درخواست پرستار | مشاوره رایگان

نکات مهم برای مراقبت های ویژه

نکات مهم برای مراقبت های ویژه

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  کالبد جسمانی انسان روزانه در معرض هزاران عامل آسیب رسان قرار دارد و در پی هر حادثه ممکن است کارایی بخش‌های اصلی و مهم از خود را از دست بدهد. تصادف، ضربه، آسیب، عفونت، بیماری و البته پیری و افزایش سن، همه از عواملی هستند که ممکن است به طرز هولناکی عملکرد ارگان‌های بدن را مختل کنند که احتیاج به مراقبت ویژه دارد.

  در شرایطی که سیستم‌های تنفس، اعصاب و حرکت، سیستم گردش خون و قلب و عروق، سیستم دفعی و کلیوی به درستی کار نکنند، نمی‌توان انتظار حال خوبی از فرد داشت. اما همچنان امید به زندگی فرد است و باید به وسیله بهترین تجهیزات، مجرب ترین نیروها و کارآمدترین عوامل، فرد را به زندگی بازگرداند.

  از آنجایی که همیشه امکان نگهداری بیمار در بیمارستان نیست و گاها بیمار نیازمند مراقبت‌های ویژه در خانه است، شناخت بیماران نیازمند به مراقبت ویژه اهمیت بالایی دارد. شناخت این بیماران به درک بهتر شرایط ایشان کمک می‌کند و الزام وجود پرستار در منزل را نشان می‌دهد. هدف اصلی و اولویت کار ما در مجموعه بزرگ سفیر آرامش، بهبود و ارتقای سطح سلامت و بهداشت جامعه است. از این رو تمام سعی بر این است که این مطلب آگاهی جامعه در مورد بیماران نیازمند مراقبت‌های ویژه را افزایش دهد. همچنین آیتم‌هایی برای اعزام پرستار در منزل در نظر گرفته شده که می‌تواند شما را در نگهداری بهتر از بیمارتان یاری کند.

  پیشنهاد مقاله : معرفی خدمات پرستاری برای بیماران بستری در بیمارستان

  مراقبت های ویژه چیست؟

  مراقبت های ویژه سالمند
  کالبد جسمانی انسان روزانه در معرض هزاران عامل آسیب رسان قرار دارد.

  در معنای رایج بین عموم، مراقبت های ویژه یا آی سی یو، نام بخشی از مراکز درمانی و بیمارستان‌ها است که برای ارائه خدمات پرستاری و پزشکی به بیماران بد حال اختصاص پیدا کرده است. در این بخش از بیمارستان تنها بیمارانی نگهداری می‌شوند که در وضعیت حاد سلامت قرار دارند؛ سیستم‌هایی از کار افتاده و ناقص دارند؛ اما همچنان امید به زندگی آن‌ها هست. این افراد گاها به حدی بدحال هستند که نمی‌توانند در شرایط معمولی بیمارستان و کنار دیگر بیماران نگهداری شوند و باید در چنین بخش تخصصی تحت نظر باشند.

  هرچند که تلاش تمام کادر درمان بر این است که به‌خوبی وضعیت تمام بیماران را بررسی و کنترل کنند. اما نهایت کیفیت و دقت در کار پرستاران و پزشکان، در رابطه با بیماران مراقبت‌های ویژه است. در این بخش افزون بر نیروی متخصص و باتجربه، تجهیزاتی مدرن و کارآمد قرار داده شده که به روند بهتر بهبودی کمک شایانی می‌کند.

   بهترین فرد برای مراقبت ویژه از بیمار

  پرستاران مخصوص مراقبت‌های ویژه در مجموعه بزرگ سفیر آرامش، با گذر از مراحل سخت سنجش انتخاب شده‌اند و همه، فاکتورهای کاری و شخصیتی را دارا هستند که به بهبود حال بیمار و حمایت خانواده محترم وی کمک شایانی می‌کنند. از جمله:

  1. آشنایی کامل با بیماری؛ مراقبت های ویژه قلب با مراقبت ویژه از بیماران کلیوی و همینطور بیماران الزایمری، زمین تا آسمان تفاوت دارد. چراکه نقص و اختلال کارکردی هر بیمار با توجه به نوع مشکلش تعیین می‌شود. شناخت کامل و کافی پرستار از بیمار و بیماری‌اش سبب می‌شود که او ضمن درک فرد، دقت خوبی در پیگیری علائم داشته باشد. این شناخت برای پذیرش ناتوانی‌های بیمار الزامی است و کمک می‌کند پرستار، نسبت به علائم جدید احتمالی هوشیارتر باشد.
  2. دقت و تمرکز بالا؛ پرستاری که مسئولیت سنگین مراقبت از بیماران نیازمند به مراقبت ویژه را پذیرفته، باید بتواند در ساعات کاری، تنها روی وضعیت بیمار تمرکز کند. یک لحظه غفلت در مراقبت از بیمار ای سی یو، عواقب جبران‌ناپذیری به همراه دارد و می‌تواند جان یک انسان را برای همیشه از او بگیرد.
  3. تخصص بالا؛ پرستارانی که برای مراقبت ویژه از بیماران چه در بیمارستان و چه در منزل استخدام می‌شوند، تخصص و تجربه کاری بالایی دارند. این افراد سرعت عمل بالایی دارند و هرگاه که نیاز باشد، عملیات‌های تخصصی پرستاری چون تعویض پانسمان، سوند، تزریقات و… را انجام می‌دهند.

  مراقبت ویژه از فرد آلزایمری چگونه است؟

  فرد آلزایمری از هر لحاظ نیازمند مراقبت روحی و جسمی است. بیماری پیشرونده آلزایمر گاها تا حدی حال جسمی و روحی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد که فرد تمایلی برای اتجام کارهای شخصی خود ندارد و برخی اوقات حتی طی چند روز نه لباسش را تعویض می‌کند؛ نه شانه‌ای بر موهایش می‌زند و نه تمایلی برای تغییر وضعیت خود دارد. مراقبت ویژه از فرد آلزایمری شاید در ابتدا توسط خانواده انجام شود و مشکلی در رابطه با آن نباشد؛ اما در نهایت نیازمند وجود پرستاری ماهر و دلسوز است.

  مراقبت های ویژه قلب

  مراقبت های ویژه قلب نیز طیف وسیعی از اقدامات در جهت بهبود حال روحی و جسمی فرد را دربرمی‌گیرد. مراقبت های ویژه قلب شامل مجموعه‌ای اقدامات است که پیش از هر چیز شرایط ایمن و آرامی را برای زندگی فرد ایجاد می‌کند و پس از آن روند بیماری وی را کنترل خواهد کرد. پرستار بیمار مراقبت های ویژه از قلب سالمند، به صورت دائمی و منظم وضعیت بیمار را بررسی می‌کند و با کنترل فشار خون، ضربان قلب و دستگاه‌های متصل، در مورد روند بیماری اطلاعاتی کسب می‌کند.

  مراقبت ویژه از سالمندان
  مراقبت های ویژه قلب نیز طیف وسیعی از اقدامات در جهت بهبود حال روحی و جسمی فرد را دربرمی‌گیرد.

  وجود سیستم دفعی و کلیوی در بدن به حدی ضروری است که یک لحظه نبود آن، فرد را با غولی به نام دیالیز مواجه می‌سازد. اما وقتی به هر دلیل بیماری به مشکلات کلیوی دچار شد، بهتر است از پرستار سالمند متخصص و آموزش دیده یا مراقبت ویژه در این حوزه کمک بگیرد و با انجام آزمایشات مرتبط تحت نظر باشد. در مورد بیماران کلیوی نیز دقت و هوشیاری پرستار از اهمیت بالایی برخوردار است و این کار نیازمند تبحر، سرعت عمل و صبوری می‌باشد‌.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  1 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان