از این گذشته ، هیچ والدی دوست ندارد فرزندش در هنگام بازی تهدید کننده کودکان دیگر محسوب شود. و بدتر از آن ، ممکن است کودکانی که گاز می گیرند توسط سایر کودکان برچسب زده شوند و به نام های نامناسب نامیده شوند که بر روان کودک تاثیرات نامطلوب زیادی خواهد گذاشت.

  راههای کنترل گاز گرفتن کودک
  گاز گرفتن کودک چه دلایلی دارد و راه حل آن چگونه است ؟

  در این شرایط همچنین ممکن است کودک از مهد کودک یا سایر مراکز نگهداری از کودکان اخراج شود و برای والدینی که شاغل هستند چالش بسیار بزرگی را بوجود آورند .

  ممکن است بعضی از والدین بر این باور باشند که این مشکل مرحله ای از رشد کودک است و باید آن را طی کنند اما لزوماً اینگونه نیست.
  روش هایی وجود دارد که می توانید به عادت گاز گرفتن کودک نوپای خود پایان دهید . در این مقاله روش چگونگی کمک به مهار این نوع رفتارها آورده شده است.

  علت گاز گرفتن کودک چیست ؟

  گاز گرفتن در اوایل کودکی بسیار رایج است. نوزادان و کودکان نوپا به دلایل مختلفی مانند دندان درآوردن یا کاوش یک اسباب بازی یا شی جدید با دهان خود ، اشیا را گاز می گیرند یا (بررسی می کنند).

  همان‌طور که آنها شروع به درک علت و معلول می کنند ، ممکن است فردی را که در ارتباط با آنهاست نیز گاز بگیرند تا ببیند آیا می تواند واکنشی نشان دهد.

  گاز گرفتن همچنین می تواند راهی برای جلب توجه کودکان کوچک و یا بیان احساسات آنها باشد. ناامیدی ، عصبانیت و ترس احساسات شدیدی هستند و کودکان نوپا فاقد مهارت زبان برای برقراری ارتباط با احساس و بیان آنها هستند.

  شناخت راههای کنترل گاز گرفتن کودک
  علت گاز گرفتن کودک چیست ؟

  بنابراین اگر آن‌ها به سرعت قادر به یافتن کلمات مورد نیاز خود نباشند یا نتوانند احساس خود را بیان کنند، ممکن است از طریق گاز گرفتن سعی به بیان این جملات داشته باشند “به من توجه کن!” یا “من این را دوست ندارم!”

  گاز گرفتن در پسران کمی شایع تر است و معمولاً بین یک سالگی یا دوسالگی اتفاق می افتد. با بهتر شدن مهارت های زبان و توانایی مکالمه ، گاز گرفتن کمتر دیده می شود.

  چگونه می توانیم گاز گرفتن کودک را متوقف کنیم؟

  مقابله با رفتار گاز گرفتن ، بلافاصله بعد از بروز آن مهم است. دفعه بعدی که فرزندتان گاز گرفت ، این مراحل را امتحان کنید:

  مرحله 1: آرام و محکم باشید.

  با قاطعیت جمله ” گاز نگیر ” یا “گاز گرفتن درد دارد !” را به فرزندتان بگویید . درک این جملات برای کودک نوپا ساده و آسان است .
  روشن کنید که گاز گرفتن کاری اشتباه است ، اما تا وقتی کودک شما به اندازه کافی بزرگ نیست که بتواند درک کند ، از توضیحات طولانی خودداری کنید. داشتن آرامش هرچه بیشتر به آرام کردن سریعتر اوضاع کمک می کند.

  مرحله 2: فرد گاز گرفته شده را آرام کنید.

  توجه خود را به شخصی که گاز گرفته شده است معطوف کنید ، خصوصاً اگر کودک دیگری باشد. در صورت آسیب دیدگی محل را با آب و صابون تمیز کنید. اگر محل گاز گرفته شده زخم عمیق یا خونریزی داشت ، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

  مرحله 3: در صورت نیاز کودکی که گاز گرفته را آرام نمایید

  اغلب ، کودکان نوپا متوجه نمی شوند که گاز گرفتن درد دارد . تسکین کودکی که از آسیب رساندن به شخص دیگر ناراحت است اشکالی ندارد.
  کودکان نوپا بزرگتر ممکن است پس از آرام شدن و مشاهده وضعیت دیگر از گاز گرفتن دیگران خودداری نمایند .
  اما اگر کودک گاز گیرنده از این رفتار برای جلب توجه استفاده می کند ، والدین نباید با آرامش دادن و توجه مثبت به کودک این رفتار را تقویت کنید.

  مرحله 4: گزینه های جایگزین را به کودک ارائه دهید.

  وقتی اوضاع آرام شد ، کلمات جایگزینی به جای گاز گرفتن به کودک پیشنهاد کنید ، مانند وقتی که کودک می خواهد با کودک دیگر ارتباط برقرار کند استفاده از کلمات “نه” ، “صبر کن” و “این مال من است” جایگزین های بهتری به جای گاز گرفتن است

  مرحله 5: پرت نمودن حواس

  استفاده از ترفند پرت کردن حواس برای بچه های این سن معجزه می کند. اگر احساسات و سطح انرژی منفی کودک در حال بالا رفتن است یا اگر کودک بی حوصله و بهانه گیر شده است ،با پرت کردن حواس کودک به سمت یک فعالیت مثبت تر مانند رقصیدن با موسیقی ، رنگ آمیزی یا بازی می توان احتمال گاز گرفتن را در او پایین آورد .

  سخت گیری در این مورد معمولاً لازم نیست ، زیرا اکثر بچه ها متوجه درد گاز گرفتن نمی شوند. هرگز کودکی را که گاز گرفته است را نزنید و او را گاز نگیرید ، زیرا این کار به کودک می آموزد که این رفتار درست است و می توان آن را دوباره انجام داد.

  اگر مراحل بالا را امتحان کرده باشید و رفتار گاز گرفتن متوقف نشود ، ممکن است گذاشتن وقفه زمانی موثر باشد. کودکان نوپای بزرگتر ممکن است به مدت یک یا دو دقیقه برای آرام شدن نیاز داشته باشند بنابر این می توان آنها را به یک مکان مشخص ( یک صندلی در آشپرخانه) فرستاد تا روی آن بنشینند و به کار خود فکر کنند .

  به عنوان یک قاعده کلی ، حدود 1 دقیقه به ازای هر سال سن کودک راهنمای خوبی برای تعیین زمان درست وقفه زمانی است.
  وقفه های طولانی تر هیچ مزیت دیگری ندارد. در صورت طولانی تر شدن زمان ممکن است کودک از بازگشت خودداری کندو تلاش والدین را برای تنبیه تضعیف کنند.

  شناخت دلایل گاز گرفتن کودک
  استفاده از ترفند پرت کردن حواس برای بچه های این سن معجزه می کند.

  ایجاد یک محیط “بدون گاز گرفتن “

  این که در کنترل رفتار گاز گرفتن در کودک پیشرفت کرده اید و یا این یک رفتار همچنان ادامه دارد در هر صورت نیاز به ایجاد یک محیط ممنوعه برای گاز گرفتن در خانه ، مهد کودک و مدرسه دارید .

  در اینجا چند روش برای برگرداندن کوچولوی خود به مسیر درست آورده شده است:

  مقاوم باش. قانون “گاز گرفتن نداریم” را همیشه تقویت کنید.

  از تقویت کننده های مثبت استفاده کنید. به جای تنبه نمودن کودک درهنگام اقدامات منفی ، سعی نمایید در هنگام رفتار خوب به اندازه کافی از کودک خود تعریف و تمجید کنید.

  برای تقویت گزینه های مثبت در مورد گاز گرفتن می توانید از عباراتی مانند “خیلی جملاتی که موقع عصبانیت استفاده کردی را دوست داشتم ” یا “خیلی رفتارتو دوست دارم که چقدر به آرامی بازی می کنید”

  همچنین بخوانید: گرفتگی بینی نوزاد چه دلایلی دارد؟

  از پیش برنامه ریزی کنید

  اگر کودکان بدانند که در موقعیت های جدید یا انرژی زیاد انتظار چه چیزی را از طرف شما دارند ممکن است راحت تر باشند و دیگر تمایل و اشتیاقی به گاز گرفتن نداشته باشند.

  اگر احتمال می دهید که کودک دیگران را گاز بگیرد، قبل از رفتن به مکان مورد نظر به کودک بگویید که انتظار دارید که چه رفتاری داشته باشد.

  گزینه های دیگری پیدا کنید.

  با پیشرفت مهارت های زبانی ، می توانید به کودک خود کمک کنید تا روش های بهتری برای ابراز احساسات منفی خود پیدا کند. به عنوان مثال ، درخواست از کودکان برای “استفاده از کلمات خود” در هنگام ناامیدی یا ناراحتی می تواند به آرامش آنها کمک کند.

  اگر به کمک احتیاج دارید ، یک پزشک ، مشاور یا یک متخصص رفتار درمانگر می تواند در مورد روش هایی که به کودک شما یاد می دهد احساسات شدید را مدیریت کند و احساسات را به روشی سالم بیان کند ، مشورت نمایید .

  متوقف کردن گاز گرفتن کودک
  از تقویت کننده های مثبت استفاده کنید.

  چه موقع باید با دکتر تماس بگیرم؟

  رفتارگاز گرفتن در نوزادان و کودکان نوپا معمول است ، اما باید در سنین 3 تا 4 سالگی متوقف شود. اگر از این سن فراتر رود و بیش از حد باشد ، به نظر می رسد برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی تر برای کودک و والدین او بهتر است با روان شناس و پرستار کودک مشورت نمایید . در این شرایط می توانید دلایل و راه های مقابله با این رفتار را پیدا کنید.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب در زمینه ارائه خدمات پرستاری در منزل به صورت شبانه روزی در خدمت شما عزیزان است برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

   

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری