درخواست پرستار | مشاوره رایگان

نحوه مراقبت و پیشگیری از بیماری های پوستی در منزل

پیشگیری از بیماری های پوستی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  پوست، بزرگترین و وسیعترین اندام بدن و اولین سد دفاعی انسان در برابر عوامل آسیب‌زای داخلی و خارجی است. اندامی گسترده و مهم که سرتاسر بدن را پوشانده و علاوه بر حفظ اندام‌ها و ارگان‌ها در برابر آلودگی‌های محیطی، آب بدن را حفظ می‌کند. به دلیل موقعیت قرارگیری پوست در سطح بدن، تمام محرک‌های بیرونی اول از همه روی پوست تاثیر می‌گذارند. تابش نور، زخم، جراحت، عفونت و التهاب همه پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهند و می‌توانند موجب بیماری‌های پوستی شوند.

  اگرچه بسیاری بیماری‌های پوستی عوارض خطرناکی ندارند و به پاسخ التهابی (قرمزی، سوزش، خارش) موقت ختم می‌شوند. اما سهل انگاری در مورد پیشگیری از بیماری های پوستی می‌تواند عواقب بدی برای فرد داشته باشد. در این نوشته از مجموعه بزرگ پرستاری سفیر آرامش قصد داریم مفصلا، راه‌های موثر در پیشگیری از بیماری های پوستی و روش پرستار بیمار پوستی را شرح دهیم. با ما همراه باشید.

  پیشگیری از بیماری های پوستی
  جلوگیری از بیماری قارچ پوستی، اگزما و حساسیت با رعایت نکات مراقبتی امکان‌پذیر است.

  راه‌های پیشگیری از بیماری های پوستی

  جلوگیری از بیماری قارچ پوستی، اگزما و حساسیت با رعایت نکات مراقبتی امکان‌پذیر است. اما همیشه هم نمی‌توان از عارضه‌های پوستی جلوگیری کرد. چراکه برخی مشکلات پوستی در نتیجه یک بیماری یا عوامل وراثتی (ژنتیکی) ایجاد می‌شوند و به طور مستقیم قابل کنترل نیستند. برای پیشگیری از بیماری‌های پوستی شایع علاوه بر نکات تخصصی مربوط به هر بیماری (به عنوان مثال مراقبت از بیماری سرطان پوست)، نکاتی وجود دارد که پوست را از مشکلات رایج حفاظت می‌کند. برای داشتن یک پوست سالم با رنگ، فرم و

  منافذ ایده‌آل، خوب است نکات زیر را رعایت کنید:

  دست‌ها را به شیوه صحیح و با استفاده از آب گرم و صابون بشویید. توجه داشته باشید که در این اقدام باید حد میانه را رعایت کنید. یک راه موثر برای پیشگیری از اگزمای پوستی شستشوی به موقع دست است. چراکه شستشوی زیاد و وسواس‌گونه می‌تواند باعث خشکی و اگزمای پوست شود.

  به زخم و عارضه پوستی دیگر افراد دست نزنید. در برخی بیماری‌ها تماس پوستی می‌تواند مشکل را به بدن شما نیز منتقل کند.

  جهت هیدراته شدن بدن و دفع بهتر سموم، به قدر کافی آب بنوشید و بدن را با بحران کم آبی مواجه نکنید. برای یک فرد بالغ و سالم حدود ۸ لیوان آب در روز کفایت می‌کند و بدن را از کم آبی نجات می‌دهد.

  پیشنهاد مقاله : با روش های درمانی زگیل آشنا شوید

  خواب کافی داشته باشید. خواب، یک سازوکار مهم و تاثیرگذار برای بدن است که هر گونه اختلال در آن می‌تواند عواقب سختی برای بدن داشته باشد. در طول روز پوست با هزاران اشعه خطرناک در تماس است و تنها در شب می‌تواند از شر آن خلاص شود. از طرفی هنگام خواب که ارگان‌های مهمتر غیرفعال هستند، پوست فرصت خونرسانی پیدا می‌کند و می‌تواند آسیب‌های خود را ترمیم کند. بنابراین خواب اهمیت بالایی در حفاظت از پوست و پیشگیری از بیماری های پوستی دارد.

  پتو، بالش و رخت خواب را در فواصل منظم شستشو دهید و یک پتو و بالش شخصی، مختص خودتان داشته باشید. همچنین ظرف غذا، لیوان، مسواک، لیف، برس مو و وسایل شخصی داشته باشید که هیچکس به جز شما از آن استفاده نکند.

  بسیاری بیماری‌های پوستی چون آبله مرغان به وسیله واکسن قابل پیشگیری هستند. واکسن، نمونه‌ای کشته یا ضعیف شده از عامل بیماری‌زا است که با ورود به بدن شما، پاسخ ایمنی را برمی‌انگیزد. برای انجام واکسیناسیون دقیق و حساس باشید.

  فشار جسمی و روحی زندگیتان را کاهش دهید. تمام استرس‌هایی که در طول روز تجربه می‌کنید، می‌توانند اثر منفی روی پوستتان بگذارند و سلامت و شادابی را از آن سلب کنند.

  یک اقدام موثر برای پیشگیری از اگزمای پوستی این است که به کمک مرطوب کننده‌ها، انواع روغن و کرم رطوبت پوست را حفظ کنید.

  پیشگیری از بیماری های پوستی
  مراقبت از بیماری سرطان پوست با استفاده از کرم ضد آفتاب ممکن است.

  مراقبت از بیماری سرطان پوست با استفاده از کرم ضد آفتاب ممکن است. بزرگترین عامل بیماری سرطان پوست، اشعه خطرناک UV  نور خورشید است که با استفاده از کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی و دستکش می‌توان از آن جلوگیری کرد.

  در همه حال یک رژیم غذایی سالم و غنی از مواد مغذی لازم می‌تواند شما را از شر بیماری‌های گوناگون پوستی و.. نجات دهد. به عنوان مثال برای پیشگیری و درمان سرطان پوست، رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان، ویتامین C,E,D  می‌تواند مفید و موثر واقع شود.

  پوست، به دلیل موقعیت قرارگیری خود در سطح بدن، تحت تاثیر شدید تغییرات دمایی قرار دارد. از این رو یک راه موثر برای پیشگیری از بیماری های پوستی، محافظت از پوست در برابر سرما و گرمای شدید است.

  بسیاری مواد شیمیایی محرک پوست هستند و همچنین برخی مواد غذایی می‌توانند پاسخ التهابی پوست شما را برانگیزند. در هر حال پرهیز از لمس و خوردن این مواد می‌تواند شما را از عارضه‌های پوستی در امان نگه دارد.

  لباس‌های نخی و پنبه‌ای برای جلوگیری از تعریق زیاد و ایجاد حساسیت پوستی موثر هستند. بهتر است این جنس لباس‌ها را انتخاب کنید تا دچار مشکلات پوستی نشوید. همچنین در انتخاب کرم ضد آفتاب و صابون نیز حساس باشید و از برندهای معتبر استفاده کنید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  1 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان