اگر در دوران سالمندی قرار دارید و به صورت مداوم با درد  pain های مختلف در بدن خود مواجه می شوید لازم است بدانید که شما در این وضعیت تنها نیستید.

علل درد در سالمندان

حدود 100 میلیون آمریکایی میانسال و سالمند دچار انواع مختلفی از درد های مزمن هستند ، به این معنی که در درازمدت و به تدریج یا پس از یک آسیب یا بیماری ظاهر می شود. و میلیون ها نفر دیگر از دردهای کوتاه مدت (حاد) رنج می برند.

برخی از انواع دردها در زمانهای خاصی از زندگی شایع تر است. متخصصان بر این باورند که شناختن و درک این امر می تواند به فرد کمک کند تا برای روبرو شدن با این دردها آماده باشد و گاهی اوقات حتی در وهله اول از تحریک یا آسیب بیشتر جلوگیری کند .

در اینجا هفت نوع درد شابع در دوران سالمندی را که باید در مورد آنها بدانید و نکاتی برای مدیریت آنها ذکر کرده ایم.

1. کمردرد

این مشکل شایع ترین نوع درد مزمن در آمریکا است. اگر زیر 50 سال دارید و از ناحیه کمر آسیب ندیده اید ، کمردرد شما احتمالاً نتیجه نشستن طولانی مدت است. این وضعیت فشار زیادی روی دیسک های پشت کمر وارد می کند.

از طرف دیگر ، افراد مسن بیشتر در معرض کمر درد ناشی از بیماری هایی مانند آرتریت هستند . به احتمال زیاد شروع درد در طول 30 تا 40 سالگی خواهد بود ، اما ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد.

تسکین درد:

تمرینات قدرتی و تمرینات کاردیاک هر دو مفید هستند. این تمرینات جریان خون را افزایش می دهند و به شما کمک می کنند تا ماهیچه های اصلی خود را که از ستون فقرات حمایت می کنند ،قوی تر نمایید .

این ورزش ها فشار وارد شده به کمر را کاهش می دهد . اگر مطمئن نیستید که چه تمریناتی را باید انجام دهید ، آهسته شروع کنید و به متخصص طب ورزشی مراجعه کنید.

فیزیوتراپی گزینه دیگری است. درمانگر شما می تواند تمریناتی را به شما آموزش دهد که ممکن است در حرکت بهتر و تسکین درد کمر کمک کند.

داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن نیز ممکن است کمک کننده باشند ، اگرچه نباید بدون اجازه پزشک بیش از چند روز از آنها استفاده کنید.

تجربه برخی از افراد نشان داده است که استفاده از پد گرمکن نیز درد کمر را تسکین می دهد. اگر کمردرد شدید دارید یا بیش از یک هفته درد داشتید ، با پزشک خود تماس بگیرید.

علایم درد در سالمندان

2. سردرد

سردردهای معمولی و میگرن – انواعی از سردرد هستند که ممکن است علائم دیگری مانند تهوع ایجاد کند – و دومین نوع شایع دردهای مزمن هستند.

کارشناسان دقیقاً نمی دانند که چه چیزی باعث ایجاد این سردردها می شود ، اما آنها می توانند توسط مواردی مانند تنش عضلانی ، کم آبی بدن ، دوره قاعدگی ، استرس ، تغییرات آب و هوا و برخی غذاها مانند شکلات ایجاد شوند. احتمال حمله سردرد در سنین بین 20 تا 50 سالگی وجود دارد .

تسکین درد:

اگر سردرد شما فقط در ناحیه پیشانی و شقیقه شما قرار دارد ، می تواند سردرد تنشی باشد. متخصصان بر این باورند که ممکن است ماساژ ناحیه ای که درد دارد یا مالیدن کرم منتول روی پیشانی یا پایه گردن به کاهش درد کمک کند.

داروهای ضد درد مانند استامینوفن ، ایبوپروفن یا دارویی مخصوص میگرن که حاوی کافئین ، استامینوفن یا آسپرین است ، می تواند تسکین دهنده باشد -اما بدون مشورت با پزشک بیش از 3 روز از آن استفاده نکنید. پزشک شما همچنین ممکن است داروهای مخصوص میگرن را تجویز کند.

3. آرتروز

این وضعیت رایج زمانی اتفاق می افتد که غضروف محافظ بین مفصل و استخوان می شود و باعث درد در این مفاصل ، مانند دست ، زانو و لگن می شود. فی می گوید: آرتروز اغلب ناشی از تغییرات مرتبط با سن ، یا آسیب یا ساییدگی ناشی از ورزش یا فعالیت دیگر است.

به احتمال زیاد این در آرتروز در دهه 60 و 70 سالگی به سراغ فرد سالمند می آید . سی و سه درصد از بزرگسالان بالای 60 سال مبتلا به آرتروز هستند.

تسکین درد:

برای تسکین این درد فعالیت بدنی مهم است زیرا گردش خون را متعادل می کند و می تواند مفاصل را سالم نگه دارد و درد را کاهش دهد. انجام تحرک کافی ماهیچه های اطراف مفصل را تقویت می کند و فشار را از مفصل و استخوان می گیرد.

اگر تازه به این بیماری دچار شده اید یا آرتریت شدید دارید ، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. برخی از افراد با استفاده از گرما در زمانی که مفاصلشان سفت است و یخ در هنگام متورم شدن درد خود را تسکین می دهند .

داروهایی که از طریق دهان مصرف می کنید یا مستقیماً بر روی پوست خود قرار می دهید نیز ممکن است برای تسکین این درد مفید باشند بهتر است در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

درد مفاصل  در سالمندان

4. درد مفاصل بدون آرتروز

ممکن است بعضی از افراد دردی را احساس کنند که در داخل یا اطراف مفاصل است و نتیجه بیماری آرتروز نمی باشد . این مشکل معمولا ممکن است ناشی از التهاب تاندون ها باشد ، که بافتی است که ماهیچه های بدن را به استخوان ها متصل می کند.

در هنگام ابتلا به آرتریت ، حرکت کردن معمولاً سخت یا دردناک است. با التهاب تاندون ، هرچه بیشتر حرکت کنید ، درد بیشتری خواهید داشت.

به احتمال زیاد این مشکل در سن بالای 40 سال بروز می نماید . با افزایش سن ، تاندون های بدن کشش کمتری پیدا می کنند و بیشتر مستعد آسیب هستند.

تسکین درد:

بهتر است از فرمول RICE استفاده کنید که مخفف استراحت ، یخ ، فشرده سازی و ارتفاع است. از فعالیت هایی که درد مفصل را تشدید می کند اجتناب ورزید .

یک کیسه یخ روی محل درد قرار دهید. آن را با بانداژ بپیچید و ناحیه درد را در اراتفاع قرار دهید (برای مثال ، اگر زانو درد می کند پای خود را روی یک یا دو بالش بگذارید).

از داروی ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن-برای کاهش التهاب استفاده کنید. با پزشک خود صحبت کنید

 

5. درد لگن

از هر هفت زن بین 18 تا 50 سال یک نفر دچار درد مزمن لگن می شود. این درد می تواند احساس ناراحت کننده و مزمنی داشته باشد.
این مشکل دردی است که ناشی از درد پریود نیست. ممکن است نتیجه بیماری دیگری مانند اندومتریوز یا IBS (سندرم روده تحریک پذیر) باشد. به احتمال زیاد این درد در سن بین 18 تا 50 سالگی بروز می کند .

تسکین درد:

داروهای ضد درد بدون نسخه می توانند برای کاهش درد کمک کننده باشند . اما اگر درد زیر کمر دارید که بیش از چند روز طول می کشد ، با پزشک خود تماس بگیرید و بهتر است منتظر نباشید تا این درد غیرقابل تحمل شود.

درمان مورد نیاز بستگی به علت درد لگن دارد. ممکن است شامل فیزیوتراپی و داروهای مسکن تجویز شده یا داروهای شل کننده عضلات باشد.

سندرم درد دست تونل کارپ

6. سندرم تونل کارپ

این حالت زمانی اتفاق می افتد که عصبی که از بازو به کف دست شما می رسد تحت فشار قرار گیرد . این درد باعث درد در انگشتان و مچ دست و بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست نیز می شود.

اغلب به دلیل حرکت مکرر (به عنوان مثال ، هنگام تایپ یا استفاده از ماشین آلات خاص ) ایجاد می شود. اما موارد دیگر ، مانند سابقه خانوادگی سندرم تونل کارپ ، ورم مفاصل و تغییرات هورمونی مربوط به یائسگی ، احتمال ابتلا به آن را نیز افزایش می دهد. احتمال بروز این مشکل در اواسط 40 سالگی تا اواسط 60 سالگی وجود دارد .

تسکین درد:

اگر فکر می کنید دچار این بیماری شده اید سریعا با پزشک خود مشورت کنید. متخصص ممکن است ورزش ، کاردرمانی و فیزیوتراپی و استفاده کوتاه مدت از مسکن های بدون نسخه را پیشنهاد دهند. اما در برخی موارد ، جراحی بهترین روش برای درمان سندرم تونل مچ دست است.

7. فشار یا درد عضلانی

با شروع بالا رفتن سن ، تراکم ماهیچه های بدن کمتر می شود ، که باعث می شود ماهیچه ها انعطاف پذیری کمتری داشته و بیشتر در معرض آسیب و درد قرار گیرند.

این وضعیت می تواند شانس ابتلا به درد در هنگام و بعد از فعالیت هایی را که بدون مشکل انجام می دادید مانند باغبانی یا ورزش افزایش دهد. به احتمال زیاد با بالا رفتن سن در دوران سالمندی این درد بروز می کند .

تسکین درد:

بهترین کاری که برای تسکین این درد انجام دهید این است که سعی کنید در وهله اول از آسیب رساندن بیشتر به خود جلوگیری کنید
اجسام سنگین را بدون کمک بلند نکنید ، چیزی را به شدت فشار ندهید یا نکشید.

حرکات کششی و یوگا و پیلاتس می توانند عضلات شما را منبسط و محکم نگه دارند و همچنین در هنگام درد نیز کمک می کند.
اگر ماهیچه های شما دردناک است ، از RICE درمانی و داروهای ضد درد بدون نسخه استفاده کنید. اگر درد زیادی دارید به پزشک خود مراجعه کنید.

 

مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *