درخواست پرستار | مشاوره رایگان

روش های آموزش مهارت زندگی به کودکان

آموزش مهارت زندگی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  آموزش مهارت زندگی Life Skills  باعث  پیشرفت کودک  است و می تواند به کودک در موفقیت های بعدی زندگی کمک کند. مهمترین مهارتهای زندگی را که فرزند شما باید بداند و راه هایی برای ترکیب آنها در برنامه روزانه خود، کلیدی اساسی در تربیت فرزند دلبندتان محسوب می گردد.

  مهارت زندگی در کودکان
  آموزش مهارت زندگی Life Skills باعث پیشرفت کودک است.

  مهارت زندگی چیست؟

  معلمان گاهی این مهارتها را به عنوان مهارتهای “یادگیری برای یادگیری” توصیف می کنند که می توان آنها را از طریق فعالیتهای روزانه به صورت اختیاری توسعه داد و این موارد جز موارد اساسی آموزش مهارت های زندگی به کودکان است. در زیر، ما 15 مهارت اساسی زندگی را توضیح داده و راههای ساده ای را برای پرورش آنها ارائه می دهیم.

  1. تمرکز و کنترل خود

  کودکان از طریق برنامه ها، عادات و روال عادی پیشرفت می کنند، که نه تنها احساس امنیت ایجاد می کند، بلکه به کودکان در یادگیری کنترل و تمرکز نیز کمک می کند.

  با فرزند خود در مورد انتظارات روزانه خود صحبت کنید. خانه خود را طوری سازماندهی کنید که فرزند شما بداند کفش، مانتو و وسایل شخصی را در کجا قرار دهد. ما در دنیایی پر سروصدا و پر از حواس پرتی زندگی می کنیم؛ بنابراین فعالیت های آرام مانند خواندن کتاب، لذت بردن از فعالیت های حسی یا تکمیل یک معما می تواند به فرزند شما کمک کند تا سرعت خود را کاهش داده و تمرکز خود را افزایش دهد.

  2. ایجاد چشم اندازی کلی درباره زندگی

  تفکر در مورد دیدگاه دیگران برای بیشتر کودکان طبیعی نیست، اما می توان آن را توسعه داد. احساسات و انگیزه های شخصیت ها را در کتابهایی که می خوانید بحث کنید، به عنوان مثال ، “من تعجب می کنم که چرا گربه و خوک به مرغ کوچک قرمز کمک نمی کنند.”

  مشاهدات خود را در مورد احساس دیگران انجام دهید ، به عنوان مثال، “الکس واقعاً ناراحت بود که به نوبت نرسید. من تعجب می کنم که چه کاری می توانیم انجام دهیم تا او احساس بهتری داشته باشد. ”

  3. ارتباطات

  کودکان هر روز برای ایجاد مهارتهای اجتماعی- عاطفی سالم، از جمله توانایی درک و برقراری ارتباط با دیگران، نیازمند تعاملات شخصی شخصی هستند.

  در حالی که سرعت پیشرفت این مهارت ها ممکن است متفاوت باشد، کودکان باید یاد بگیرند که چگونه نشانه های اجتماعی را “بخوانند” و با دقت گوش دهند. آنها باید آنچه را که می خواهند برقرار کنند و موثرترین راه برای به اشتراک گذاشتن آن در نظر بگیرند. فقط صحبت با یک بزرگسال علاقه مند می تواند به ایجاد این مهارت ها کمک کند. هر روز زمانی را به گوش دادن و پاسخ دادن به فرزند خود بدون هیچ گونه حواس پرتی اختصاص دهید.

  پیشنهاد مقاله : 15 راه برای داشتن یک زندگی شاد

  4. ایجاد تفکر انتزاعی

  گالینسکی می گوید یادگیری واقعی زمانی اتفاق می افتد که بتوانیم ارتباطات و الگوهایی را بین فاکتورهای به ظاهر متفاوت مشاهده کنیم. هرچه ارتباطات بیشتری برقرار کنیم، معنا و معنا بیشتری برای جهان قائل می شویم.

  کودکان خردسال هنگام مرتب کردن وسایل اصلی خانه مانند اسباب بازی و جوراب، ارتباطات و الگوها را مشاهده می کنند. اقدامات ساده، مانند انتخاب لباس مناسب آب و هوا ، به آنها در ایجاد ارتباط کمک می کند. به ارتباطات انتزاعی بیشتری در زندگی یا داستان هایی که می خوانید اشاره کنید ، به عنوان مثال ، “این کتاب مرا به یاد زمانی می اندازد که ما در ساحل صدف دریا را برداشتیم.”

  مهارت زندگی و روش تفکر
  یادگیری واقعی زمانی اتفاق می افتد که بتوانیم ارتباطات و الگوهایی را بین فاکتورهای به ظاهر متفاوت مشاهده کنیم.

  5. تفکر انتقادی

  ما دردنیای پیچیده ای زندگی می کنیم که در آن بزرگسالان ملزم به تجزیه و تحلیل اطلاعات و تصمیم گیری در مورد بی شمار موارد هستند. یکی از بهترین راه ها برای ایجاد تفکر انتقادی بازی غنی و باز است.

  اطمینان حاصل کنید که فرزند شما هر روز وقت دارد تا تنها یا با دوستانش بازی کند. این نمایش ممکن است شامل ایفای نقش (تظاهر به آتش نشانان یا ابر قهرمانان) ، ساختن سازه ها، بازی روی میز یا بازی در خارج از بازی های فیزیکی مانند برچسب زدن یا پنهان کاری باشد.

  کودکان از طریق بازی فرضیه ها را مطرح می کنند، ریسک می کنند، ایده های خود را آزمایش می کنند، اشتباه می کنند و راه حل ها را پیدا می کنند – همه عناصر اساسی در ایجاد تفکر انتقادی محسوب می گردد.

  6. پذیرش چالش ها

  یکی از مهمترین ویژگی هایی که می توانیم در زندگی ایجاد کنیم این است که انعطاف پذیری داشته باشیم – توانایی مقابله با چالش ها، عقب نشینی از شکست و ادامه تلاش به حساب می آید.

  هنگامی که ما محیطی با ساختار مناسب ایجاد می کنیم، کودکان یاد می گیرند که با چالش هایی روبرو شوند – نه به اندازه محدود کننده، بلکه به اندازه ای که احساس امنیت کنند.

  فرزند خود را تشویق کنید تا چیزهای جدید را امتحان کند و ریسک معقولی مانند بالا رفتن از درخت یا دوچرخه سواری را مجاز کنید. وقتی آماده به نظر می رسد ، یک چالش جدید ارائه دهید، به عنوان مثال ، “من فکر می کنم شما آماده یادگیری بستن کفش خود هستید. بیایید آن را امتحان کنیم.

  ” بیشتر بر تلاش تمرکز کنید تا موفقیت، به عنوان مثال، “یادگیری بستن کفش های خود را واقعا سخت بود، اما شما به تلاش خود ادامه می دادید.”

  7. تقویت مهارت خودآموزی در کودک

  کودکی که عاشق یادگیری است، تبدیل به یک بزرگسال می شود که به ندرت در زندگی خسته می شود. برای تشویق به یادگیری، سعی کنید تلویزیون را محدود کنید و مطالعه، بازی و اکتشافات باز را تشویق کنید.

  کنجکاوی و اشتیاق خود را برای یادگیری در زندگی خود با مراجعه به کتابخانه، نگهداری وسایل صنایع دستی، در دسترس قرار دادن بازی ها و ایجاد برخی از آشفتگی ها در خانه الگو قرار دهید.

  با رعایت این نکات ساده، به راحتی می توانید به فرزند خود در ایجاد مهارت های اساسی کمک کنید.

  8.تهیه یک غذای ساده

  از فرزند خود بخواهید که در تهیه غذا کمک کند، مشاغل را به او محول کنید و هنگام ریختن آرد و پرواز پوسته تخم مرغ آرامش خود را حفظ کنید.

  9.مدیریت مالی

  ما به بچه های خود شمارش را یاد می دهیم. ما به بچه هایمان ریاضیات پایه می آموزیم. ما می توانیم آن درس ها را بیشتر پیش ببریم و آنها را به مهارت های زندگی تبدیل کنیم که می توانند در حال حاضر از آنها استفاده کنند.

  مدیریت پول چیزی است که بسیاری از بزرگسالان با آن مشکل دارند. اکنون زمان مناسبی است که به فرزندان خود در مورد پول ، اهمیت و نحوه مدیریت آن آموزش دهید تا وقتی شروع به دریافت حقوق خود می کنند، آمادگی بیشتری داشته باشند.

  به فرزندان خود مدیریت موثر مالی و پول را بیاموزید تا بتوانند یاد بگیرند چگونه پس انداز کنند، عاقلانه خرج کنند، تغییر ایجاد کنند و درک کنند که نوشتن چک یا استفاده از کارت اعتباری پول رایگان نیست.

  فواید آموزش مهارت زندگی
  همه والدین می دانند مدیریت زمان چقدر مهم است که خانواده شما را در مسیر خود نگه دارد.

  10.مدیریت زمان

  همه والدین می دانند مدیریت زمان چقدر مهم است که خانواده شما را در مسیر خود نگه دارد. اما برای بچه ها هم اکنون مهم است که درس مدیریت زمان را بیاموزند.

  نه تنها آموزش نحوه اندازه گیری زمان ، انجام وظایف و رعایت برنامه به کودکان به شما کمک می کند تا روزهای شما را راحت تر کنند، بلکه یادگیری این مهارت زندگی به آنها کمک می کند تا بر زمان مسلط شوند تا بتوانند همه کارها را انجام دهند، از برنامه زمان بلند شدن از خواب تا انجام وظایف روزانه، جز مهارت های زندگی آموزش به کودکان است.

  11.توانایی تصمیم گیری

  تصمیم گیری خوب یک مهارت زندگی است که هر کودک باید در سنین پایین شروع به یادگیری کند. با تصمیمات اساسی مانند شکلات در مقابل بستنی وانیلی، جوراب آبی یا جوراب سفید، بازی با قطار یا ماشین بازی شروع کنید. وقتی بچه ها به سن دبستان می رسند، می توانند درباره پاداش های تصمیمات خوب و عواقب تصمیمات بد یاد بگیرند.

  12. خشکشویی

  اگر بچه دارید، لباس های شسته شده زیادی دارید. آموزش نحوه شستشو، تا کردن و گذاشتن لباس های شسته شده به فرزندان خود نه تنها یک مهارت زندگی است که به آنها کمک می کند، بلکه به شما نیز کمک می کند.

  کودکان نوپا با کمک به شما در شستن لباس ها، مانند مرتب کردن لباس ها بر اساس رنگ و درک بافت، می توانند چیزهای زیادی بیاموزند. با بزرگ شدن، بچه ها می توانند لباس ها را در ماشین لباسشویی گذاشته و به خشک کن منتقل کنند. بچه های دبستانی می توانند نحوه کار ماشین لباسشویی و خشک کن و میزان نیاز به مواد شوینده را یاد بگیرند.

  13.سفارش در رستوران ها

  به عنوان پدر و مادر، ما تمایل داریم که سفارشات فرزندان خود را در رستوران ها قرار دهیم تا کار بر روی سرور آسان تر شود. با این حال، اجازه دادن به فرزندانمان برای خودشان سفارش دهند برای آنها سرگرم کننده است و اعتماد به نفس ایجاد می کند.

  در بسیاری از رستوران ها منوی تصویری در منوی بچه ها وجود دارد ، بنابراین کودکان پیش دبستانی می توانند با دور زدن یا رنگ آمیزی آنچه می خواهند بخورند شروع کنند. با افزایش اعتماد به نفس، بچه ها می توانند به طور شفاهی به سرور بگویند که چه چیزی را دوست دارند، از ورودی گرفته تا طرفین. با گفتن لطفاً و پس از سفارش از بچه ها یادآوری کنید که رفتارهای خوب را تمرین کنند.

  14. تمیز کردن

  بعضی اوقات برای والدین راحت تر است که همه کارهای خانه را خودشان انجام دهند. این یک فرصت از دست رفته برای ماست که به فرزندانمان نحوه تمیز نگه داشتن خانه را بیاموزیم ، که آنها سرانجام باید بدانند وقتی به دانشگاه می روند، چگونه باید مدیریت زندگی خود را به دست بگیرند.

  تمرین مهارت زندگی
  بعضی اوقات برای والدین راحت تر است که همه کارهای خانه را خودشان انجام دهند.

  کارها را با نمودارهای مربوط به سن شروع کنید که شامل یادگیری نحوه مرتب کردن تخت، خالی کردن ماشین ظرفشویی و گردگیری است. همچنین، به آشفتگی های روزانه بچه های خود و نحوه تمیز کردن آنها فکر کنید.

  به عنوان مثال، یک حوله یا اسفنج در حمام نگه دارید تا به بچه ها اجازه دهید تکه های خمیر دندان را که روی پیشخوان گذاشته اند پاک کنند. از آنجا که اسباب بازی ها به طور جادویی از اتاقی به اتاق دیگر در خانه شما حرکت می کنند ، سبدی را نگه دارید که بچه ها می توانند همه آنها را داخل انداخته و در پایان روز به اتاق خواب خود ببرند.

  آموزش مهارت زندگی به کودکان، بخشی از روند تربیتی و آموزشی هر کودک است که نیاز به دقت و توجه اساسی و ویژه دارد و لازم است که مورد توجه همگانی قرار گرفته و تمام پدران و مادران این آموزش مهارت زندگی را به کودکانشان آموخته تا نسلی موثر و موفق را پرورش دهند.

  سخن پایانی

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
  هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  2 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان