درخواست پرستار | مشاوره رایگان

بهترین رژیم غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  پاسخ به این سوال که برای تقویت  سیستم ایمنی strong immune system چه چیزی بخوریم و از چه چیزی اجتناب کنیم بسیار مهم است .
  سیستم ایمنی بدن به محافظت از بدن در برابر بیماری هایی ، مانند سرماخوردگی و آنفولانزا کمک می کند. تغذیه نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. مصرف منظم برخی غذاهای ناسالم ممکن است از عملکرد صحیح سیستم ایمنی جلوگیری کند. این امر ممکن است قابلیت ها و عملکرد بهینه سیتسم ایمنی را به شدت کاهش دهد.

  تقویت سیستم ایمنی و چاقی
  تقویت سیستم ایمنی چه چیزی بخوریم؟

  برخی از تحقیقات معتبر نشان می دهند که رژیم های غذایی حاوی پرشکر و شور با افزایش خطر برخی از بیماری های خود ایمنی و سایر بیماری های مزمن مرتبط است.

  از طرف دیگر ، خوردن غذاهایی که حاوی مواد مغذی خاصی هستند ، مانند ویتامین C ، ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند.

  همه شرایط التهابی یا ایمنی ، از جمله چاقی و دیابت نوع 2 ، ناشی از رژیم غذایی نیستند. اختلالات محیطی ، داروها و استعدادهای ژنتیکی نیز در این امر نقش دارند.

  این مقاله غذاهای خاصی را که ممکن است سیستم ایمنی بدن را تضعیف کنند و سایر مواد غذایی که ممکن است  سبب تقویت سیستم ایمنی شود می پردازد .

  کدام غذاها سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند؟

  هر کسی که بخواهد عملکرد سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کند ، بهتر است از خوردن مواد غذایی زیر اجتناب ورزد .

  غذاهای فراوری شده

  بسیاری از غذاهای فرآوری شده حاوی چربی های ناسالم ، قندها و مواد افزودنی هستند. این مواد می توانند طعم ، بافت و ماندگاری محصول را بهبود بخشند ، اما همانطور که مطالعات نشان می دهد ، ممکن است سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند.

  برخی از غذاهای فرآوری شده با مقادیر زیاد مواد افزودنی شامل:

  مواد غذایی کنسرو شده
  وعده های غذایی آماده برای مایکروویو
  چیپس
  کیک و کلوچه

  یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که خوردن غذاهای حاوی مواد افزودنی ممکن است خطر ابتلا به چندین بیماری التهابی یا متابولیکی مزمن را افزایش دهد.

  در این مطالعه مواد افزودنی مانند سوکرالوز ، آسپارتام ، کربوکسی متیل سلولز ، پلی سوربات 80 ، سدیم و کاراگینان مورد بررسی قرار گرفت.

  محققان همچنین مشاهده کردند که افرادی که رژیم های غذایی حاوی مواد افزودنی زیادی دارند ، بیشتر دچار چاقی ، التهاب مربوط به سیستم ایمنی و بیماری مقاومت به انسولین می شوند.

  در همین حال ، یک تحقیق در سال 2014 نشان داد که مصرف زیاد نمک ، شکر تصفیه شده ، چربی اشباع و اسیدهای چرب امگا 6 ، همراه با کمبود اسیدهای چرب امگا 3 ، می تواند به سیستم ایمنی بدن آسیب برساند.

  خوردن قند و چربی در غذاهای فرآوری شده نیز ممکن است منجر به مصرف بیش از حد کالری شود که خطر چاقی را افزایش می دهد. چاقی می تواند منجر به التهاب شود ، که این امر می تواند منجر به مقاومت به انسولین و همچنین بی نظمی سیستم ایمنی بدن شود.

  روش تقویت سیستم ایمنی
  رژیم های غذایی حاوی مواد افزودنی زیادی هستند.

  غذاهای سرشار از قند

  افرادی که رژیم های غذایی با قند بالا دارند ، بیشتر در معرض خطر تضعیف سیستم ایمنی و چندین بیماری مزمن ، از جمله بیماری عروق کرونر قلب و دیابت نوع هستند.

  برخی از غذاهایی که دارای قند زیادی هستند عبارتند از:

  مواد غذایی کنسرو ، مارمالاد و شیرینی جات
  کلوچه و کیک
  شیر با طعم و محصولات لبنی شیرین شده
  غلات صبحانه شیرین
  نوشیدنی های شیرین ، مانند نوشابه

  همچنین ، داشتن یک رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی قند ممکن است توانایی سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با بیماری ها محدود کند. این کار ممکن است با کاهش کارایی گلبول های سفید خون و افزایش التهاب انجام شود.

  غذاهای سرشار از کربوهیدرات تصفیه شده

  غذاهای فرآوری شده و دارای کربوهیدرات های تصفیه شده بالا ، مانند آرد سفید و شکر تصفیه شده ، با افزایش التهاب و استرس اکسیداتیو مرتبط هستند و این امر می تواند به سیستم ایمنی بدن آسیب برساند.

  برخی از غذاهایی که حاوی کربوهیدرات تصفیه شده هستند شامل موارد زیر هستند :

  برنج سفید
  نان سفید
  شیرینی ، کلوچه و کیک هایی که با آرد سفید درست می شوند
  غذاهایی برای سیستم ایمنی سالم
  داشتن یک رژیم غذایی کاملاً مغذی و غنی از مواد مغذی می تواند به حفظ وزن متوسط بدن کمک کند ، این منبع مهم برای عملکرد سیستم ایمنی بدن مهم است.

  غذاهای زیر باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند :

  میوه های خانواده مرکبات

  این میوه ها منابع خوب ویتامین C هستند و یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که ویتامین C دارای چندین ویژگی است که می تواند به عملکرد ایمنی سالم کمک کند.

  ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است. آنتی اکسیدان ها از مولکول های مهم بدن مانند پروتئین ها و کربوهیدرات ها در برابر آسیب های زیست محیطی و بیولوژیکی محافظت می کنند.

  ویتامین C همچنین به ارتقا انرژی متابولیکی و تنظیم هورمون کمک می کند و برای تولید کلاژن ضروری است. در همان مطالعه در سال 2017 گزارش شده است که بیشتر افراد باید روزانه 100-200 میلی گرم ویتامین C مصرف کنند.

  تقویت سیستم ایمنی با روی
  ویتامین C همچنین به ارتقا انرژی متابولیکی و تنظیم هورمون کمک می کند.

  غذاهایی که روی دارند. روی یک ماده معدنی ضروری است که فایده اصلی حفظ و تقویت سیستم ایمنی بدن است. مصرف روزانه روی توصیه شده بین 2 تا 11 میلی گرم است که به سن و جنسیت فرد بستگی دارد. هنگامی که فرد باردار است ، به 13 روی نیاز دارد.

  پیشنهاد مقاله: بهترین رژیم غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

  برخی منابع غذایی شامل روی

  صدف خوراکی
  گوشت گاو
  لوبیای پخته
  غلات غنی شده
  سینه مرغ
  پنیر
  نخود فرنگی
  سبزیجات
  این سبزیجات ، به ویژه جوانه های کلم بروکلی ، منابع خوبی از ترکیب سولفورافان هستند که ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند.

  یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که سولفورافان دارای خواص آنتی اکسیدانی ، ضد التهابی و ضد سرطانی است.
  در یک مطالعه دیگر در سال 2018 تأثیر سولفورافان را بر سلولهای سرطانی روده بزرگ بررسی گردید . این تحقیق نشان داد که سولفورافان از التهاب سلولهای ایمنی جلوگیری می کند ، که به گفته محققان ممکن است از پیشرفت سرطان جلوگیری کند.

  زنجبیل

  قرن هاست که مردم از زنجبیل برای افزودن عطر و طعم به غذاها استفاده می‌کنند. اخیراً ، محققان اثرات آن را بر روی سیستم ایمنی بدن بررسی کرده اند.

  مطالعات با کیفیت بالا نشان داد که مصرف مکمل های زنجبیل با التهاب مرتبط با آرتروز و آرتریت روماتوئید مقابله می‌کند.

  تقویت سیستم ایمنی
  قرن هاست که مردم از زنجبیل برای افزودن عطر و طعم به غذاها استفاده می کنند.

  این تجزیه و تحلیل همچنین نشان داد که مکمل های زنجبیل به کاهش وزن بدن در افراد چاق کمک می کند. این امر ممکن است به این معنی باشد که زنجبیل به طور غیر مستقیم سلامت سیستم ایمنی بدن را نیز بهبود می‌بخشد ، زیرا چاقی با التهاب مزمن مرتبط است.

  هرکسی که بخواهد سیستم ایمنی بدن خود را تقویت نماید بهتر است مصرف غذاهای سرشار از کربوهیدرات تصفیه شده، قند و مواد افزودنی را محدود کند. که در این زمینه میتواند از یک پرستار بیمار کمک بگیرد این غذاها ممکن است عملکرد ایمنی بدن را سرکوب کنند.

  از طرف دیگر، یک رژیم غذایی متنوع و غنی از مواد مغذی ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به کاهش التهاب کمک کند.

  کلام آخر

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  1 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان