اختلال وسواسی جبری چیست و چگونه درمان می شود ؟

اختلال وسواسی جبری

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  همه ما اضطراب را تجربه کرده ایم، احساسی ناشی از ترس که پاسخ طبیعی بدن همه ما نسبت به استرس است و ممکن است در شرایط مختلفی، از جمله تصمیم گیری مهم ، آزمون ها، مصاحبه های کاری و سایر موقعیت ها بروز یابد. اما در مورد اختلال OCD قضیه کاملا متفاوت است، در فردی که با اختلال اضطرابی مانند OCD زندگی می کند؛ این احساسات از بین نمی روند و اغلب به علائمی تبدیل می شوند که در صورت عدم درمان ، می توانند در روابط؛ عملکرد شغلی ، مدرسه و حتی عملکرد روزمره فرد، تداخل ایجاد کنند.
  خوشبختانه تشخیص OCD با محدودیت همراه نبوده و بسیاری از افراد OCD خود را با موفقیت مدیریت می کنند و زندگی عادی و موفقی دارند. اختلال وسواسی جبری  Obsessive-Compulsive Disorder (OCD)، اختلالی است که شامل افکار سرزده ناخواسته و به دنبال آن احساس اضطراب، عدم اطمینان و حتی وحشت است.

  درمان اختلال وسواسی جبری (OCD)
  اختلال وسواسی جبری، یک وضعیت روانی مختص افرادی است.

  اختلال وسواسی جبری، یک وضعیت روانی مختص افرادی است که به طور مداوم وارد ذهن‌شان می‌شود. این افراد احساس می‌کنند مجبورند عملی خاصی را تکرار کنند یا به شکل خاصی انجام دهند تا احساس آرامش کنند. این وسواس‌ها به نظر می‌رسند که از کنترل فرد خارج شده‌اند و معمولاً با اضطراب و ناراحتی همراه هستند. افراد ممکن است متوجه این وسواس‌ها باشند، اما از انجام آن‌ها جلوگیری نکنند، که باعث مشکلات مهمی در زندگی روزمره‌شان می‌شود. این اختلال نیاز به تشخیص و مداخله‌ای حرفه‌ای دارد تا فرد بتواند بهبود یابد و کیفیت زندگی‌اش را بهبود دهد.

  OCD یا اختلال وسواسی جبری چیست؟

  وسواس جبری، اختلالی است که شامل افکار سرزده ناخواسته و به دنبال آن احساس اضطراب ، عدم اطمینان و حتی وحشت است. این شرایط باعث می شود فرد در چرخه ی ای قرار گیرد که بر نحوه تفکر و رفتار او تأثیر می گذارد.

  اختلال وسواسی جبری، فراتر از یک فکر یا رفتار وسواسی گاه به گاهی است. افراد مبتلا به OCD معمولاً روزانه با وسواس، اجبار یا هر دو دست و پنجه نرم می کنند. در صورت عدم رسیدگی، این مسائل می تواند بسیاری از جنبه های زندگی شخصی و شغلی فرد را تحت تأثیر قرار دهد.

  پیشنهاد مقاله: اختلال پیکا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

  درک اختلال وسواسی جبری

  اختلال وسواسی جبری ، احساسی سرزده و ناخواسته است که کنترل آن دشوار بوده و این افکار باعث پریشانی و اضطراب می شوند و معمولاً روی یک یا چند موضوع خاص متمرکز می شوند. به عنوان مثال ، ممکن است فردی مبتلا به اختلال وسواس فکری درمورد میکروب ها و عفونت هایی که عامل بیماری زا هستند؛ همواره نگران است و از ترس ابتلا به بیماری؛ از انجام فعالیت های روزمره خود باز بماند.

  این افکار و اجبارها نگران کننده است، حتی اگر فرد مبتلا به اختلال وسواس فکری متوجه شود که این فکر منطقی نیست ، باز هم ترس ، شک و احساسات منفی دیگری را برای وی ایجاد می کند. وسواس زیاد وقت گیر است و انجام کارهای مهم روزمره را برای فرد دشوار می کند.نمونه های زیادی از وسواس وجود دارد که ممکن است افراد مبتلا به OCD را تحت تأثیر قرار دهد.

  آشنایی با اختلال واسواس OCD
  وسواس ها غالباً حول ترس از توهین به خدا، کفر یا وسواس در مسائل اخلاقی است.

  اختلال وسواسی جبری یک وضعیت روانی است که با تکرار دستورات یا افکار مضطرب که به طور مداوم به ذهن فرد حمله می‌کنند، مشخص می‌شود. افراد مبتلا به این اختلال احساس می‌کنند که مجبور به انجام عملی خاص یا رفتاری دقیق هستند تا ترتیب و تعادلی را حفظ کنند. آنها ممکن است طیف وسیعی از فکرها و دستورات را تجربه کنند، از شمارش تا اصول اخلاقی. این وسوسه‌ها و افکار اغلب ناخودآگاه و غیرمنطقی هستند، اما ایجاد اضطراب و ناراحتی شدید در فرد دارند. درک عمومی از این اختلال می‌تواند به تشخیص و درمان بهتر افراد مبتلا کمک کند.

  وسواس آلودگی

  ممکن است شخصی از تماس با مایعات بدن مانند ادرار یا مدفوع ترس داشته باشد. میکروب ها یا عوامل بیماری زایی، مانند آلاینده های محیطی، آزبست یا مواد شیمیایی خانگی باعث ترس واضطراب فرد می شود.

  وسواس های مربوط به کمال گرایی

  تمایلات به کمال گرایی می تواند شامل تمرکز دقیق بر موضوعی خاص می باشد. این گرایش ها معمولاً از تلاش برای کاهش اضطراب یا پریشانی ناشی از عدم اطمینان یا نتیجه ترس خاص ناشی می شود واز تمایل به کمال گرایی و عالی بودن همه مسائل منشا نمی گیرد.

  وسواس مذهبی

  این وسواس ها غالباً حول ترس از توهین به خدا، کفر یا وسواس در مسائل اخلاقی است. این نوع وسواس می تواند بر ایمان یا موارد اخلاقی فرد تمرکز کند.

  سایر اختلالات وسواسی جبری

  وسواس دیگر شامل نگرانی در مورد ابتلا به بیماری جسمی یا بیماری مانند سرطان یا آلزایمر است. ایده های خرافی درباره اعداد خوش شانس، اعداد بدشانس ، رنگ های خاص و موارد دیگر هم در این دسته قرار می گیرند.

  هر شخصی که دچار یک وسواس فکری یا اجباری شود، OCD ندارد. به طور کلی، افراد مبتلا به اختلال وسواسی جبری:

  • حداقل یک ساعت هر روز را به کار با وسواس یا اجبار اختصاص می دهند.
  • به دلیل وسواس و اجبار، اختلال در زندگی روزمره و یا روابط را تجربه می کنند.
  • نمی توانند افکار یا رفتارهای آنها را کنترل کنند، حتی اگر زندگی روزمره را به روشی منفی تحت تأثیر قرار دهند.
  • هیچگاه از زندگی خود راضی و خوشنود نیستند.

  علائم اختلال وسواسی جبری ممکن است همیشه ثابت نماند؛ برای برخی از افراد، ممکن است بسته به سطح استرس یا عوامل دیگر نوسان داشته باشند. افراد دیگر ممکن است با افزایش سن بهتر یا بدتر شوند.

  برخی از افراد مبتلا به OCD از الکل یا داروهای دیگر برای خود درمانی و کاهش علائم خود استفاده می کنند.
  همه رفتارهای تکراری اجباری نیستند. برای تعیین اینکه آیا رفتاری واقعاً اجباری است یا خیر ، به هدف و زمینه آن بیاندیشید.
  به عنوان مثال ، مسواک زدن و شستن صورت (به روش غیرمعمول و وقت گیر) قبل از خواب هر دو یک رسم است، اما اگر به صورت تشریفاتی و در تلاش برای کاهش پریشانی انجام نشود اجباری نیست. یک فکر سرزده ناخواسته به همین ترتیب، اگر در کتابخانه کار می کنید، هشت ساعت صرف هر روز تنظیم کتاب اجباری نیست.

  چگونه اختلال وسواسی جبری را درمان کنیم؟

  OCD از طریق داروها یا روان درمانی درمان می شود. بر اساس تشخیص OCD و ترجیح بیمار، پزشک تصمیم می گیرد که از کدام روش درمانی استفاده کند. گاهی اوقات ، پزشک ممکن است روان درمانی را همراه با دارو یا استفاده از روش های درمانی جایگزین پیشنهاد کند.

  در ابتدا، پزشک معمولاً به بیمار توصیه می کند داروی ضد افسردگی تجویز شده مصرف کند تا سطح سروتونین افزایش یابد. پزشک ممکن است از CBT (درمان رفتاری شناختی) استفاده کند تا به بیمار کمک کند الگوها و وسواس را بیاموزد.

  در طول درمان، به بیمار آموزش داده می شود تا با استفاده از ابزارهای آرام سازی با افکار وسواسی مقابله کند، تا رفتار اجباری کاهش یابد. بیمار به آرامی در معرض موقعیت یا موضوعی قرار می گیرد که از آن می ترسد و روش های جدیدی برای کنار آمدن با اضطراب به او آموزش داده می شود. درمان های جایگزین ممکن است نیاز به بستری شدن بیمار در بیمارستان روانپزشکی باشد.

  سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.
  برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  3 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری