اولین سرماخوردگی نوزاد newborn cold  دارای علایم و نشانه هایی است که لازم است توسط والدین و پرستار کودک شناسایی شود و به پزشک گزارش گردد.

اولین سرماخوردگی نوزاد

نوزاد تازه متولد شده از همان اوایل شروع به ساخت و بهبود سیستم ایمنی بدن خود می کند. اما قبل از تکمیل کامل این ایمنی زودرس ، ممکن است کودک مستعد ابتلا به بیماری و روبرو شدن با ویروس هایی مانند سرماخوردگی شود.

سرماخوردگی نوزاد تازه متولد شده کمتر است زیرا از طریق شیر مادران خود تا حدی مصونیت بدست می آروند . این ایمنی بعد از حدود 6 ماه از بین می رود و سپس سرماخوردگی در بین نوزادان شایعتر می شود.

وقتی که یک نوزاد تازه متولد شده دچار سرماخوردگی شود ممکن است برای والدین یا مراقبان ترسناک باشد .
اما این بیماری ها برای کمک به بدن کودک برای آمادگی برای مبارزه با ویروس هایی که باعث سرماخوردگی می شوند بسیار حیاتی هستند.

کودکان معمولاً قبل از اولین سالگرد تولدشان سرماخوردگی های زیادی را تجربه خواهند کرد . علائمی وجود دارد که باید در هنگام ابتلا به سرماخوردگی مراقبت آنها بود و در برخی مواقع باید به پزشک مراجعه کرد.

درمان سرماخوردگی نوزاد تازه متولد شده به مراقبت ویژه نیاز دارد اما اغلب مسئله جدی ای نخواهد بود .

حقایق سریع در مورد سرماخوردگی نوزادان:

سرماخوردگی ممکن است در هر فصلی از سال و در هر سنی در کودک ایجاد شود.
آبریزش بینی ممکن است نشانه اولیه سرماخوردگی در نوزادان تازه متولد شده باشد.
نوزادان کمتر از 3 ماه در صورت سرماخوردگی باید به پزشک منتقل شوند.

علائم سرماخوردگی نوزاد تازه متولد شده:

برخی از مصونیت ها در برابر عفونت ها از مادر به نوزادان منتقل می شود ، اما این مصونیت در حدود 6 ماهگی از بین می رود.
نوزادان ممکن است ترشحات بینی بیش از حد داشته باشند که آبریزشی و آبکی است اما در عرض چند روز این ترشحات به رنگ زرد تا سبز و ضخیم می شود . این پیشرفت طبیعی عفونت است و به طور خودکار به معنای بدتر شدن علائم بیماری نیست.
تب مختصری نیز ممکن است به دنبال داشته باشد ، که می تواند نشانه دیگری از مبارزه بدن نوزاد با عفونت باشد.

علائم دیگر سرماخوردگی در نوزادان عبارتند از:

عطسه کردن
سرفه کردن
تحریک پذیری یا سر و صدا
چشمان قرمز
بی اشتهایی
مشکل خوابیدن یا خواب ماندن
مشکل در تغذیه به دلیل گرفتگی بینی

علائم سرماخوردگی نوزاد مشابه علائم برخی بیماری های دیگر ، از جمله کروپ و ذات الریه است. این شرایط جدی تر است ، بنابراین والدین و مراقبان باید در صورت مشاهده علائم سرماخوردگی با پزشک یا متخصص اطفال متخصص تماس بگیرند.
یک پزشک اطفال می تواند با انجام معاینه تشخیص کاملی بدست آورد و والدین را از استرس نجات دهد .

آیا این علایم می تواند علایم یک مسئله جدی تر است؟

در حالی که بسیاری از علائم فوق برای چندین اختلال شایع است ، نوزادان تازه متولد شده با آنفلوانزا ، کروپ یا پنومونی اغلب علائم دیگری را نشان می دهند.

آنفولانزا:

نوزاد تازه متولد شده با آنفولانزا ممکن است علائم سرماخوردگی داشته باشد ، اما این علائم اغلب در کنار علائم دیگری است که ممکن است شامل استفراغ ، اسهال یا تب بالاتر باشد.
همچنین ممکن است کودک به دلیل علائم دیگری که خیلی نامحسوس هستند و نمی توانند آن را بروز دهند ، آشفته باشد. کودک مبتلا به آنفولانزا اغلب بیمارتر از سرماخوردگی به نظر می رسد ، اما نه همیشه.

کروپ یا خروسک

نوزادان مبتلا به کروپ علائم معمول سرماخوردگی را دارند اما این علائم ممکن است به سرعت بدتر شوند.
نوزادان ممکن است سرفه سخت داشته باشند. ممکن است در تنفس مشکل داشته باشند ، که این امر باعث می شود هنگام سرفه ، به خود فشار بیاورند ، صدای خس خس ایجاد کنند .

علل سرماخوردگی نوزاد
سیاه سرفه

سیاه سرفه ، با سرماخوردگی شروع می شود ، اما علائم می توانند بعد از یک هفته تغییر شکل دهند. کودک ممکن است دچار سرفه شدید شود که نفس کشیدن را برای او سخت کند.
سرفه ممکن است در حدی باشد که باعث شود کودک بلافاصله پس از سرفه نفس عمیق بکشد. این تنفس ها صدای بزرگی ایجاد می کنند.
یک نوزاد مبتلا به سیاه سرفه اغلب پس از سرفه استفراغ می کند یا به طور جدی تر ، ممکن است برای مدت کوتاهی کبود شود یا تنفس کشیدن او متوقف شود .
سیاه سرفه جدی است و نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد.

ذات الریه

نوزادان ممکن است بیش از افراد مسن در معرض خطر سرماخوردگی به ذات الریه باشند. این بیماری می تواند به سرعت اتفاق بیفتد ، به همین دلیل مهم است که کودک را سریعا نزد یک پزشک متخصص اطفال برده تا بیماری او تشخیص داده شود.

علائم ذات الریه شامل موارد زیر است:

استفراغ
تعریق
تب شدید
برافروخته شدن پوست
سرفه شدید که با گذشت زمان بدتر می شود
حساسیت شکمی

نوزادان مبتلا به ذات الریه ممکن است در تنفس مشکل داشته باشند. آنها می توانند تندتر از حالت طبیعی نفس بکشند یا تنفس آنها دشوار به نظر برسد.
در بعضی موارد ممکن است لبها یا انگشتان آنها مایل به آبی باشد که این نشانه ای است که اکسیژن کافی دریافت نمی کنند و نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارند.

درمان سرماخوردگی نوزاد :

یک پزشک ممکن است قطره های نمکی بینی را برای کمک به گرفتگی بینی کودک تجویز کند. سرماخوردگی نوزاد تازه متولد شده اغلب باید با مشورت با پزشک درمان شود.
بدن کودک در حال آماده شدن برای مقاومت در برابر بیماری ها است . بهترین اقدامی که بزرگسالان می توانند ارائه دهند مراقبت دایمی از کودک بیمار می باشد .

داروهای سرماخوردگی بدون نسخه برای نوزادان توصیه نمی شود ، زیرا آنها موثر نیستند و می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند.
پزشکان ممکن است چند داروی خانگی مختلف برای کمک به نوزادان در سرماخوردگی توصیه کنند. قطره های نمکی بینی گاهی برای کمک به گرفتگی بینی پیشنهاد می شود.
همچنین استفاده از داروهای کاهش دهنده تب نیز می تواند به سلامت نوزاد کمک نماید . علائم سرماخوردگی کودک ممکن است 2 هفته طول بکشد.

درمانهای خانگی سرماخوردگی نوزاد

درمان های خانگی زیر می توانند علائم سرماخوردگی را کاهش دهند:

آبرسانی: هنگام مقابله با سرماخوردگی ، نوزادان باید به خوبی تغذیه و هیدراته شوند ، زیرا مخاط و تب می تواند مایعات حیاتی و الکترولیت ها را در بدن نوزاد کاهش دهد .
پاک کردن مجاری بینی: تمیز کردن بینی کودک با سرنگ لاستیکی ممکن است به کودک کمک کند تا راحت تر نفس بکشد.
رطوبت: استفاده از یک رطوبت ساز ملایم برای مرطوب شدن اطراف تخت نوزاد ممکن است به او کمک کند تا نفس راحتی بکشند و گرفتگی را از بین ببرند.
بخار: ایستادن در یک حمام بخار و با آب گرم که به مدت 10 تا 15 دقیقه در جریان است ممکن است باعث شل شدن مخاط شود.
استراحت: ممکن است بهترین کار این باشد که از مکانهای عمومی پرهیز کنید و به کودک اجازه دهید زمان بیشتری برای استراحت داشته باشد.
هرگونه بدتر شدن علائم باید با پزشک در میان گذاشته شود و از داروهای خانگی باید با احتیاط استفاده شود.

 

پیشگیری از سرماخوردگی نوزاد

پیشگیری از سرماخوردگی نوزاد

در حالی که نوزادان تازه متولد شده به ندرت دچار سرماخوردگی می شوند ، کودکان بزرگتر و کودکان خردسال بیشتر در معرض خطر سرماخوردگی قرار دارند. فقط به این دلیل که هنوز در برابر ویروس های ایجاد کننده مقاومت ندارند .
چند عامل دیگر ممکن است خطرات ابتلا به سرماخوردگی را در نوزادان افزایش دهد ، مانند قرار گرفتن در معرض کودکان بزرگتر یا در کنار افرادی که سیگار می کشند.

ویروس هایی که باعث سرماخوردگی می شوند می توانند از طریق هوا یا از تماس با کسی که ناقل ویروس است ، پخش شوند. شخصی که ناقل ویروس است ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد. نوزادی که با چنین شخصی ارتباط دارد می تواند به راحتی آلوده شود.
بهترین کار این است که اقداماتی انجام دهید که کودک کمتر در معرض ارتباط عمومی با افراد آلوده قرار گیرد این اقدامات شامل موارد زیر است :

شستن منظم دست توسط هر کسی که با کودک در تماس است
اجتناب از افرادی که بیمار هستند یا در اطراف شخصی که بیمار بوده است قرار داشتند
محدود کردن قرار گرفتن در معرض جمعیت
اجتناب از دود سیگار
به طور مرتب اسباب بازی ها و سطوح را تمیز کنید
شیر دادن به نوزاد همچنین ممکن است باعث شود برخی از آنتی بادی های مادر به کودک خورانده شوند. این بدان معنا نیست که کودک بیمار نخواهد شد ، اما ممکن است کمتر به بیماری ها مبتلا شوند و مبارزه با عفونت برای آنها آسان تر از نوزادانی است که با شیر خشک تغذیه می شوند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر به نظر نمی رسد که نوزاد تازه متولد شده بهتر شده باشد ، باید از پزشک مشاوره بگیرید. تب یکی از دفاع های اولیه کودک در برابر عفونت هایی مانند سرماخوردگی است.

در نوزادان زیر 3 ماه ، تب بالاتر از 100.4 درجه فارنهایت تماس با پزشک را الزامی می کند. در کمتر از 6 ماه ، تب 101 درجه فارنهایت نشانه ای از نیاز آنها به توجه پزشک است.
نوزادان حتی در صورت عفونت جدی ممکن است تب نداشته باشند. اگر یک نوزاد تازه متولد شده ، حتی بدون تب به نظر می رسد ، باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.
یک کودک خردسال که دارای تبی است که بیش از چند روز ادامه دارد ، یا تبی که برای یک یا دو روز برطرف شود اما دوباره برگردد ، باید توسط پزشک ویزیت شود.
همچنین در صورت بروز علائم غیرمعمول سرماخوردگی نوزاد ، مراجعه به پزشک بسیار مهم است.

این علائم شامل علائمی مانند:

تنفس غیر طبیعی
صدای گریه یا سرفه غیرمعمول
علائم درد یا ناراحتی جسمی
مشکل در خوردن غذا یا امتناع از خوردن غذا
بثورات پوستی
اسهال یا استفراغ مداوم
کمبود آب بدن

درمان سرماخوردگی نوزاد

سرماخوردگی در کودکانی که در حال تقویت سیستم ایمنی بدن خود هستند شایع است اما در نوزادان نادر است.
اجتناب از هر میکروب در محیط رشد کودک غیرممکن است و بیمار شدن برای آنها امری طبیعی است. بهترین کاری که والدین یا مراقب می تواند انجام دهد کمک به آنها در هنگام مقابله با سرماخوردگی است.

سرماخوردگی نوزاد ممکن است به بیماری های جدی تبدیل شود ، بنابراین معاینات منظم با پزشک متخصص اطفال ضروری است ، به خصوص اگر تب شدید داشته باشد یا علائم دیگری را نشان دهد. در نوزادان تازه متولد شده ، ضروری است که در اولین علامت بیماری با پزشک تماس بگیریم.

مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

لطفا به این مقاله امتیار دهید.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *