درخواست پرستار | مشاوره رایگان

نحوه صحیح رفتار پرستار هنگام مراقبت از سالمند، کودک و بیمار

نحوه صحیح رفتار پرستاران

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  نحوه صحیح رفتار پرستار هنگام مراقبت از سالمند یکی از مهم ترین مواردی است که باید در هنگام استخدام یک پرستار مورد ارزیابی قرار گیرد.

  رعایت ادب و اصول صحیح رفتار در هر فرهنگی از موارد ضروری است. اساس رفتار صحیح این است که در در تمام موقعیت های اجتماعی ، شغلی و خانوادگی به یک اندازه محترم و مودب رفتار کنید. علیرغم تجربه وتوانایی علمی، حسن رفتار یک پرستار می تواند به معنای موفقیت یا عدم موفقیت او در زمینه مراقبت از سالمند باشد.

  یک شعار کلی در مورد اهمیت رعایت احترام دیگران وجود دارد ” با دیگران همان گونه رفتار کنید که دوست دارید در آن شرایط با شما رفتار شود.” بنابراین لازم است یک پرستار اهمیت نحوه صحیح رفتار را با طرف مقابل بداند وسعی نماید تا در نهایت تلاش خویش را در رعایت موازین اخلاقی و رفتاری بنماید.

  نحوه صحیح رفتار پرستار در خانه
  نحوه صحیح رفتار پرستار هنگام مراقبت از سالمند، کودک و بیمار

  اولین گام در رعایت نحوه صحیح رفتار پرستار

  برای یک پرستار موفق ، رعایت آداب و معاشرت صحیح در اولین گام ملاقات با خانواده سالمند و از هنگام ورود به خانه آنها شروع می شود.
  به عنوان مثال وقتی وارد خانه دیگران می شوید با وسایل آنها همانگونه رفتار می کنید که در خانه با وسایل شخصی خود رفتار می کنید.
  با نشان دادن حسن رفتار ، فرآیند مراقبت و پرستاری از فرد مقابل را برای خود اسان تر می کنید.

  یک پرستار می داند که در هنگام رفتار با یک سالمند ، کودک یا بیمار ، با به کار بردن کلمات کلیدی مانند “لطفا” و “متشکرم” موفق تر خواهد بود و از طرف مقابل واکنش بهتری را دریافت خواهد نمود . گاهی سالمند به دلیل عدم رعایت ادب از سوی پرستار و نحوه رفتار او ، از رعایت درخواست های پرستار امتناع می ورزد و به نوعی لجبازی می نماید که این مشکل با رعایت ادب در گفتار و رفتار پرستار تا حد زیادی قابل برطرف شدن است.

  پیشنهاد مقاله: مراقبت از کودک بیمار در بستر

  همچنین کودکانی که والدین و پرستار خوش اخلاق دارند بیشتر به بزرگترهای خود احترام می گذارند ، در فعالیت های تحصیلی موفق تر هستند و درآِینده به افراد محترمی در جامعه تبدیل می شوند .

  قوانین اساسی آداب و معاشرت در منزل

  – به فضای شخصی یکدیگر احترام بگذارید.

  – به وسایل یکدیگر احترام بگذارید.
  – وقتی شخص دیگری صحبت می کند حرفش را قطع نکنید.
  – سر وقت در سرکار خود حاضر شوید
  – از کلمه  “لطفا” و “متشکرم” استفاده نمایید
  – با تلفن همراه خود پیام ندهید و صحبت نکنید.
  – با دهان بسته غذا را بجوید.
  – فریاد نزنید یا یکدیگر را به نام  کوچک صدا نکنید مگر اینکه از شما درخواست شود
  – همیشه وقتی با کسی گفتگو می کنید ، ارتباط چشمی برقرار کنید.
  – اگر بیمار هستید بهتر است به خانواده زودتر اطلاع دهید تا در غیبت شما برنامه ریزی گردد.

  نحوه صحیح رفتار پرستار با سالمند
  قوانین اساسی آداب و معاشرت در منزل

  نحوه صحیح رفتار پرستار از آن جهت مهم است که تاثیرات مستقیم رفتار او را می توان در رفتار بیمار – سالمند –  کودک مقابل به وضوح مشاهده نمود .

  تفاوت در آداب و رسوم فرهنگی پرستار و طرف مقابل

  رعایت آداب معاشرت از سوی پرستار روشی مناسب برای بهبود کیفیت در ارائه خدمات از سوی پرستار است.  هر چند که قوانین ادب و رسوم در هر خانواده معمولاً نانوشته است اما جنبه های رفتار صحیح و معاشرت کلی در تمام فرهنگها یکسان است و گاه به گاه تغییرات جزیی کرده است.

  گاهی تفاوت هایی در آداب و رسوم بعضی از فرهنگ ها وجود دارد که ممکن است با آداب و رسوم پرستار مغایرت داشته باشد. در صورتی که پرستار در رعایت این آداب ورسوم دچار مشکل شود و به نوعی با اصول اخلاقی او مغایرت داشته باشد بهتر است در این مورد با ملایمت با خانواده صحبت نماید

  اگر شرایط این کار برای او مقدور نبود  بهتر است مشکل خود را با مرکز پرستاری و مراقبتی که او را به این خانواده معرفی کرده است در میان بگذارد تا در این مورد مشورت و تصمیم گیری لازم انجام پذیرید. در هر صورت شرایط ایده آل شرایطی است که نه پرستار و نه فرد مقابل او احساس بدی نداشته باشد.

  قوانین طلایی رفتار صحیح پرستاران

  – قبل از خودتان به دیگران فکر کنید

  – به دیگران احساس آرامش دهید.
  – تنها وقتی با شما صحبت کردند، صحبت کنید. (جز در موارد ضروری که لازم است نکته ای مهم در مورد سلامتی و وضعیت طرف مقابل را بیان کنید )
  – زیاد صحبت نکنید
  – شنونده خوبی باشید.
  – راز دار باشید و هرگز سخنان  طرف مقابل را در مقابل افراد دیگر بیان نکنید
  – به استقلال طرف مقابل اهمیت بدهید .
  – در صورت بروز ناراحتی و عصبانیت خود را کنترل کنید.
  – خونسردی خود را حفظ کنید و از استرس دوری کنید.
  – همیشه به جای نیازهای خود ، روی نیازهای طرف مقابل تمرکز کنید.
  – لبخند بزنید و همراه خوبی باش.
  – اعتماد به نفس خود  را حفظ کنید.

  نحوه صحیح رفتار پرستار کودک
  قوانین طلایی رفتار صحیح پرستاران

  بنابر این نحوه صحیح رفتار پرستار از اهمیت بسزایی در موفقیت او برخوردار است. خوش اخلاقی یک پرستار می‌تواند در کیفیت انجام مراقبت از سالمند، بیمار و کودک تفاوت زیادی ایجاد کند. رفتار مناسب شما به عنوان یک پرستار کار شما را ساده می کند تا یک محیط سالم و شاد برای آسایش و رفاه طرف مقابل ایجاد کنید.

  چند نکته طلایی در نحوه صحیح رفتار پرستار

  به درستی آن‌ها را خطاب کنید

  بهتر است سالمند را با نامی که دوست دارند و می خواهند صدا کنید. اگر می خواهند شما آنها را با نام کوچک صدا کنید ، به درخواست آنها احترام بگذارید.

  با سالمند دست بدهید

  اگر برای اولین بار با این فرد ملاقات می کنید یا مدتی است که او را ندیده اید ،بهتر است با او دست بدهید. این یک حرکت ساده و در عین حال دوستانه است که به فرد اجازه می دهد تا شما را از آداب و رسوم خود آگاه کند. اما بهتر است صبر کنید تا او در این کار پیشقدم شود.

  واضح و بدون استفاده از کلمات عامیانه صحبت کنید

  قطعا در هنگام ملاقات با یک فرد سالمند بهتر است از کلماتی که در حین مکالمه با دوستان خود استفاده می کنید استفاده ننمایید. همچنین در هنگام مکالمه لازم نیست فریاد بزنید ، اما صدای خود را تا جایی که ممکن است واضح نگه دارید ، از به کار بردن زبان عامیانه خودداری کنید و اگر مشخص شد که فرد نمی تواند صدای شما را بشنود ، بهتر است بلندتر صحبت کنید.

  نحوه صحیح رفتار پرستار سالمندان
  واضح و بدون استفاده از کلمات عامیانه صحبت کنید.

  تماس چشمی برقرار کنید و لبخند بزنید

  هنگام نزدیک شدن یا سلام دادن به سالمند ، همیشه تماس چشمی برقرار کنید. این نشان می دهد که شما حضور آنها را تأیید می کنید و محترم می شمارید . لبخند گرم شما می تواند روز این فرد را بسیار روشن و درخشان تر کند.

  پیشنهاد کمک کنید

  هنگامی که یک فرد مسن به ورودی ساختمان نزدیک می شود ، در را نگه دارید و اجازه دهید ابتدا او به داخل برود . از هرگونه معلولیت شخص آگاه باشید و با توجه به نیازی که دارد به او کمک کنید.یکی از گزینه های نحوه صحیح رفتار پرستار این است که از انجام هر نوع کار مهربانانه یا سخاوتمندانه ای که می تواند برای سهولت زندگی سالمند انجام دهد فرو گذار ننماید.

  برای آنها وقت بگذارید

  بیشتر افراد سالمند از توجه شما و اختصاص زمانی برای انها قدردانی خواهند کرد. نحوه صحیح رفتار پرستار سالمند د رحین مکالمه با سال مند از اهمیت زیادی برخوردار است . بهتر است از مکالمه در مورد موضوعات مشترک لذت ببرید. با آنها در یک مکان دنج بنشینید و نشان دهید که به آنها اهمیت می دهید. با هم بازی کنید یا یک فیلم خوب تماشا کنید.
  در صورت تمایل در مورد تجربه آنها از زندگی سوال کنید ، و سپس به حرفهای آنها گوش دهید.

  عشق خود را به آنها نشان دهید

  چه فرد سالمند با شما نسبت خانوادگی دارد و چه نسبتی وجود ندارد نشان دهید که او را دوست دارید. او را در آغوش بگیرید و حرفی محبت آمیز بگویید. با هم به آلبوم عکس قدیمی نگاه کنید و از جوانی و زیبایی او در دوران جوانی تمجید نمایید . قطعا از میزان شادی و عکس العمل خوب سالمند شگفت زده خواهید شد و به احتمال زیاد چیزهای جدیدی درباره تجربیات و فرهنگ سالمند خواهید آموخت.

  خوش اخلاق باشید

  اکثر سالمندان در دوران جوانی خود زمان زیادی را صرف تربیت و پرورش فرزندان خود نموده اند تا این فرزندان رفتار صحیح و مناسب را بیاموزند در عوض این سالمندان در این سن شایسته دریافت احترام و رفتار خوب شما هستند. همیشه در مکالمه از الفاظ محترمانه مانند : “لطفا” و “متشکرم” استفاده نمایید.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل بپردازد.

  منبع : Proper behavior of the caregiver

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان