کاهش اضطراب بیمار یکی از مهمترین وظایف پرستار بیمار به شمار می رود. بیمار ناگهان با مشکلی در سلامت خود مواجه می شود و به دنبال دلیل و نتیجه ان است. اطلاعات علمی و اصطلاحات تخصصی، نگرانی سایر اعضای خانواده و … باعث ایجاد استرس و اضطراب در بیمار می شود. در این بین وظیفه کادر درمانی و مراقبتی است تا به اضطراب بیمار را کاهش دهند.

اضطراب بیمار در صورتی که به روش علمی کاهش پیدا نکند علاوه بر ایجاد اختلال در بهبودی روند بیماری میتواند منجر به ایجاد مشکلات جدیدی در بیمار شود.

اضطراب بیمار

در ادامه نکاتی برای پرستار بیمار ارائه می دهیم که با کمک گرفتن از آنها می تواند اضطراب بیمار را کاهش دهد:

گوش دادن پرستار بیمار به صحبت های بیمار

شاید مهم ترین ویژگی پرستار بیمار در جهت کاهش اضطراب بیمار، توانایی گوش دادن باشد. بیماران دوست دارند که پرستار بیمار به دقت به صحبت های آنها توجه کند. پرستار بیمار باید حداقل دو دقیقه را در کنار بیمار بنشیند و به صحبت های او با دقت گوش کند.

توضیح دادن پرستار بیمار برای بیمار

پرستار بیمار باید در مورد هر کاری که برای بیمار انجام می دهد، توضیحاتی را نیز بگوید. بسیاری از بیماران، در مورد کارهای پزشک و پرستار ناآشنا هستند و نمی دانند که پرستار بیمار در حال انجام چه کاری بر روی آنهاست، چه اتفاقی در حال رخ دادن است و یا چه اتفاقی قرار است بیفتد. پرستار بیمار با توضیح در مورد مشکل بیمار، روند درمان و مراحل آن، دارو ها و مجهولات دیگر برای بیمار، درصد زیادی از سردرگمی ها و اضطراب بیمار را کاهش می دهد.

اضطراب بیمار

آرام کردن بیمار توسط پرستار بیمار

پرستار بیمار باید به جای اینکه به بیمار بگوید “آرام باش” ، باید راه آرام شدن را به او بگوید و به او نشان دهد که چگونه می تواند آرام شود. گفتن “آرام باش” به بیمار کمکی به کاهش اضطراب نخواهد کرد. پرستار بیمار باید به جای آن، از بیمار بپرسد که چگونه می تواند به او کمک کند. بسیاری از بیماران می توانند به پرستار بیمار بگویند که چیزی به آنها کمک و آنها را آرام می کند. اگر بیمار نمی تواند به پرستار بیمار بگوید، پرستار بیمار باید از تکنیک های آرامش بخش ساده استفاده کند. مثلا پرستار بیمار می تواند به بیمار بگوید: “نفس عمیق بکش. دم از بینی و بازدم از دهان”. پرستار بیمار همچنین می تواند نور ها را کم کند، از همراهان بخواهد که اتاق را ترک کنند تا بیمار بتواند استراحت کند و یا پیشنهاد یک لیوان آب یا چای به بیمار بدهد. البته پرستار بیمار باید اطمینان پیدا کند که این اضطراب و ناآرامی بیمار به دلایل بیماری و پزشکی نباشد.

خوش رویی پرستار بیمار با بیمار در برخورد اولیه

پرستار بیمار باید این موضوع را کاملا جدی بگیرد. پرستار بیمار می تواند تاثیر مهمی را در اولین برخورد بر روی بیمار داشته باشد. بیماران معمولا دچار استرس می شوند و احساساتی رفتار می کنند. خوش رفتاری در برخورد اولیه پرستار بیمار با بیمار، تاثیر بسیار زیادی در کاهش اضطراب بیمار خواهد داشت.

کاهش اضطراب بیمار با مهربانی پرستار بیمار

تحقیقات نشان می دهد که 65 درصد رضایت بیمار، به مهربانی و همدلی پرستار بیمار یا پزشک بازمیگردد. مهربان بودن پرستار بیمار همچنین به پرستار بیمار کمک می کند تا راحت تر به صحبت ها گوش دهد و آرام تر بماند. بیماران دوست دارند که شنیده شوند. پرستار بیمار باید به صحبت های بیمار گوش کند و با اینکار به بیمار نشان بدهد که  برای او اهمیت قایل است.

کاهش اضطراب بیمار با اختیار دادن به او

پرستار بیمار باید به گونه ای با بیمار رفتار کند که بیمار احساس اختیار داشته باشد. نه به گونه ای که همه تصمیمات به عهده پرستار بیمار و یا کادر درمانی باشد. پرستار بیمار باید به بیمار این حس را بدهد که اوضاع در کنترل خود بیمار است.

اضطراب بیمار

دادن اطلاعات به بیمار تا حد ممکن

پرستار بیمار باید اطلاعات درمانی و سایر اطلاعات دیگر را در اختیار بیمار قرار دهد تا بیمار احساس سردرگمی نکند. این موضوع علاوه بر کاهش اضطراب بیمار سبب می شود که بیمار  احساس آرامش و اعتماد ، نسبت به پرستار پیدا کند.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *