درخواست پرستار | مشاوره رایگان

مراقبت از سلامت روان در دوران شیوع ویروس کرونا از چه روشهای امکان پذیر است؟

سلامت روان در دوران قرنطینه

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  مراقبت از سلامت روان در دوران شیوع کرونا Mental health in pandemic از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در حالی که کشورهای جهان اقدامات فراوانی را برای محدود کردن انتشار ویروس کووید 19 به انجام رسانده اند روزانه تعداد بیشتری از افراد در جهان تحت تاثیر تغییرات عظیمی در برنامه روزمره زندگی قرار گرفته اند.

  کرونا و سلامت روان
  شرایط زندگی جدید در ایام شیوع این بیماری مانند کار در خانه ، بیکاری موقت ، تحصیل در خانه در کودکان و عدم تماس فیزیکی با سایر اعضای خانواده ، و ارتباط با دوستان نیاز به زمان زیادی برای سازگاری و هماهنگ شدن دارد. توانایی سازگاری با تغییراتی که در سبک زندگی پیش آمده است و داشتن استرس هایی از قبیل چگونگی کنترل ترس از ابتلا به ویروس و نگرانی در مورد افراد نزدیک خانواده که آسیب پذیر هستند ، برای همه ما چالش برانگیز شده است. تحمل و سازگاری با این شرایط به ویژه برای افرادی که دارای مشکلات سلامت روان هستند دشوار تر است.
  خوشبختانه موارد زیادی وجود دارد که می توانیم برای مراقبت از سلامت روان در دوران شیوع کرونا برای خود و دیگران که ممکن است به حمایت و مراقبت اضافی نیاز داشته باشند انجام دهیم.

  نکات و توصیه هایی مراقبت از سلامت روان در دوران شیوع کرونا

  در جریان باشید به توصیه هایی وزرات بهداشت در مورد مراقبت در برابر ویروس کرونا عمل کنید. کانال های خبری معتبر مانند تلویزیون و رادیو محلی و ملی را دنبال کنید و از آخرین اخبار سازمان جهانی بهداشت در شبکه های اجتماعی باخبر باشید.

  بیشتر بخوانید: روان گسیختگی پارانویا چیست؟

  یک روتین در سبک زندگی داشته باشید

  • تا جایی که ممکن است با تغییرات شرایط زندگی همراه باشید و خود را با برنامه های جدید هماهنگ سازید.
  • هر روز در زمان های مشخص و مشابه از خواب بیدار شده و به خواب بروید.
  • همواره مراقبت بهداشت شخصی خود باشید.
  • وعده های غذایی سالم را در زمان های معین بخورید.
  • به طور منظم ورزش کنید.
  • زمان کار و زمان استراحت مشخص داشته باشید.
  • برای انجام کارهایی که از آنها لذت می برید وقت بگذارید.

  حفظ سلامت روان در دوران شیوع
  ورودی های خبری را به حداقل برسانید.

  سعی کنید میزان تماشای ، خواندن یا گوش دادن به اخباری را که باعث احساس اضطراب یا پریشانی می شود کاهش دهید. آخرین اطلاعات را در ساعات مشخصی از روز ، در صورت لزوم ، یک یا دو بار در روز جستجو کنید.

  – ارتباط اجتماعی مهم است. اگر ارتباطات شما محدود است ، با نزدیکان خود از طریق تلفن و کانال های آنلاین در تماس باشید.

  مصرف الکل و مواد مخدر در دوران شیوع کرونا:

  لازم است برای حفظ سلامت و بهداشت جسم و ذهن خود از مصرف الکل و مواد مخدر اجتناب ورزید . اگر قبلاً الکل نخورده اید ، نوشیدن الکل را شروع نکنید. از مصرف الکل و مواد مخدر به عنوان راهی برای مقابله با ترس ، اضطراب ، کسالت و انزوای اجتماعی خودداری کنید.

  هیچ مدرکی در مورد اثر محافظتی نوشیدن الکل برای عفونت های ویروسی یا دیگر وجود ندارد. در واقع ، عکس این درست است زیرا استفاده از الکل با افزایش خطر ابتلا به عفونت و نتایج بدتر در درمان همراه است.
  و توجه داشته باشید که مصرف الکل و مواد مخدر ممکن است شما را از اقدامات احتیاطی کافی برای محافظت مجدد از عفونت ، مانند رعایت بهداشت دست ، باز دارد.

  محدود سازی استفاده از اینترنت و تلویزیون :

  – برای حفظ سلامت روان در دوران شیوع کرونا ، زمان استفاده از تلویزیون و اینترنت حواستان باشد که روزانه چقدر وقت خود را مقابل مانیتور می گذرانید. اطمینان حاصل کنید که در فواصل زمانی مناسب مرتباً از پای مانیتور بلند شده و استراحت می کنید.

  -در حالی که بازی های ویدئویی می تواند راهی برای استراحت باشد ، اما صرف زمان زیادی برای استفاده از این برنامه ها در منزل برای سلامت جسم و ذهن آسیب زا خواهد بود . اطمینان حاصل کنید که تعادل مناسبی را بین استفاده از فضای مجازی و برنامه های روزانه خود به وجود آورده اید .

  از شبکه های اجتماعی که در اختیار دارید برای به اشتراک گذاشتن داستانهای مثبت و امیدوار کننده استفاده کنید. هر کجا که اطلاعات غلطی را دیدید که در حال انتشار است ان را اصلاح کنید.

  حفظ سلامت روان در دوران شیوع کرونا با مراقبت از دیگران:

  در این دوران به دیگران کمک کنید و اگر قادر هستید ، از افراد جامعه خود که ممکن است به کمک نیاز داشته باشند پشتیبانی کنید مانند کمک به آنها در خرید غذا.
  از کارمندان و کادر درمان و بهداشت حمایت کنید. از فرصتهایی که در امکان عمومی و آنلاین بدست می آورید استفاده نموده و از کارکنان مراقبت های بهداشتی کشور و همه کسانی که برای پاسخگویی به COVID-19 تلاش می کنند تشکر کنید.

  ارتباط مجازی در دوران کرونا

  تبعیض قائل نشوید:

  ترس یک واکنش طبیعی در شرایط عدم اطمینان است. اما بعضی اوقات ترس به طریقی آسیب رسان است که برای افراد دیگر مضر است. یاد آوردن:
  مهربان باش. به دلیل ترس از انتشار COVID-19 ، مردم را مورد تبعیض قرار ندهید.
  درمورد افرادی که فکر می کنید ویروس کرونا دارند تبعیض قائل نشوید.

  در مورد کارگران بهداشتی تبعیض قائل نشوید. کارکنان بهداشت شایسته احترام و قدردانی ما هستند.
  COVID-19 افراد بسیاری از کشورها را تحت تأثیر قرار داده است. آن را به گروه خاصی نسبت ندهید.

  اگر پدر و مادر هستید برای سلامت روان در دوران شیوع کرونا موارد زیر را انجام دهید:

  در مواقع استرس ، معمولا کودکان بیشتر به دنبال جلب توجه شما هستند.

  آنچه شما می توانید انجام دهید:

  تا آنجا که ممکن است کارهای معمول خود را ادامه دهید و یا کارهای جدیدی را خلق کنید ، به خصوص اگر مجبورید در خانه بمانید.
  با استفاده از زبان متناسب سن کودک ، وجود ویروس کرونا را با فرزندان خود به روشی صادقانه در میان بگذارید.
  فرزندان خود را در آموزش در منزل حمایت کنید و مطمئن شوید که زمان کافی برای بازی در نظر گرفته شده است.

  به کودکان کمک کنید تا روش های مثبتی برای ابراز احساساتی مانند ترس و غم و اندوه پیدا کنند. بعضی اوقات انجام یک فعالیت خلاقانه مانند بازی یا نقاشی می تواند به شما در این روند کمک کند.
  به کودکان کمک کنید از طریق تلفن و کانال های آنلاین با دوستان و اعضای خانواده در تماس باشند.

  اطمینان حاصل کنید که فرزندان شما هر روز ساعاتی محدود از فضای مجازی استفاده می کنند و وقت خود را صرف انجام فعالیت های واقعی و غیر مجازی می نمایند.
  برای حفظ سلامت روان در دوران شیوع کرونا کاری خلاقانه انجام دهید: نقاشی بکشید ، شعر بنویسید ، چیزی بسازید. کیک بپزید. به ترمیم باغچه بپردازید و یا برقصید.

  اگر یک فرد بالغ هستید برای سلامت روان در دوران شیوع کرونا موارد زیر را انجام دهید :

  با عزیزان خود به طور مرتب در تماس باشید ، به عنوان مثال از طریق تلفن ، ایمیل ، رسانه های اجتماعی یا کنفرانس ویدیویی.
  برای غذا خوردن ، خوابیدن و فعالیتهایی که از آنها لذت می برید ، برنامه های منظم را تا حد ممکن رعایت کنید.
  تمرینات بدنی روزانه و ساده ای را که باید در خانه در هنگام قرنطینه انجام دهید یاد بگیرید تا بتوانید تحرک خود را حفظ کنید.

  در مورد چگونگی کمک های عملی در هنگام ابتلای دیگران به بیماری کووید 19 اطلاعات کسب کنید. تماس با تاکسی ، تحویل غذا یا درخواست مراقبت پزشکی ، بیاموزید.
  اطمینان حاصل کنید که یک ماه یا بیشتر از داروهای خود دارید. در صورت لزوم از اعضای خانواده ، دوستان یا همسایگان درخواست حمایت و پشتیبانی کنید تا در تهیه داروهای مورد نیازتان کمک کنند.

  بیماری روانی و سلامت روان در دوران کرونا
  اگر بیماری روانی دارید:

  اگر به دلیل بیماری روانی تحت درمان هستید ، مطمئن شوید که طبق دستورالعمل پزشکتان به مصرف دارو ادامه می دهید و راهی برای تهیه مجدد دارو پیدا نمایید. اگر به یک متخصص بهداشت روان مراجعه می کنید ، بیاموزید که چگونه در حین شیوع دریافت این خدمات را ادامه دهید.
  با افرادی که از شما مراقبت می کنند در ارتباط باشید و به آنها اطلاع بدهید که در صورت کاهش سلامت روان شما با چه کسی می توانند برای پشتیبانی تماس بگیرید.

  اگر تحت درمان اختلال مصرف الکل یا مواد مخدر هستید ، توجه داشته باشید که شیوع COVID-19 ممکن است منجر به افزایش احساس ترس ، اضطراب و انزوا شود که می تواند خطر عود ، مصرف مواد ، از بین بردن درمان یا عدم رعایت آن را افزایش دهد.

  لازم است اطمینان حاصل کنید که طبق دستورالعمل دارو مصرف می کنید ، خصوصاً اگر تحت درمان با داروهای اعتیاد مانند متادون یا بوپرنورفین هستید .اگر از طریق روانشناس یا گروه پشتیبانی از شما در دوران ترک مواد مخدر حمایت می گردد ، در مدت شیوع کرونا با  این مراکز ارتباط خود را حفظ نمایید .

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات به سالمندان ، کودکان و بیماران آمادگی دارد تا با کادری ماهر و مجرب به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات پرستاری و مراقبت در منزل بپردازند.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان