درخواست پرستار | مشاوره رایگان

استفاده از تجهیزات پزشکی برای بیماران در منزل

انواع تجهیزات پزشکی بیمار در منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  کاهش تحرک افراد در اثر صنعتی شدن زندگی خانواده‌ها و داشتن عادات ناسالم تغذیه به همراه استرس و فشارهای روانی مهم‌ترین عامل بیماری‌های امروزی است. دیابت، فشار خون بالا، چاقی مفرط و انواع بیماری‌های قلبی از شایع‌ترین بیماری‌های جامعه امروز ما به شمار می‌رود. افرادی که به این بیماری‌ها مبتلا هستند، باید با توجه به شرایط‌شان، مرتب تحت نظر پزشک قرار بگیرند. با توجه به پیشرفت تجهیزات پزشکی، می‌توان بسیاری از بیماری‌های شایع را در خانه کنترل کرد. از این رو بیماران و خانواده‌های آن‌ها به دنبال بهترین تجهیزات پزشکی بیمار در منزل هستند. در این مقاله از مجموعه سفیر آرامش در مورد استفاده از تجهیزات پزشکی برای بیماران در خانه صحبت خواهیم کرد.

  نحوه استفاده از دستگاه اندازه گیری فشار خون یا دستگاه فشارسنج در منزل

  فشار خون یکی از بیماری‌های شایع می‌باشد که ممکن است باعث به وجود آمدن بیماری‌های خطرناک دیگری شود. بالا بودن یا پایین بودن فشار خونباعث بروز علائم و عوارض خطرناکی برای افراد می‌شود. به همین دلیل است که افراد درگیر با بیماری‌های فشار خون باید به صورت مداوم میزان فشار خون خودشان را کنترل کنند.

  این افراد باید با کمک دارو و تغذیه صحیح سعی کنند میزان فشار خون خودشان را در محدوده نرمال نگه دارند. برای رسیدن به این محدوده شما باید در خانه دستگاه اندازه‌گیری فشار خون داشته باشید تا بتوانید میزان فشار خون خودتان را به صورت مداوم و در ساعات مختلف شبانه‌روز اندازه‌گیری کنید.

  استفاده از تجهیزات پزشکی برای بیماران در خانه
  اگر اضطراب داشته باشید عدد نشان دهنده روی دستگاه فشار خون واقعی شما نباشد.

  دستگاه اندازه‌گیری فشار خون انواع مختلفی دارد که مهم‌ترین نوع این دستگاه‌ها که به دستگاه فشار خون خانگی نیز معروف است، نوع دیجیتال آن است. استفاده از دستگاه فشار خون دیجیتال بسیار آسان بوده و افراد مختلف حتی افراد مسن می‌توانند به سادگی با این دستگاه کار کنند. قبل از استفاده از دستگاه فشار خون لازم است دفترچه راهنمای آن را به طور کامل مطالعه کنید.

  برای اندازه‌گیری فشار خون آرام و راحت باشید، چون اگر اضطراب داشته باشید ممکن است عدد نشان دهنده روی دستگاه فشار خون واقعی شما نباشد. ابتدا کاف فشار سنج را بر روی بازو بین شانه و آرنج ببندید. توجه داشته باشید که کاف باید راحت بسته شده باشد و خیلی سفت یا خیلی شل نباشد. سپس دستگاه فشار سنج را روشن کرده و صبر کنید تا دستگاه کار اندازه‌‌گیری فشار خون شما را انجام دهد. کاف دستگاه پر از هوا شده و سپس به طور خودکار خالی می‌شود، عددی نشان داده شده بر روی نمایشگر میزان فشار خون شما است. دانستن این نکات در زمان مراقبت از بیمار بسیار مهم است.

  همچنین بخوانید: شستشوی گوش در منزل و روش ساکشن گوش

  نحوه استفاده از دستگاه سنجش قند خون (گلوکومتر) در منزل

  یکی از بیماری‌های مزمن که می‌تواند باعث به وجود آمدن بیماری‌های بسیاری در بدن انسان شود، بیماری دیابت یا مرض قند است. افزایش میزان قند خون باعث غلیظ شدن خون می‌شود و باعث آسیب به اندام‌های داخلی می‌شود. همچنین غلظت خون باعث انسداد عروق و به وجود آمدن انواع سکته در بدن انسان می‌شود. افرادی که درگیر بیماری دیابت یا مرض قند هستند، باید به صورت مداوم و چند بار در روز میزان قند خونشان را اندازه‌گیری کنند. این کار باعث می‌شود تا روند درمان سرعت بیشتری پیدا کرده و از بروز عوارض شدید در آن‌ها جلوگیری شود. مراجعه چندین‌باره در روز به آزمایشگاه‌ها کار بسیار دشواری است، مخصوصا اگر بیمار سالمند باشد. به همین دلیل بهترین راه برای کنترل قند خون در منزل، استفاده از دستگاه سنجش قند خون در منزل است. ما در این قسمت از مقاله می‌خواهیم نحوه استفاده از دستگاه سنجش خون (گلوکومتر) در منزل را به شما عزیزان بگوییم.

  تجهیزات پزشکی رایج برای مراقبت از بیمار در منزل
  نوار تست هر برند مخصوص همان دستگاه تست قند خون است.

  دستگاه‌های سنجش قند خون انواع مختلفی دارند، اما عملکرد آن‌ها تقریباً به یک شکل است. این دستگاه‌ها با استفاده از نوارهای تست و پالایش نمونه خون گرفته شده ، میزان قند خون بیمار را در کمترین زمان ممکن نشان می‌دهد. شما برای اندازه‌گیری میزان قند خون‌تان باید ابتدا نوار تست مخصوص دستگاه خودتان را وارد دستگاه کنید.

  توجه داشته باشید که نوار تست هر برند مخصوص همان دستگاه است و شما نمی‌توانید از نوار تست یک برند برای دستگاه دیگری استفاده کنید. نوار تست را در جایگاه مخصوص خودش قرار می‌دهید تا دستگاه کد نوار را ثبت کند. با وارد کردن نوار تست به دستگاه، دستگاه به صورت اتوماتیک روشن شده و بعد از ثبت کد نوار بوق ملایمی می‌زند که نشان دهنده آماده بودن دستگاه است.

  در این زمان شما باید قلم لنست دستگاه را آماده کنید. قلم لنست با استفاده از سوزن‌های مخصوص باعث خروج خون از پوست شما می‌شود. برخلاف نوار تست که هر برند نوار مخصوص خودش را دارد، شما می‌توانید از یک نوع قلم لنست برای انواع دستگاه‌های سنجش قند خون استفاده کنید. برای این کار باید بعد از قرار دادن سوزن در جای مخصوص، نوک قلم را به پوست تمیز بچسبانید و دکمه قلم را فشار دهید. سوزن لنست در کمتر از یک ثانیه وارد پوست شده و خارج می‌شود. نوار دستگاه را به خون خارج شده از پوست نزدیک کنید تا قطره خون جذب نوار تست شده و پالایش آن انجام شود. چند ثانیه زمان نیاز دارید تا میزان قند خون خودتان را روی گلوکومتر مشاهده کنید.

  نحوه استفاده از دستگاه نوار قلب در منزل

  بدون شک مهم‌ترین عضو بدن انسان قلب است که در صورت پیدا کردن مشکل، عملکرد تمام اعضای بدن تاثیر قرار می‌گیرد. قلب وظیفه خونرسانی به اعضای بدن را دارد و اگر به میزان کافی خون به قسمت‌های مختلف بدن نرسد، عملکرد اندام‌های بدن دچار اختلال می‌شود. بنابراین هر کسی باید همیشه مراقب سلامت قلب‌تان باشید. یکی از روش‌هایی که می‌توان با استفاده از آن عملکرد قلب را مورد بررسی قرار دهید، گرفتن نوار قلب است. این در حالی است که در برخی مواقع بیمار امکان مراجعه به مراکز پزشکی برای گرفتن نوار قلب را ندارد. در چنین شرایطی می‌توان از دستگاه نوار قلب در منزل برای بررسی مشکلات قلبی از روی نوار قلبی استفاده کرد.

  گرفتن نوارقلب در منزل بدون درد بوده و یک اقدام تشخیصی غیرتهاجمی به حساب می‌آید. برای گرفتن نوار قلب از 12 تا 15 الکترود که به دستگاه متصل است، بر روی قفسه سینه، بازوها و پاهای بیمار استفاده می‌شود. از آن‌جایی که الکترود برای قسمت‌های خاصی تعبیه شده است، باید شخص دیگری این کار را برای بیمار انجام دهد. مرکز پرستاری در منزل سفیر آرامش امکان ارسال دستگاه نوارقلب به همراه اپراتور برای بیماران فراهم کرده است. در صورتی که بیمارتان نیاز به گرفتن نوار قلب در منزل دارد، همین حالا با ما تماس بگیرید.

  کلام پایانی

  در این مقاله از خدمات پرستای سفیر آرامش در مورد استفاده از تجهیزات پزشکی برای بیماران در خانه صحبت کردیم. تجهیزات پزشکی رایج برای مراقبت از بیمار در منزل عبارتند از دستگاه‌های اندازه‌گیری قند خون، فشار خون و نوار قلب. در این مقاله در مورد نحوه استفاده از تجهیزات پزشکی در خانه نیز صحبت کردیم. امیدواریم این مقاله اطلاعات کافی در مورد این تجهیزات کاربردی به شما داده باشد.

  سوالات متداول

  انواع تجهیزات پزشکی بیمار در منزل کدامند؟

  دستگاه اندازه‌گیری قند خون، فشار خون و نوارقلب

  آیا می‌توان از یک نوع نوار تست برای چند دستگاه قند استفاده کرد؟

  خیر، نوار تست قند خون هر نوع دستگاه اندازه‌گیری قند خون متفاوت بوده و باید از نوار تست مخصوص هر دستگاه استفاده کرد.

  آیا می‌توان در منزل تست نوار قلب گرفت؟

  بله، شما می‌توانید با داشتن دستگاه نوار قلب در منزل این کار را انجام دهید.

  چگونه دستگاه نوار قلب در منزل را برای بیمار تهیه کنیم؟

  برای دریافت خدمات دستگاه نوار قلب در منزل، با کارشناسان سفیر آرامش تماس بگیرید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان