درخواست پرستار | مشاوره رایگان

اضطراب بیمار! پرستار بیمار چگونه می تواند اضطراب را در بیمار کاهش دهد؟

اضطراب بیمار

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  کاهش اضطراب بیمار یکی از مهمترین وظایف پرستار بیمار به شمار می رود. بیمار ناگهان با مشکلی در سلامت خود مواجه می شود و به دنبال دلیل و نتیجه ان است. اطلاعات علمی و اصطلاحات تخصصی، نگرانی سایر اعضای خانواده و … باعث ایجاد استرس و اضطراب در بیمار می شود. در این بین وظیفه کادر درمانی و مراقبتی است تا به اضطراب بیمار را کاهش دهند.

  اضطراب بیمار در صورتی که به روش علمی کاهش پیدا نکند علاوه بر ایجاد اختلال در بهبودی روند بیماری میتواند منجر به ایجاد مشکلات جدیدی در بیمار شود.

  در ادامه نکاتی برای پرستار بیمار ارائه می دهیم که با کمک گرفتن از آنها می تواند اضطراب بیمار را کاهش دهد:

  گوش دادن پرستار بیمار به صحبت های بیمار

  شاید مهم ترین ویژگی پرستار بیمار در جهت کاهش اضطراب بیمار، توانایی گوش دادن باشد. بیماران دوست دارند که پرستار بیمار به دقت به صحبت های آنها توجه کند. پرستار بیمار باید حداقل دو دقیقه را در کنار بیمار بنشیند و به صحبت های او با دقت گوش کند.

  توضیح دادن پرستار بیمار برای بیمار

  پرستار بیمار باید در مورد هر کاری که برای بیمار انجام می دهد، توضیحاتی را نیز بگوید. بسیاری از بیماران، در مورد کارهای پزشک و پرستار ناآشنا هستند و نمی دانند که پرستار بیمار در حال انجام چه کاری بر روی آنهاست، چه اتفاقی در حال رخ دادن است و یا چه اتفاقی قرار است بیفتد. پرستار بیمار با توضیح در مورد مشکل بیمار، روند درمان و مراحل آن، دارو ها و مجهولات دیگر برای بیمار، درصد زیادی از سردرگمی ها و اضطراب بیمار را کاهش می دهد.

  اضطراب بیمار
  پرستار بیمار باید در مورد هر کاری که برای بیمار انجام می دهد

  آرام کردن بیمار توسط پرستار بیمار

  پرستار بیمار باید به جای اینکه به بیمار بگوید “آرام باش” ، باید راه آرام شدن را به او بگوید و به او نشان دهد که چگونه می تواند آرام شود. گفتن “آرام باش” به بیمار کمکی به کاهش اضطراب نخواهد کرد. پرستار بیمار باید به جای آن، از بیمار بپرسد که چگونه می تواند به او کمک کند. بسیاری از بیماران می توانند به پرستار بیمار بگویند که چیزی به آنها کمک و آنها را آرام می کند. اگر بیمار نمی تواند به پرستار بیمار بگوید، پرستار بیمار باید از تکنیک های آرامش بخش ساده استفاده کند. مثلا پرستار بیمار می تواند به بیمار بگوید: “نفس عمیق بکش. دم از بینی و بازدم از دهان”. پرستار بیمار همچنین می تواند نور ها را کم کند، از همراهان بخواهد که اتاق را ترک کنند تا بیمار بتواند استراحت کند و یا پیشنهاد یک لیوان آب یا چای به بیمار بدهد. البته پرستار بیمار باید اطمینان پیدا کند که این اضطراب و ناآرامی بیمار به دلایل بیماری و پزشکی نباشد.

  پیشنهاد مقاله: ۱۱ روش برای کنترل استرس در بیماران

  کاهش اضطراب بیمار با اختیار دادن به او

  پرستار بیمار باید به گونه ای با بیمار رفتار کند که بیمار احساس اختیار داشته باشد. نه به گونه ای که همه تصمیمات به عهده پرستار بیمار و یا کادر درمانی باشد. پرستار بیمار باید به بیمار این حس را بدهد که اوضاع در کنترل خود بیمار است.

  اضطراب بیمار
  پرستار بیمار باید به گونه ای با بیمار رفتار کند که بیمار احساس اختیار داشته باشد.

  دادن اطلاعات به بیمار تا حد ممکن

  پرستار بیمار باید اطلاعات درمانی و سایر اطلاعات دیگر را در اختیار بیمار قرار دهد تا بیمار احساس سردرگمی نکند. این موضوع علاوه بر کاهش اضطراب بیمار سبب می شود که بیمار  احساس آرامش و اعتماد ، نسبت به پرستار پیدا کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  1 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان