درخواست پرستار | مشاوره رایگان

هر آنچه لازم است در مورد افسردگی پس از زایمان بدانیم

علل افسردگی پس از زایمان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  افسردگی پس از زایمان یک اختلال شایع و قابل درمان است. اگر فکر می کنید به افسردگی معمولی یا افسردگی پس از زایمان مبتلا هستید، بهتر است هر چه سریعتر با پزشک مشورت نمایید. هم‌چنین خیلی بهتر است پس از زایمان از یک پرستار نوزاد در منزل کمک بگیرید.

  افسردگی چیست؟

  همه  افراد گاهی اوقات احساس غم می کنند ، اما این احساسات معمولاً طی چند روز از بین می روند . افسردگی در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کند و ممکن است هفته ها یا چند ماه ادامه داشته باشد. بیشتر افراد، حتی کسانی که شدیدترین نوع افسردگی را دارند ، می توانند با درمان بهتر شوند.

  علایم افسردگی پس از زایمان
  هر آنچه لازم است در مورد افسردگی پس از زایمان بدانیم.

  افسردگی پس از زایمان

  افسردگی پس از زایمان افسردگی است که پس از بچه دار شدن و تولد یک نوزاد رخ می دهد. احساس افسردگی پس از زایمان شدیدتر و طولانی تر از احساس ” افسردگی معمولی” است . افسردگی پس از زایمان معمولا علایم شدیدتری از افسردگی معمولی دارد و چند هفته پس از زایمان شروع می شود و ممکن است تا  مدتها ادامه پیدا کند .

  چه تعداد از زنان افسردگی را تجربه می کنند؟

  افسردگی یک بیماری شایع و جدی است. تحقیقات نشان می دهد که از هر 10 زن در ایالات متحده 1 نفر از آنها علائمی را گزارش کرده است که نشان می دهد آنها در سال گذشته یک دوره افسردگی اساسی را تجربه کرده اند.

  تحقیقات با استفاده از سیستم نظارت بر ارزیابی بارداری  نشان می دهد که در سطح آمریکا ، از هر 8 زن ، 1 نفر علائم افسردگی پس از زایمان را تجربه می کند.

  برآورد تعداد زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان از نظر سن و نژاد / قومیت متفاوت است. بعلاوه ، تخمین افسردگی پس از زایمان در هر ایالت آمریکا متفاوت است و می تواند از هر 5 زن 1 باشد.

  انواع افسردگی پس از زایمان

  سه اصطلاح برای توصیف تغییرات خلقی زنان پس از زایمان وجود دارد:

  علل افسردگی پس از زایمان
  چه تعداد از زنان افسردگی را تجربه می کنند؟

  افسردگی معمولی زایمان

  برای تقریباً 70٪ از زنان در روزهای بعد از زایمان اتفاق می افتد. ممکن است زنان دچار تغییرات ناگهانی خلق و خوی شوند ، به عنوان مثال در یک لحظه بسیار احساس خوشبختی کنند و سپس بسیار غمگین شوند.

  ممکن است بی دلیل گریه کنند و احساس بی حوصلگی ، دمدمی مزاجی ، بی قراری ، اضطراب ، تنهایی و ناراحتی نمایند.

  این نوع افسردگی  ممکن است فقط چند ساعت یا حداکثر 1 تا 2 هفته پس از زایمان دوام بیاورد. معمولاً نیازی به درمان از طرف مراقبت های بهداشتی برای این افسردگی ندارید. اغلب ، پیوستن به یک گروه پشتیبانی از تازه مادران یا صحبت  با آنها کمک کننده است .

  افسردگی پس از زایمان

  این نوع افسردگی می تواند چند روز یا حتی چند ماه پس از زایمان اتفاق بیفتد. این مشکل می تواند پس از تولد هر کودک اتفاق بیفتد ، نه فقط فرزند اول.

  ممکن است افسردگی پس از زایمان علایمی مانند  غم ، ناامیدی ، اضطراب ، بی حالی  داشته باشد که بسیار شدید تر از افسردگی معمولی احساس میشود .

  این افسردگی معمولاً  افراد را از انجام کارهایی که باید هر روز انجام دهند باز می دارد. هنگامی که توانایی عملکرد شما تحت تأثیر قرار می گیرد ، باید به یک روان شناس مراجعه نموده و مراقبت های لازم را دریافت نمایید .

  این پزشک می تواند علائم افسردگی را شناسایی کند و یک برنامه درمانی مناسب ارائه دهد. اگر برای درمان افسردگی پس از زایمان اقدام نکنید، علائم می توانند بدتر شوند. در حالی که این نوع افسردگی یک بیماری جدی است ، اما با دارو و مشاوره قابل درمان است.

  پیشنهاد مقاله : چگونه از نوزاد نارس در منزل پرستاری کنیم؟

  روان پریشی

  روان پریشی پس از زایمان یک بیماری روانی بسیار جدی است که می تواند مادرانی که تازه زایمان کرده اند را  را درگیر کند.

  این بیماری می تواند به سرعت اتفاق بیفتد ، اغلب در 3 ماه اول پس از زایمان مشاهده میشود .  زنان در این حالت می توانند ارتباط خود را با واقعیت از دست دهند ، دچار توهم شنوایی (شنیدن چیزهایی که در واقع اتفاق نمی افتند ، مانند شخصی که صحبت می کند) و توهمات (به شدت باور داشتن چیزهایی که کاملاً غیر منطقی هستند).

  توهمات بینایی (دیدن چیزهایی که واقعی نیستند) کمتر شایع است . علائم دیگر شامل بی خوابی (عدم توانایی خواب) ، احساس تحریک و عصبانیت  ، بی قراری و احساسات و رفتارهای عجیب و غریب است.

  زنانی که روان پریشی پس از زایمان دارند بلافاصله به درمان نیاز دارند و تقریباً همیشه به دارو نیاز دارند. گاهی اوقات زنان به دلیل اینکه در معرض آسیب رساندن به خود یا شخص دیگری قرار دارند ، به بیمارستان منتقل می شوند.

  تشخیص افسردگی پس از زایمان
  زنانی که روان پریشی پس از زایمان دارند بلافاصله به درمان نیاز دارند.

  علائم افسردگی

  علایم افسردگی برای همه یکسان نیست. اینکه هر چند وقت یک بار علایم رخ می دهد ، چه مدت طول می کشد و چه شدت احساس می شود می تواند برای هر فرد متفاوت باشد.

  علائم افسردگی می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • حال و هوای غمگین ، مضطرب یا  حس تهی شدن
  • احساس ناامیدی یا بدبینی
  • احساس گناه ، بی ارزشی یا درماندگی
  • احساس تحریک پذیری یا بی قراری بیش از حد
  • از دست دادن علاقه به سرگرمی ها و فعالیت ها
  • از دست دادن انرژی
  • مشکلات تمرکز ، یادآوری جزئیات و تصمیم گیری
  • مشکل در به خواب رفتن یا خواب زیاد
  • پرخوری یا کاهش اشتها.
  • افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی.
  • وجود دردی که با درمان بهتر نمی شود

  افسردگی پس از زایمان
  علائم افسردگی پس از زایمان چند بار اتفاق می افتد.

  علائم افسردگی پس از زایمان

  اینکه علائم افسردگی پس از زایمان چند بار اتفاق می افتد ، چه مدت طول می کشد و به چه شدتی احساس می شود می تواند برای هر فرد متفاوت باشد. علائم افسردگی پس از زایمان شبیه علائم افسردگی است ، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  بیشتر از حد معمول گریه کردن

  احساس خشم

  انزوا و کناره گیری از عزیزان

  احساس بی حسی یا قطع ارتباط با کودک خود

  نگرانی از این که کودک را آزار دهید.

  احساس گناه در مورد اینکه مادر خوبی نیستید و در توانایی  خود در مراقبت از کودک تردید داشتن

  عوامل مستعد کننده برای ابتلا به افسردگی پس از زایمان

  تجربیاتی که ممکن است برخی از زنان را در معرض خطر بیشتری برای افسردگی قرار دهد می تواند شامل این موارد باشد

  • رویدادهای استرس زا برای زندگی
  • حمایت اجتماعی کم
  • سابقه قبلی افسردگی
  • سابقه خانوادگی افسردگی
  • مشکل بارداری
  • مادر بودن برای چند قلوها ، مثل دوقلوها ، یا سه قلوها
  • زایمان زودرس (قبل از 37 هفته)
  • بارداری و عوارض هنگام تولد
  • داشتن نوزادی که در بیمارستان بستری شده است. افسردگی همچنین می تواند در زنان  پس  از  بارداری و  تولد فرزند سالم رخ دهد.

  درمان افسردگی پس از زایمان

  افسردگی قابل درمان است و بیشتر افراد با انجام درمان بهتر می شوند. اگر فکر می کنید ممکن است افسرده باشید ، اولین قدم جهت درمان این است که با روان شناس صحبت کنید.

  افسردگی پس از زایمان پدران
  افسردگی قابل درمان است.

  تأثیر افسردگی روی پدران 

  طبق گزارش محققان بر طبق داده های 1993 تا 2007 ، تقریباً 4٪ از پدران در سال اول پس از تولد فرزند خود افسردگی را تجربه می کنند.

  با تولد 12 سالگی کودک ، از هر 5 پدر حدود 1 نفر یک یا چند دوره افسردگی را تجربه می کنند. پدران جوان تر و کسانی که سابقه افسردگی دارند و کسانی که در تهیه وسایلی مانند خانه یا اتومبیل با مشکل روبرو هستند به احتمال زیاد افسردگی را تجربه می کنند.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

  کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و حرفه ای در زمینه ارائه خدامات پرستاری در منزل به صورت شبانه روزی در خدمت شما عزیزان است برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  2 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان