معرفی شغل پرستاری و بررسی مشکلات آن

شغل پرستاری و مشکلات آن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  یکی از شریف‌ترین مشاغلی که در زیر مجموعه مشاغل درمانی وجود دارد، شغل پرستاری است، که در این مقاله از مرکز پرستاری سفیر آرامش به آن اشاره شده است. آیا با چالش‌های شغل پرستاری آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید که مشکلات پرستاری در ایران چه مواردی هستند؟ با توجه به ارزش‌های دینی ما گفته می‌شود که شغل پرستاری نه تنها در دنیا بلکه در آخرت نیز خیر و برکت دارد. شاید تعجب کنید اما چالش‌هایی که بر سر راه پرستاری است، سبب دشوار بودن انجام وظایف پرستاری شده است. به همین دلیل آن را شغلی مناسی برای هر فردی نمی‌دانند. افرادی که متقاضی پرستار در منزل هستند، باید با مشکلات پرستاری آشنا باشند تا بتوانند خود را برای حضور در شرایط سخت مهیا کنند. در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت و شما می‌توانید از مقاله اعزام پرستار برای درک بهتر این موضوع استفاده کنید.

  سختی‌های شغل پرستاری

  مشکلات پرستاران
  معرفی شغل پرستاری و بررسی مشکلات آن

  هر شغلی سختی خاص خودش را دارد. شغل پرستاری نیز از این قاعده کلی جدا نیست و دارای دشواری‌هایی است. پرستاران با فرهنگ بیمارستانی و تجهیزات و بیماران سر و کار زیادی دارند. بنابراین باید چالش‌هایی که در سر راه پرستاری وجود دارند را بشناسند و واقعیت‌های شغل پرستاری و مشکلات این شغل در ایران را بدانند. نمی‌توان گفت هر فردی به یک صورت عمل می‌کند بلکه همه چیز به خود فرد بستگی دارد. روحیات، امکانات و تجهیزات و موارد مختلفی که پرستار به آن‌ها توجه دارد باعث می‌شوند که این فرد در کار خود موفق باشد. پس بسیار مهم است که شما در مواجهه با این چالش‌ها چگونه عمل کنید. این تا حدودی به خلق و خوی یک پرستار بستگی دارد. افرادی که صبر کمی دارند، ممکن است پس از مواجه با چالش‌های کاری خود از این کار انصراف دهند یا با بیمار بد رفتاری کنند. برخی دیگر اما مهارت حل مسئله را یاد گرفته‌اند و صبر می‌کنند تا در فرصتی مناسب چالش به وجود آمده را از بین ببرند.

  پیشنهاد مقاله: نحوه آموزش به پرستاران برای مدیریت بیماری‌های سالمند در منزل

  چالش‌های شغل پرستاری چه ‌چالش‌هایی هستند؟

  نباید منکر واقعیت‌های شغل پرستاری شد. به همین دلیل توجه به مشکلات شغل پرستاری در ایران بیشتر از قبل شده است. یک پرستار باید حجم زیادی از تنش‌های روحی و روانی را متحمل شود. همین که قرار است با انواع و اقسام بیماران مواجه شود و اوضاع بد جسمی آن‌ها را ببیند، یعنی یک چالش مهم بر سر راه این فرد قرار دارد. بسیاری از پرستاران به همین علت ممکن است دچار میگرن بشوند، بی خوابی بگیرند یا در مواد حاد دچار افسردگی بشوند.

  یکی دیگر از نقاط ضعف رشته پرستاری در ایران این است که این افراد همواره در معرض خطر مواد سمی هستند. همه ما می‌دانیم که مواد سمی می‌توانند عاملی برای به وجود آمدن انواع بیماری‌ها در بدن یک فرد باشند. افزون بر این مواد، یک پرستار همواره در معرض اشعه‌های دستکاه‌ها و تجهیزات پزشکی است. پس مشکلاتی همچون سقط جنسیت، پوکی استخوان و ..‌ را متحمل خواهد سد.

  یکی دیگر از سختی‌های شغل پرستاری که جا دارد به آن‌ها بپردازیم، ارتباطاتی است که پرستار دارد. این فرد هم باید بیمار را درک کند و هم باید وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. پس باید از مهارت‌های رفتاری و کلامی خوبی نیز برخوردار شد باشد. زمانی که فشار و استرس کاری بر پرستار غلبه می‌کند، این فرد حق ندارد از کوره در برود. این مشکلات پرستاری در ایران باعث تحدید نظر متقاضیانی شده‌اند که می‌خواهند به حرفه پرستاری مشغول شوند.

  ساعات کاری طولانی

   شغل پرستاری و مشکلات آن
  ساعات کاری طولانی

  شاید تصور کنید که ساعت کاری پرستاران زیاد نیست اما این کاملا اشتباه است. از چالش‌های شغل پرستاری می‌توانیم به ساعات کاری طولانی آن‌ها اشاره کنیم. پرستاری یک شغل ۲۴ ساعته به حساب می‌آید چرا که آن‌ها در شیفت‌های کاری همواره اقدامات درمانی انجام می‌دهند و در شیفت‌های استراحت نیز باید حالت آماده باش داشته باشند. به همین دلیل خستگی جسم و ذهنی پرستاران افزایش پیدا می‌کند و به دنبال آن توان عملکردی آن‌ها پایین می‌آیذ. در ضمن، یک پرستار باید از فرزند، پدر و مادر و همسر خود نیز مراقبت کند و مراقبت زندگی خود باشد. همه ما می‌دانیم که این کار، کار آسانی نیست. به همین دلیل طولانی بودن ساعات کاری پرستاران را یکی از چالش‌های این حرفه می‌دانند‌. پس طبیعی است که میزان حقوق این افراد نسبت به سایر افراد بیشتر باشد.

  برآورده کردن انتظارات بیمار توسط پرستار

  یک بیمار همواره به صورت طلبکارانه با کادر درمان برخورد می‌کند. تنها کاری که پرستاران می‌توانند انجام دهند این است که بیمار را درک کنند و او را به حال خود بگذارند. اگر بیمار از خدمات پرستاری یک محیط ناراضی باشد، ممکن است فشار روحی و روانی زیادی را به پرستار تحمیل کند. افزون بر آن که فشار کاری نیز به آن افزوده می‌شود.

  تقریبا همه افرادی که در یک بیمارستان بستری شده و پول می‌دهند، نیاز دارند که خدمات باکیفیت و درجه یک دریافت کنند. علی رغم تلاش‌های زیادی که پرستاران در این مراکز انجام می‌دهند، ممکن است بیمار از عملکرد آن‌ها راضی نباشد و این یکی از مهم‌ترین سختی‌های شغل پرستاری است. پس یک پرستار باید در تایم کاری خود تمامی تلاش خود را بکند تا مبادا یک بیمار را انتظارات بی جایی که دارد، آزرده خاطر بشود.

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان

  سایر مقالات مرتبط
  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  2 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان