درخواست پرستار | مشاوره رایگان

تکنیک های ساده و کاربردی برای مدیریت زمان

مدیریت زمان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  تکنیک های مدیریت زمان time-management tips  یکی از مهم ترین اقداماتی است که لازم است هر فردی برای بهره مندی از یک زندگی سالم و پربار از آن استفاده نماید.

  اگر به نظر می رسد که هرگز وقت کافی ندارید، مدیریت بهتر زمان ممکن است به شما کمک کند تا کنترل روزهایتان را دوباره به دست آورید.  یادگیری نحوه مدیریت موثر زمان چه امور شغل و چه در کل سبک زندگی می تواند در بدست آوردن احساس آرامش، تمرکز و کنترل بیشتر زندگی موثر باشد.

  متخصصان در زمینه برنامه ریزی بر این باورند که  “هدف از مدیریت خوب زمان دستیابی به تعادل در سبک زندگی است.” در این مقاله نکات کاربردی برای مدیریت بهتر زمان بیان شده است که لازم است برای برخورداری از یک زندگی سالم و شاد به کار گرفته شود:

  اهداف خود را تعیین کنید

  متخصصان بر این باورند که اگر به این فکر کنید که می‌خواهید چه کسی باشید، اولویت‌هایتان در زندگی چیست ، و می‌خواهید در زندگی حرفه‌ای یا شخصی خود به چه سطحی برسید راحت تر می توانید برنامه ریزی نمایید.

  از این موارد به عنوان  راهنما برای نحوه مدیریت و برنامه ریزی زمان خود استفاده نمایید. هنگامی که تصویر کلان زندگی ایده آل خود را مشخص کردید، سپس می توانید در این میان برخی از اهداف کوتاه مدت و میان مدت را تعیین کنید.

  شناخت اهدافتان به شما کمک می‌کند بهتر برنامه‌ریزی کنید و روی چیزهایی تمرکز کنید که به شما در رسیدن به آن اهداف کمک می‌کنند.

  تهیه لیست برای مدیریت زمان
  شناخت اهدافتان به شما کمک می‌کند بهتر برنامه‌ریزی کنید.

  یک لیست تهیه کنید

  تهیه فهرست کارهایی که لازم است برای رسیدن به اهداف خود انجام دهید  راه خوبی برای سازماندهی آنها است. یک لیست تهیه نمایید و بررسی کنید چه نوع لیستی برای شما بهتر است.

  برخی از متخصصان پیشنهاد می کنند که برای جلوگیری شلوغی و سردرگم شدن بهتر است به جای استفاده از فهرست های متعدد، یک لیست از تک کارها تهیه نمایید.

  استفاده از یک لیست به شما کمک می کند اولویت ها و زمان بندی های خود را مشخص کنید. همچنین به شما کمک می کند کارهای غیر فوری را کنار بگذارید تا در زمان مناسب تری به انجام آنها بپردازید.

  لازم است که لیست خود را در جایی که در دسترس باشد نگه دارید. به عنوان مثال، اگر همیشه تلفن همراه  خود را  به همراه دارید، لیست برنامه های خود را در گوشی نگه دارید.

  همچنین بخوانید: 15 راه برای داشتن یک زندگی شاد

  روی نتایج تمرکز کنید

  مدیریت خوب زمان در محل کار یعنی انجام کار با کیفیت بالا، نه کمیت بالا. براساس توصیه کارشناسان در محل کار، روی میزان مشغله خود تمرکز نکنید، بلکه روی نتایج تمرکز کنید.

  براساس آمار گذراندن زمان بیشتر برای انجام کاری لزوماً به موفقیت بیشتری منجر نمی‌شود. حضور در ساعت کاری اضافی در محل کار لزوما به معنای پربار و موفق تر بودن نمی باشد بلکه استفاده موثر از زمان باعث موفقیت می گردد.

  اختصاص زمان کافی برای استراحت

  بسیاری از مردم در زمان استراحت ناهار خود کار می کنند، اما براساس نظر کارشناسان این کار می تواند نتیجه معکوس بدهد . به عنوان یک قاعده کلی، فاصله گرفتن حداقل 30 دقیقه از میز کار به شما کمک می کند تا بعد از ظهر مؤثرتری داشته باشید.

  در زمان استراحت میانه روز می توانید به پیاده‌روی در فضای باز بروید یا بهتر است کمی ورزش کنید. قطعا پس از گذراندن زمان استراحت با انرژی بیشتر به میز خود باز خواهید گشت و در این شرایط خستگی چشم ها کمتر می شود و ذهن تمرکز بیشتری خواهد داشت.

  گنجاندن استراحت کافی میان روز در برنامه ریزی به شما کمک می کند تا کار خود را به بخش های قابل کنترل تری تقسیم کنید و در انجام آنها موفق تر عمل نمایید.

  کارهای مهم را اولویت بندی کنید

  وظایف را می توان به 4 دسته تقسیم بندی کرد:

  فوری و مهم
  فوری نیست اما مهم است
  فوری اما مهم نیست
  نه فوری و نه مهم

  افرادی که زمان خود را به خوبی مدیریت می کنند بیشتر بر روی فعالیت های “نه فوری بلکه مهم” تمرکز می کنند. به این ترتیب آنها شانس “فوری و مهم” شدن فعالیت ها را کاهش می دهند.

  براین اساس هدف این است که یاد بگیریم چگونه در کاهش تعداد کارهای ضروری و مهم مهارت پیدا نماییم . مواجهه با کارهای فوری بسیار زیاد می‌تواند استرس‌زا باشد و بر جسم و روان فرد تاثیرات منفی خواهد گذاشت.

  کاهش استرس با مدیریت زمان
  رادی که زمان خود را به خوبی مدیریت می کنند بیشتر بر روی فعالیت های “نه فوری بلکه مهم” تمرکز می کنند.

  چهار گام مهم برای کاهش فشار ناشی از ایمیل زیاد را امتحان کنید

  یک مطالعه نشان داد که از هر 3 کارمند اداری 1 نفر از استرس فشار ناشی از ایمیل رنج می برد. تصمیم گیری در اولین باری که یک ایمیل را باز می کنید برای مدیریت خوب زمان بسیار مهم است.

  اما توصیه می کند که اقدامات زیر را تمرین کنید:

  حذف: احتمالاً می توانید نیمی از ایمیل هایی که دریافت می کنید را بلافاصله حذف کنید.
  جواب دهی: اگر ایمیل فوری است یا می تواند به سرعت تکمیل شود بهتر است سریع تر به آن پاسخ دهید .
  ارجاع : اگر شخص دیگری بتواند بهتر به ایمیل پاسخ دهد لازم است ایمیل را برای آن فرد ارسال نمایید.
  به تعویق انداختن: بعداً زمانی را برای صرف ایمیل‌هایی اختصاص دهید که رسیدگی به آنها زمان بیشتری می‌برد.

  بنابراین مدیریت زمان  فرآیند سازماندهی و برنامه ریزی نحوه تقسیم زمان خود بین فعالیت های خاص است. مدیریت زمان خوب به شما امکان می‌دهد هوشمندانه‌تر – نه سخت‌تر – کار کنید تا کارهای بیشتری را در زمان کمتر انجام دهید، حتی زمانی که زمان تنگ است و فشارها زیاد است با مدیریت زمان شما در انجام کارها موفق خواهید بود .

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان