مراقبت از بیمار می تواند در محیط درمانی مانند بیمارستان و یا در منزل بیمار صورت گیرد. بنا به تشخیص به پزشک بیمار پس از مدتی بستری بودن در بیمارستان و با پس از دوره جراحی برای دوره نقاهت خود به منزل منتقل می شود. در بسیاری موارد نیز بیمار نیاز به خدمات فوق تخصصی بیمارستانی نداشته و در صورت تمایل می تواند خدمات خودرا در منزل به همراه برخی از تجهیزات پزشکی دریافت کند.

با این حال مراقبت از بیمار برای خانواده در محیط خانه نگرانی بسیاری به همراه دارد. حتی اگر بیمار به خدمات مراقبتی و تخصصی نیاز نداشته باشد انجام امور روزانه بیمار نیز به ویژه برای مدت طولانی برای خانواده خسته کننده خواهد بود. با توجه به شرایط و سبک زندگی امروزه، خانواده مجبور خواهد بود بسیاری از امور شخصی خود را کنار بگذارند و یا برخی از وظایف کاری خود را لغو کنند تا بتوانند به بیمار خدمات مورد نیاز خود را ارائه دهند.

در این خصوص مراقبت از بیمار توسط مراقبینی که به حضور بیمار می رسند و کاملا تخصصی تمامی جوانب روحی و جسمی بیمار را در نظر می گیرد به خانواده پیشنهاد می شود.

مراقبت از بیمار

حضور یک فرد متخصص که صرفا تمام وقت خود را به مراقبت از عزیزان ما صرف می کند با روانی و فشار ناشی از مراقبت را ه شدت کاهش می دهد. همچنین آسودگی خاطر را برای بیمار و خانواده به همراه می آورد.

علل مختلفی وجود دارد که باعث می شود این پیشنهاد از جانب خانواده ها با استقبال بسیاری رو به رو شده است. این عوامل عبارتند از:

بهبود سلامتی بیمار

مطالعات مختلف حاکی از این امر است که کسانی که از خدمات مراقبتی در منزل برای مراقبت از بیماران خود استفاده می کنند در بیماران خود شاهد وضعیت سلامتی بهتری نسبت به موارد مشابه بستری در بیمارستان هستند.

تمرکز و پشتیبانی از تمامی خدکمات

مراقبت از بیمار در منزل باعث می شود مراقب به صورت ویژه بر سلامت یک بیمار تمرکز کند و با در نظر گرفتن برنامه مراقبتی تمام جوانب سلامتی بیمار را در نظر می گیرند. این گروه از مراقبان نیازهای بیمار رادر الویت کاری خود قرار می دهند و زیر نظر پزشک به بیمار کمک می کنند تا سلامت خود را باز یابد.

مراقبت از بیمار

کاهش هزینه های مراقبتی

یکی از مهمترین جنبه های استفاده از خدمات مراقبتی در منزل، کاهش هزینه های ناشی از مراقبت است. بستری بودن بیمار در بیمارستان به دلیل اشغال تخت بیمارستانی و پرسنلی که پیوسته در شیفت های مختلف درگیر مراقبت هستند هزینه ی بسیاری به بیمار تحمیل می کند. این هزینه ها، هزینه هایی هستند که به صورت مستقیم به خانواده تحمیل می شود. دریافت خدمات مراقبت از بیمار در منزل با کاهش هزینه های بیمارستانی، کاهش هزینه های رفت وآمد و کاهش مرخصی های کاری اعضای خانواده باعث مقرون به صرفه شدن این خدمات می شود.

دریافت طیف گسترده خدمات

مراکز ارائه دهنده خدمات مراقبت از بیمار در منزل با توجه به وضعیت و وخامت بیماری، طیف گسترده ای از خدمات را که شامل خدمات مراقبتی و پرستاری حرفه ای است،متناسب با شرایط بیمار ارائه می دهد. دریافت این خدمات می تواند به صورت ۲۴ ساعته و یا پاره وقت باشد. همچنین می توان از این خدمات در ۳۶۵ روز سال و یا روزهای مشخص استفاده کرد.

اما مهمترین نکته ای که می تواند انتخاب گزینه مناسب را راحت تر کند توجه به وضعیت سلامتی بیمار، نیاز های او و توصیه های پزشک است. در صورتی که بیمار نیاز به خدمات تخصصی پرستاری مانند ارزیابی علائم حیاتی، تنظیم تجهیزات پزشکی، مراقبت از پانسمان و تزریقات و … نداشته باشد می تواند از خدمات مراقبتی استفاده کند. در واقع خدمات مراقبتی برای کمک به انجام امور روزمره زندگی برای افزایش و بهبود عملکرد بیمار صورت می گیرد.

مراقبت از بیمار

ارائه خدمات توانبخشی

مراقبت از بیمار شامل خدمات توانبخشی نیز می باشد. این خدمات نیز با هدف بازگرداندن توانایی بیمار به حالت اولیه و یا جلوگیری از روند تحلیل جسمانی و روانی بیمار صورت میگیرد.  خدمات گفتار درمانی، کار درمانی و فیزیوتراپی از جمله این خدمات هستند که به درخواست بیمار در منزل برای سهولت دسترسی به بیمار ارائه می شود.

مرکز سفیر آرامش با ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل خدمات جامع خود را در زمینه مراقبت از بیماران در منزل ارائه می دهد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.